Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Linistea la bloc - cadru legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Stiti cumva prin ce lege se obliga mentinerea linistii publice in intervalul 22.00-8.00? Vreau sa-i arat unui vecin legea inainte sa-i chem politia ca noapte de noapte isi testeaza subwooferul de cateva sute de wati.

Ce am gasit eu se refera doar la persoane juridice:

Quote

4. Tulburarea fara drept a linistii locatarilor intre orele 22.00 - 8.00 prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare, in localurile sau sediile persoanelor juridice situate in imobile cu destinatia de locuinte sau in imediata vecinatate a acestora.

LE: damn, neatentia, era un punct mai sus.  :blush:

Quote

28) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
    29) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinația de locuințe sau în imediata vecinătate a acestora;
[..]
    Art. 3. - Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
[..]    B) cu amendă de la 150.000 lei la 800.000 lei sau cu închisoare contravențională de la 15 zile la 3 luni, cele prevăzute la pct. 1), 14), 18), 23), 26), 28), 30) și 34);
http://www.cdep.ro/p..._text?idt=23967

Adica doar firmele au voie sa faca galagie intre 8.00-22.00?  :unsure:

Edited by Astor, 16 May 2006 - 22:22.


#2
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
De ce vrei sa ii arati articolul? Chemi Politia,aia ii dau amenda si ii spun si articolul...Apoi,ii dai un telefon,iti ceri scuze ca ai chemat Politia,si le ceri sa iti spuna articolul respectiv...:)

Edited by raducutzzu, 16 May 2006 - 22:28.


#3
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005
mai bine ii plasezi la usa o papusa voodoo insangerata si sfasiata, cu mesajul rudimentar " tempereaza-ti apucaturile melomane ca-ti mananc splina si rinichii"!  :huh:

#4
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

 Krissa, on May 16 2006, 23:30, said:

mai bine ii plasezi la usa o papusa voodoo insangerata si sfasiata, cu mesajul rudimentar " tempereaza-ti apucaturile melomane ca-ti mananc splina si rinichii"!  :huh:
:coolspeak:    fara de cuvinte....

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
pe mine ma deranjeaza si zgomotele intre orele 8-22. adica, urechile noastre functioneaza doar noaptea ? nu exista lege care sa pedepseasca zgomotele din vecini si ziua ? sint convins ca in statele civilizate acest lucru e strict reglementat, pentru ca zgomotele genereaza stress, care nu mai bun nu e. azi, un vecin dobitoc m-a trezit din somn, dupa care cred ca a spart cu baroasele peretii, timp de 4 ore si jumatate ! nu consider corect.

#6
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Ai dreptate Ion_de_la_Raion dar nici liniste totala nu se poate, ar da in extrema cealalta. Niste norme de aplicare nu exista? Ce-i aia "tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote"? Daca scap un pahar pe jos incalc legea?  :confuzzled:

#7
IONELL

IONELL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.04.2006
hai sa fim seriosi ..cu paharul.....da nu e imposibil daca sub tine sta un schizofrenic/a.militianul comunitar din zona mea mi-a spus despre o baba care a venut sa reclame vecinul ei care sta deasupra cum ca acesta are o pisica , care sare si ei i se misca lustra. deci  pot sa fie si din astia....asa ca...

#8
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

 Ion_de_la_Raion, on May 16 2006, 23:34, said:

azi, un vecin dobitoc m-a trezit din somn, dupa care cred ca a spart cu baroasele peretii, timp de 4 ore si jumatate ! nu consider corect.
Cred ca stai langa mine...:) Si la mine in bloc,pe la 7 dimineata,vecinul de langa mine s-a apucat sa isi schimbe usa...

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 raducutzzu, on May 17 2006, 01:16, said:

Cred ca stai langa mine...:) Si la mine in bloc,pe la 7 dimineata,vecinul de langa mine s-a apucat sa isi schimbe usa...

mda. ce schimbat de usa ? cred ca-si schimba tot in casa. 4 ore jumate alataieri, ieri pauza, azi iarasi 2 ore jumate. Pur si simplu niste zgomote atat de puternice incat trepideaza tot. Baroase, daca va puteti imagina. Si-au mai schimbat si altii usi, ferestre, pus faianta, etc., dar asa un zgomot e de netolerat. pe de alta parte, am un alt vecin care din ianuarie pana acum (in mai) gaureste ceva cu o masina de gaurit. pur si simplu, e nesimtire. e o toleranta totala si nu consider firesc. aceste zgomote, repetate, duc la stress, nervi si nimic bun. practic iti vine sa te urci pe pereti. daca toti mesteresc ceva, fiecare la alta ora, cand, cum si cat are chef, se creaza o harmalaie totala, care numai confort nu poate genera. ajungi sa fie un chin sa mai traiesti in tara asta si mai ales la bloc. la mine in bloc (locuiesc la turn - raducutzzu, ca tine) si in bloc am asa: masini de gaurit, baroase, rangi, trantituri, izbituri, urlete, bubuituri, bocanituri, harsaituri, iar sub geam am: petarde, masini turate la maxim, masini reparate cu ciocanul si ranga (fara autorizatie, la un garaj), golani care urla ca niste bezmetici, muzica house toata ziua si noaptea (urasc subwooferele), caini cu stapan si fara care latra incontinuu, indivizi care inchiriaza un teren de fotbal, ziua si noaptea, urla mai ceva ca antrenorii si debiteaza obsenitati (si la 2-3 noaptea - da, au nocturna), copii care urla la tot felul de trompete, fluiere, elicoptere care zboara la mica distanta de bloc si precis am mai uitat cateva. pur si simplu, e prea mult, si nu cred ca in tarile civilizate se intampla asa ceva, pentru ca linistea si confortul face parte dintr-un trai civilizat. dar la noi se poate orice. romania vrea sa intre in ue, dar cu o mentalitate care numai de mileniul 3 nu e.

am citit si eu legea 61/1991 si la art.2 aliniatul 2 spune:

tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

acuma, eu intreb: ce inseamna fara drept ? asta e subiectiv. cel care darama peretii spune ca are drept, pentru ca face lucrari la apartament. pe de alta parte, el produce mai neplaceri vecinilor, a caror urechi si sanatate in general, nu tin cont de imbunatatirea conforului vecinului.

deci, eu nu consider firesc ca bunastarea unora sa se bazeze pe neplacerile cauzate altora. cred ca ar fi corect sa existe niste zile din luna in care sa se poate lucra la apartament. macar asa ar fi o ordine, nu un regim de teroare.

Edited by Ion_de_la_Raion, 18 May 2006 - 12:25.


#10
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005

 Ion_de_la_Raion, on May 18 2006, 13:14, said:

acuma, eu intreb: ce inseamna fara drept ? asta e subiectiv. cel care darama peretii spune ca are drept, pentru ca face lucrari la apartament. pe de alta parte, el produce mai neplaceri vecinilor, a caror urechi si sanatate in general, nu tin cont de imbunatatirea conforului vecinului.

cred ca pe drept inseamna autorizatie de constructie\modificare si acordul vecinilor sau macar instiintarea lor. Pt. lipsa autorizatiei se dau amenzi, orice modificare oricat de mica cere autorizatie.

#11
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005

 Astor, on May 16 2006, 23:18, said:

Stiti cumva prin ce lege se obliga mentinerea linistii publice in intervalul 22.00-8.00? Vreau sa-i arat unui vecin legea inainte sa-i chem politia ca noapte de noapte isi testeaza subwooferul de cateva sute de wati.

Ce am gasit eu se refera doar la persoane juridice:
LE: damn, neatentia, era un punct mai sus.  :blush:
http://www.cdep.ro/p..._text?idt=23967

Adica doar firmele au voie sa faca galagie intre 8.00-22.00?  :unsure:

si firmele primesc amenda, doar ca mai mare :)

#12
Chucky666

Chucky666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.07.2006
Daca nu mai suportati obiceiul unuia dintre vecini de a organiza, periodic, petreceri zgomotoase sau sunetul asurzitor al bormasinii la primele ore ale diminetii, exista o modalitate de a obtine linistea multdorita. Mihai Mereuta, presedintele Ligii Habitat Urban, ne-a spus care sunt situatiile in care ii puteti reclama pe vecinii galagiosi, ce amenzi risca acestia si unde va puteti adresa daca aveti astfel de probleme:
- tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin galagie poate fi pedepsita cu o amenda cuprinsa intre 200 si 1.000 de lei;
- tulburarea linistii locatarilor, intre orele 22.00 si 08.00, prin zgomote sau prin folosirea oricarui obiect sau instrument muzical la intensitate mare, in localurile sau in sediile persoanelor juridice, aflate in imobile cu destinatia de locuinta sau in apropierea acestora; in acest caz amenzile variaza intre 500 si 1.500 de lei;


Pe mine ma intereseaza sa stiu cand pot sa fac galagie.. de ex. trebuie sa intru in reparatii cu apartamentul(risc sa imi iau amenda ca imi sparg cu picamerul peretii ca pe un vecin netont il deranjeaza) sau am chef sa ascult muzica la maxin pe timp de zi nu am voi... am boxe ca sa ma uit la ele ce frumos arata... adica WTF?
stie careva leaga asta mai excat ca pe site-ul asta http://www.cdep.ro/p..._text?idt=21921 nu e destul de explicita si e si veche

Edited by Chucky666, 14 August 2007 - 21:54.


#13
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007
eu am facut in luna iunie un obicei din a suna in fiecare week-end la politie noaptea. a fost atunci luna petrecerilor si eu aveam licenta si noaptea chiar voiam sa dorm. si cand sunam la politie, ma certam cu o vaca, aia care raspunde prima, cum ca nu stiu sa-i zic numarul de la strada. si ii explicam frumos ca nu stau sa cobor din casa la 1 noaptea ca sa ma uit pe blocu' cu pricina sa vad la ce numar e si nici nu memorez numerele tuturor blocurilor. ca nu dom'le, ea vrea numaru' ca altfel unde trimite ea politia. dar de fiecare data am avut meciuri din-astea. pana la urma imi facea legatura cu politia, dar inainte trebuia sa ma cert cu ea putin. mai rau ma enerva ea decat petrecerile alora.

Edited by angelo saro, 15 August 2007 - 11:44.


#14
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,672
  • Înscris: 13.12.2006
exista si politia comunitara sau locala, depinde de judet sau de municipiu.....care politie da amenzi la HCL-uri adica hotarari ale consiliului local privitoare la intretinerea spatiilor verzi din municipiu, caini, deranjarea vecinilor prin diferite metode la anumite ore( ca pe vremea lu ceasca cand intrai in scara blocului si vedeai placute cu "intre x-y program de liniste sau program de batut covoare, etc.) si multe alte chestii deranjante de care nu se poate ocupa Politia romana, deoarece nu are competenta.

#15
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Am si eu o maimuta proasta cu muzica house data la maxim ziua. Acum 2 saptamani i-au plecat parintii (alti degenerati) in vacanta asa ca plodul de 18 ani s-a gandit aa faca chef. Prima noapte de duminica spre luni la ora 00:30 pus mana pe mobil sunat la 112. In 5 minute vin 2 masini de politie amenda 200 de lei. A doua zi la fel: sun la politie si-i explica politaii baietelului ca ei pot veni pana se plictiseste toata lumea. M-am dus si la politia de proximitate si am facut plangere scrisa. Ei bine de atunci de aude o tacere apasatoare atat ziua cat si noaptea din apartamentul maimutei. Evident ca inainte vorbisem si cu alti locatari (oameni fricosi timorati) dar pana n-am actionat concret la politie nu s-a rezolvat treaba. L-am intrebat pe politist daca vin si ziua daca face scandal si mi-a zsi ca vin ptr ca nu exista in lege un articol care spune ca de la ora cutare la cutare poti sa-ti dai drumul la fantezii muzicale.

#16
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 02.07.2006

 gamezcdr, on Aug 16 2007, 19:58, said:

Am si eu o maimuta proasta cu muzica house data la maxim ziua. Acum 2 saptamani i-au plecat parintii (alti degenerati) in vacanta asa ca plodul de 18 ani s-a gandit aa faca chef. Prima noapte de duminica spre luni la ora 00:30 pus mana pe mobil sunat la 112. In 5 minute vin 2 masini de politie amenda 200 de lei. A doua zi la fel: sun la politie si-i explica politaii baietelului ca ei pot veni pana se plictiseste toata lumea. M-am dus si la politia de proximitate si am facut plangere scrisa. Ei bine de atunci de aude o tacere apasatoare atat ziua cat si noaptea din apartamentul maimutei. Evident ca inainte vorbisem si cu alti locatari (oameni fricosi timorati) dar pana n-am actionat concret la politie nu s-a rezolvat treaba. L-am intrebat pe politist daca vin si ziua daca face scandal si mi-a zsi ca vin ptr ca nu exista in lege un articol care spune ca de la ora cutare la cutare poti sa-ti dai drumul la fantezii muzicale.
aoleu, lasama ca si eu am un vecin de asta.Anu trecut in a 2 noapte de craciun tot blocul tremura de la manelele lui.Degeaba am chemat politia ca tot a trebuit sa ii suportam lui muzica toata noaptea ca nu s-a potolit.Data viitoare cred ca ma duc la tabloul de sigurante si opresc curentul pe scara :lol:

#17
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 Chucky666, on Aug 14 2007, 22:51, said:

Pe mine ma intereseaza sa stiu cand pot sa fac galagie.. de ex. trebuie sa intru in reparatii cu apartamentul(risc sa imi iau amenda ca imi sparg cu picamerul peretii ca pe un vecin netont il deranjeaza) sau am chef sa ascult muzica la maxin pe timp de zi nu am voi... am boxe ca sa ma uit la ele ce frumos arata... adica WTF?
Banuiesc ca nu faci reparatii de 20 de ori pe an. Daca se intampla O DATA, gasesti intelegere. Ori la vecini, ori la politisti (stiu si ei sa faca diferenta intre rea-vointa si nevoia de a face o lucrare).

Cat despre boxe, nu te-a pus nimeni sa iti cumperi animale de 50000W. Daca iti place muzica tare asculta intr-o pereche de casti bune. Daca iti place sa simti bass-ul in piept, du-te in club. Nu e nimeni obligat sa iti asculte muzica  :nonobad:


@aiptek:

Fiecare apartament are siguranta lui in tablou, deci nu strici seara tuturor :naughty:

#18
jessyzz

jessyzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.08.2007
eu chiar aplic frecvent chestia cu siguranta vecinilor de dedesubt! pleaca noapte de acasa si cica ca sa nu vina hotii lasa muzica data tare ( manele of course)... ce ziceti de asta. asa ca scot siguranta si o insurubez la loc. surprise!
iar eu ziua nu am voie sa scap obiecte din mana, sau catelul sa nu mearga prin casa, si sa-mi schimb papucii care parca sunt pantofi cu tocuri (erau papuci medicali), ca ei au munct noaptea si trb sa doarma. asta dupa ce au dat muzica la maxim si au plecat.

cred ca oricum un anumit grad de galagie trebie sa accepti daca stai la bloc. ideea e sa facem diferenta corect intre ce e permis si ce e "nesimtire". nu se poate sa nu te speli, sau sa tragia apa la wc, indiferent de ora.

cei care nu sunt de accord sa se gandeasca de 100 de ori inainte pt. ca: 1.ar trebui sa-si dea seama ca totusi majoritatea traim in blocuri de carton construite economic cu plansee si pereti subtiri (nu toate dar marea majoritate); 2.cineva mi-a spus o-data replica asta "Ai tot dreptul sa fi nervos, dar nu ai dreptul sa iti versi nervii pe mine." - sincer cred ca cel putin 50% din certurile dintre vecini izvorasc de la frustrari si nemultumiri transformate in nervi; 3.pana cand o sa se ajunga la segregare de tipul blocuri fara copii, fara animale, fara babe, fara manele mai e cale lunga si multi ani de economisit sau platit rate la banca - n-o sa fie ieftine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate