Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Unde sa ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1381 replies to this topic

#1
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Thread dedicat muntelui Ceahlau si statiunilor de la poalele sale.

A fost cineva in zona Izvorul Muntelui acum recent? Primavara asta/toamna trecuta?

Vreau sa fac o expeditie cat de repede la munte, de un weekend, si pentru ca Ceahlaul este interesant, accesibil si apropiat de Iasi, acolo m-am gandit sa lasam ancora. Aveam de ales intre doua statiuni: Durau si Izvorul Muntelui. Dat fiind ca Duraul este un fel de Poiana Brasov a Moldovei cu foarte multa lume in fiecare weekend, am zis ca Izvorul Muntelui (pe care mi-l amintesc de 3 ani ca fiind mult mai putin vizitat si linistit) ar fi mai potrivit. Problema este ca nu am idee ce cazare s-ar gasi in zona, ceea ce reprezinta unul dintre motivele initierii acestui thread.

Aveti idee care mai este treaba, daca s-a mai dezvoltat, daca gasesc cazare vineri dupa-amiaza fara discutie/rezervare dinainte?

Ma gandesc ca putem pleca la plesneala din Iasi fara nimic rezervat, pentru ca din cate imi amintesc Duraul este la approx 20km distanta, unde am putea merge si gasi 100% cazare, daca la Izvor nu avem noroc. Deci impresiile despre Durau si Izvorul Muntelui, cat si ponturi de cazare in zona sunt bine-venite pe acest thread dedicat. De asemenea, dat fiind ca pana acum din ce reclama am facut la aceasta expeditie am primit ingrijorator de multe refuzuri (a se da lovit se cheama asta), cine crede ca este dispus a face din weekendul ce urmeaza niste zile memorabile de distractie la IM sau D, sa posteze si poate ne fuzionam.

#2
starsoft

starsoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.03.2004
1. Pensiunea Crusitu
2. Vila Dalia (preturi ~300k camera double, tv,frigider,bucatarie,...)

La ambele conditiile sunt mai mult decat decente.
La Dalia s-au purtat excelent gazdele, chiar mi-am uitat actele pe acolo si m-au sunat a 2-a zi sa ma intrebe la ce adresa sa mi le trimita.

Succes !

Edited by starsoft, 25 April 2006 - 18:36.


#3
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
sa inteleg ca vrei o excursie cu masina personala... eu am fost in oct pe ceahlau ultima data. izvorul muntelui mi se pare plictisitor total, chiar nu ai ce face...e un punct ok ca sa faci trasee , dar nici aici nu sta excelent. multa bafta...eu iti recomand pt o excursie mai atractiva un drum cu maxi taxi (iasi- durau) ca sa  nu ai in grija masina , apoi cazare sus la cabana la dochia... e si f ieftin, conditii bune daca nimeresti camerele 4 si 5 (parca de la parter), fiecare cu baie in camera si 4 paturi, tarife de 120.000 pe noapte de persoana, posibilitatea de a aborda muntele in orice directie.. alegerea e a ta
dar daca vrei o simpla excursie de relaxare cu gratarel si mititei si efort fizic moderat...izvorul muntelui e ok (macar pt peisajul si aerul curat) si pt acel caine faimos ...am uitat cum il cheama...  :P
bafta!!!

Edited by twisterme2003, 25 April 2006 - 18:43.


#4
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
@twisterme2003

Eu cam sunt adepatul masinii:)
Sa zicem ca am urca in maxi ca sa nu avem grija ei, insa cei care merg sigur pana acum nu ar fi de acord (pe buna dreptate) atata vreme cat avem masini la dispozitie. Pe urma, eu sunt mai activ si mai dornic de a urca pe munte, dar din nou, cred ca nu as avea cu cine din chipajul asta. S-ar putea sa nu ajungem sus :(.
Cred ca expeditia asta se vrea - si se va materializa intr-una cu gratare ziua in curte si baute seara. Fara iesit din curte prea mult. Doar un 48 ore cu un mediu mai linistit, doar intre noi, etc.
La fel se pune problema si vizavi de solutia cu Duraul in care ai ce face spre deosebire de IM. Adica noi nu vrem cine stie ce activitate "de oras" seara... vrem doar iarba verde din jurul pensiunii:)

Legat de cazare, multumesc pentru link-uri, noi o sa incercam totusi la IM, si daca nu gasim acolo o sa mergem la Durau unde sigur este de unde (noroc ca e aproape).

Edit: evident ca voi posta impresiile excursiei.

Edited by StGermain, 25 April 2006 - 22:37.


#5
blackdragon

blackdragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2005

View PostStGermain, on Apr 25 2006, 00:31, said:

Aveti idee care mai este treaba, daca s-a mai dezvoltat, daca gasesc cazare vineri dupa-amiaza fara discutie/rezervare dinainte?

Ma gandesc ca putem pleca la plesneala din Iasi fara nimic rezervat, pentru ca din cate imi amintesc Duraul este la approx 20km distanta, unde am putea merge si gasi 100% cazare, daca la Izvor nu avem noroc. Deci impresiile despre Durau si Izvorul Muntelui, cat si ponturi de cazare in zona sunt bine-venite pe acest thread dedicat. De asemenea, dat fiind ca pana acum din ce reclama am facut la aceasta expeditie am primit ingrijorator de multe refuzuri (a se da lovit se cheama asta), cine crede ca este dispus a face din weekendul ce urmeaza niste zile memorabile de distractie la IM sau D, sa posteze si poate ne fuzionam.
Izvorul Muntelui e mai mult un satuc cu cateva camping-uri si vile particulare . Distanta de 20 de Km intre Izvorul Muntelui si Durau este DOAR daca mergi pe drumul inchis circulatiei publice care strabate muntele , daca ai ghinionul si e pusa bariera trebuie sa faci aproximativ 60 de km inconjurand muntele.

Daca ar fi dupa mine as alege Durau . Cu cazarea nu e asa de rau deoarece sunt mai multe hoteluri , cabane , vile . In Durau recomand hotel "Bradul" 3* , cabana "Brandusa" 2* sau vila Agnes(conditii de 2*) . Daca vrei sa urci pe Toaca traseele din Durau sunt mai usoare . Tot din Durau poti vedea si cascada Duruitoarea care este la 2 ore de statiune , fiind un traseu foarte usor si placut.
Probleme cu cazarea nu cred ca pot fi deoarece am gasit asta iarna in plin sezon de schi camere libere sambata dimineata(pana in 10) dar pe la pranz am vazut foarte multi care cautau cazare si nu gaseau deci vineri dupa amiaza nu cred sa fie problema.

Edited by blackdragon, 26 April 2006 - 19:10.


#6
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
salut !

mi-ati starnit ceva amintiri placute pomenind de Durau si mai ales de Ivoru Muntelui  :D

Probabil stiti ca vara trecuta, Duraul a fost destul de distrus din cauza inundatiilor. Asfaltul a luat-o la vale pe unele portiuni, la fel ca si unele case (pensiuni) ale localnicilor din satul de la poale (Ceahlau). Ca o mica paranteza, parerea mea este ca isi merita pe deplin soarta pentru ca tot ce stiu e sa taie padurile si sa toarne in ei rachiu incepand cu orele 6 dimineata ( :o )

Merita sa petreci cateva zile in Durau, e o statiune frumoasa si este loc de mult mai bine. Partea proasta e ca multi oameni de neam prost, dar cu bani isi inmultesc vilele in zona si isi arunca rahatul pe marginea paraului. Din pacate, treaba asta cu marginile raurilor si paraielor pline de pet-uri si izmene aruncate devine un peisaj tot mai des intalnit  :puke:

Cam astea ar fi pacatele Duraului, din cauza ca este o zona din ce in ce mai "comerciala" ca sa zic asa. Nu la fel se intampla si cu Izv Muntelui, care este o zona mult mai linistita si mai rarefiata.


Ca sa ajung si la ce voiam sa zic de fapt :P ... ce mi-a placut mie cel mai mult si abia astept sa ma intorc, este Izvoru Alb (de pe baraj se face la stanga pe un drum acceptabil de parcurs cu masina, vreo 12 Km). Zona e destul de salbatica, exista unele case de batrani unde nu exista electricitate  :D . Eu am stat cateva zile la o astfel de casutza, si pot sa spun ca nu-mi aduc aminte sa fi petrecut alte zile asa de frumoase. Ma trezeam cu noaptea-n cap, si toata ziua stateam la pescuit. A fost super.
Alta varianta de cazare, mai pentru cei cu oasele subtiri  :D  este la casutele de vara de pe "Baicu", in aceeasi zona. Am uitat sa precizez ca sunt de undeva din apropierea Piatra Neamtului (partea dinspre Bicaz), si sunt obisnuit cu zona si cu frumusetile ei. Cu toate astea, Izv Alb are ceva cu totul si cu totul special. Sunt convins ca cine trece o data pe acolo o sa revina.

Cam atat, va las sa-l descoperiti !  :)  Si sa nu uit....gunoaiele, pet-urile, pungile nu au ce cauta acolo dupa plecare !

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
hei! eu am fost la durau vara trecuta, si am stat la casute la camping, se numea "ursulet", sau asa ceva. erau o gramada de copii acolo, dar -aveai nici o treaba...e mai mult un fel de tabara, cred, fiindca erau muuulti( dar foarte multi) copii, dar a fost ok. mancarea e buna, zona e frumoasa, si cu patronii/proprietarii/ce-or fi n-am avut treaba. dar nu cred ca e potrivit pentru ce vrei tu...pentru asta e mai bine la "Agnes", zic eu...spor!
si sa ne povestesti cum a fost la intoarcere

#8
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Mi-am facut un pic de timp incat sa sa povestesc in trei cuvinte dupa cum am promis - impresiile excursiei.
Am plecat vineri, si ne-am intors duminica, cu un ocol prin Bicaz-Cheile Bicazului, Piatra Neamt.
Am ajuns vineri seara, am urcat pana in capatul drumului si am inceput sa intram in fiecare pensiune sau hotel care ni s-a parut tentant. Locuri erau, am inteles ca lumea multa venea sambata, a doua zi, sau chiar duminica, sa stea pana luni. In fine, am gasit locuri pe la vreo 4 pensiuni si cand am ajuns la a 5-a ne-am oprit. Pensiune noua (nici macar nume nu avea inca), foarte bune conditii (apa calda caldura non stop, super curat, TV in camera, bar si bucatarie la parter, gratar si mese in curte, scranciob, etc). Pe de-asupra pentru ca eram 6, am primit trei camere cu un singur balcon comun care s-a dovedit a fi cel mai fain aspect. A costat 700 camera pe noapte. Deci 700 de persoana pentru cele doua nopti de sedere. As recomanda pensiunea, doar ca nu e voie si nici nu are inca nume, dar pot da mai multe detalii pe PM.
Nu s-a urcat pe munte, si nici nu s-au facut prea multe plimbari datorita echipajului in care s-a mers, a caror membri nu prea erau adeptii plimbarilor si urcatului pe munte. Si doar nu aveam sa urcam doi, cati aveam chef de asa ceva. In fine se faceau gratare, se statea in balconul comun sau la masa in gradina, se mergea prin statiune in plimbari scurte. Exista un magazin care are mai de toate, doar ca uneori se poate sta al coada foarte mult. Este chiar pe aleea principala. Gasesti de toate, chiar si de pus pe gratar, numai ca nu sunt recomandate astfel de preparate. Adica pe astea le iei dintr-un loc de incredere gen METRO sau altele (noi cu METRO am procedat).
A doua zi dupa sosirea noastra, sambata, s-a aglomerat/umplut pensiunea, si cu totul statiunea din cate am vazut. Adica vineri in parcarea pensiunii era masina mea si a propirietarului, iar sambata erau vreo 12.
In fine, Duraul nu e chiar cum imi imaginam, nu este chiar asa de comercial cum il comparam eu cu Poiana Brasov, este destul de linistit, putin dezvoltat (1-2 chioscuri si masa o poti lua doar la pensiuni), fara prea multa galagie.
...si este bine daca ai mers la Durau sau oriunde la munte, sa urci pe munte! Mi-a parut rau ca am stat locului, dar o sa oranizez o excursie cu membri de echipaj mai dornici sa urce. Daca se urca sus se vor lua haine adecvate, pentru ca sus era zapada mare, vizibila din Durau. Cineva a urcat si a spus ca la un moment dat ajunese in zapada pana la genunchi. Chiar daca nu sunt 0 grade sus, bate un vant rece incontinuu ceea mentine zapada in forma sa.

Legat de drum, este bun in cea mai mare parte, exceptie facand portiunea care leaga Tg Neamt de Poiana Largului, unde sunt gropi ce pot fi ocolite (se poate merge cu 50-70), si ultimii 15 km inainte de ajunge la Durau. Acolo este terminata soseaua, cred ca nu s-a reparat de 5-7 ani. Sunt gropi cam pe toata portiunea de drum, rareori poti sa ocolesti incat sa nu intri cu nici o roata. In fine, poti sa intri cu 2 din roti in ceva gropi mai mici decat sa iei cu celelalte  doua adevarate guri de canal fara capac. Cand intri in Durau se face si mai exotic drumul, este o portiune in care asfaltul dispare de tot si calci doar pe piatra. In fine, se merge incet si totul e-n regula.

Per total recomand a se merge in Durau, pentru ca e pana la urma linistit si nu cum credeam eu (motiv pentru care vroiam sa merg la Izvorul Muntelui). Echipajul format trebuie sa fie adecvat, trebuie oprit la plecare la METRO asa cum am facut noi, si cumparate toate cate sunt nevoie. Trebuie avut grija insa ca aerul de munte si oboseala vor creste pofta de mancare intr-atat incat s-ar putea ramane din prima seara fara nici o provizie din toate cumparate pentru trei zile sau tot sejurul (asta am patit-o noi, sambata dimineata mai aveam doar ceva icre si dulciuri).

Cam atat deocamdata, se pot pune orice intrebari.

Attached Files


Edited by StGermain, 04 May 2006 - 08:22.


#9
blackdragon

blackdragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2005
Am impresia ca la acea pensiune am stat acum aproximativ 4 ani dar la casute .

#10
radu25

radu25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.12.2004
Pentru cei care vor sa mearga pe drumul izvor-durau(nu cel care ocoleste muntele prin Poiana Largulu)sa stie ca e inchis circulatie rutiere ptr ca e rupt,are o gaura de 5m in sosea de asta vara de la inundatii.
Eu am urcat din Izvor pana la Dochia pe 1Aprilie,pe lutul ros,traseu cel mai usor din izvor,am inceput cu noroi,gheata apoi,cadeam la 2 pasi,practic aluneacai in prostie pe traseu,apoi zapda de 10-50-peste 100cmcm sus pe platou la 100m de cabana,unde practic mi s-a afundat piciorul in zapda pana la brau de mai scos prieteniii di zapda.
A 2 zi am urcat pe Toaca printre stanci( nu pe scarile rupte) si tin sa va spun ca ptr amatorii de senzatii tari era o zi senina si daca te uitai in jos ameteai de pe stanca,am vazut in zare Bicazul si in partea celalata se vedea pana la Poiana largului.

Absolut superb,dar acest post nu e ptr grataristi sau beristi :nonobad:

ahh am uitat sa mentionez,la Dochia 120 mii/noapte/pers,haleala ieftina zic eu,buna.

Edited by radu25, 10 May 2006 - 11:18.


#11
claude_bskt

claude_bskt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2006
[quote name='adrianc' date='Apr 28 2006, 12:24' post='1458780']
salut !

mi-ati starnit ceva amintiri placute pomenind de Durau si mai ales de Ivoru Muntelui  :D
.. Ca o mica paranteza, parerea mea este ca isi merita pe deplin soarta pentru ca tot ce stiu e sa taie padurile si sa toarne in ei rachiu incepand cu orele 6 dimineata ( :o )



Am fost la durau de vreo 3 ori in ultimii 2 ani si trebuie sa zic k mi-a placut la nebunie si abia astept sa mai merg acolo. La partea cu turnatu rachiului sunt de acord cu tine :)) . knd am fost akolo  ultima data era un grup  care de fiecare knd i-am vazut erau praf... plm in fiecare seara racneau manele si faceau k toate alea. Nush cat pot sa bea oamenii aia da in fiecare seara erau pardaf frate : aruncau cu sticle goale, tipau, injurau, cantau manele, se bateau cu pistoale cu bile, kiar l-am vz pe unu borand in mijlocul strazii. au stricat un tomberon nush ce o fi avut cu saracu de el da au dat cu toporu, cu picioarele si cu niste bete in el si dupa aia au mai dat si niste tag-uri cu numele lor sau draq stie ce..(ce de genu m-ship, dnm. yzr, kalashnikov-- ultima e o pusca da restu  :huh:  ) . partea faina e k din cate am vazut stateau la centrul cultural sau lucrau akolo... vai de cultura din centrul ala :angry: In rest statiunea e super misto.... kiar poti akolo sa te duci sa te relaxezi cum n-o poti face altundeva la noi.

#12
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
Am fost la Izvorul Muntelui acum vreo 5 ani, intr-o excursie de week-end cu masina. Am stat la o pensiune interesanta (era o vila + vreo 4-5 casute de 2-3 locuri)(am uitat cum se numea), era chiar la poalele muntelui, langa padure.
A fost foarte frumos, vreme buna, aer curat, prieteni si distractie. Am vrut sa urcam sus la cabana, dar din cauza tigarilor ne-am intors dupa vreo ora de mers si ne-am pus la gratar, la baut si la povesti. Ne-am si plimbat prin zona, chiar merita sa mergi sa te relaxezi.

As vrea sa mai merg acolo, sper sa ajung anul asta, ca mi-ati facut pofta. :peacefingers:

#13
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006
Deci pana la urma exista cazare la Izvorul Muntelui?    

Dati-mi macar un PM .... vreau sa plec duminica acolo si nu gasesc nimic pe net.

Multam!

#14
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Da, exista.
Vezi cele doua pensiuni de mai sus, ambele sunt available. De asemenea, s-ar putea sa mai gasesti cate ceva si la fata locului. Eventual suna inainte de a pleca la pensiunile alea si asigura-te ca au locuri.

Edited by StGermain, 08 August 2006 - 22:26.


#15
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,790
  • Înscris: 28.11.2005
Saptamana trecuta ma hotarasc sa plec la munte. Caut pe net si descopar Vila Safir in loc. Fundata, altitudine 1200 si peste. Sincer m-am saturat de Bran si Moeciu, prea multa aglomeratie si am sunat. Fiind turist cu experienta n-am plecat la drum crezand chiar tot ce scrie pe net dar... am gasit niste oameni deosebiti, camere mari si frumoase, mancare excelenta (e cu circuit inchis) si niste peisaje de vis. In fata vilei se vede masivul Bucegi si Vf. Omu, iar in spate masivul Piatra Craiului. Parcare, caldura, palinca de Zalau  :coolspeak:, placinte cu dulceata de afine, bunaaaa rau. Ce mai, a fost un weekend de vis, a nins mai tot timpul si sambata am fost la Plaiul Foii, cu supernova pe zapada, ninsoare si viscol. Asta-i alta aventura. Somn, mancare, bautura si gazde primitoare. Sunt incantat pentru ca mai mereu in Bran si Moeciu am avut probleme, unele poate minore dar care te enerveaza. Chiar daca doar doua camere din opt erau ocupate centrala a functionat permanent. Cu masina ajungi in Poiana in 30 de min, dar cel mai mult mi-a placut Piatra Craiului. Din curte peisajul e deosebit, chiar daca vizibilitatea nu era perfecta.

Link-ul: http://www.ruraltour...l/rotaruro.html

Incercati ca merita

#16
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Salut
A mai fost cineva la Durau in ultimul timp ?
Ma intereseaza unde pot gasi cazare in zona (Durau, Izvorul Muntelui...) dar neaparat camera cu grup sanitar propriu si o zona cat mai linistita.
Multumesc

#17
alexbartosa

alexbartosa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.02.2007
In replica la topicul "Unde sa NU ne cazam in Romania" as dori sa cream o baza de plecare cu informatii cat de cat corecte si obiective ( a se citi: ce-i care sunt proprietari de pensiuni si isi fac reclama pe acest topic sa incerce sa fie cat mai aproape de realitate) despre zonele acestei minunate tari (pacat ca este locuita, vorba poetului) in care merita sa mergi in concediu, vacanta, drumetie, plimbare, o zi, doua, o saptamana, cu prietena, cu familia, singur, etc. Postati de asemenea si informatii referitoare la locul unde ati fost cazati (cum se cheama, tarife, calitatea serviciilor, ce sa cerem gazdei de mancare, ce zone de vizitat prin imprejurimi, etc.)

   Subsemnatul: bucurestean...si cam atat. Merg cam de 2 ori pe an in Neamt. Nu conteaza distanta pentru ca zona nu are grad de comparatie cu ceea ce 90% din "consatenii" mei numesc MUNTE (Sinaia, Predeal, Bran) si unde oricum ajungi mai greu din cauza circulatiei. Orasul Piatra Neamt, dupa parerea mea, este cel mai frumos oras din tara.
   Cheile Bicazului...nu degeaba sunt rezervatie naturala si monument al naturii. In Lacu Rosu am fost doar cu cortul. Va recomand sa mancati la restaurantul FLOARE DE COLT. Trebuie obligatoriu sa mancati colacii aia unguresti care se fac (cei mai buni dintre ei) in parcarea dinspre care se coboara pe malul lacului. Mergeti spre iesirea din statiune si vizitati pastravaria. Puteti cumpara si peste (cam cu 5-7 RON mai ieftin decat ce gasiti in pietele din Bucuresti...si cu gust adevarat de pastrav...aviz cunoscatorilor). Daca sunteti cu masina (desi merge si pe jos, zona e superba, dar sunt cam 10 km) urcati pe sosea pana in Varful Pangaratului. Privelistea este mirifica, in vale se vad comunele din Harghita si orasul Gheorghieni. Functie de anotimp gasiti pe marginea drumului persoane care vand fragi, afine, mure, zmeura, alune, cas, etc...Contrar celor spuse de cineva pe un alt topic, nu gasiti nici o pensiune intre Bicaz Chei si Lacu Rosu.
   Lacul Bicaz. Are el cam multe PET-uri, dar o plimbare cu vaporasul nu strica (10 RON pers). Aici intervine insa partea frumoasa. Se recomanda doar celor care sunt dotati cu corturi sau celor care vor sa faca o iesire de o zi. La capatul dinspre Bicaz al barajului este un drum forestier care merge pe malul lacului pana la capatul sau (aceeasi distanta cu soseaua, doar ca aceasta este pe partea dreapta a lacului). Nu va aventurati cu masini joase sau daca ploua. Daca ninge, este interzis circulatiei. Noi mergem cu un MATIZ si se descurca excelent. Dupa vreo 10 kilometri se apropie satul BAICU. Coborati in el si asezativa in islazul de pe malul lacului. Daca puteti ignora eventualii "pantofari" (manelisti) cred ca n-o sa va para rau. Recomandabil doar celor care suporta linistea.
   Manastirile: fara cuvinte. Cazati-va la o pensiune undeva prin VIISOARA sau TARCAU si de acolo, desi e distanta mai marisoara, mergeti sa vizitati toate manastirile din Neamt. Daca va prinde noaptea pe drum puteti inopta la oricare din ele.
   Ceahlaul: s-a scris deja prea mult despre el...merita cu prisosinta.
   Despre cei care vor sa stea mai mult de doua zile: BICAZU ARDELEAN, DAMUC (cate o pensiune in fiecare si eu sincer nu am inteles de ce doar atat).

#18
ibitb

ibitb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.10.2006

View Postgabian22, on Feb 23 2007, 17:34, said:

Salut
A mai fost cineva la Durau in ultimul timp ?
Ma intereseaza unde pot gasi cazare in zona (Durau, Izvorul Muntelui...) dar neaparat camera cu grup sanitar propriu si o zona cat mai linistita.
Multumesc

Iti recomand cu incredere vilele din jurul Manastirii Durau. Confort suficient, preturi minime, curate si primitoare, doar maicile le gospodaresc. Am stat de multe ori acolo, niciodata n-am fost dezamagit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate