Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Unde sa ne cazam in Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1381 replies to this topic

#37
GABIDANA

GABIDANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.01.2006
Salutare tututror !

Saptamana viitoare voi merge la Bran-Moeciu la o vila inchiriata de niste amici.
Partea nasoala este ca acolo nu avem si posibilitatea de a manca, asa ca am
marea rugaminte catre cei care cunosc bine zona, de a-mi da niste ponturi unde
se poate manca bine, mult si daca se poate sa nu coste foarte mult.
Mi-as dori undeva unde sa mancam lucruri traditionale , cat mai naturale(branza,
frigarui ,gratar etc.) si daca ar fi si niste bautura buna(palinca, vin- de casa, nu
din comert) :naughty:  ar fi si mai bine.
Am mai gasit pe un forum, recomandate 2 pensiuni(Niculina si Gabriela), insa as
vrea sa aflu si alte asemenea locuri, unde poti sa mananci produse din gospodaria
gazdei in conditii civilizate.
Deasemenea spuneti-mi va rog, cam cat poate sa coste un pranz(cina) la o astfel
de pensiune ?
Oare daca nu esti cazat la ei, se poate sa mananci la astfel de pensiuni ?
Va multumesc anticipat pentru sfaturile voastre si va urez tuturor ZILE INSORITE !! :peacefingers:

Cu stima,
  Gabriel

Edited by GABIDANA, 13 March 2007 - 19:15.


#38
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Dragii mei, voi sunteti singura mea sursa de speranta si ajutor  :kisstogether:  
Se apropie, mai bine zis alearga! ziua de nastere a prietenului si tare presimt eu ca nimic nu i-ar face mai mare placere decat sa se odihneasca..eventual cat mai departe de bucuresti si eventual in alaturi de mine  :blush:  

Asa ca o sa adaug si eu aici o MARE  :rolleyes: rugaminte !!! sa nu va mai stresez cu inca un topic pe tema asta..  De vreo 2 saptamani tot caut o pensiune/ vila in orice statiune montana din centrul Romaniei.

Ce vreau eu:
- ceva in stil traditional ( finisaje de lemn, etc) curat, ambianta placuta si calda, da ma intelegeti, CALDA!
- sa aiba restaurant cu meniu la fel de traditional
- si! sa ofere de la geam sau balcon o priveliste frumoasa :)

Sper ca nu vreau prea multe  :unsure:

Daca as fi umblat si eu prin tara as mai sti ceva pe aici ceva pe acolo.. da asa habar nu am ce si unde este. Apelez la tot ce stiti voi!

Am tot citit diverse recomandari de aici, dar parca nici una nu m-a convins.. va rog va rog mai veniti cu alte idei !! :worthy:

#39
georgemoeciu

georgemoeciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.04.2006
pensiunea Luminita-MOECIU DE SUS- INDEPLINESTE CONDITIILE ENUMERATE

#40
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
George, merci mult de recomandare!  E o priveliste super!   Poate ma gandeam la conditii ceva mai sofisticate in interior, dar imprejurimile compenseaza cu varf! Si pare o zona foarte linistita..  Ceva instructii cum se ajunge acolo ? Cu trenul? Pe jos ? :rolleyes:

Va mai astept cu sugestii!

#41
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Aici intervine marea noastra problema, ca nu avem masina. Si la Moeciu nu exista gara, nici macar la Bran. Sa inteleg ca singura varianta ramane trenul pana in Brasov de unde sa iau o cursa pana la Moeciu? Dar sigur exista?

#42
GDL

GDL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.02.2007
Eu am vazut un autobuz chiar in Moeciu cu placuta Brasov - Moeciu, deci exista, dar din pacate nu stiu de unde sa-l iei si care este programul

#43
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Am impresia ca autobuzele se iau din Brasov de la Gara Bartolomeu. Cel putin asa era acum citiva ani. Luati cursa de Moieciu de Sus, neaparat, altminteri va lasa pe sosea in Moieciu de Jos si mai aveti vreo 10 km pina in Moieciu de Sus.

Eu zic ca ar merge si Stina Turistica din Bran. Au un corp de cladire cu camerele cu intrare direct de afara, si cu o mica curticica fiecare, cu hamac in curticica. Si se vede Piatra Craiului. E chiar pe un virf de deal.

#44
georgemoeciu

georgemoeciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.04.2006
autobuzul de moeciu se ia din autogara 2 -adica aceea din bartolomeu ...autobuzele sunt in timpul saptamanii din 30 in 30 de min dar atentie ca acestea merg pana in moeciu de jos -daca vrei sa ajungi in moeciu de sus sunt niste autobuze care fac legatura cu cele din moeciu de jos

deci ar fi bine sa iei aautobuzele din autogara ca sa ajungi la moeciu de sus sunt cele de la ora 12 , 15   ,16.30 si 19

#45
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Va multumesc mult pentru informatii. Dintre Moeciu de jos si Moeciu de sus, care vi se pare mai frumoasa ?

#46
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Yumm..   :mellow: deci nu e chiar asa de simplu sa ajungi acolo?
Si inca ceva, intre timp mi-am dat seama ca sunt mai multe pesiuni Luminita in tara :) eu cand am zis ca e frumoasa.. la asta m-am referit: http://www.pensiunemunte.ro/   George, tu pe care ai recomandat-o?  

Si de pe situl lor nu am inteles unde se afla.. adica denumirile de sate si dealuri nu-mi spun nimic.. ma ajutati voi ??

#47
georgemoeciu

georgemoeciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 28.04.2006
pensiunea luminita din moeciu de sus

oricum diferenta dintre moeciu de jos  si moeciu de sus................-
- moeciu de jos se afla la o altitudine de 800 de m si este situat la o distanta de 30 km de brasov .eu nu vad mai nimic deosebit in moeciu de jos in afara de locurile unde se vad bucegii si pe acolo nu prea sunt pensiuni
moeciu de sus este situat la o altitudine intre 950  m si 1100 m si se afla chiar sub versantul vestic al masivului bucegi unde pantele cresc considerabil si peisajul devine mai spectaculos
uitati un link cu poze facute de mine in moeciu de sus

   http://www.trekearth...emoeciu/photos/

si pentru pensiunea luminita -        www.pensiuni-moeciu.ro

Edited by georgemoeciu, 14 March 2007 - 16:27.


#48
sweet.micky

sweet.micky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2007
misto topic ati ales si poate pentru unii de mare ajutor.... :coolspeak:
eu sunt mai norocoasa si am un prieten ai caror parinti au o casa la Busteni Poiana Tapului :peacefingers:  si sa stiti ca e super si pune la dispozitie camere pentru excursionisti de tot felu. Pana acum un an inchiriau doar 4 camere, dar de anul acesta au devenit 7 camere.... nu vreau sa fac reclama asa ca pentru cei interesati si iubitori ai muntelui va dau un nr de tel (0723338944) si doar o mica indicatie: casuta este in Poiana Tapului ( la iesirea din Sinaia si inainte de intrarea in Busteni  centru) pe DN1...este rosie si are la poarta o reclama Pepsi pe care scrie "La Mioara"....mergeti cu incredere!

Attached Files



#49
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
George, eu si prietena mea iti multumim mult pentru amabilitate si informatii furnizate. Mergem pe mana ta si vom alege ceva in Moeciu de sus. Vom studia oferta completa in zilele urmatoare.

Toate cele bune.

#50
sweet.micky

sweet.micky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2007
Daca vreti si aveti drum sau petrceti o vacanta la Baile Herculane acolo va puteti caza la "Vila Adriana"...ofera si mancare , orice doriti chiar de nu este in meniu... :P

#51
GregorSamsa

GregorSamsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.06.2004
Daca mergeti la Sighisoara, va recomand pesniunea Joker. Am umblat prin multe locuri in tara asta dar o pensiune asa de curata si de civilizata mai rar am gasit. a fost 80 camera dar credeti-ma ca totul stralucea de curat si de nou. si e si aproape de centru.

#52
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
aici gasesti cam toate locatiile de cazare din moeciu de sus
am fost acum 2 ani sa caut cazare de revelion, mie mi-a placut pensiunea tisca.

#53
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
http://www.turistinf...a-iosefina.html

Aici am stat si pot sa spun ca mi-a placut (chiar de pasti anul trecut)

#54
gabimok

gabimok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 18.12.2006
As dori sa merg la Sovata pentru tratament,pe cont propriu.
Se merita,sau e mai ieftin cu bilet?
Stiti cumva baza de tratament de la lacul Ursu s-a renovat,ca era jalnica?
As vrea sa ma cazez la un particular in apropiere(o vila) si sa fac tratament la lacul Ursu sau acelesi proceduri la hotelul Danubius(e cica 2-600 euro)pentru 10 zile?
Ce ma sfatuiti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate