Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1855
andreyTer

andreyTer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.10.2010
Ce se intampla cu ITP-ul dupa ce termin cu actele si-mi iau noile numere de inmatriculare ? Pe foaia pe care o am cu ITP-ul e trecut numarul curent ...
Cand am facut RCA-ul, i-am spus tipei sa-l faca in vederea inmatricularii ... si a zis ca dupa ce-mi iau numerele, sa merg la ei si sa le spun noul nr. de inmatriculare ... da' cu ITP-ul habar n-am ce sa fac.

#1856
Eugen01m

Eugen01m

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2015

View Postslai, on 01 septembrie 2015 - 16:53, said:

e o.k., cat timp aveti fisele stampilate si la leasing si la proprietarul de dupa, sau macar fiscal separat de la ei.
la dosar o sa depuneti copie dupa factura leasing/proprietar si contractul proprietar/voi.


Eu am tot de la proprietar: Contract V-C, fiscal, fisa de inmatriculare deja avizata de DTIL. De la leasing am actul de novatie(copie) si fiscalul firmei de leasing (copie legalizata) insa nu stiu daca mai e valabil.
Ar mai trebui sa ii cer ceva?

P.S: Pe talon scrie ca e instrainat catre cel de la care am luat masina (cu data si stampila), eu mai am voie sa circul asa? (sau e la mica intelegere?)

Edited by Eugen01m, 01 September 2015 - 18:28.


#1857
ionutz_nv

ionutz_nv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2015
am cumparat o masina inmatriculata in romania dar care nu are taxa platita....am facut programare la rar pentru autentificare......este de ajuns pentru a.mi calcula taxa de timbru?sau trebuia sa specific.....si ca nu are taxa platita

#1858
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
Am cumparat o motocicleta acum 2 ani. Am primit fiscalul, cartea, talonul si actul de vanzare cumparare. Nu am inmatriculat-o atunci.
Acum tipul nu mai este in tara.

Pot face cumva sa o inmatriculez doar cu actele astea?

#1859
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007

View PostandreyTer, on 01 septembrie 2015 - 17:20, said:

Ce se intampla cu ITP-ul dupa ce termin cu actele si-mi iau noile numere de inmatriculare ? Pe foaia pe care o am cu ITP-ul e trecut numarul curent ...
Cand am facut RCA-ul, i-am spus tipei sa-l faca in vederea inmatricularii ... si a zis ca dupa ce-mi iau numerele, sa merg la ei si sa le spun noul nr. de inmatriculare ... da' cu ITP-ul habar n-am ce sa fac.
data de expirare se transfera din certificatul vechi in cel nou.

View PostEugen01m, on 01 septembrie 2015 - 18:26, said:

P.S: Pe talon scrie ca e instrainat catre cel de la care am luat masina (cu data si stampila), eu mai am voie sa circul asa? (sau e la mica intelegere?)
la 30 de zile de la data aia, nu mai circuli. riscul e sa te lase un politist fara acte.

View Postionutz_nv, on 01 septembrie 2015 - 19:56, said:

am cumparat o masina inmatriculata in romania dar care nu are taxa platita....am facut programare la rar pentru autentificare......este de ajuns pentru a.mi calcula taxa de timbru?sau trebuia sa specific.....si ca nu are taxa platita
daca masina e euro 3 sau mai mare, trebuie sa ai noxele trecute in carte. daca nu le ai, le ceri la rar sa le treaca

View Postnu_sunt_ozzy, on 01 septembrie 2015 - 22:24, said:

Am cumparat o motocicleta acum 2 ani. Am primit fiscalul, cartea, talonul si actul de vanzare cumparare. Nu am inmatriculat-o atunci.
Acum tipul nu mai este in tara.

Pot face cumva sa o inmatriculez doar cu actele astea?

daca ti-a dat fiscal, nu mai are nici o treaba cu tine el.
inmatriculezi fara probleme.

#1860
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Fiscalul este valabil o luna.

#1861
FloRedWhite

FloRedWhite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2011

View Postslai, on 01 septembrie 2015 - 16:53, said:

actele de germaia, brif mare si mic, contract intre ei si neamt, daca e firma, factura catre tine, si certificat de atestare fiscala.

Mersi pentru raspuns.

1. El mi-a zis ca cert. de atestare fiiscala nu trebuie de luna trecuta, pentru ca activitatea firmei e comert de autoturisme. Mi-a zis CUI-ul si mi-a zis ca pot verifica la primarie.

( ce sa cred ? )

2. A zis ca imi da: brief mare, brief mic, contr v - cumparare ( intre aia din germ si firma lui ), declarative pentru trailer + traduceri.

3. Am intrebat de TVA, sa nu iau ceva teapa, si mi-a zis ca firma e neplatitoare de TVA.

Edited by FloRedWhite, 02 September 2015 - 07:47.


#1862
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007

View PostNazmi, on 01 septembrie 2015 - 22:29, said:

Fiscalul este valabil o luna.
nu conteaza la inmatriculare.

@flored    el merge la taxe si impozite, se scoate din evidenta de la impozit si primeste un certificat de atestare fiscala pe care ti-l da tie.

Edited by slai, 02 September 2015 - 07:33.


#1863
FloRedWhite

FloRedWhite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2011

View Postslai, on 02 septembrie 2015 - 07:32, said:

nu conteaza la inmatriculare.

@flored el merge la taxe si impozite, se scoate din evidenta de la impozit si primeste un certificat de atestare fiscala pe care ti-l da tie.

Masina nu a fost inregistrata in RO, acum o voi inregistra eu prima data in RO. Mi-am editat si intrebarile de mai sus, mersi.

#1864
sorinistr

sorinistr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2008
Vreau sa vand o masina inmatriculata in RO dar pt a nu avea probleme vreau sa o radiez(sa o scot din circulatie) de la politie mai intai . Detin un spatiu pt depozitarea masinii . Se mai poate inmatricula aceasta masina odata ce am radiat-o de la politie ? Ma gandesc ca doar asa scap de problemele ulterioare cu cumparatorul si pot pastra si numerele vechi pt masina noua .

#1865
seedaan1

seedaan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2015
Buna, dupa cum stiti din 26 august 2015 guvernul a renuntat la taxa auto, dar in schimb timbrul de mediu este inca valabil! wtf.. nu e aceasi chestie taxa auto si timbrul?? In fine eu sincer nu mai inteleg nimic!
Totusi luna aceasta as vrea sa achizitionez o masina din Germania si sa o in inmatriculez in Romania insa nu imi este clar cu timbrul de mediu. Deci inca trebuie platit, dar se poate recupera ca si taxa auto? sau trebuie sa deschid actiune in istanta?

#1866
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sorinistr, nu va mai putea fi înmatriculată.

seedaan1, timbrul de mediu este urmaşul taxei de primă înmatriculare sau cum s-a mai numit ea din 2007 până în 2013. Diferenţa este că taxa auto s-a plătit doar de cei ce înmatriculau o maşină pentru prima dată în ţară şi a fost considerată discriminatorie. Timbrul de mediu se plăteşte - o singurp dată - pentru absolut tot parcul auto din România. Cine vrea să-şi recupereze taxa de primă înmatriculare o poate face dar la vânzarea maşinii va pierde pentru că este posibil ca timbrul de mediu să fie mai mare decât taxa veche.

#1867
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007
Buna,
Multumesc anticipat pentru efortul si timpul acordat .
Va expun situatia:
Am batut palma cu cumparatorul pentru vanzare. Trebuie sa facem contractul de vanzare-cumparare si sa completam fisa de inmatriculare. Masina e inmatriculata in RO. Eu sunt primul proprietar, am luat-o noua.
Intrebarea e: eu, ca vanzator de ce acte am nevoie avand in vedere ca am stabilit cu cumparatorul ca masina va fi inmatriculata pe numele lui, in alt judet. Stiu despre contract, fisa de inmatriculare care trebuie vizata la mine la primarie, dar am citit ceva despre un "certificat de radiere". Vreau sa stau linistit ca masina e trecuta perfect legal si corect pe numele cumparatorului si radiata nu numai de la impozite si taxe ci si la inmatriculari.
Multumesc.

#1868
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Nu poti radia din circulatie masina dupa vanzare.Masina se transcrie pe un nou nume.Citeste pe net despre cazurile de exceptie, in care se poate radia o masina din circulatie!Ce faci, il lasi pe ala fara numere si talon, te gandesti si tu un pic?Scrii instrainat pe talon si ala trebuie sa transcrie masina, pe numele sau, in 30 de zile maxim!Iti da inapoi RCA-ul dupa cele 30 de zile, ca sa poti incasa diferenta ramasa din asigurare, pana la expirare.Daca ai rovinieta, poti sa i-o dai si pe aia, ca nu se mai recupereaza.Numerele tale le poti pastra, daca vrei, rezervandu-le la politie contra unei sume pe un an.

Poate te referi la certificatul fiscal de la primarie, pe care trebuie sa il dai omului.

Edited by arab, 02 September 2015 - 12:13.


#1869
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Postarab, on 02 septembrie 2015 - 12:05, said:

Nu poti radia din circulatie masina!Ce faci il lasi pe ala fara numere si talon, te gandesti si tu?Scri instrainat pe talon si ala trebuie sa transcrie masina pe numele sau in 30 de zile maxim!

OK, nu vreau sa o radiez in sensul definitiv, vreau sa fie trecuta pe numele lui, iar eu sa fiu sigur ca asta se intampla.
Omul zice ca o inmatriculeaza in Arad, dar eu nu trebuie sa merg cu el la TM la inmatriculari/circulatie sa facem ceva forme acolo prin care se atesta ca se sterge de pe numele meu si i se da lui la mana ceva sa foloseasca la AR?

Edited by Leinarius, 02 September 2015 - 12:22.


#1870
seedaan1

seedaan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2015
Gabi multumesc mult pentru ajutor dar nu am inteles ultima parte    ---{la vânzarea maşinii va pierde pentru că este posibil ca timbrul de mediu să fie mai mare decât taxa veche.}

#1871
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi ce anume nu ai înţeles? Vorbim de 2 taxe: cea veche aplicabilă doar unora şi care poate fi recuperată şi cea nouă aplicabilă tuturor. Dacă o recuperezi pe prima, la vânzarea maşinii cumpărătorul va trebui să o plătească pe a doua aşa că va evita să cumpere maşina găsind pe piaţă, la acelaşi preţ, maşini cu taxa achitată. În concluzie, tu, ca vânzător va trebui să scazi din preţul maşinii contravaloarea timbrului de mediu.

#1872
seedaan1

seedaan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2015
AAA acum am inteles, dar si cea noua se poate recupera nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate