Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Despre geometrie directie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015
Mergi la niste oameni care stiu ce e aia geometrie
Nu le dai nici o fisa, le spui ca anvelopele se mananca la interior si iti consuma cam mult maisina.
Sa-ti dea o fisa cu masuratori si inainte si dupa
La sf compari cu ceea ce ai tu

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
N-ai nici un indiciu ca nu ar fi fost masurate corect unghiurile. Ca au ales sa nu faca recomandari sau manopere de reparatie tine de interactiunea cu clientul, ce tip de serviciu presteaza, cat de ocupat e etc.

Adica daca iti vin doi insi pe usa care cer doar o geometrie si reglaje initiale nu poti sti daca e unul care nu stie ce are sau unul care vrea sa vada ce ramane in afara parametrilor ca sa nu inlocuiasca elemente nenecesare.
Si valorile astea ale lui daca erau pe o masina cu reglaj de cadere o rezolva si mai taraia telescoapele alea destula vreme.

[ https://www.benzworld.org/attachments/tripplec_verwendung-gif.119075/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 09 aprilie 2024 - 18:17, a scris:

Astazi am fost cu masina sa fie reglata geometria directiei si am niste nelamuriri in privinta rezultatelor

Gumele de iarna s-au ros pe interior, aproape ca nu se observa modelul. Am schimbat pe cele din fata cu cele din spate, si dupa 1000km s-a vazut si pe celelalte roti ca se roade pe interior.
La geometrie am primit o fisa cu rezultatele, mi s-a spus ca reglajele erau in stare acceptabila. Din ce am citit pe fisa, cifrele de dinainte si dupa par aproape identice.
Voi mai circula o perioada cu gumele de vara vechi sa ma conving, ca e ok directia inainte sa cumpar alte gume noi si sa nu le stric si pe acelea.

[ https://i.postimg.cc/HLtjKQpr/20240409-191102.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din masuratori se pare ca si gumele de vara sunt tocite pe interior , probabil ca problema a aparut inainte de sezonul de iarna.
Sa ai o asemenea uzura pronuntata doar din unghiu de cadere, ar trebui sa vezi si la ochi ca sunt cracanate rotile, unghi negativ mare /vizibil! E grav de varza daca in ~1000km vezi deja uzura pronuntata la interior
Observi la ochi cum stau rotile?

Mergi la un service pe care il stie toata lumea de bun si mai fa o cheltuiala de geometrie.
Daca la suspensie ai tot in regula (nu bate/troncane, amortizoarele sunt ok) nu ar trebui sa fie asa varza in 150000 km.

Edited by Octavian___, 10 April 2024 - 09:02.


#22
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 09 aprilie 2024 - 21:11, a scris:

Sunt curios ce brand produce amortizoarele OEM pentru Skoda Octavia III.

Pare Sachs, sus e codul

Attached Files


Edited by audiofidell, 10 April 2024 - 09:34.


#23
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 22.12.2006
Sachs si Monroe echipeaza in general grupul VAG

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

Vizualizare mesajOctavian___, pe 10 aprilie 2024 - 09:01, a scris:


Sa ai o asemenea uzura pronuntata doar din unghiu de cadere, ar trebui sa vezi si la ochi ca sunt cracanate rotile, unghi negativ mare /vizibil! E grav de varza daca in ~1000km vezi deja uzura pronuntata la interior
Observi la ochi cum stau rotile?

Mergi la un service pe care il stie toata lumea de bun si mai fa o cheltuiala de geometrie.
Daca la suspensie ai tot in regula (nu bate/troncane, amortizoarele sunt ok) nu ar trebui sa fie asa varza in 150000 km.
poate ca nu e atat de grav, cum am lasat de inteles. Si gumele de vara sunt uzate pe interior, conform masuratorilor, deci problema e de mai mult timp, doar ca am observat prima data pe gumele de iarna, hankook, care sunt mai slabe decat michelin. Probabil ca a aparut de mai bine de un an situatia.
Am crezut ca facand geometria, mai pot amana un pic schimbarea telescoapelor si a bucsaraielor de pe directie, si asa trebuie schimbate multe: anvelope, distributie, discuri de frana, o gramada si se aduna o suma mai mare decat sunt dispus sa cheltuiesc.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajandrei_221, pe 09 aprilie 2024 - 19:57, a scris:

ai inceput cu operatia din coada.
Schimba piesele de suspensie (amortizoarele), inclusiv bucsile mari / partea spate la bratele fata

apoi faci directia

ai dat banii degeaba acum
în principiu trebuia să-i verifice jocurile și dacă există să nu facă direcția.dar cum foamea-i mare.....
la ăia eu nu aș mai călca niciodată că nu-s serioși

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate