Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 

Centre de reciclare ?!?!?!?!?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Un centru de reciclare a hartiei este la Trafic Greu (Intersectia: Str Progresului cu Calea Rahovei) chiar eu am dus acolo acum cateva luni saci cu carti, ziare etc. Am dus cativa saci si am primit 250.000 lei vechi iar ca sa sarbatoresc fapta buna am luat doua meniuri de la McDonald's   :D .

Despre Pet-uri nu stiu nimic.

#20
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
tot un centru de colectat hartie se gaseste si la obor, langa "hala" noua.

despre pet-uri nu stiu.

o idee ar fi sa se infiinteze vreo 2 centre pe cartier, nu?

#21
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006

 alexalecu, on Mar 28 2006, 11:09, said:

Am adunat si eu destule sticle de bere si nu vreau sa le arunc la gunoi;

Sticlele de bere ar trebui pastrate ca amintire, ca sa ai cu ce sa te lauzi :lol:  si la mine s-au cam adunat pet-ri ca nu am vrut sa le arunc chiar asa. am tot spera sa apara locuri speciale unde se aduna pet-uri.... si inca mai sper :)

#22
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006

 dragos_avram, on Mar 28 2006, 11:32, said:

Am vazut in Blejoi (pe centura Ploiestiului, dar nu pe unde merge toata lumea spre Sinaia, ci chiar la iesirea spre Buzau) un munte de PET-uri intr-o curte. Data viitoare cand trec pe acolo o sa ma interesez. Am mai auzit ca si in Buzau ar fi ceva, dar nu stiu prea multe.

La Suceava am vazut un lucru destul de bun. la mai multe buncare de gunoi, era un loc special pt adunat pet-uri si alte chestii de plastic. am inteles ca o firma le aduna dupa-aia, le preseaza si le trimite la Buzau la o firma, unde urmaeaza a fi reciclate. este o initiativa laudabila :coolspeak:

#23
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
Am uitat sa specific mai sus ca nu ma intereseaza daca iau vreun ban pe ele sau nu, important pentru mine este sa stiu ca nu vor ajunge la groapa de gunoi a orasului.

#24
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
la in oras(tg mures) se aduna pet-urile si se recicleaza ... am vazut in multe blocuri saci pentru pet-uri ... si am vazut si in bucuresti ... undeva in zona dristor prin blocuri ca se adunau peturile separat. pp ca trebuie sa  fie si vreun centru. in legatura cu hartiile poti sa afli informatii utile de la tiganii care umbla cu carucioarele cu cartoane ... sau mai simplu ar fi sa le dai lor. ca oricum e in jur 0,2Ron pe kilogram

#25
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

 alexalecu, on Mar 28 2006, 21:53, said:

Am uitat sa specific mai sus ca nu ma intereseaza daca iau vreun ban pe ele sau nu, important pentru mine este sa stiu ca nu vor ajunge la groapa de gunoi a orasului.
Așa conștiință ecologică mai rar. Ca să nu fiu mai prejos bag lista de depozite de reciclare. Pot fi citite doar cu Office-ul, că sunt incluse niște tabele.
EDITARE
Dacă vreți să duceți ceva la depozit trebuie să dați un telefon înainte fiindcă de exemplu depozitul de la intersecția Rahova / trafic greu nu mai primește carton deci lista nu mai este chiar actualizată.

Edited by Mirovaia_Scorb, 29 March 2006 - 15:37.


#26
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
Multumesc pentru liste... totusi nu prea ma ajuta cu nimic, din pacate, pentru ca centrul din Bucuresti pentru colectare sticla este in celalalt capat de oras fata de mine.

#27
george_valentin

george_valentin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2006

 alexalecu, on Mar 29 2006, 16:28, said:

Multumesc pentru liste... totusi nu prea ma ajuta cu nimic, din pacate, pentru ca centrul din Bucuresti pentru colectare sticla este in celalalt capat de oras fata de mine.


salut tuturor.

am inceput un proiect de reciclare a PETurilor, pt a  vedea in primul rand disponibilitatea oamenilor de a separa deseurile.
cum acest proiect merge foarte bine, m-am trezit cu o gramada de pet-uri pe care nu am unde sa le duc.

am gasit mai sus niste numere de telefon, pe care le voi incerca in cele ce urmeaza..

orcicum, daca aflati ceva..please help!

mailul meu este : george_valentin at yahoo.com

#28
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 16.05.2003
Eu am cautat cateva saptamani un centru de reciclare pentru sticla; am sunat pana si la primarie, dar nimic... pana la urma, le-am dat gratis la un chiosc, decat sa se faca cioburi la gunoi

#29
DAJ

DAJ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.12.2005
PET-urile se recicleaza doar ca materie prima. Pretul e mic, de cateva mii vechi pe kg. Tinand cont ca la un kg intra pe putin 20 de PET-uri si practic nu pot fi compactate cu mijloace simple nu prea merita sa le reciclezi. Le dai la cei ce vand vin,tuica, lapte,etc. in piata la schimb cu produse sau la gunoi direct. Oricum le recicleaza tiganii pe groapa.
Singurul material care-l reciclez pe bani e hartia(2000/kg); strang un portbagaj plin si cand ma duc la Metro Baneasa il vand la o firma din Vatra Noua. Primesc si carton (400/kg) si PET(?/kg)
Tel:2694049 sau 0722627288

#30
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
●              20 butelii de PET de 2 litri cantaresc circa 1 kg.

●            5 butelii de 2 litri sunt suficiente pentru a realiza fibre pentru un tricou mare.

●            20 butelii de 2 litri sunt suficiente pentru umplutura unei jachete de iarna.

●            20 butelii de 2 litri sunt necesare pentru fabricarea unui filtru.

●            35 butelii de 2 litri sunt necesare pentru realizarea unui sac de dormit.

●            60 butelii de 2 litri sunt necesare pentru 1 mČ de carpeta.

#31
kenzo

kenzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 25.01.2005
pei haideti sa facem ceva! E ridicol ca vrem sa le dam la reciclat si nu avem cum! Sa-i scriem o scrisoare lu' Base! Sau cui? sa ne dea o idee studenta de la eco. Pe bune s-ar putea face putina vilva. Sau sa spunem la UE ca vrem sa reciclam si nu ne asculta nimeni! Haideti, actiune!     :coolspeak:

#32
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Eu strâng de mai mult timp hîrtie, cursuri, ziare, reviste etc.  Cei din familie râd de asemenea iniţiativă. Am calculat şi m-ar costa mai mult biletul pentru tramvai în cazul transportului spre centrul de reciclare decât banii pe care i-aş primi.

#33
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
ce placere mai mare ar exista decat sa stii ca ai putea sa te stergi la fund cu una din lucrarile tale de 3/4/5 (si pe deasupra nici sa nu te zgarie)? :w00t:
Asa ca hai sa cautam o fabrica de hartie igienica. Le lasam la intrare :w00t:

Edited by shumilica, 25 April 2006 - 00:17.


#34
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
sa indraznesti sa arunci aici flacoane (si alt tip de gunoi in general) ca primesti o amenda usturatoare. centre de reciclare sunt insa supermarketurile au adoptat o alta metoda:

pentru fiecare flacon de la 1L in sus pe care il duci inapoi la magazin primesti 25 centi (de multe ori primesti mai mult pe flacon decat costa apa minerala in sine). cand termini de bagat toate flacoanele in aparat, primesti bon cu care platesti la casa. asa ca aici lumea nu-si permite sa arunce flacoane :).

#35
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
in Germania, Austria.....la orice colt de strada sau in fiecare oras vezi niste automate/pubele in care oamenii pun si separa deseuri ca sticla, plastic/PET ,hartie.....asa ceva nu vezi in Romania...
germanii acorda mare importanta pt colectarea deseurilor....practic nu arunca nici um muc de tigara pe strada.......sunt cei mai harnici europeni ca si austrieci!!!!!

din pacate Ro a devenit o tara a gunoaielor in care totul se arunca pe unde apuca.....sunt cei mai necivilizati europeni si inapoiati....... :angry:

#36
candrei71

candrei71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2006
salutare
am cautat si eu asemenea centre si pana la urma am gasit dar dupa eforturi mari
parca sunt secrete de stat

aveti aici pentru bucuresti  hartie
sector 1 -  Bd Apicultorilor nr 1 /  str.Darmanesti nr 6 / str Libelulei nr 2
sector 2 - Sos Andronache 201 bis / str Morarilor
sector 3  - Str Invingatorilor 3  / str theodor pallady 46 /  bd 1 dec 1918 nr 3
sector 4 - str Frumusani 6 / sos Giurgiului 170 / str Alunisului 32
sectot 5 -  str Zabrautului nr 28 - 32 / str progresului 141
sector 6 - Intr.Vijeliei 3 / prelung Ghencea 53 / str baiceni 3  

s ar putea sa nu mai fie toate actuale dar le am gasit in evenimentul zilei din 25.11.2005
le am pus sa le gaseasca si altii mai usor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate