Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Izolație coș de fum

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
notkov

notkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2015
Bună! Îmi fac și eu o casă, și doresc să-mi fac un șemineu. Coșul vine in exteriorul casei, lipit de zid, și intersectează acoperișul aproape de coamă (acoperiș in 2 ape), la aprox înălțimea de 9 metri.
Acum, având în vedere că investesc destul de mult în eficienta energetică, nu aș vrea să compromită toată treabă cu coșul de fum.
Coșul de fum va fi cu fundație, din blocuri beton, înăuntru cu tubul ceramic ce jur împrejur are vată de 3-5 cm.
Toți care montează coș îmi spun că îl fac lipit de zidărie, că așa se face. Eu as vrea sa înțeleg daca acest coș reprezintă sau nu o punte termica importantă, pe toată lungimea. Având în vedere că majoritatea timpului nu va fi folosit, interiorul coșului mă gândesc că va avea temperatura de afară. (Sa zicem iarna). Deci prin urmare, fața de zid izolația existența sunt doar acei 3 cm de vată.
Eu mă gândeam să nu îl fac lipit de zidărie, și să pun sa zic 10cm vată între coș și zidărie, iar ancorarea coșului să se facă la nivelul centurilor.
Ce părere aveți ? Cum vedeți problema ?



#2
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Am avut 4 cosuri la un Atmos, ulterior Viadrus, postat in diverse locatii. Obligatoriu izolat exterior (cos cald), ajuta la tirajul gazelor arse, fctionarea centralei, basca din cosul rece curg niste gudroane la exterior, ceva de speriat, care-ti taie cheful de viata.
Visavis de legarea de zidarie, solutia meseriasilor (de a-l lega de casa) cred ca tine de rezistenta/soliditate, mai putin de "punte termica". 9m este ceva inaltime/greutate (musai fundatie serioasa).

#3
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,783
  • Înscris: 12.08.2008
Eu zic sa faci cosul in casa, nivelul maxim sa depasesca coama acoperisului cu cativa zeci de cm, "caciula", gura de vizitare la baza lui, cosarul' va curata de jos in sus, cu solutii dedicate..La fratele meu pleaca doua din beci , sub camera tehnica Posted Image, are centrala pe peleti , semineu .. cosul e curatat de meseriasi de 2x /an.

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
construiești/rezemi coșul de peretele casei deja izolat, nu direct de zidărie
că dacă reazemul se face pe toată lungimea de 9 metri, nu vor fi surprize să apese pe izolație și s-o distrugă
bineînțeles dacă ai o fundație a coșului pe măsură.
iar ancorarea-n centuri are trebui să fie suficientă (cred că vor fi 3 puncte de ancorare...)

#5
notkov

notkov

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.01.2015
Vă mulțumesc. Voi merge pe izolarea zidăriei cu 10cm vată in spatele coșului de fum, in rest polistiren probabil. (Voi mai îmbracă și coșul de fum pt condens)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate