Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 

NATO - Articolul 5

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#109
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,807
  • Înscris: 02.10.2009
Articolul asta are un efect negativ asupra apararii Romaniei, ca de altfel si asupra altor tari, pentru ca diminueaza serios efortul propriu. “Las’ ca ajuta americanii”. Asa s-a ajuns la neglijarea dotarii armatei, a organizarii ei si stimularii personalului. Vin altii sa lupte pentru noi, putem s-o luam mai moale …
Vin pe naiba.
Odata ca insusi in cadrul art. 5, care trebuie considerat in cadrul mai general, adica impreuna cu art. 4 si 6 cel putin, nu exista
certitudinea ca ajutorul va veni in timp si volum util - daca va veni pentru ca intentiile sunt una iar actiunea alta. Sunt multe probleme in realitate pentru care nu stim ce actiuni sunt prevazute, ce fel de protocoale si prioritati.
Apoi, nu avem precedent in care o tara sa fi solicitat iar raspunsul sa fi urmat in mod eficient, cu exceptia situatiei de la 11 Sept. 2001 cand americanii au cerut ajutor si aplicarea art. 5. Caz mai special.
Cum se stie, in politica internationala exista doar interese iar interesul nostru este ca americanii sa aiba interes in noi. Cu 1.65% PIB ptr armata in 2023 nu prea le facem pe plac, ca sa ma refer doar la un aspect.


#110
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023

Vizualizare mesajRosebud09, pe 24 aprilie 2024 - 15:38, a scris:

“Las’ ca ajuta americanii”. Asa s-a ajuns la neglijarea dotarii armatei, a organizarii ei si stimularii personalului.

Armata noastră de capul ei este la fel de utilă ca un cui în talpă.
Oricât ai dota și organiza, tot este degeaba.
Chiar și în Ucraina s-a văzut că forța o dau aliații. Fără ajutorul vestic, Ucraina era terminată.

Vizualizare mesajRosebud09, pe 24 aprilie 2024 - 15:38, a scris:

Vin altii sa lupte pentru noi, putem s-o luam mai moale …
Vin pe naiba.

Nu numai că vin, dar sunt deja aici.
Baze, scut. Ideea că vin pe naiba este din narativa putinist/trumpistă, ca să inducă spargerea EU și distrugerea încrederii în NATO

Vizualizare mesajRosebud09, pe 24 aprilie 2024 - 15:38, a scris:

Cum se stie, in politica internationala exista doar interese

Nu se știe nimic Astea sunt presupunerile tale
Acțiunile NATO sunt clare, de unitate.

Dacă ar fi să ne luăm după ipotezele tale, atunci NATO ar fi degeaba
Ce armată poate face, de exemplu, Lituania? Fără suport NATO

#111
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,807
  • Înscris: 02.10.2009
Ai intrat si dumneata in corul alora pentru care orice nu este conform cu intelegerea lor inseamna putinism?
Care judeca doar in alb si negru, ori-ori, incapabili de a deslusi nuante, situatii, puncte de vedere diferite?
(Ucraina lupta cu oamenii ei. Cati mai au, la anul nu stim cati vor mai fi ramas, pot sa le trimita americanii toate stocurile lor.)

Este adevarat ca armata romana este mica, iar in raport cu dusmanul presupus absolut nesemnificativa, dar atunci inseamna ca  nu mai trebuie deloc, ca tot nu face fata? Sa lasam totul la mila americanilor, toate tarile astea mici (ce sa mai zic de baltice), sau sa fie armata asa de forma, ptr parazi si inundatii?

Daca vin americanii vor lupta impreuna cu soldatii romani, deci trebuie sa-i avem, si inca bine pregatiti.
Cat despre increderea in NATO, ramane la capitolul “sa speram ca” ajunge in timp util.
Ce vedem acum, cu intarzierile pentru ucrainieni, mai nou unele state dau cate ceva, altele nu vor- ca nu-i de unde, ca tin pentru propria aparare, fac joc dublu, etc - sunt semne proaste. Nu este unitate cum ar trebui. Dar hai sa zicem ca e caz separat, nu e tara din alianta sa existe punct cinci.

Treburile nu merg bine, este evident, trebuie invatat din asta dar si pregatit pentru ce e mai rau.

Pe urma, hai sa zicem ca rusii ataca, dar in mai multe tari din Alianta, tot atatea invocari de art. 5 deodata, stim ceva despre modul de raspuns, cine, cat, unde mai intai, prioritati? De hotarat si actionat in zile, daca nu ore?


#112
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,282
  • Înscris: 06.07.2023

Vizualizare mesajRosebud09, pe 24 aprilie 2024 - 17:48, a scris:

Pe urma, hai sa zicem ca rusii ataca, dar in mai multe tari din Alianta, tot atatea invocari de art. 5 deodata, stim ceva despre modul de raspuns, cine, cat, unde mai intai, prioritati? De hotarat si actionat in zile, daca nu ore?

Vezi poate gasesti toate planurile NATO in detaliu pe net Posted image

#113
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 28.07.2008

Vizualizare mesajRosebud09, pe 24 aprilie 2024 - 15:38, a scris:

Articolul asta are un efect negativ asupra apararii Romaniei

Posted image

pe principiul "aruncati-l la lupi, ca se va intoarce seful haitei"

rar mi-a fost dat sa vad o aberatie de asemenea calibru pe forum, imbracata in atatea folii de aluminiu, merita un loc de frunte in top aberatii Softpedia all times!

Vizualizare mesajRosebud09, pe 24 aprilie 2024 - 17:48, a scris:

stim ceva despre modul de raspuns, cine, cat, unde mai intai, prioritati? De hotarat si actionat in zile, daca nu ore?

Vizualizare mesajAtreides, pe 23 aprilie 2024 - 11:57, a scris:

Acum, da, detaliile tactice complete ale modului CUM se vor mobiliza si interveni aliatii vor fi facute publice aici pe forum

ramaneti cu noi pe topic, revenim cu detalii dupa publicitate

#114
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajAtreides, pe 23 aprilie 2024 - 11:57, a scris:

Cred ca numarul 2 din NATO stie ce vorbeste

„Noi, când planificăm ceea ce avem de făcut, ne gândim să protejăm, evident. Iar ideea că ai nevoie de 24 de ore ca să-ți vină aliații este desuetă, nu mai este de actualitate. Noi, acum, lucrăm din ziua zero. Ai, Doamne ferește, un început de agresiune împotriva României, să spunem, noi nu mai planificăm, vin întăriri aliate după nu știu cât timp, ci ne gândim și planificăm din ziua zero să fim acolo, să putem să apărăm într-adevăr fiecare centimetru pătrat de teren”, a declarat Mircea Geoană, la Digi24
Citeşte întreaga ştire: Geoană, despre viteza de reacție a NATO în cazul unei invazii rusești în România: „Noi, acum, lucrăm din ziua zero”


Acum, da, detaliile tactice complete ale modului CUM se vor mobiliza si interveni aliatii vor fi facute publice aici pe forum

Geoana mananca ce stie mai bine, adevarul este asta:

Citat

Ben Hodges, general american în retragere și fost comandant al Forțelor Terestre ale SUA în Europa, a comentat pentru Digi24 scenariul unui eventual atac rus asupra teritoriului României. Generalul a ţinut să sublinieze în câteva cuvinte ca infrastructura din România este într-o stare jalnică, deoarece drumurile și căile ferate nu vor ajuta Forțele Armate Române sau pe cele ale NATO să se deplaseze rapid în teritoriu pentru a putea respinge un atac rusesc.

sursa: https://www.defenser...pid_624111.html

#115
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023

View PostRosebud09, on 24 aprilie 2024 - 17:48, said:

(Ucraina lupta cu oamenii ei. Cati mai au, la anul nu stim cati vor mai fi ramas, pot sa le trimita americanii toate stocurile lor.)

Ucraina nu este in NATO. comparatia este deci nepotrivita

View PostRosebud09, on 24 aprilie 2024 - 17:48, said:

Este adevarat ca armata romana este mica, iar in raport cu dusmanul presupus absolut nesemnificativa, dar atunci inseamna ca  nu mai trebuie deloc, ca tot nu face fata? Sa lasam totul la mila americanilor, toate tarile astea mici (ce sa mai zic de baltice), sau sa fie armata asa de forma, ptr parazi si inundatii?

da, exact

#116
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008

 gushpi, on 23 aprilie 2024 - 12:21, said:

râdem noi râdem, dar nici 15% dintre noi nu credeau că rușii vor ataca ucraina!!!

Precedentul ăsta nu-i ajută. Îi încurcă. Pentru că și dacă se adună la "un antrenament" real, n-o să-i mai creadă nici dracu'. Pe lângă faptul că vom ști că adună trupe și tehnică încă de când primii zece cioloveci din grupul de atac își vor lega șireturile la bocanci, Ucraina a devenit una din cele mai monitorizate militar zone de pe glob.

#117
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 03.11.2009
Conform "bunelor maniere" sarim dintr-o extrema-ntr-alta, asa ca bag si eu un scenariu: unul beat introduce niste coordonate gresite in calculator SAU unui dobitoc ii vine ideea sa atace Romania (de ce? - uite-asa i s-a nazarit lui!) si ne trezim -cum a fost cazul in Israel- cu 350 de obiecte zburatoare identificate: drone si rachete care trec agale granita la noi, cu destinatii greu de anticipat, dar hai sa spun prin Campia Baraganului, iar fo doo au destinatie precisa: caputala!

Asa-i ca am cam belit-o, pe romaneste?

#118
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 08.11.2009

View PostRosebud09, on 24 aprilie 2024 - 15:38, said:

Articolul asta are un efect negativ asupra apararii Romaniei, ca de altfel si asupra altor tari, pentru ca diminueaza serios efortul propriu. “Las’ ca ajuta americanii”. Asa s-a ajuns la neglijarea dotarii armatei, a organizarii ei si stimularii personalului. Vin altii sa lupte pentru noi, putem s-o luam mai moale …
Vin pe naiba.
Odata ca insusi in cadrul art. 5, care trebuie considerat in cadrul mai general, adica impreuna cu art. 4 si 6 cel putin, nu exista
certitudinea ca ajutorul va veni in timp si volum util - daca va veni pentru ca intentiile sunt una iar actiunea alta. Sunt multe probleme in realitate pentru care nu stim ce actiuni sunt prevazute, ce fel de protocoale si prioritati.
Apoi, nu avem precedent in care o tara sa fi solicitat iar raspunsul sa fi urmat in mod eficient, cu exceptia situatiei de la 11 Sept. 2001 cand americanii au cerut ajutor si aplicarea art. 5. Caz mai special.
Cum se stie, in politica internationala exista doar interese iar interesul nostru este ca americanii sa aiba interes in noi. Cu 1.65% PIB ptr armata in 2023 nu prea le facem pe plac, ca sa ma refer doar la un aspect.

Asta este o mare tampenie. Faptul ca faci parte din NATO si implicit existenta articolului 5 ne ajuta in mai multe moduri:

1. Oricine ar vrea sa te atace ar trebui sa se gandeasca de 2 ori inainte sa o faca: "si daca articolul 5 functioneaza si intru in razboi cu NATO, implicit cu SUA?"
2. Facand parte din NATO ti-a deschis calea catre UE si ti-a dat sansa sa te dezvolti industrial si sa-ti dezvolti infrastructura. Faptul ca noi n-am profitat de asta este din vina noastra nu din vina art. 5.
3. Apartenenta la NATO ti-a acordat accesul la anumite tehnologii militare la care altfel, ca fosta tara comunista care, in anii '90, semnase un acord cu URSS , nu ai fi avut acces.
4. Existenta articolului 5 nu te opreste sa-ti faci o armata puternica. Uita-te la Turcia: si ei fac parte din NATO si totusi au o armata puternica. Problema este ca noi suntem idioti nu ca exista articolul 5.

La cat de idioti suntem, fara Nato, acum am fi ca o frunza in bataia vantului.

View Postun_el, on 24 aprilie 2024 - 18:38, said:

Geoana mananca ce stie mai bine, adevarul este asta:



sursa: https://www.defenser...pid_624111.html

Adevarul este undeva la mijloc. Simplu fapt ca ai aviatia NATO si infrastructura de informatii NATO de partea ta te juta foarte mult. Pentru ca pe astea le ai la dispozitie inca din primele minute ale unei invazii si nu depind prea mult de infrastructura de transport de care spune Ben Hodges. Una e sa intre rusii peste tine si sa te lupti in conditii de inferioritate aeriana si alta este sa te lupti cu ei in conditii de superioritate aeriana. Rusii ar fi fost scosi de mult din Ucraina daca ar fi avut aviatia NATO de partea lor.

Faptul ca noi nu ne modernizam armata mai repede, nu o dotam cu echipamente bune si nu ii marim efectivele este problema noastra. Noi suntem idioti si nu o facem iar asta s-ar putea sa ne coste in sensul ca, in eventualitatea unui atac, va trebui sa ne aparam pe teritoriul nostru. Daca am fi baieti destepti ne-am pregati apararea pe Nistru nu pe Prut sau pe poarta Focsanilor.

#119
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,049
  • Înscris: 09.05.2008

View PostCosti_68, on 25 aprilie 2024 - 04:41, said:

Conform "bunelor maniere" sarim dintr-o extrema-ntr-alta, asa ca bag si eu un scenariu: unul beat introduce niste coordonate gresite in calculator SAU unui dobitoc ii vine ideea sa atace Romania (de ce? - uite-asa i s-a nazarit lui!) si ne trezim -cum a fost cazul in Israel- cu 350 de obiecte zburatoare identificate: drone si rachete care trec agale granita la noi, cu destinatii greu de anticipat, dar hai sa spun prin Campia Baraganului, iar fo doo au destinatie precisa: caputala!

Asa-i ca am cam belit-o, pe romaneste?
Dap, am cam belit-o, doar ca ce ai scris tu acolo nu face parte din nici-un scenariu, oricat de fantezist.
Pentru ca Romania nu "face" de  350 de obiecte "zburatoare".
Cu tot cu andreea esca pensionata si iliescu in cavou.

Plus ca, oricat ne cred altii de prosti, si, bag seama ca sunt unii "romani" care ne cred nepregatiti, realitatea din teren este cu totu' alta.

#120
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 03.11.2009
@futurist: corect, nu suntem noi atat de prosti pe cat cred alti sau cat ar vrea ei sa fim, dar de pregatire avem nevoie!

Din pacate, contextul international ne-a plasat langa un teatru de razboi ale carui imagini le vedem zilnic (sunt sigur ca nici nu stim inca toate grozaviile), din punctul meu de vedere este absurd sa ai toata baza mare la altii (pentru aparare).

Romania nu a fost si nici nu o sa fie tara ca sa nu-si mai incapa in "piele", deci noi nu vom ataca alte state, dar trebuie sa avem tot ce ne trebuie pentru aparare!

Eu personal, am facut planul pe anul asta, imi cumpar arma si cateva sute bune de cartuse!
Stiu sa folosesc o arma, saptamanal ma antrenez cu airsoft, ba chiar pot face 25 flotari dintr-o bucata :lol:

Edited by Costi_68, 25 April 2024 - 08:49.


#121
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,380
  • Înscris: 17.01.2012

View Postun_el, on 24 aprilie 2024 - 18:38, said:

...ca infrastructura din România este într-o stare jalnică...

sursa: https://www.defenser...pid_624111.html

mey copii, ce face un atacator în primele ore ale năvălirii?
distruge, cât poate de mult, din infrastructura atacatului!

da, în cazul nostru are nevoie de doar 10 rachete bine țintite :(

View PostRosebud09, on 24 aprilie 2024 - 17:48, said:

Daca vin americanii vor lupta impreuna cu soldatii romani, deci ...


la acest capitol am niște dubii create de câteva filme făcute de pe casca unor combatanți americani din afganistan
(numai întâmplător cunosc personal un astfel de om!)

efectiv acționau precum niște muște fără cap, ajungând în primele zeci de secunde ale confruntării, carne de tun!
normal că l-am luat la rost, dar a spus că așa au fost instruiți :(

m-am bucurat pt el, că a scăpat doar cu sechele psihice :(

PS: io mă bucur că avem nato, nu pt că „vin americanii”, ci pt că vin armele lor și strategia unui bloc militar!

#122
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,980
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajgushpi, pe 25 aprilie 2024 - 09:15, a scris:


mey copii, ce face un atacator în primele ore ale năvălirii?
distruge, cât poate de mult, din infrastructura atacatului!


Nu trebuie să facă asta, ne-am ocupat noi.

#123
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,049
  • Înscris: 09.05.2008

View Postgushpi, on 25 aprilie 2024 - 09:15, said:


la acest capitol am niște dubii create de câteva filme făcute de pe casca unor combatanți americani din afganistan
(numai întâmplător cunosc personal un astfel de om!)

efectiv acționau precum niște muște fără cap, ajungând în primele zeci de secunde ale confruntării, carne de tun!
normal că l-am luat la rost, dar a spus că așa au fost instruiți Posted Image

Eh, vedeti dumneavaoastra, eu am alte filme.
Care nu pot fi postate deoarece nu le suporta nici ale mai tari site-uri.
Doar ca in astea de le am eu, bajetii buni sunt castigatori. :harhar:

#124
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,807
  • Înscris: 02.10.2009
Totul este propaganda aztazi, prea putini sunt constienti cat de adanc sunt influentati.
Cum aproape nu exista o persoana complet neutra, “asa ca romanu, impartial” majoritatea se orienteaza dupa directia preferata, asculta si cauta numai ceea ce e in concordanta cu parerea lui sau ce vine in intampinarea dorintelor.
Vedeti acum cata dezinformare a fost la inceput, atat cu epidemia cat si cu razboiul din vecinatate iar cand lucrurile mai aproape de realitate ies la suprafata majoritatea refuza sa creada, resping uneori cu furie ceea de ar lovi in imaginea lor despre situatie, imagine creata, bagata pe gat de catre propaganda. Vedeti asta foarte frecvent chiar pe forumul acesta, agresiuni constante impotriva celor care nu urmeaza o anumita linie.

Cei cu functii in domeniul mass-media, statistica, sondaje, politicieni, servicii stiu fenomenul si incerca sa se foloseasca de el, orientand o masa cat mai mare de cetateni spre anumita directie.

Pe mine ma deranjeaza cel mai mult cand vad cu cata usurinta adopta unii tot ceea ce se spune oficial. Lucrurile sunt prezentate acolo scurt, clar, logic, parca nu lipseste nimic, cand de fapt exact acest mod de prezentare e facut ca omul sa nu caute sa afle mai mult, sa interpreteze, e totul dat de-a gata, in directia dorita.
Exact ca in vechiul slogan FNI:
Dormiti linistiti, articolul 5 vegheaza pentru voi.



#125
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,681
  • Înscris: 01.10.2010

View PostRosebud09, on 25 aprilie 2024 - 11:49, said:

Totul este propaganda aztazi, prea putini sunt constienti cat de adanc sunt influentati.
Cum aproape nu exista o persoana complet neutra, “asa ca romanu, impartial” majoritatea se orienteaza dupa directia preferata, asculta si cauta numai ceea ce e in concordanta cu parerea lui sau ce vine in intampinarea dorintelor.
Vedeti acum cata dezinformare a fost la inceput, atat cu epidemia cat si cu razboiul din vecinatate iar cand lucrurile mai aproape de realitate ies la suprafata majoritatea refuza sa creada, resping uneori cu furie ceea de ar lovi in imaginea lor despre situatie, imagine creata, bagata pe gat de catre propaganda. Vedeti asta foarte frecvent chiar pe forumul acesta, agresiuni constante impotriva celor care nu urmeaza o anumita linie.
n-ai cum sa fii neutru cand o adunatura de animale distrug tot ce prind, fura tot ce prind, tortureaza si violeaza si omoara tot ce prind si apoi behaie ca rad de pe fata pamantului pe toata lumea care nu e cu ei.

n-ai cum sa nu te treaca furia, rasul isteric, mila, revolta si multe altele, la un loc.
n-ai cum sa nu te bucuri ca exista Articolul 5 si stii ca esti mult mai in siguranta cu el.

#126
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 03.11.2009

 Rosebud09, pe 25 aprilie 2024 - 11:49, a scris:

Totul este propaganda aztazi, prea putini sunt constienti cat de adanc sunt influentati.

Offtopic: Manipularea in masa este un fenomen foarte-foarte greu de controlat, in primul rand pentru ca foarte-foarte multi au auzit... "ei stiu", dar ei sunt de fapt categoria masa manipulata, inghit informatie ca pelicanii si pentru ca este enorm de multa nici n-o mai filtreaza, copy/paste fiind instrumentul principal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate