Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sfat achizitie masina buget 35k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.02.2024
Asa am auzit si eu ca motoarele de reno sunt proaste d-aia le-au pus pe mercedesuri, iar CVT-urile…niste prastii de cutii !
Bine ca “am auzit” !
Baga un DSG de la skoda ca e ce trebuie !

#20
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007

View Postandi_os, on 22 aprilie 2024 - 21:28, said:

...partea proasta e ca am gasit o singura reprezentanta in Bucuresti si daca nu lasa deloc la pret nu stiu unde sa mai cer alta oferta (cel mai ieftin e 37.2k). Posted Image)


Campanii de discount gasesti in Belgia momentan , au la XV si la Forester, au avut pe Crosstrek lunile trecute. Subaru ofera in standard toate sistemele de siguranta si tractiunea integrala permanenta, asa ca indiferent de echipare, daca vei alege Subaru, vei primi acelasi pachet . Optionale nu se pot pune, doar vopseaua, asa ca in functie de ce dotari vrei vei alege o anumita configuratie . Cu o garda la sol de 220mm vei calari orice bordura din Bucuresti si linnile de tranvai, gropile de canalizare  vor parea o joaca, suspensiile sunt perfect adaptate pentru Romanica. Da un mail la dealeri si vezi ce oferte au . Reprezentante in Romania mai sunt la Brasov si la Cluj. Pe la Iasi mai gasesti Subaru nou de cumparat, dar nu stiu ce si cum le aduc. Subaru ofera 8 ani garantie din bara in bara , fara limita de km . Cu o intretinere adecvata si schimbat uleiul la timp ( maxim 10k km) sunt masini de 1mil de km fara reparatii capitale.

Edited by Dodo03, 23 April 2024 - 10:47.


#21
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postandi_os, on 22 aprilie 2024 - 21:28, said:

....

Deci pana azi nu m-am uitat la Subaru, nici nu stiam mare lucru despre ei si traiam cu impresia ca sunt super scumpe, dar uitandu-ma pe site la Crosstrek cred ca echiparea de mijloc s-ar incadra in buget daca lasa si ei ceva acolo (daca ai detalii pe partea asta de discount as aprecia). Avantajos e, dupa cum ai specificat si tu ca  vand AWD, partea proasta e ca am gasit o singura reprezentanta in Bucuresti si daca nu lasa deloc la pret nu stiu unde sa mai cer alta oferta (cel mai ieftin e 37.2k). Posted Image)

...

View Postremvirg, on 23 aprilie 2024 - 06:50, said:

..
Una dintre dotările de care vei avea nevoie mai mult decât volan încălzit sau camera 360 este scaun șofer cu memorie. Zici că veți conduce amândoi (tu și soția) mașina. E mult mai important sa nu stai toată ziua sa reglezi scaun, oglinzi, volan decât camera 360 sau volan încălzit.
...


Intamplarea face ca saptamana asta mi-am lasat XV-ul in service pentru rezolvat diverse probleme estetice si am primit de la Auto Kino Brasov, ca replacement car, noul Crosstrek - echiparea de mijloc.
Probabil am sa scriu mai detaliat despre ea pe jurnalul XV-ului.
Oricum, e foarte reusita masina si daca siguranta si confortul sunt primordiale, merita luata in considerare !
Extrem de confortabila (se vede ca au lucrat mult la scaune, reducerea vibratiilor si antifonare), economica (am venit de la Brasov la Sibiu cu un consum mediu de 5,8 l/100 km si masina are putin peste 1000 km la bord, fully loaded cu sisteme de siguranta,.
Dupa cum au spus si colegii mai devreme, indiferent de versiunea de echipare, vine dotata cu absolut toate sistemele de siguranta - si, din experienta de niste cu cu EyeSight-ul (asta controleaza franarea automata, pilotul automat adaptiv, mentinerea benzii de rulare, etc) functioneaza impecabil.
Si pe Crosstrek este ultima generatie care ”vede” si in lateral - de exemplu la intrarea in intersectie / sens giratoriu - chiar azi mi-a demonstrat ca functioneaza !

Si ce spune colegul @remvirg este perfect adevarat - cand e mai mult de un sofer, este extrem de important sa nu trebuiasca sa reglezi scaunul si oglinzile de fiecare data cand se schimba soferul !
Eu vad diferenta asta pe pielea mea - XV-ul are scaunele cu reglare manuala, iar de cate ori conduce sotia, ma chinui sa-mi regasesc pozitia optima. La Forester, cum e dotat cu Driver Monitoring System cu recunoastere faciala, cand urcam in masina, recunoaste soferul si pozitioneaza scaunul si oglinzile laterale conform preferintelor predefinite ale fiecaruia ! Tine minte pana la 5 soferi.
Si Crosstrek-ul are sistemul asta.
Ciudat e ca doar Apple Car Play e wireless - Android Auto functioneaza doar cu fir - dar important e ca le are pe amandoua.

Nu m-am uitat pe lista de dotari, ca sa vad care-s diferentele dintre versiunea de baza si cea medie (stiu doar ca asta medie are si navigatie) - dar, oricum estentialul il au toate - respectiv: cutie automata, tractiune integrala, faruri full LED, climatizare automata, camera marche-arriere, toate sistemele de siguranta - inclusiv ACC, jante aliaj, Apple Car Play / Android Auto, Keyless, scaun sofer cu reglaje electrice ( 6 directii).

Aaaa - si sa nu uitam ca nu-i deloc de trecut cu vederea: 8 ani garantie, din bara-n bara, fara limita de km !

PS: Acum m-am uitat pe lista de dotari - sunt ceva diferente intre prima si a doua echipare si merita cei 1500 Euro in plus, ca de banii aia primesti:
- Asistent faza lunga (HBA);
- Oglinda interioara electrocromatica;
- Scaune fata cu reglaje electrice ( 10 directii + lombar la sofer / 8 directii la pasager);
- Jante pe 18”;
- X-Mode cu doua moduri;
- Mufe incarcare (USB A si C) pt locurile din spate;
- Tapiterie scaune de calitate mai buna;

PPS: Vad ca la SMT au in stoc si un XV e-boxer nou la 36xxx Euro - la asta sigur lasa mai mult din pret ca a aparut modelul nou (dar asta are doar 5 ani / 150.000 km garantie).

#22
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Siguru bai mare ii porkbagaju mic la XV si Crosstreck... omu zicea de marirea familie etc..

#23
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdestrug, on 23 aprilie 2024 - 09:32, said:

Un link de unde sa reiasa garantia asta de 10 ani la toata masina?
Eu nu am gasit decat asta:

Scuze, greseala mea, 10 ani ptr cutie, turbina si motor

View Postmarr, on 23 aprilie 2024 - 13:20, said:


PPS: Vad ca la SMT au in stoc si un XV e-boxer nou la 36xxx Euro - la asta sigur lasa mai mult din pret ca a aparut modelul nou (dar asta are doar 5 ani / 150.000 km garantie).

Da, la SMT au ambele marci, poate sa-si faca o idee despre fiecare din ele.

#24
Goodkat

Goodkat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.04.2024
Eu personal as merge pe Toyota Corolla Cross sau Hyundai Tucson, ambele hybrid benzina. Si Suzuki e ok, avand in vedere ca apartine de Toyota de ceva timp. Fereste-te de diesel, o gramada de probleme, egr, injectoare, mai nou porcaria de AdBlue - bagi AdBlue si din cauza calitatii proaste da eroare, trebuie golit rezervorul, resetat sistemul.

Avand in vedere ca iei noua o sa fie bine ca ai garantie, dar la Ford din ce am auzit garantia e cam degeaba, nu prea repara, iti spun ca e consumabila  si trebuie sa platesti tu. Si chiar sunt curios daca cineva are experiente bune cu cei de la Ford.

Cat despre DSG, destul de nefiabile la toate marcile de masini, pachetul de ambreiaje se uzeaza si intra la consumabile, la fel si volanta cu masa dubla. Eu am un VW Passat 2.0tdi, 190cp, 4x4 cu dsg, schimba bine, consum bun, dar deja 115mii km si se pare cat trebuie sa schimb volanta si pachetul de ambreiaje, cateodata tremura la plecare. Asta ptr. ca am mai multi km in oras, si DSG-ul cupleaze si decupleaza ambreiajele la orice oprire. Asa am avut masini cu cutie automata tiptronic, cu convertizor de cuplu si trec de 200mii km fara probleme.

La Renault au EDC, e tot un DSG, cu mult mai multe probleme din ce am mai citit sau auzit de la cunostinte. In shchimb am auzit lucruri bune de eCVT-ul de la Toyota care este pus pe hibride.

#25
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Suzuki nu aparține de Toyota.

Toyota are niște acțiuni (sub 5%) din Suzuki, dar Toyota cam au acțiuni peste tot prin companiile japoneze. La Mazda au ceva peste 5%. Dar nici Mazda, nici Suzuki, nu "aparțin" de Toyota.

#26
klaus40ro

klaus40ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.10.2004
fa un drive test si cu un t roc de la VW. eu am asa ceva 1.5 , benzina 150 cp. 4 ani garantie,120 000 km daca retin bine.cutie dsg, dotare r line, 33 600 euro. marimi, ampatament la gasesti pe site.

#27
andi_os

andi_os

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2021

Vizualizare mesajzadada, pe 23 aprilie 2024 - 13:32, a scris:

Siguru bai mare ii porkbagaju mic la XV si Crosstreck... omu zicea de marirea familie etc..
Intr-adevar, au mers pe aceeasi idee cu cei de la Honda pe HR-V, loc mult si foarte confortabil in spate si portbagaj minim.
Pacat, arata super masina. Forester mi se pare foarte mare si depaseste si bugetul, Crosstrek e ce imi trebuia.

Vizualizare mesajGoodkat, pe 23 aprilie 2024 - 14:50, a scris:

Eu personal as merge pe Toyota Corolla Cross sau Hyundai Tucson, ambele hybrid benzina. Si Suzuki e ok, avand in vedere ca apartine de Toyota de ceva timp. Fereste-te de diesel, o gramada de probleme, egr, injectoare, mai nou porcaria de AdBlue - bagi AdBlue si din cauza calitatii proaste da eroare, trebuie golit rezervorul, resetat sistemul.

Avand in vedere ca iei noua o sa fie bine ca ai garantie, dar la Ford din ce am auzit garantia e cam degeaba, nu prea repara, iti spun ca e consumabila  si trebuie sa platesti tu. Si chiar sunt curios daca cineva are experiente bune cu cei de la Ford.

Cat despre DSG, destul de nefiabile la toate marcile de masini, pachetul de ambreiaje se uzeaza si intra la consumabile, la fel si volanta cu masa dubla. Eu am un VW Passat 2.0tdi, 190cp, 4x4 cu dsg, schimba bine, consum bun, dar deja 115mii km si se pare cat trebuie sa schimb volanta si pachetul de ambreiaje, cateodata tremura la plecare. Asta ptr. ca am mai multi km in oras, si DSG-ul cupleaze si decupleaza ambreiajele la orice oprire. Asa am avut masini cu cutie automata tiptronic, cu convertizor de cuplu si trec de 200mii km fara probleme.

La Renault au EDC, e tot un DSG, cu mult mai multe probleme din ce am mai citit sau auzit de la cunostinte. In shchimb am auzit lucruri bune de eCVT-ul de la Toyota care este pus pe hibride.
Tocmai din motivul asta la cutii automate am considerat doar e-CVT, CVT si convertizor. Destul de putin producatori le folosesc pentru ca sunt mai scumpe fata de DSG. Cutiile cu convertizor sunt si cele mai scumpe, dar si cele mai durabile. Doar ca sunt putin confuz la partea cu hyundai tucson, tot sistem dublu ambreiaj are, doar ca e umed si se numeste DCT.

Vizualizare mesajklaus40ro, pe 23 aprilie 2024 - 16:48, a scris:

fa un drive test si cu un t roc de la vw. eu am asa ceva 1.5 , benzina 150 cp. 4 ani garantie,120 000 km daca retin bine.cutie dsg, dotare r line, 33 600 euro. marimi, ampatament la gasesti pe site.
The Volkswagen T-Roc has a length of 4236 mm, a height of 1573 mm, a width of 1819 mm. E un crossover subcompact, o clasa sub celelalte mentionate si mai putin decat mi-ar trebuie mie. Urmatorul ar fi Tiguan, cred.

#28
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.02.2024

 Goodkat, on 23 aprilie 2024 - 14:50, said:

Eu personal as merge pe Toyota Corolla Cross sau Hyundai Tucson, ambele hybrid benzina. Si Suzuki e ok, avand in vedere ca apartine de Toyota de ceva timp. Fereste-te de diesel, o gramada de probleme, egr, injectoare, mai nou porcaria de AdBlue - bagi AdBlue si din cauza calitatii proaste da eroare, trebuie golit rezervorul, resetat sistemul.

Avand in vedere ca iei noua o sa fie bine ca ai garantie, dar la Ford din ce am auzit garantia e cam degeaba, nu prea repara, iti spun ca e consumabila  si trebuie sa platesti tu. Si chiar sunt curios daca cineva are experiente bune cu cei de la Ford.

Cat despre DSG, destul de nefiabile la toate marcile de masini, pachetul de ambreiaje se uzeaza si intra la consumabile, la fel si volanta cu masa dubla. Eu am un VW Passat 2.0tdi, 190cp, 4x4 cu dsg, schimba bine, consum bun, dar deja 115mii km si se pare cat trebuie sa schimb volanta si pachetul de ambreiaje, cateodata tremura la plecare. Asta ptr. ca am mai multi km in oras, si DSG-ul cupleaze si decupleaza ambreiajele la orice oprire. Asa am avut masini cu cutie automata tiptronic, cu convertizor de cuplu si trec de 200mii km fara probleme.

La Renault au EDC, e tot un DSG, cu mult mai multe probleme din ce am mai citit sau auzit de la cunostinte. In shchimb am auzit lucruri bune de eCVT-ul de la Toyota care este pus pe hibride.
Depinde despre ce renault este vorba, la Austral,cel in discutie ai CVT !

#29
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

 klaus40ro, on 23 aprilie 2024 - 16:48, said:

fa un drive test si cu un t roc de la VW. eu am asa ceva 1.5 , benzina 150 cp. 4 ani garantie,120 000 km daca retin bine.cutie dsg, dotare r line, 33 600 euro. marimi, ampatament la gasesti pe site.

T-roc,T-cross sunt mici pentru ce are el nevoie ,mașina de familie.
Poate Tiguan,dar la alti bani

#30
Goodkat

Goodkat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.04.2024

View Postalexcrist, on 23 aprilie 2024 - 16:33, said:

Suzuki nu aparține de Toyota.

Toyota are niște acțiuni (sub 5%) din Suzuki, dar Toyota cam au acțiuni peste tot prin companiile japoneze. La Mazda au ceva peste 5%. Dar nici Mazda, nici Suzuki, nu "aparțin" de Toyota.

Mie asa imi pare, avand in vedere ca Suzuki ACROSS este Rav4, Suzuki Swace este Toyota Corolla, pare sa fie doar o chestiune de timp pana o sa fie "oficial"

View PostMo_su, on 23 aprilie 2024 - 18:04, said:

Depinde despre ce Renault este vorba, la Austral,cel in discutie ai CVT !

Da... vorbeam doar de EDC si DSG ca nu prea imi par fiabile. La Reanult Austral si CVT, nu prea m-am documentat... Stiu doar de la Audi si multitronic-ul lor, care e un CVT, ca mai toate au avut probleme dupa 100mii km. Am avut 2 cunostinte, masini noi, au depasit 100 mii km si gata, s-au stricat in afara garantiei.

De eCVT-ul de la Toyota hibrid am auzit doar pareri bune la fiabilitate.

Am condus de curand un Tucson, mild hybrid, mi-a placut foarte mult. Din ce stiu are tiptronic cu convertizor si ar trebui sa fie destul de fiabila. Probabil cea hibrida sau plug-in ar fi super, dar si cea mild hybrid este chiar buna. Ti-as recomanda macar sa faci un test drive, evident si cu celelalte care le ai in plan, pana la urma sa te simit tu bine cand o conduci si cum arata.

Si cu garantia la Hyundai, toyota sau suzuki nu cred ca o sa ai probleme.

#31
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
O mașină adevărată pentru o familie ar fi asta. Mai ales ca vrei sa mergi cu ea in principal in extraurban.

https://stoc.skoda.r...2024-0774535-RO

Daca totusi iese din buget atunci una din astea:
https://stoc.skoda.r...2022-0764796-RO
https://stoc.skoda.r...2024-0773727-RO
https://stoc.skoda.r...2024-0773591-RO

Edited by NikoroB, 23 April 2024 - 22:01.


#32
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNikoroB, on 23 aprilie 2024 - 22:01, said:

O mașină adevărată pentru o familie ar fi asta. Mai ales ca vrei sa mergi cu ea in principal in extraurban.

https://stoc.skoda.r...2024-0774535-RO

Daca totusi iese din buget atunci una din astea:
https://stoc.skoda.r...2022-0764796-RO
https://stoc.skoda.r...2024-0773727-RO
https://stoc.skoda.r...2024-0773591-RO

Sunt masini super, doar ca omul vrea SUV, garda inalta la sol.

#33
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Omul probabil ca s-a gandit SUV fiindca asa si-au luat toti, multi fiind in necunostiinta de cauza. Problema e ca majoritatii "SUV-urilor" ieftine le lipseste confortul, spatiul nu-i cine stie ce, plus ca-s zgomotoase la viteze mai mari.

D'asta parerea mea e ca un superb poate sa fie o optiune interesanta, mai ales ca se lanseaza o versiune noua si ce-i acum pe stoc se vinde cu discount. Pur si simplu nu vad sa existe o alta masina mai buna pentru mers la drum lung cu familie si bagaje in bugetul asta care sa fie mai buna decat superb.

Edited by NikoroB, 24 April 2024 - 10:53.


#34
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Mai vorbim când intră un suv în tine în superb.

#35
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Eu cred ca daca intra o cutie dinaia de SSang, se rupe in doua de la jumatate.

#36
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,064
  • Înscris: 10.04.2006
Între un Rexton de aproape 2 tone cu bara aproape în dreptul capului tău și un Superb de 1400 kg, prefer oricând să mă aflu în Rexton.

Edited by Nenea Zap, 24 April 2024 - 12:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate