Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Unde sa ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1381 replies to this topic

#73
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

 sensuela, on Mar 26 2007, 15:09, said:

@angelinne, esti o scumpa!   :rolleyes:  iti multumesc pentru toate detaliile, si cele referitor la caldura  :lol:  si mancare, si conditii. Pentru cei ca mine care nu prea s-au plimbat prin tara sunt foarte pretioase.  Inca nu am hotarat unde mergem, dar cand revin va dau si eu detalii.

Si mi-ai facut asa o pofta de bulzuri !!!


Cu multa placere oricind!
Ma bucur ca te-am putut ajuta.
Stiu cum e atunci cind cauti in stinga si in dreapta si nu gasesti sau nu stii ce sa faci.
Distractie placuta!!!!

#74
stefangrigore

stefangrigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2006
Salut

Am de gand sa fac o mica excursie cu prietena - 3 zile ... destinatia Moeciu/Sighisoara, eventual si mai departa.
Ma gandesc sa punem "baza" in Moeciu si de acolo sa merg o zi la Sighisoara.
Ma intereseaza cam ce este de vazut prin zona (in Moeciu si in Sighisoara), eventual si alte destinatii apropiate. Nu am mai fost pe acolo, decat la Bran - am vazut castelul mai demult, si acum nu mai vizitez Branul.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?
Locuri de cazare nu ma intereseaza, sigur gasesc ceva frumos, am vazut ca sunt o gramada de oferte.

Thanks.

#75
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Poti sa vezi Cetatea Rasnov, Pestera de la Pestera, Prapastiile Zarnestilor, Magura, Plaiu Foii, poti sa joci bowling la Bran pe niste piste noi, poti sa maninci bulz.

In jurul Sighisoarei sunt nenumarate lucruri de vazut, asa ca numai pentru o zi limiteaza-te la Sighisoara. Pentru o panorama frumoasa, eventual si masa de prinz (pe terasa), urca la Vila Franka. Intrebi in oras cum se ajunge.

Sau cazeaza-te la Sighisoara (cel mai bine in zona la Motelul Danes) si vizitezi mai multe (Biertan, Cris, Saschiz, Medias).

#76
stefangrigore

stefangrigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2006

 abancor, on Mar 28 2007, 11:27, said:

Poti sa vezi Cetatea Rasnov, Pestera de la Pestera, Prapastiile Zarnestilor, Magura, Plaiu Foii, poti sa joci bowling la Bran pe niste piste noi, poti sa maninci bulz.

In jurul Sighisoarei sunt nenumarate lucruri de vazut, asa ca numai pentru o zi limiteaza-te la Sighisoara. Pentru o panorama frumoasa, eventual si masa de prinz (pe terasa), urca la Vila Franka. Intrebi in oras cum se ajunge.

Sau cazeaza-te la Sighisoara (cel mai bine in zona la Motelul Danes) si vizitezi mai multe (Biertan, Cris, Saschiz, Medias).


M-am hotarat: o zi o petrec categoric la Sighisoara dupa ce am citit ce mi-ai scris.
As mai vrea cateva detalii pls: cam pe undeva vin "Pestera de la Pestera", "Prapastiile Zarnestilor" (banuiesc ca asta e pe langa Zarnesti sau in oras) si "Magura"?
La celelalte stiu cum sa ajung.
Si inca ceva pls: ce este "bulz", si unde se poate manca? Suna bine dupa nume.  :)

Thanks.

#77
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Nu am dat detalii pentru ca cel mai bine tot la fata locului afli, de la gazda.
Pestera e foarte cunoscuta, este in satul Pestera (de acolo vine denumirea satului), si nu e nemaipomenita, dar merita. E ghid in sat, daca nu crezi ca te descurci singur. Nu e lunga, e posibil sa fie noroi pe jos, chiar balti, si are zone destul de joase, dar merita sa o vezi, mai ales ca e singura pestera accesibila din zona. Satele Pestera si Magura sunt printre cel mai frumos situate sate din Romania: pe mai multe "muchii", cum se numesc in zona, adica dealuri abrupte si inguste, alternind cu vai adinci, la poalele Pietrei Craiului. Poti urca din Moeciu in Pestera, te duci la pestera, apoi afli cum ajungi din Pestera in Magura (total nerecomandat iarna - pentru auto ma refer), mergi in Magura, de aici poti urca pe virful Magura Branului, de unde se vede frumos Branul si imprejurimile (de fapt nu chiar Branul, ma rog, o sa vezi tu ce se vede). Din Magura se poate cobori spre Zarnesti, exact pe linga prapastii (niste chei), si de acolo se poate merge pentru un prinz excelent la cabana Plaiul Foii.

Bulz e mamaliga cu brinza de burduf si ou, bagat la cuptor (astfel incit brinza e topita). Afli tu de la gazda unde e bun de mincat in zona. Oricum, la Plaiul Foii au, si in majoritatea localurilor de fapt.

Un alt local cu priveliste minunata e Stina Turistica din Bran. Eu am mincat o singura data acolo, mincarea e buna (nu cine stie ce haute gastronomie, ca nu e cazul), dar a durat foarte mult. Poate am avut eu ghinion, ca locul e destul de frecventat, au si cazare.

#78
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
subscriu despre vila franka, panorama este sublima

#79
iuliana1207

iuliana1207

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.07.2006
Daca ajungeti la Sighisoara merita sa stati si, mai ales, sa mancati, la hotel REX. Eu nu ratez nicodata cand trec prin zona. Curat, acceptabil ca pret . Recomand ciorba de fasole in pita si papricasul de vitel. La ciorba musai sa cereti salata ardeleneasca de ceapa rosie.

#80
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
de mentionat bisericile sasesti fortificate de la harman, prejmer, viscri, biertan, cetatea rupea.

#81
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
As prefea sa stau undeva la o vila si sa merg in fiecare zi la baza de tratament sa imi fac procedurile.
Stiti o vila anume,unde v-a placut sau ati auzit de bine de ea,in apropierea lacului Ursu?
La baza de tratament poate merge oricine,contra cost bineinteles?

#82
raluca_risca

raluca_risca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.10.2006

 gabimok, on Mar 19 2007, 13:38, said:

As dori sa merg la Sovata pentru tratament,pe cont propriu.
Se merita,sau e mai ieftin cu bilet?
Stiti cumva baza de tratament de la lacul Ursu s-a renovat,ca era jalnica?
As vrea sa ma cazez la un particular in apropiere(o vila) si sa fac tratament la lacul Ursu sau acelesi proceduri la hotelul Danubius(e cica 2-600 euro)pentru 10 zile?
Ce ma sfatuiti?
Eu am fost acum 2 ani la Sovata si numai intrarea la Lacu Ursu era 8 lei de persoana, plus tratamentul, cred ca ar ajunge destul de mult. Eu pot sa-ti zic cum procedeaza mama mea care se duce cam in fiecare an la tratament (nu la Sovata). S-a dus la medicul de familie si a cerut trimitere la taratment si biletul o costa cam jumatate din salariu. Acum nu garantez ca se poate peste tot, dar merita incercat. Stiu ca a ajuns-o anul trecut 10 zile de tratament la Saturn, cu mancare, cazare si tratament la hotel de 3 stele, in jur de 6 milioane.

#83
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
In weekend am fost  in Sinaia si ne-am oprit la Casa Ana. Ulterior ne-am tot bucurat de decizia facuta. Informatii despre vila gasiti si pe site-ul lor, iar eu pot sa vin doar cu mici detalii: vederea asupra orasului si asupra muntilor e superba, proprietarii sunt foarte prietenosi, e la 15 minute de Peles, ai acces la o bucatarie super utilata, curtea e foarte spatioasa si placuta.  Au fost la nivelul pretentiilor mele.

In Sinaia am mancat la Casa Munteneasca pe care NU o recomand, ca mi-au adus o ciorba de burta acra.. si foarte ciudata si niste pui ca un sos foarte suspect.  
Si am mancat la "La Brace" .. o experienta culinara excelenta. Mi s-a facut gura apa ca mi-am adus aminte de clatitele lor cu branza si stafide. Au o pizza mare si foarte gustoasa.

#84
doru.popa

doru.popa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.04.2004
Eleganta, intimitate, liniste si aer de munte. Avand privelistea Bucegilor , a Pietrei Craiului si a padurilor de brazi intr-o desfasurare spectaculoasa, Pensiunea BranBelvedere, clasificata la rang de 4 stele va asteapta sa-i fiti oaspeti, intr-un mediu primitor si deosebit care combina rusticul cu dotarile occidentale.
Un loc în care tu și familia ta, grupul tău de prieteni sau colaboratorii tăi, viitorii sau actualii parteneri de afaceri, vă puteți odihni, distra sau "încărca bateriile"...
Pentru cazare va  oferim : camere duble, camere triple, apartamente , camere individualizate ce dispun de bai si terase proprii, telefon, cablu TV, internet wireless.
Pentru ca sederea Dvs. sa fie cat mai placuta va oferim servicii incluse in pretul camerei- acces gratuit la sauna, biliard, sala de fitness ,parcare;
servicii neincluse in tarif: transfer aeroport, masaj relexare, intretinere, anticelulitic, bar de zi (09-21).
Puteti servi masa in restaurantul cu doua saloane : rustic, 50 locuri si clasic, 80 locuri.
Sala de conferinte a Pensiunii Bran Belvedere cu o capacitate de pana la 80 de locuri, dotata cu retroproiector, flip-chart, ecran de proiectie, poate fi adaptata diverselor tipuri de evenimente: conferinte, training-uri, work-shop-uri, expunerilor, etc.

Pentru mai multe detalii puteti vizita site-ul: www.branbelvedere.ro

#85
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
Hotel Korona - Sighisoara.
Arata super, pina la cel mai mic detaliu, servicii ireprosabile, atit la cazare, cit si la restaurant.
Se poate si in Romania !

#86
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
angelinne, vezi c-o sa te intreb si eu despre pensiuni si vile inainte de alegerea finala. Daca ma injuri, nu-ti mai zic nimic de Tunisia si Egipt :D

Edited by [mz], 05 April 2007 - 14:08.


#87
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

 [mz], on Apr 5 2007, 15:07, said:

angelinne, vezi c-o sa te intreb si eu despre pensiuni si vile inainte de alegerea finala. Daca ma injuri, nu-ti mai zic nimic de Tunisia si Egipt :D

:coolspeak:   :OK:

Nu te injur absolut deloc!!!
Cu cea mai mare placere!!!

#88
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006

 ortega, on Mar 10 2007, 20:02, said:

Am fost 3 zile la Predeal, la Cabana Vanatorul
Foarte frumos!
Cam departe de partie(e in capatul celalalt al statiunii, dar daca esti cu masina nu conteaza).
In rest, am fost super multumit de conditiile de cazare, de comportamentul angajatilor, de mancarea la restaurant(au un perete plin cu diplome ale bucatarilor si mancarea e intr-adevar excelenta  :OK:
Pretul la camera cu 2 paturi e 1,4 mil pe seara(1,2 parca daca stai mai mult de 2 nopti), iar la apartament pretul e 2 mil.
Foarte frumos.
Mancarea super buna si in portii mari :P,nu ca in alte parti :)
http://www.cabanavanatorilor.ro/

Am fost si eu acum 2 luni la Cabana vanatorilor,a fost extraordinar,va recomand sa inchiriati bazinul de jacuzzi de la subsol,in exclusivitate,pentru un cuplu e un vis,la 40 lei pe ora,si daca sunteti mai multi merge si o sauna.
Duceti-va si va convingeti singuri!

#89
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006

 raluca_risca, on Apr 3 2007, 15:37, said:

Eu am fost acum 2 ani la Sovata si numai intrarea la Lacu Ursu era 8 lei de persoana, plus tratamentul, cred ca ar ajunge destul de mult. Eu pot sa-ti zic cum procedeaza mama mea care se duce cam in fiecare an la tratament (nu la Sovata). S-a dus la medicul de familie si a cerut trimitere la taratment si biletul o costa cam jumatate din salariu. Acum nu garantez ca se poate peste tot, dar merita incercat. Stiu ca a ajuns-o anul trecut 10 zile de tratament la Saturn, cu mancare, cazare si tratament la hotel de 3 stele, in jur de 6 milioane.
intradevar preturile de la Sovata sunt "europene",dar nu stiu daca serviciile sunt la fel.
Unde a fost mama dvs se pot face proceduri ca de ex:bai cu apa sarata,bai cu namol cald...samd?

#90
mellyssima

mellyssima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2007

 sensuela, on Apr 4 2007, 14:08, said:

In weekend am fost  in Sinaia si ne-am oprit la Casa Ana. Ulterior ne-am tot bucurat de decizia facuta. Informatii despre vila gasiti si pe site-ul lor, iar eu pot sa vin doar cu mici detalii: vederea asupra orasului si asupra muntilor e superba, proprietarii sunt foarte prietenosi, e la 15 minute de Peles, ai acces la o bucatarie super utilata, curtea e foarte spatioasa si placuta.  Au fost la nivelul pretentiilor mele.

In Sinaia am mancat la Casa Munteneasca pe care NU o recomand, ca mi-au adus o ciorba de burta acra.. si foarte ciudata si niste pui ca un sos foarte suspect.  
Si am mancat la "La Brace" .. o experienta culinara excelenta. Mi s-a facut gura apa ca mi-am adus aminte de clatitele lor cu branza si stafide. Au o pizza mare si foarte gustoasa.


UNDE SA NU MANCATI IN SINAIA....nu am trait o asemenea experientza de cand ma stiu...La pensiunea Casa Noastra....am stat 20 de minute ca sa ne bage un ospatar in seama si daca eram 15 persoane pe terasa, spun mult...Mare lucru nu am comandat...dar iarasi ne-au iesit ochii din orbite  :cursing: de foame bineinteles...Ca sa nu mai spun ca am comanadat de baut apa minerala,suc si cafea (expirata cred) dar pahare ptr racoritoare nici ca am vazut!Evitatzi sa mancati acolo....pleci cu nervii intinsi la maxim!!!!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate