Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

NATO - Articolul 5

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#73
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,172
  • Înscris: 03.07.2008

View Poststefan0011, on 22 aprilie 2024 - 18:02, said:

Pai dacă pentru membrii existenți ai Nato articolul 5 e cam în dubii, de ce vor ăștia sa extindă nato cu încă un membru, Ucraina, dacă pe cei existenți nu e sigur ca ii pot apara?
Sferele de influenta erau bine cunoscute, occidentul a încercat sa ia o halca din partea Rusiei și acum se bat pentru ea.
Nu inghit gargara ca SUA nu mai poate de grija securității Ucrainei și de aia ii vor în NATO.

Nu e in dubii deloc!

Si a fost alegerea Ucrainei sa mearga spre vest.

#74
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,456
  • Înscris: 29.07.2013

View Poststefan0011, on 22 aprilie 2024 - 18:02, said:


Nu inghit gargara ca SUA nu mai poate de grija securității Ucrainei și de aia ii vor în NATO.


E explicabil.
Ca sa ingiti ditamai bullshit-ul ai nevoie de o cavitate bucala ca de balena si un esofag asisderea.

#75
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 01.09.2021

View PostZuckerwatte, on 22 aprilie 2024 - 18:05, said:



Cite ruble ti-au dat pentru postarea asta? Posted Image
Doar atât ai putut? Ia încearcă tu sa răspunzi cu argumente ( poate îți cer prea mult) si eu sunt dispus sa mi schimb părerea. Când vi se termina argumentele, gata, putinist.
Repet, întrebarea principala e, de ce vrea sua pe Ucraina în NATO?

#76
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Poststefan0011, on 22 aprilie 2024 - 18:16, said:

Doar atât ai putut? Ia încearcă tu sa răspunzi cu argumente ( poate îți cer prea mult) si eu sunt dispus sa mi schimb părerea. Când vi se termina argumentele, gata, putinist.
Repet, întrebarea principala e, de ce vrea sua pe Ucraina în NATO?

Are tatucu orc nevoie de informatii?

#77
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,667
  • Înscris: 01.10.2010

View Poststefan0011, on 22 aprilie 2024 - 18:16, said:

Doar atât ai putut? Ia încearcă tu sa răspunzi cu argumente ( poate îți cer prea mult) si eu sunt dispus sa mi schimb părerea. Când vi se termina argumentele, gata, putinist.
Repet, întrebarea principala e, de ce vrea sua pe Ucraina în NATO?
eu zic sa iei cu tine o sticla de votca, niste babuste prin parc (dar sa aiba batic pe cap), vreo 2 fosti muncitori (actualmente pensionari nostalgici dupa cizmar) si sa zbierati impreuna in fata ambasadei SUA sa isi ia labele de pe Ucraina, moarte globalismului, jos imperialismul, Vestul decadent sa lase preacinstita, pasnica si infloritoarea Maica Rusie in pace, ca asa nu se mai poate.

#78
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 28.07.2008

View Poststefan0011, on 22 aprilie 2024 - 18:16, said:


Repet, întrebarea principala e, de ce vrea sua pe Ucraina în NATO?
Intrebarea principala e de fapt de ce vrea Ucraina in NATO!!?

#79
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postfoxtian, on 22 aprilie 2024 - 18:47, said:

ca sa moara fraierii pentru ei in timp ce câteva milioane de tineri ucrainenei au fugit din tara  ! patriotismul  le  lipsește din conștiința  .  ori  actorul nu reprezintă  Ucraina ?  si asta este o varianta .

Vezi ca si tu cam patinezi. Sa nu aluneci in decor. Doar zic Posted Image

#80
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

View Poststefan0011, on 22 aprilie 2024 - 18:16, said:

Repet, întrebarea principala e, de ce vrea sua pe Ucraina în NATO?

Intrebarea TA este pe langa subiect, aici tratam articolul 5!

#81
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postfoxtian, on 22 aprilie 2024 - 18:56, said:

adica  ?  fi mai  concret  te rog   .   uite  aici  :  Potrivit estimărilor Înaltului Comisariat al ONU pentru Refugiați (UNHCR), aproximativ 29 de milioane de treceri ale frontierei au fost înregistrate până la jumătatea lunii martie 2024, numărul refugiaților depășind uneori 200.000 pe zi. Polonia vecină a înregistrat cel mai mare număr de treceri ale frontierei, statul est-european primind acum aproximativ 1,5 milioane de refugiați din Ucraina. Vrei sa zic  ca mint eu  ?  astea  sunt date oficale .
Io nu te contrazic, e bine ce zici, dar trebuia sa te opresti si sa eviti intrebarea bolduita de mai jos, careia i-ai dat si un caracter retoric prin faptul ca o consideri drept varianta.
Face foarte putine ruble postarea asta, din moment ce manipularea e vizibila de pa blocul turn de pe care emiti sub acoperire

View Postfoxtian, on 22 aprilie 2024 - 18:47, said:

ca sa moara fraierii pentru ei in timp ce câteva milioane de tineri ucrainenei au fugit din tara  ! patriotismul  le  lipsește din conștiința  . ori  actorul nu reprezintă  Ucraina ?  si asta este o varianta .

Edited by Zuckerwatte, 22 April 2024 - 19:08.


#82
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,667
  • Înscris: 01.10.2010

View Postfoxtian, on 22 aprilie 2024 - 18:56, said:

...
da, ma, unii sunt lasi, se tem de razboi, se tem de moarte sau sa ramana schingiuti pe viata si au fugit daca au avut ocazia.
acuma tu ce vrei, care-i scopul postarilor tale pe acest topic?

#83
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postfoxtian, on 22 aprilie 2024 - 19:23, said:

manipularea este pentru oameni slabi  . NU  este cazul aici  de manipulare ci doar de cealalta varianta,nu trebuie sa ma opresc in a zice ceva !  ce facem ne cenzuram de dragul unei vate pe bâț ?   .  Vad ca esti  foarte agresiv  in discutii si amenințător, zici tu : ,, Vezi ca si tu cam patinezi. Sa nu aluneci in decor. '' fi  imparțial si corect  nu lăsa ura sa îți înăbușe conștiința  pentru nu a fi ușor de manipulat .  In ultimi 2 ani am fost de doua ori in STATE si nu in russia  ,zic  ca nu  mă  bănuiești  de ceva .

In state ai fost pe rublele transmise de la centru, sau au decis sa converteasca suma in dolari. Vezi ca esti cam obraznic pentru unul cu demersuri putiniste clare

Edited by Zuckerwatte, 22 April 2024 - 19:27.


#84
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,667
  • Înscris: 01.10.2010

View Postfoxtian, on 22 aprilie 2024 - 19:23, said:

zic  ca nu  mă  bănuiești  de ceva .
nu stiu daca colegul Zuckerwatte te banuieste ceva, dar sa stii ca e dubios ca un user care posteaza rar prin Poiana apare brusc cu o romana stricata si vorbeste de Presedintele ales al unui stat independent atacat fara motiv real ca fiind un actor care nu isi reprezinta tara. Posted Image asta pe un topic despre Articolul 5 al NATO, adica fara nicio legatura.

View Postfoxtian, on 22 aprilie 2024 - 19:23, said:

# britishpub  , dreptul la libera exprimare  !  nu este voie ?   nici nu cred ca te am citat pe undeva sau te am bagat in seama . ai ceva personal cu mine ? nu am voie sa ma exprim liber aici ?
fix atitudinea pe care o arata Moscova fata de restul planetei.
ce chestie.

Edited by britishpub, 22 April 2024 - 19:31.


#85
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postbritishpub, on 22 aprilie 2024 - 19:29, said:

nu stiu daca colegul Zuckerwatte te banuieste ceva, dar sa stii ca e dubios ca un user care posteaza rar prin Poiana apare brusc cu o romana stricata si vorbeste de Presedintele ales al unui stat independent atacat fara motiv real ca fiind un actor care nu isi reprezinta tara. Posted Image asta pe un topic despre Articolul 5 al NATO, adica fara nicio legatura.


Adevarul e ca n-ai de unde sa stii daca e pe contract in ruble, sau doar unul din ala util Posted Image

Edited by Zuckerwatte, 22 April 2024 - 19:52.


#86
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,578
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsebulbus, on 22 aprilie 2024 - 14:15, said:

Toti cascatii isi inchipuie ca fara ei cu pusca in mana luati cu japca nu avem cum castiga in fata unei amenintari. Adevarul e mult mai simplu, logistica e cea care castiga razboaie. Unul care stie sa conduca un camion, un stivuitor sau sa sudeze e mai valoros pentru efortul de razboi decat unul care stie sa traga cu pusca.
Americanii au avut cam 1 combatant din 8 soldati
pentru ultima intrare in Irak. Tooth to tail ratio e termenul informal.
Se pare ca nu te-ai prins ca scopul existentei acelora 8, este acel 1! in rest, de ce crezi ca in armata nato, birocratia nu ar fi la cote ridicate?

View Post2Unlimited, on 22 aprilie 2024 - 14:20, said:

Lasand la o parte limbajul licentios pe care il folosesti, sunt de acord cu tine.
Asta era valabil si acum 30 de ani cand am facut eu scoala de gradati...

A fost diferenta si mai mare in Vietnam:
1 : 12.9

cu rezultatul care se stie!

#87
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007

View Poststefan0011, on 22 aprilie 2024 - 18:16, said:


Doar atât ai putut? Ia încearcă tu sa răspunzi cu argumente ( poate îți cer prea mult) si eu sunt dispus sa mi schimb părerea. Când vi se termina argumentele, gata, putinist.
Repet, întrebarea principala e, de ce vrea sua pe Ucraina în NATO?
Pai Ucraina stat independent vrea în NATO. NATO în frunte cu SUA analizează cererea. Ți se pare ceva greșit în chestia asta?
Cererea se tot analizează de dinainte de sumitul NATO de la București din 2008 însă Ucraina nu a ajuns în NATO.

Edited by remvirg, 22 April 2024 - 20:37.


#88
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 14.10.2010

View Post2Unlimited, on 22 aprilie 2024 - 13:09, said:

Pai Nato ne va sprijini. Insa sa nu va asteptati ca Nato sa lupte si noi sa stam pe plaja ca in Ucraina.
Se va face mobilizare, noi vom lupta, si Nato ne va sprijini...
Cam asta este...

Si inca ceva, Nato va reactiona imediat daca va fi nevoie, nu-si permit sa nu intervina si sa lase loc la speculatii.
Cu cate trupe va interveni, asta e alta discutie. Acolo se poate jongla...

"...noi vom lupta..", care "noi" ?!?! Deja unii au si anuntat ca vor da bir cu figitii!!
Apoi, la primul apel de incorporare voluntara au raspuns cca 6000 de persoana(20% femei!!) dar 24% au cazut la proba fizica si cca 10 % la cea psihologica.
Au trecut doar 51%!!

Parere personala: trupele straine nu sunt sificiente pentru a rezista cateva luni!!
"Cateva luni" penjtru ca abia de curand s-a pus problema unui "Sghengen militar"!! Problema transferului de trupe si logistica
militara din vest catre est NU este deloc simpla din cauza unor ligislatii nationale dificile de armonizat in scurt timp.!!

#89
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
Nu vad o problema majora in europa, deoarece rusia in momentul de fata nu reuseste sa invinga nici macar ucraina.Problema pe care o vad eu, ce sa intampla daca de examplu china ataca sua si americanii decid sa invoce ei articolul 5.

View PostTurnatoriu_de_orza, on 22 aprilie 2024 - 20:36, said:

"...noi vom lupta..", care "noi" ?!?! Deja unii au si anuntat ca vor da bir cu figitii!!
Apoi, la primul apel de incorporare voluntara au raspuns cca 6000 de persoana(20% femei!!) dar 24% au cazut la proba fizica si cca 10 % la cea psihologica.
Au trecut doar 51%!!

Parere personala: trupele straine nu sunt sificiente pentru a rezista cateva luni!!
"Cateva luni" penjtru ca abia de curand s-a pus problema unui "Sghengen militar"!! Problema transferului de trupe si logistica
militara din vest catre est NU este deloc simpla din cauza unor ligislatii nationale dificile de armonizat in scurt timp.!!
Cam 2 portavioane in marea neagra ar fi suficient ca rusi sa nu mai poata misca nimic, in nici un caz cateva luni.

#90
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 06.02.2008

View Postfqx, on 22 aprilie 2024 - 23:20, said:

Nu vad o problema majora in europa, deoarece rusia in momentul de fata nu reuseste sa invinga nici macar ucraina.Problema pe care o vad eu, ce sa intampla daca de examplu china ataca sua si americanii decid sa invoce ei articolul 5.

Ar fi sinucidere pentru China, nu are capacitatea necesară să se ia la trântă cu SUA. Nici măcar convențional, de nuclear nu mai vorbesc. Și nici vreun beneficiu să facă pasul ăsta. Ar putea să atace Taiwanul dar n-o fac, văd ce pățește Rusia în Ucraina și li se strepezesc dinții. Le convine jocul actual și lătratul de pe margine. Are deja statutul de mare pol de putere, pe care rușii nu-l mai au, îi ajunge și n-o să întindă coarda ca să piardă tot.

Edited by caiuscorneliu, 22 April 2024 - 23:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate