Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Germania a legalizat consumul recreațional de canabis

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#109
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013

Vizualizare mesajNoua_pe_site, pe 13 aprilie 2024 - 06:33, a scris:

Mi-e teama ca esti sub efectul sacului ala de rafie. Revino peste cativa ani cand se refac celulele. Cu persoane care se contrazic de la o pagina la alta nu are rost sa-mi pierd timpul!
Dar teamă că ești neserioasă cronic nu îți este? Că efectiv nu te poți controla să nu bați câmpii?
Nu mă contrazic, ci tu nu știi să citești și să rămâi echidistantă, imparțială, obiectivă. Am spus pe ce pagină vrei că nu fumez (activ). Asta nu înseamnă automat și implicit că nu am fumat(mult).
Și dacă nu am specificat cât am fumat, nu înseamnă automat și implicit că am fumat câteva jointuri cu „o gașcă de cartier”.

#110
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,933
  • Înscris: 21.06.2016
Este o mulțime de propaganda acum pro maria deși științific efectele se cam știu. Eu văd o mulțime de consumatori, unii sunt complet scoși din uz.

Alcoolul e foarte nasol când e abuzat dar oamenii cam știu și au grija.

Ma dau exemplu pe mine ca așa e frumos :) am băut toată viața și nu m-am prostit dar daca fumez un joint 3 zile ma simt prost.

#111
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013
Or știi, dar sunt mulți care sunt alcoolici și au organismul varză. Și dintr-o bere dacă le faci brânci se tăvălesc.
Plus accidente rutiere grave, eu la asta văd că e nasol alcoolul în primul rând. Și cel puțin în țara asta de bezmetici sunt mulți.
Te referi la prost moral/mental/josnic sau fizic/slăbit?

Edited by onisifor12, 13 April 2024 - 07:24.


#112
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,505
  • Înscris: 04.05.2006

 onisifor12, pe 13 aprilie 2024 - 06:29, a scris:


Ai specificat că vorbești doar de România? Chiar și așa, credeam că știi despre asta:
Medicament. Tratamentul cu marijuana a devenit legal în România Data publicării: 05.10.2013 09:56
Citește mai mult la: https://www.digi24.ro/magazin/stil-de-viata/viata-sanatoasa/medicament-tratamentul-cu-marijuana-a-devenit-legal-in-romania-129090
În 2013, România a devenit al zecelea stat din Europa care a legalizat consumul de cannabis în scopuri medicale.[10] Folosirea marijuanei medicinale este, însă, supusă unui control strict. Limita legală de THC în România este de 0.2%, astfel că orice produs care conține o concentrație mai mare este interzis.

Utilizare medicală
Legea nr. 339/2005 prevede că în România este permisă cultivarea, importul și vânzarea de canabis pentru uz medical, dar sub stricta supraveghere a guvernului. Pacienților li se poate prescrie canabis pentru uz medical numai sub formă de produse farmaceutice. Canabisul poate fi cultivat în România având în vedere interesul declarat pentru știința medicală al plantei și al derivaților acesteia (cum ar fi rășina de canabis, extractele sau tincturile de canabis și dronabinolul).


Marijuana medicinală e legală în România, dar intri la închisoare dacă o folosești
Deci, tehnic e legală medicinal, dar în liminta a 0,2% THC, adică doar din aia de crescută de e minister(cred). Practic, o mizerie, că nu cred că există așa ceva la dealeri.

Și pentru obosiții de la prea multe convingeri ceaușiste:
Din punct de vedere legislativ, România e încremenită în paradigma anilor ’80. În timp ce tot mai multe studii științifice arată că numai o legalizare strictă ar putea să reducă din riscurile de sănătate asupra populației și tot mai multe țări aleg să legalizeze drogurile ușoare, precum canabisul, România se situează împotriva curentului, pe acest subiect.
https://panorama.ro/...stiintifice.pdf

Miturile urbane, potrivit cărora canabisul ar fi un drog de tranziție către droguri mai grele, sunt demontate de mai multe studii.
Deci, mai tăiați din ele. Și suflați bine în fiolă.

Nici nu mă interesează. E clar cât de indiscretă ești pentru că te repezi să sari la concluzii ca rața la muci. Din păcate sunt false, ești ilogică, nu ai limită în afirmații având în vedere că totuși suntem pe net.

Nu trag pe fiare, ci de pedale. Cred că nici nu știi ce e ăla efort anaerob. Iar te repezi ca rața la muci; nu numai că speculezi(greșit) că trag de fiare, dar și că o fac fără încălzire, și mult/prost.
Dacă știi ce e ăla efort anaerob, știi sau poate ai vreo idee și despre alte metode ma eficiente de „relaxare” și realmente recuperare după efort.

Iar te repezi ca rața la muci, e ceva cognitiv la tine probabil.
Am încetat să fumez zilnic iarbă de când nu mai lucrez la corporație. Interacționez aproape zilnic cu pot heads. Am fumat zilnic iarbă ani de zile, un sac de rafie ca idee. Nu am renunțat „așa ușor” să fumez (activ).
Nu mai fumez deși este relaxant și minunat pentru că nu mai este de interes, interesant pentru mine. Am alte priorități. Am fumat în ultimii cinci ani câteva fumuri acum aproape șapte luni.

„Nu ascult manele”/„De ce, ești rocăr din ăla satanist care urăște rromii?” Așa pui tu problema, ca analogie, atât pe topicul ăsta, cât și pe altele, extremist.
Ca rața la muci.

Sper să intacționez cu tine de acum înainte cât iubește un valon să se întâlnească cu niște cunoștințe handicapate de la țară din România.
Nu am specificat, de-asta te-am și întrebat, ca să ne înțelegem. Bine…n-o să ne înțelegem noi, da’ aia din alte motive și nu țin de mine 😂😂😂

Știam legea din România, dar este exact cum am spus de la început: sub formă de produse, nu sub formă de joint.

Și oricum nu are aplicabilitate practica, pentru ca legea nu are norm de aplicare și în plus e un set de legi care se bat cap în cap.

 Noua_pe_site, pe 13 aprilie 2024 - 06:33, a scris:

Mi-e teama ca esti sub efectul sacului ala de rafie. Revino peste cativa ani cand se refac celulele. Cu persoane care se contrazic de la o pagina la alta nu are rost sa-mi pierd timpul!
Nu se mai refac alea. E pa! Arivederci! Au revoir! Auf wiedersehen

#113
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,863
  • Înscris: 15.06.2007

 pufonel, on 11 aprilie 2024 - 21:50, said:

- Exista as-numitul "drog al violului", pe care nenorocitii il pun in paharul viitoarelor victime. Acestea il beau, iar drogul le atenueaza capacitatea de a riposta cand sunt maltratate si violate. Da, asta nu e bagat cu forta pe gatul victimelor, cui prin viclenie. Ce facem, il legalizam si pe asta?
da am auzit de el, incepe cu Ro.. nu mai stiu cum.. persoana nici nu-si da seama ca a fost drogata, substanta insipida inodora, doar ca nu-si aminteste nimic din ce s-a intamplat, asa Rohypnol..

https://en.m.wikiped...i/Flunitrazepam

E cam impropriu sa il numesti asa, pentru ca nu ala a fost scopul fabricatiei lui. Se foloseste in scopuri medicale, legitim.

Si LSD a fost legal un numar de ani pana l-au bagat la gramada pe lista de interzise.

Se pare ca altii decid daca ai voie sa te joci de-a chimistul, daca esti in cautare de senzatii noi.
Pana si ciupercile alea care contin   psylocibina sunt ilegale, ca sa iti faci o idee. Si se zvoneste ca ar avea niste efecte deosebite in tratatrea depresiei.

 onisifor12, on 13 aprilie 2024 - 07:20, said:

Or știi, dar sunt mulți care sunt alcoolici și au organismul varză. Și dintr-o bere dacă le faci brânci se tăvălesc.
Plus accidente rutiere grave, eu la asta văd că e nasol alcoolul în primul rând. Și cel puțin în țara asta de bezmetici sunt mulți.
Te referi la prost moral/mental/josnic sau fizic/slăbit?
ba ,eu as interzice prostia. Si as pedepsi aspru pe cei care se urca prosti la volan.  Dar din motive necunoscute, este legal sa fii prost la volan, cu apucaturi cocalaresti, la care se adauga vorbit la telefon, dat in spectacol, chestii de puțoi in care se zbat hormonii in disperare sa atraga atentia asupra lor.

#114
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,097
  • Înscris: 26.01.2010

 onisifor12, pe 13 aprilie 2024 - 06:44, a scris:


Dar teamă că ești neserioasă cronic nu îți este? Că efectiv nu te poți controla să nu bați câmpii?
Nu mă contrazic, ci tu nu știi să citești și să rămâi echidistantă, imparțială, obiectivă. Am spus pe ce pagină vrei că nu fumez (activ). Asta nu înseamnă automat și implicit că nu am fumat(mult).
Și dacă nu am specificat cât am fumat, nu înseamnă automat și implicit că am fumat câteva jointuri cu „o gașcă de cartier”.

1 ai zis ca iarba nu e periculoasa deloc si ca nu-i addictive
2 ca tu ai fumat , un sac de rafie adica mult
3 fumai cu grupul , grup din care nu mai faci parte ca te-ai retras ca ai alte prioritati
4 ca faci sport si de aia nu mai fumezi
5 ca nu a fost usor sa te lasi !
Felicitari ! Chiar ma bucur ca ai iesit din cercul ala de prieteni si ti-a venit mintea la cap!

Altii nu sunt la fel de norocosi/destepti ca tine si sa apeleaza la droguri mai tari si ajung in situatii disperate!
Absolut toti userii de meth au inceput cu iarba. E suficient ca o singura persoana din grup sa aduca meth sa incerce ceva nou si trage tot grupul in jos.

Fata prietenului meu a fost violata de cel putin 4 ori (atat isi aminteste) datorita unui grup de prieteni buni care au inceput sa se relaxeze cu iarba.

Am cbd dog treats pentru catelul care are anxiety,  am creme pentru dureri musculare pe care le folosesc cand am nevoie, am dat 40 de dolari pentru un pachet de tigari cu cbd ridicat in speranta ca ma calmeaza, am unt cu care pot face brownies/cookies, gummies si ciocolata

Nu-mi spune mie ca nu stiu despre ce vorbesc cand tu recunosti ca nu mai fumezi ca nu mai faci parte din grupul cu care fumai ca fix asta e problema pe care am ridicat-o eu! Tinerii care nu se apuca de sport si nu au alte prioritati cum te'ai exprimat tu si continua sa se relaxeze.

Am vazut om suparat din motive serioase si razand fara nici o problema 5 minute mai tarziu mimimalizand motivul supararii.
Cand a trecut efectul ,a mai tras un fum....cate fumuri trage o persoana pana uita ca a murit cineva din familie?

Fatuca aia era sa-mi dea foc la casa de 3 ori asa ca nu-mi spune mie ca nu stiu despre ce vorbesc cand eu am stat cu ea si prietena ei de vorba nopti la rand.
Am fost in homeless drug addiction camp unde era sa-mi vars matele de scarba si am fost nevoita sa fac pe curajoasa si sa nu apar ca enemy in fata lor. Tineri intre 20 si 27 de ani care au inceput cu iarba si nu inteleg ce are lumea cu ei.


 tfmercedez, pe 13 aprilie 2024 - 11:39, a scris:

da am auzit de el, incepe cu Ro.. nu mai stiu cum.. persoana nici nu-si da seama ca a fost drogata, substanta insipida inodora, doar ca nu-si aminteste nimic din ce s-a intamplat,
Iarba are un efect mai bun pentru ca daca stii cum sa manipulezi persoana sub influenta o poti implica in activitate si sa participe de buna voie.
Nu dezvolt ca nu vreau sa dau idei eventualilor pradatori dar am incercat pe pielea mea si stiu exact despre ce vb
Mediu safe si de buna voie , nu am fost victima

#115
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013

Vizualizare mesajtfmercedez, pe 13 aprilie 2024 - 11:39, a scris:

ba ,eu as interzice prostia. Si as pedepsi aspru pe cei care se urca prosti la volan.  Dar din motive necunoscute, este legal sa fii prost la volan, cu apucaturi cocalaresti, la care se adauga vorbit la telefon, dat in spectacol, chestii de puțoi in care se zbat hormonii in disperare sa atraga atentia asupra lor.
Îți urez succes, te susțin. Motivele cred că sunt că și ăia care „fac legile” sunt grămadă. Sau măcar prostiți.
Acum, și cu relativitatea, este o inițiativă delicată ca să zic așa.
Dar măcar un test psihologic. Simplu pe telefon. Notificare. Bună ziua, nu ați făcut testul azi, de nu știu când. Ca rovinieta.
Te-a prins pe drum, chit că nu ești, carnetul suspendat, amendă, pușcărie cu suspendare.
Recidivezi etc, direct în tabără la Rahova.(în general zic, nu tu)

Îi cureți pe majoritatea și din giroscop cu ceva cu echilibru. cu maze, să bagi bilă în gaură, să rămâi pe linie etc. Asta, ia-ți-o pe asta, dacă te detectează locația că ai fost la nu nu știu ce locație.
Te vede că ai fost pă centru' vechi trei ore de la 18:00 la 21:00? Ai ieșit de la muncă și te-ai înfipt în bercioace. șprițane. Notificare direct cu test psihologic, cognitiv. Aveți x minute să faceți testul.
Nu îl faci? Wop wop, its da soud of da police, wop wop. Care vine la tine la restaurant, ghici cum? Pe bicle, bos. Electrice, de gravel, cu jandarmi după ei direct. Suflați, vă rog.
Sau gadget ceva direct, pe care îl conectezi direct la mufă în telefon, sufli, dacă e zero, o zi frumoasă.
Nu doar pentru alcool, am zis așa. De fapt pentru prostie în primul rând.
Dă-ți seama ce minunat ar fi. Să-i vezi cu șaormele într-o mână panicați. Bă nu mă lasă să ies din ferestră, să deschid googălu', nu pot să caut.

RO ALERT: pe raza centrului vechi/ orașului/ satului etc. sunt x potențiali bețivi/proști. Numerele lor de înmatriculare sunt:...
Ocoliți-i cu vehemență și alertați autoritățile dacă îi vedeți în trafic. Mulțumim pentru colaborare și înțelegere.
Sau funcție direct în waze/etc., să ți-i arate pe bețivi și drogați în trafic.

Vizualizare mesajNoua_pe_site, pe 13 aprilie 2024 - 16:04, a scris:

Altii nu sunt la fel de norocosi/destepti ca tine si sa apeleaza la droguri mai tari si ajung in situatii disperate!
Nu e problema canabisului că ăia bagă meth/crack/crocodil și au început cu iarbă. La pușcărie și la crematoriu cu ei că sunt prea proști și prea mulți și scârboși.
Tocmai ce am pus un link cu studii care arată nu este gateway drug. Normal că nu l-ai deschis măcar, probabil. Fiecare cât îl duce capul. E chestie de educație, de mediul din familie în primul rând.
„Au început cu o bere. Hai să interzicem berea.” Nu ieste frumos ce spui.

Edited by onisifor12, 13 April 2024 - 18:24.


#116
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,863
  • Înscris: 15.06.2007
https://twitter.com/...wmypk7fGtw&s=19

Pana si americanii au idiotii lor..

#117
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013
America nu e idiot free. Jumătate dintre ei sunt mai proști și mai săraci ca românii.

#118
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,863
  • Înscris: 15.06.2007
Fratele unei cunostinte avea dosar penal.. fuma in masina, nu cred ca era el la volan, dar tot asa, de fata cu politia.
Partea a doua in clipul ala, ar fi ca daca era o tigara rulata fara narcotice, nu vad nimic ilegal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate