Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Linistea la bloc - cadru legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Ce poti sa faci cand vecinii au caini care latra si urla in timpul noptii?

#92
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

 pro-civilizatie, on 26th May 2011, 17:55, said:

Ce poti sa faci cand vecinii au caini care latra si urla in timpul noptii?
Sa omori jarlele cand ies vecinii cu ele p-afara .

#93
demential

demential

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 15.02.2008
eu privesc problema din alt punct de vedere :
ascult muzica (zilnic) la aproximativ 200W boxele. nu stiu exact cati db sunt, probabil intre 50 si 100db.
as vrea sa stiu in ce "cadru legal" pot asculta muzica tare la mine in apartament. daca vine nenea politist chemat de nenea vecinu care vrea liniste, ce pot spune pentru a ma apara ? pot scapa de amenda oare invocand faptul ca mi-as dori sa imi arate exact cati db sunt in momentul in care el se prezinta la usa ?

#94
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
si daca vecinul are un pekinez agresiv care sare la oameni ce trebuie facut legal?

#95
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 demential, on 7th December 2011, 21:14, said:

ascult muzica (zilnic) la aproximativ 200W boxele. nu stiu exact cati db sunt, probabil intre 50 si 100db.
as vrea sa stiu in ce "cadru legal" pot asculta muzica tare la mine in apartament. daca vine nenea politist chemat de nenea vecinu care vrea liniste, ce pot spune pentru a ma apara ? pot scapa de amenda oare invocand faptul ca mi-as dori sa imi arate exact cati db sunt in momentul in care el se prezinta la usa ?
Nu exista un cadru legal doar cit permit vecinii tai sa asculti pina bat in teava - asta e ca si cu reducerea vitezei pina la limita evitarii... :D , cind spun ei "ma deranjeaza" gata , la volumul acela ramii .
Cind vine nenea politistu tu nu ai de ce sa te aperi , el a venit in urma unei sesizari si a luat masurile legale - prima data te roaga frumos sa asculti mai incet dupa care va aplica ceva amenzi conform legii si ce e mai nasol e ca le va aplica de cite ori va fi chemat , altceva nu are ce sa-ti faca daca nu iese cu scandal , daca iese mergi la sectie si dai cu subsemnatul . Db-lii cind vine la usa nu-l intereseaza din moment ce vecinul vine cu unul sau doi martori din bloc , cam asta e regula in investigatii , ca si povestea "daca trei spun ca esti beat mergi si culca-te"  :D
In alta ordine de idei : nu lasa "garda" jos cu galagia (cit de cit in limita bunului simt) ce ti se vor urca in cap , se obisnuiesc cu linistea si e vai de capul tau dupa aia , te vei trezi ca umbli pe virfuri la tine in casa  :D

Edited by hemTT, 07 December 2011 - 22:11.


#96
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006
De acord, nu ar strica si un cadru legal pentru galagie.

#97
robyzyr18

robyzyr18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2011
am avut si eu azi probeme cu un vecin. in legatura cu muzica.  era ora 14: 20 sa zicem (trecut de 14 oricum..) ascultam muzica cu un coleg. era destul de tare data muzica(dar ne auzeam intre noi ce vorbeam unul cu altul...) canta BUG mafia(avea ceva bass)  cand deodata aud batand la usa.. era vecinu :)) eu nu ii deschid, dar se hotaraste colegu` sa ii deschida :))   si aud : animalule da muzica mai incet nesimtitule chem politia... cate nu i-a zis.. colegu incerca sa ii zica : gata domule dam muzica mai incet va rugam tra la la ...  :)   peste 20 -30 min. ma suna tati.  - ba ce faci ma ca ma suna politia ca asculti muzica tare ca imi dau amenda pana la 1000 lei daca mai continui asa..   astea fiind spuse, va cer o parere ca nu am citit tot ce ati scris pe forum..   cand am voie sa ascult muzica asa cum vreau eu de tare?  (sau cand nu am voie **)

#98
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

cand am voie sa ascult muzica asa cum vreau eu de tare? (sau cand nu am voie **)

Cand nu deranjezi vecinii.

#99
robyzyr18

robyzyr18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2011
adica nu am voie sa ascult muzica niciodata ha? am sistem degeaba nu ? :))   exista anumite ore cand nu ai voie sa asculti (sa deranjezi..)  seara dupa ora 10 parca..  stie cineva mai multe?  si mai am o intrebare. pot lua amenda? (prima abatere sa zicem.. adica prima reclamatie la potitie.. ca asa am mai ascultat muzica dar a batut in perete si am dat mai incet.. totul ok :))dar de data asta i-a sarit mustaru : )

#100
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

adica nu am voie sa ascult muzica niciodata ha? am sistem degeaba nu ?

Iti pui castile pe urechi si dai la maxim.
Asa nu deranjezi pe nimeni.

In acelasi timp, daca stai in padure si nu mai exista nici o alta casa in jurul tau intr-o raza de 30 de km, poti sa dai la maxim ca ai sistem.
Altfel, nu.

#101
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Exista ore de liniste.Atata timp cat le respecti, nu vad ce ti-ar putea face politia..
Eu renovez un apartament.Am avut o gramada de probleme cu vecinii pe seama asta.Am scos frumos un anunt, in care am copiat textul de lege (actualizata chiar anul trecut), cu orele de liniste intre : 22-8 si 13-14, in rest, pot sa cheme si presedintele.S-au linistit...

#102
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

 robyzyr18, on 16th December 2011, 15:31, said:

adica nu am voie sa ascult muzica niciodata ha? am sistem degeaba nu ? :))
In primul rand du-te la ORL sa-ti scoata dopurile de ceara, poate de aia ai nevoie sa dai muzica atat de tare.
Dupa aia baga sub boxe cauciuc din ala gros ca cel pentru masina de spalat, gasesti la Baumaxx.
Ce suprafata are camera de auditie ?

#103
Mecarnic

Mecarnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2010

 Vain, on 16th December 2011, 16:08, said:

In primul rand du-te la ORL sa-ti scoata dopurile de ceara, poate de aia ai nevoie sa dai muzica atat de tare.
Dupa aia baga sub boxe cauciuc din ala gros ca cel pentru masina de spalat, gasesti la Baumaxx.
Ce suprafata are camera de auditie ?
De ce anume sa bage cauciuc sub boxe?  :confused:

#104
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

 Mecarnic, on 17th December 2011, 02:16, said:

De ce anume sa bage cauciuc sub boxe?  :confused:
Pentru a atenua transmiterea undelor sonore de joasa frecventa.
Asta-i varianta cea mai ieftina.
Poti sa mai pui o placa de marmura peste cauciuc si boxelor sa le pui spike-uri (vezi poza) pentru minimizarea suprafetei de contact.

Attached Files



#105
Mecarnic

Mecarnic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.12.2010

 Vain, on 17th December 2011, 11:57, said:

Pentru a atenua transmiterea undelor sonore de joasa frecventa.
Asta-i varianta cea mai ieftina.
Poti sa mai pui o placa de marmura peste cauciuc si boxelor sa le pui spike-uri (vezi poza) pentru minimizarea suprafetei de contact.
Mersi de "lamurire", dar nu am inteles mare lucru :naughty:. Oricum eu nu am probleme dastea cu vecinii (si tin subwooferul pe podea si una dintre boxe). Camera este destul de mica pentru cati watt are sistemu. Pana acum nu a indraznit vreunu (dintre vecini) sa bata la usa. :notangel:

#106
robyzyr18

robyzyr18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2011
multumesc pentru jignire domnu` doctor " Vain ". Parerea mea despre ce ai spus tu este ca aberezi. in legatura cu intrebarea ta, am sa iti raspund, camera are 4m/4m  aproximativ poate 4,50m :-??
deci pana la urma am voie sa ascult muzica in afara orelor de liniste? (22-08  si  13-14 )

http://www.pcgarage....-51-3005-black/   acesta este sistemul :D cine il are stie cat de tare merge.. eu ascult undeva la 60-70 % din volum...

Edited by robyzyr18, 25 December 2011 - 12:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate