Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

Poll: Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend (163 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu inchiderea mallurilor/supermarketurilor in weekend(sambata si duminica) ?

  1. Da (45 votes [27.61%] - View)

    Percentage of vote: 27.61%

  2. Nu (118 votes [72.39%] - View)

    Percentage of vote: 72.39%

Vote Guests cannot vote

#91
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,637
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbai3tzash, on 20 martie 2024 - 12:07, said:

Sa nu va ganditi ca supermarketurile vor avea incasari mai mici per total. Daca stii sigur ca e inchis in weekend, iti fac cumparaturile in timpul saptamanii.
Si daca in timpul saptamanii nu ai timp ?
La ora la care ajung eu acasa nu mai gasesc deschis decat un Mega in apropiere si atat. Si la ora aia deja rafturile sunt cam goale. Si preturile mai mari decat al hypermarketuri.
Pentru mine sambata e ziua de mers la cumparaturi. Si doar dimineata. Duminica nu merg la cumparaturi decat daca n-am gasit ceva sau am uitat sa iau, au pur si simplu n-am putut mereg sambata.

Practic daca se inchid in weekend hypermarketurile nu mai pot cumpara decat online.

Sa plec de la servici la cumparaturi nu prea merge - lucrez cam in camp...

#92
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 04.11.2023

View Postutopium, on 20 martie 2024 - 12:32, said:

Era primul weekend din iulie. Eram in Tirol, aproape de granita cu Germania, si intr-o zi am mers spre Innsbruck, in alta spre Neuschwanstein, in ambele zile am mers bara la bara pe o buna portiune de drum.

In Germania exista 16 Bundeslanduri care nu au vacanta in acelasi timp, la inceput de iulie incepe vacanta de vara in Hessen, Saarland si Rheinland Pfalz spre exemplu. Austria de asemenea e impartita pe Bundeslanduri si are vacantele decalate.
In plus, Germania e tara de tranzit pentru belgieni, olandezi etc. asa ca se intampla des ca vara sa fie plin pe sosele in weekend. Trebuie calculati timpii ca atare.

#93
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
eiffel, tu esti o minoritate, asta e democratia, te supui in caz ca se va ajunge acolo. Iti cauti alta metoda sa faci cumparaturi.

#94
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,121
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 11:37, said:

Cand merg singur sa fac cumparaturile stiu ce sa cumpar, stau maxim 20 minute, iar in cos ajung, cu mici exceptii, doar lucrurile necesare.
Eu am lista pe telefon cu ce sa cumpar ... bifez produsele din lista si asta e. Daca vad ceva ce stiu ca ne trebuie si nu e pe lista, il iau, daca nu, nu. Dar da, daca ma duc la cumparaturi cu fiica-mea sau nevasta-mea, cumparam o gramada de prostii.

#95
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Eu cred că modelul Germaniei e bun. Deschis luni- sâmbătă , până la 20:00 sau chiar 23:00. Duminică închis tot, inclusiv la turci , ruși sau unguri. Duminică n-au voie decât producătorii locali, care pot vinde doar ce produc ei sau alți producători. Nu găsești la ei banane sau alte fructe exotice, sau în extrasezon.
Nu cred că n-aveti timp de luni până sâmbătă să faceți cumpărături. La noi deja e un trend cu mersul la supermarket cu cățel și purcel. Lipsă de preocupări.
Bursele, ai perfectă dreptate!


#96
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Am votat Nu. Dar as vrea sa fie locate la periferii supermkaturi mai mari de 2000 mt2. Si zilnic pe strazi/cartiere diferite piete adhoc alimentare. Producatori si restul.Nu chiloti si ciorapi. Strict alimentar. Am vazut si e fezabil.Delimitat/taxat/curatat in 8 ore tot Piata stradala de la 06am la 16pm. O data pe saptamanaa prin rotatie pe x strazi.In taxa incasata de primarie sa fie inclus energia/apa/curatenia si ceva profit pt ea,primarie.  licitatatia spatiilor sa se faca zzilnic si primul venit primul servit.  Fara dedicatii si adjudecari pe termen lung al spatiului. Oricum,in interiorul oraselor mai mari de 10k bastinasi mai mult de 2 supermerk omoara tot ce e agromag.    Ps. ar putea fi o solutie(vazut/lucrat) ceva spatiu de 100mt2 cumparat bulk,expus la fel(europallet) 15/20 produse,clientul alege ce vrea.   Pierderile sant prevazute deja la cc30% la fiscal.  Alte pierderi se pot ,,industrializa,,(conserve/sosuri/dulceturi/vin/tuica)  Munca multa dar esti pe treaba ta!

#97
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
În Germania, uite că a fost cineva şi aveau Turcii deschis şi Duminica. Depinde de land. Dar e bine că apar "fisuri" pe acolo.
În U.K. ai voie să ţii magazin deschis Duminica 6 sau 8 ore pe zi. Nu mai ştiu. Dar pot fi deschise 2 magazine alăturate, aşa că să ai program 10-22. Dacă sunt 3, poţi avea şi până la miezul nopţii.
Pentru unii, nu Duminica e ziua liberă. Ah, dacă lucrezi Duminică seara, pe Marţi ai timp să te duci să rezolvi unele probleme, dacă ai Marţea liberă. Sau Joi.

Edited by djl, 20 March 2024 - 12:59.


#98
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,671
  • Înscris: 30.10.2003

View Posteiffel, on 20 martie 2024 - 12:39, said:

Si daca in timpul saptamanii nu ai timp ?
E o problema si e trist.
Daca ti-e rau in weekend si nu poti sa te ridici ce faci? Iti gasesti timp in zilele urmatoare, ca doar nu o sa ramai flamand pana sambata. De aia zic, omul se adapteaza, nu e sfarsit de lume, doar ca inca nu ati aflat :D

#99
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postdjl, on 20 martie 2024 - 12:57, said:

În Germania, uite că a fost cineva şi aveau Turcii deschis şi Duminica. Depinde de land. Dar e bine că apar "fisuri" pe acolo.
În U.K. ai voie să ţii magazin deschis Duminica 6 sau 8 ore pe zi. Nu mai ştiu. Dar pot fi deschise 2 magazine alăturate, aşa că să ai program 10-22. Dacă sunt 3, poţi avea şi până la miezul nopţii.
Pentru unii, nu Duminica e ziua liberă. Ah, dacă lucrezi Duminică seara, pe Marţi ai timp să te duci să rezolvi unele probleme, dacă ai Marţea liberă. Sau Joi.
Au pe naiba. Sunt acțiuni duminica o dată la nu știu cât timp când  deschid la prânz.O fi fost deschis la turcii cu kebab.

#100
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 24.04.2008
Sa se inchida. Chiar de tot. Afacerea nu imi prea merge de la un timp. Dau faliment cu astia prin zona. Lidl, Profi, etc. Clientul in loc sa i-a de la mine cu 8l litrul de lapte il ia de la Lidl cu 5l. Nu merge asa. Eu reinvestesc profitul in tara, Lidl-ul il exporta. Eu ca local, duc economia in spate. Deci, supermarket-uri inchise de vineri, sambata si duminica. Clientul e nevoit sa ia de la mine. Banii circula in RO. Merg in statiuni din RO, nu in afara. La fel: achizitiile de active scumpe vor fi din tara: auto, etc, etc. Deci semnati toti petitia, o gasiti pe net. Cu cat mai multi, cu atat mai bine. Trebuie un suport mai mare pentru micii comercianti din partea populatiei.

Edited by lost2209, 20 March 2024 - 14:34.


#101
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,671
  • Înscris: 30.10.2003
Nu se vor inchide supermarketurile in Romania. E o traditie adanc inradacinata sa mergi duminca la cumparaturi. Sunt destule orasele mici unde au intrat Profi, Penny ... cred ca au disparut toate buticurile din zona. Aia nu au alternativa sa mai cumpere ceva la ei in sat.

#102
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 24.02.2017

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 14:26, said:

E o traditie adanc inradacinata sa mergi duminca la cumparaturi.


As zice ca e o traditie sa te plimbi duminica prin Mall fara niciun rost.

#103
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,671
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBogotta, on 20 martie 2024 - 15:12, said:



As zice ca e o traditie sa te plimbi duminica prin Mall fara niciun rost.
Si asta, pentru ca chiar nu prea ai unde sa mergi altundeva.

#104
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,787
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBogotta, on 20 martie 2024 - 09:47, said:

Pentru ca UE e condusa de o idioata. Normal ar fi sa se renunte.
Nope, e la latitudinea fiecaruia si nu se baga pentru ca sunt dezavantaje, adica cei care ar vrea renuntarea sunt o minoritate iar in democratie majoritatea decide.
In plus argumentele pentru renuntare sunt mai slabe decat cele pentru pastrare iar stiinta nu a reusit sa arate ca e mai bine cu adevarat fara schimbare.

Edited by andreic, 20 March 2024 - 15:31.


#105
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 28.05.2004
Deci guvernul vrea sa ajute micii comercianti pe care tot guvernul ii duce in faliment prin taxe si obligatii marite pentru a suporta jaful bugetar? Mda, buna treaba.

#106
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
La 200 mt am chioscul de cartier. La 700 mt am lidl. La 1500 mt am asda. Cand e treaba seriosa merg la ultimele 2. De interventii extra la primul. Dar avand in trecut o afacere,,ceapa si cartofi,,  Sant de accord sa aiba program redus.  Chiar daca vinzi la acelasi pret esti limitat de nr produse si spatiu.   50mt2 vs 2000mt2.  . 100 voci vs 5000 voci. In afara orasului sant de accord.Sa nu uit,si ,,pacanelele,, Si iarasi sa nu uit-   Limita de 500 mt intre farmacii sau activitatti similare.Suna ,,comunist,, dar nu e.In rest servicii cat cuprinde. De la copiat chei la tuns oua!

#107
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,161
  • Înscris: 02.08.2021
Pe la sate ce ar fi o astfel de măsură?
Că mai peste tot pe unde s-a deschis Profi loco au falimentat toate buticurile.

Așa ca o curiozitate?
Prin vest pe unde e închis Duminica cum procedează oamenii? Merg în timpul săptămânii la cumpărături? Au mai mult timp liber?

Eu n-am înțeles niciodată magazinele care nu au program în afara programului normal de lucru al angajaților. Păi tu dacă ai deschis când toată lumea e la muncă cine vine la tine?

Edited by Valy_User, 20 March 2024 - 16:11.


#108
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,080
  • Înscris: 18.12.2007
In Viena sunt inchise magazinele duminica.

Care e problema daca sunt inchise, adica de ce ar fi ceva atat de dramatic? Da, fac cumparaturi cand sunt deschise magazinele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate