Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Batalia pentru Bucuresti - ND, Firea, Piedone, Burduja, Enache

* * * * * 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
873 replies to this topic

Poll: Noul primar general (291 member(s) have cast votes)

Pronosticul meu este ca va castiga:

  1. Nicusor Dan - ADU (251 votes [86.25%] - View)

    Percentage of vote: 86.25%

  2. Gabriela Firea - PSD (16 votes [5.50%] - View)

    Percentage of vote: 5.50%

  3. Piedone - PUSL (22 votes [7.56%] - View)

    Percentage of vote: 7.56%

  4. Burduja - PNL (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Enache - AUR (2 votes [0.69%] - View)

    Percentage of vote: 0.69%

Cu cine votezi ca bucurestean sau ai vota daca ai fi bucurestean

  1. Nicusor Dan (261 votes [89.69%] - View)

    Percentage of vote: 89.69%

  2. Firea (11 votes [3.78%] - View)

    Percentage of vote: 3.78%

  3. Piedone (14 votes [4.81%] - View)

    Percentage of vote: 4.81%

  4. Burduja (3 votes [1.03%] - View)

    Percentage of vote: 1.03%

  5. Enache (2 votes [0.69%] - View)

    Percentage of vote: 0.69%

Vote Guests cannot vote

#613
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 19.05.2008

View Postmarius21, on 03 mai 2024 - 18:37, said:

Ce propune  Burduja nu este ceva nou ci doar o normalitate pentru o capitala europeana. Adica vine cu lucruri de bun simt, nu cu balarii de tipul “pasajele nu ajuta “.

Daca "solutia" lui Burduja era serioasa si nu de fenta, facea un studiu de fezabilitate informal - mult mai ieftin decat cele formale - si venea cu o varianta clara - intrari/iesiri, bretele, analiza solului, ce inseamna sa sapi intr-un teren nisipos pe sub blocuri de 10 etaje, etc. Si atunci poate nu faceam misto de el :)

LE. Mie mi se pare ca teleportarea e o solutie pentru traficul din Bucuresti si, daca ma alegeti primar, promit sa fac niste studii de fezabilitate in domeniu.

Edited by catalinin, 03 May 2024 - 20:09.


#614
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,788
  • Înscris: 15.01.2017
Da asa este, ar trebui sa-l intrebe pe nicusor cum a facut el studiile pentru trenul metropolitan si restul ce a promis in urma cu 4 ani.
E un prost burduja asta.

#615
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,014
  • Înscris: 15.12.2009

fum said:

1714648883[/url]' post='30762301']
Să nu uitați, când judecați candidați și câștigători, că nu de puține ori cei care au stat acasă au fost majoritari. Ei au fost ”câștigătorii” nepremiați ai alegerilor, unul dintre motivele prezenței reduse fiind chiar oferta de candidați ai partidelor, calitatea ei.

În 2020 au mers la vot cca 37% dintre cei 1.827.726 bucureșteni înregistrați cu forme legale (nu-i pun la socoteală pe ceilalți). ND a primit 282.631 voturi (42,8% din total), iar Piedone (care a devenit pentru unii un soi de emblemă-stigmat pentru bucureșteni) cel mai mic număr de voturi dintre toți primarii de sector: adică 25.902.

https://ro.wikipedia...

În 2016 Firea a câștigat cu 246.553 voturi (42,97%), dar prezența la urne a fost mai mică: doar 33,23% dintre alegători.

http://alegeri.roaep...eri-locale-2016

Nici anul ăsta nu cred că vom avea o prezență masivă la vot; mai mult, nu văd în ce ar consta acea ”bătălie” pentru București pe care o anunță titlul topicului. Mi se pare mai curând o șușanea mizeră între PSD și PNL, cu așa-zisul lor candidat Cîrstoiu talonat de infectul Piedone.

Impresia mea este că n-au vrut Bucureștiul. Un oraș cu probleme enorme, istorice, aș zice. Cum să le rezolvi când așteptarea, nerăbdarea este atât de mare? În plus, un candidat din partea PSD ar fi contat ca înfrângere pentru PNL, și invers.

Așa că ND va obține un nou mandat, sunt aproape sigură. Dar va trebui să coabiteze cu o majoritate ostilă, PSD-PNL. N-a reușit el mare lucru în condițiile în care în primii trei ani avea totuși majoritate în Consiliul General. Acum îi va fi și mai greu.

N-aș cânta un marș triumfător după această victorie, cel puțin eu asta întrevăd.

”Atât s-a putut”: oferta-slogan a clasei noastre politice Posted Image

Edited by Naoto, 03 May 2024 - 20:16.


#616
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,735
  • Înscris: 13.10.2003
Hmm, eu cred, sper, ca va iesi mult mai multa lume la vot.
Si nu numai in Bucuresti ci si in Prahova unde PNL propune aceeasi corupti (Dumitrescu&co), in Moldova de care se dezice PM Ciolacu, etc

Nu stiu cat realizeaza politicienii astia prinsi in combinații la nivel înalt insa fata de acum 3-4 ani lumea s-a schimbat mult. Este mult mai informata. O sa avem surprize mari la rezultatele de la votul din iunie: locale + parlamentare.

Edited by radumiki, 03 May 2024 - 20:35.


#617
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

View Postcatalinin, on 03 mai 2024 - 20:06, said:



Daca "solutia" lui Burduja era serioasa si nu de fenta, facea un studiu de fezabilitate informal - mult mai ieftin decat cele formale - si venea cu o varianta clara - intrari/iesiri, bretele, analiza solului, ce inseamna sa sapi intr-un teren nisipos pe sub blocuri de 10 etaje, etc. Si atunci poate nu faceam misto de el :)

LE. Mie mi se pare ca teleportarea e o solutie pentru traficul din Bucuresti si, daca ma alegeti primar, promit sa fac niste studii de fezabilitate in domeniu.

Eu am cont si pe forumuri de instrastructura.
Nu este posibil ceea ce spui, doar dupa foraje poti sa iti faci o imagine. Totodata PT-ul iti va spune si locatia utilitatilor etc. Si tot vor fi posibile surprize.

PS: Burduja nu este Nicusor sa vina cu “ studii de fezabilitate informale “ precum trenurile metropolitane

https://spotmedia.ro...-am-gasit-video

In Bucuresti avem o locatie cu pasaj subteran, cu Dambovita tot subteran si metrou. Daca a fost posibil la Unirii, cel mai probabil va fi  posibil si in restul orasului.

Edited by marius21, 03 May 2024 - 20:43.


#618
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,787
  • Înscris: 11.03.2006
Daca nu costa 2 lei, soselele alea subterane nu se pot face, ca nu sunt bani. Si ma indoiesc ca UE ne va da o gramada de miliarde pentru asta. In Bucuresti nimic nu va merge decat benzi pentru transportul in comun si imbunatatirea parcului STB de toate felurile.
Ar fi bine sa ramifice metroul cat se poate de mult, dar vedem cu totii cum se desfasoara asta la noi. Era sa-i omoare pe aia din Drumul Taberei, pana a fost gata. Cat pe ce sa se petreaca cel mai mare genocid din istorie. Nimeni nu a documentat, dar sigur au murit cateva sute, de nervi.
Nu stiu altii, dar eu cand merg in strainatate folosesc transportul in comun si chiar merge.

Adica dupa ce a facut Harvard, Burduja propune un sistem de tuneluri sa circule fiecare cu masina lui pe sub Bucuresti? Ce cursuri a urmat acolo, gradinarit? Cine spune asa prostii, pe bune?
Cred ca daca n-ar fi baiatul lui, Marius, aici pe topic, n-am pierde nici 5 minute cu asta.

Edited by cumparator, 03 May 2024 - 20:59.


#619
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,024
  • Înscris: 10.01.2023
și cine plătește pentru aberațiile astea faraonice? tu? din impozitul de 50 de lei pe an?

autostrăzi pe sub oraș nu merg așa cu două parale. mai avem și salbă de lacuri și sol nisipos.
tuneluri d-astea se fac la zone stâncoase, Oslo, Milano. nu în deșertul Bărăgan

hai lasă că mașinile au destul loc, pe o bandă. șir indian, frumos. restul facem pietonal, bus și biciclete

View Postmarius21, on 03 mai 2024 - 20:38, said:

Eu am cont si pe forumuri de instrastructura.
Nu este posibil ceea ce spui, doar dupa foraje poti sa iti faci o imagine. Totodata PT-ul iti va spune si locatia utilitatilor etc. Si tot vor fi posibile surprize.

PS: Burduja nu este Nicusor sa vina cu “ studii de fezabilitate informale “ precu
In Bucuresti avem o locatie cu pasaj subteran, cu Dambovita tot subteran si metrou. Daca a fost posibil la Unirii, cel mai probabil va fi  posibil si in restul orasului.

View Postmarius21, on 03 mai 2024 - 18:53, said:

Cand verifici personal tot faci micromanagement si ajungi sa blochezi orasul.



bLocHeAzA oRaSuL = discurs firea & mafia uslam

#620
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,787
  • Înscris: 11.03.2006
Ii salvam noi niste zeci de milioane, ca tocmai am iesit in strada si m-am sfatuit cu niste copii de 4 ani si nu, nu e fezabil.

#621
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,784
  • Înscris: 11.03.2007

View Postradumiki, on 03 mai 2024 - 20:34, said:

Hmm, eu cred, sper, ca va iesi mult mai multa lume la vot.
Nimic nou, așa era și acum patru ani, și acum opt, și acum...  speranța moare ultima. Acum patru ani erau niște colegi care se rugau de COVID să-i țină pe bătrâni în case, asta fiind ceva de... În fine, poate a venit timpul să mai demolăm din mitul ăsta al impactului prezenței reduse la vot, în sensul că, vezi Doamne, ăia de dreapta cică ar sta mai mult pe acasă. Unde scrie asta? Cine s-ar lăuda și cine și-ar revendica un electorat care nu se prezintă la vot? Cum poți susține că ăla este omul tău, când el ți-a întors spatele în acea zi, singura care contează în patru ani? Mergem la vot ca să nu ne încolonăm, ca odinioară, în spatele unor exponenți, cu furcile în mână, gata de a ne dovedi forța fizică; asta nu se facea online sau cu scutiri medicale, erai sau nu erai la număr, era tot ceea ce conta, înainte de vot, acum suntem mult mai soft. Este lesne de observat că astăzi ești mai judecat și mai condamnat pentru alegerea făcută, deci pentru că ai mers la vot, decât cel care a stat acasă, care nu a făcut o alegere, așadar, chiar și din acest punct de vedere, de ce anume cei care nu au mers până acum la vot, ar opta să o facă acum? Ca să le fie judecată alegerea?

#622
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008
Uitati situatia in Praga. Ce sa vezi, avem astfel de tuneluri rutiere ( construite in ultimii 5-15 ani)

  PMB plateste 2 mld ron anual subventii de la buget pentru Termoficare, banii UE pentru inlocuirea conductelor s-au utilizat intr-o proportie f mica pana acum ( doar 10 km de retea reabilitata din fonduri UE de la inceputul mandatului si pana la sfarsitul lui 2023 ).

  Prima data trebuie refacuta  termoficarea ( nu spoiala lui Nicusor. El a adus Termoenergetica intr-o situatie financiara dezastruoasa, cu capitaluri prorii negative. O ia pe urmele lui firea ) si apoi raman cei 2 miliarde anual care pot fi utilizati sa avem si nou o capitala ca in Vest.)

Primariile de sector vor putea cofinanta proiectul

Attached Files


Edited by marius21, 03 May 2024 - 21:44.


#623
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 27.06.2006

Vizualizare mesajmarius21, pe 03 mai 2024 - 21:30, a scris:

  PMB plateste 2 mld ron anual subventii de la buget pentru Termoficare, banii UE pentru inlocuirea conductelor s-au utilizat intr-o proportie f mica pana acum ( doar 10 km de retea reabilitata din fonduri UE de la inceputul mandatului si pana la sfarsitul lui 2023 ).

  Prima data trebuie refacuta  termoficarea ( nu spoiala lui Nicusor. El a adus Termoenergetica intr-o situatie financiara dezastruoasa, cu capitaluri prorii negative. O ia pe urmele lui firea ) si apoi raman cei 2 miliarde anual care pot fi utilizati sa avem si nou o capitala ca in Vest.)...

Iarăși bați câmpii cu grație, folosești aceleași minciuni debitate de liberali și dezinformezi.

https://b365.ro/fire...oficare-447875/


#624
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajmarius21, pe 03 mai 2024 - 18:53, a scris:

ajungi sa blochezi orasul.
Iar cu prostia asta uslista ? Nu v-a calmat deja Nicusor... a aratat cate pasaje s-au construit in diverse sectoare intreband.. e mai bine acuma ? Pai cica nuuuu Posted image Sunt pasajele solutii magice ? Nuuuu... atunci keep calm.

Ideea cu pasajele subterane este valida tehnic... si nu e a lui Burdu... e folosita demult in capitalele europene, in orasele mari, in tarile nordice, sa vedeti ce frumos au daramat in orase nordice sosele din anii 60-70 si au pus totul in subteran si pietonal la suprafata... deci nimic de zis. Avem buget pentru asa ceva ? Nuuuuuu... atunci la loc comanda, e doar gargara de campanie.

Vizualizare mesajgabicen, pe 03 mai 2024 - 22:13, a scris:

Iarăși bați câmpii cu grație, folosești aceleași minciuni debitate de liberali și dezinformezi.
E profesionist :)

Edited by andreic, 03 May 2024 - 22:44.


#625
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,375
  • Înscris: 12.07.2008

Vizualizare mesajgabicen, pe 03 mai 2024 - 22:13, a scris:



Iarăși bați câmpii cu grație, folosești aceleași minciuni debitate de liberali și dezinformezi.

https://b365.ro/fire...oficare-447875/

Nicusor duce minciuna la nivelul urmator.

Initial a recunoscut anul trecut ca sunt 10 km la Digi24. In declaratiile urmatoare spunea de 10-15 km de conducta ( relitatea fiind 10 km ).

https://www.economic...ist_712810.html

Ce spune Nicusor in cel articol spus de tine sunt minciuni de mitoman.

Un proiect din fonduri UE nu poate avea un timing legat “tehnic “ de alte proiecte adiacente.Nu se accepta proiecte UE care ar fi conditionate de alte care ar trebui finalizate in prealbil ( ce spune Nicusor cu cei 63 km ).

Pur si simplu sunt tronsoane separate si dupa cum vezi sunt santiere diferite . De ex acum sunt mai mult de 5 santiere deschise in paralel.

Fiind in discutie fonduri UE , deci cu  finantarea asigurata , trebuia ca aceste santiere sa fie terminate TOATE pana la final de 2023. Acum s-a fazat pentru actualul exercitiu financiar dar de fapt s-a consumat din suma totala alocata noului exercitiu.

Imi scapase  articolul pus de tine. Multumesc ca l-ai postat , nu ma gandeam ca incepe sa bata campii atat de evident cu conditionalitati imaginare .



Vizualizare mesajandreic, pe 03 mai 2024 - 22:35, a scris:


Iar cu prostia asta uslista ? Nu v-a calmat deja Nicusor... a aratat cate pasaje s-au construit in diverse sectoare intreband.. e mai bine acuma ? Pai cica nuuuu Posted image Sunt pasajele solutii magice ? Nuuuu... atunci keep calm.

Nu poti sa ai pretentia ca pasajele de pe Theodor Pallady sa rezolve traficul in prelungirea Ghencea.

Cele 2 pasaje noi de pe Theodor Pallady , facute fara niciun aport al PMB, chiar au imbunatatit semnificativ traficul din acea zona.


Cel de la Dna Ghia trebuie continuat cu alte pasaje ( cum am tot spus, de preferat subterane ), astdel incat sa fie asigurata comtinuitatea.

Edited by marius21, 03 May 2024 - 22:44.


#626
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007
Daca in Bucureștiul asta in care exista atata haos in trafic se mai circula pai se circula datorita podurilor si pasajelor construite in ultimii 10 15 ani
Pasajul de la Ikea, Podul Basarab, Podul Mihai Bravu, Pasajul de la Sun Plaza, Podul de la Delfinului din spate si mai recent podurile lui Negoiță și Baluță + Dna Ghica.

Și vine dl ND care ne spune ca pasajele nu sunt bune.

Scoateți astea de mai sus (toate făcute in ultimii 10 15 ani), unde ajungeam?
Ajungeam fix ca ăia din Domnești Prelungirea Ghencea - o zona unde nu s a făcut aproape nimic! - care pana s a dat in folosinta podul de la centura scoteau efectiv medie de 3 4km pe ora!! Chiar și acum se circula groaznic acolo, zici ca e blestemata zona aia, e un proiect al PMB in desfășurare dar nu avansează lucrările.

Spre exemplu ieșirea spre  comuna Berceni (Șoseaua Berceni)
va atașez cum arata in 2012 si cum arata in 2023.

si unii vin sa ne explice ca dezvoltarea infrastructurii e rea?!!

Attached Files


Edited by bossake, 04 May 2024 - 03:54.


#627
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,787
  • Înscris: 11.03.2006

Vizualizare mesajandreic, pe 03 mai 2024 - 22:35, a scris:

E profesionist Posted image

Nu prea.

Vizualizare mesajbossake, pe 04 mai 2024 - 03:43, a scris:

Ajungeam fix ca ăia din Domnești Prelungirea Ghencea - o zona unde nu s a făcut aproape nimic! - care pana s a dat in folosinta podul de la centura scoteau efectiv medie de 3 4km pe ora!! Chiar și acum se circula groaznic acolo, zici ca e blestemata zona aia, e un proiect al PMB in desfășurare dar nu avansează lucrările.

Da mai, e blestemata zona, nu ca PSD n-a facut nimic 30 de ani.Posted image
Bineinteles ca infrastructura e buna, mai ales cand construiesti 1000 de blocuri si nu exista nici o cale de acces decenta. Dar sa o iei razna cu proiecte faraonice cand Primaria nu are bani pentru asta? La ce ajuta sa insiri niste chestii irealizabile? Mai bine va zicea de masini zburatoare, ca e mai credibil.

Edited by cumparator, 04 May 2024 - 07:42.


#628
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

Vizualizare mesajfum, pe 03 mai 2024 - 21:29, a scris:

Nimic ....

dar, chiar și din acest punct de vedere, de ce anume cei care nu au mers până acum la vot, ar opta să o facă acum? Ca să le fie judecată alegerea?
Nope, ci pentru a dovedi ca este cetațean,  nu doar locatar in comunitate.

Plus că de judecat, oricum va fi judecat.


#629
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,881
  • Înscris: 27.06.2006

Vizualizare mesajmarius21, pe 03 mai 2024 - 22:43, a scris:

Cel de la Dna Ghia trebuie continuat cu alte pasaje ( cum am tot spus, de preferat subterane ), astdel incat sa fie asigurata comtinuitatea.

Cu ce bani?
Aduce Burduja de la Bancorex?

De exemplu, lucrările la metroul din Dr. Taberei si de la pasajul Ghica au fost întârziate și din lipsa banilor.


Vizualizare mesajbossake, pe 04 mai 2024 - 03:43, a scris:


Ajungeam fix ca ăia din Domnești Prelungirea Ghencea - o zona unde nu s a făcut aproape nimic! - care pana s a dat in folosinta podul de la centura scoteau efectiv medie de 3 4km pe ora!! Chiar și acum se circula groaznic acolo, zici ca e blestemata zona aia, e un proiect al PMB in desfășurare dar nu avansează lucrările.

Totuși, în Domnești-Ghencea s-a făcut ceva: s-au construit sute de blocuri.
Acum locuitorii de acolo se vaita ca zona este aglomerată și traficul infernal.
Asta se întâmplă cand rechinii imobiliari sunt lăsați sa sufoce orasul cu construcțiile lor.


Edited by gabicen, 04 May 2024 - 09:28.


#630
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 12.02.2007
Nici eu nu reușesc să pricep deciziile unora și reacțiile de după
Te muți într-o zonă arhi sufocată cum e prelungirea ghencea și apoi te plângi ca autoritățile nu fac nimic. Efectiv îmi bubuie creierul la prostia unora care parcă se transforma în niște mase amorfe fără creier.
Iei o decizie super proasta, ASUMATĂ, și apoi te plângi ca alții nu îți rezolvă instant problemele.

Edited by SacDePureci, 04 May 2024 - 09:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate