Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi
 Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!
 

Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

Poll: Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend (163 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu inchiderea mallurilor/supermarketurilor in weekend(sambata si duminica) ?

  1. Da (45 votes [27.61%] - View)

    Percentage of vote: 27.61%

  2. Nu (118 votes [72.39%] - View)

    Percentage of vote: 72.39%

Vote Guests cannot vote

#109
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 05.03.2024

Vizualizare mesajAlexEn, pe 20 martie 2024 - 16:12, a scris:

In Viena sunt inchise magazinele duminica.

Care e problema daca sunt inchise, adica de ce ar fi ceva atat de dramatic? Da, fac cumparaturi cand sunt deschise magazinele.
Sunt inchise doar supermarketurile sau toate magazinele?

#110
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,128
  • Înscris: 14.08.2007
Pana la urma intrebarea e: de ce ai vrea sa-ti restrangi optiunile cand poti sa nu o faci? Sigur, oamenii sunt adaptabili, daca se muta in Germania, se adapteaza la ce se intampla acolo. Dar nu vad de ce ai vrea ca statul sa-ti restranga optiunile fara nici un beneficiu clar pentru cineva. O astfel de masura doar ar mari somajul/micsora numarul angajatilor necesari in comert/micsora salariile angajatilor din retail/scumpi produsele (pentru ca ar mari costurile/unitate vanduta in cele 2 zile cand magazinele ar fi inchise - frigiderele merg dar nu vinzi nimic, marfa expira pentru ca nu o poti vinde/rula, etc). Iar retailul e unul din cei mai mari angajatori ai Romaniei.

Edited by utopium, 20 March 2024 - 16:49.


#111
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,081
  • Înscris: 18.12.2007
Nu o sa restranga statul nicio optiune.
Sunt doar idiotenii care mai apar din cand in cand.

#112
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajcumparator, pe 19 martie 2024 - 23:09, a scris:

Angajatii respectivi isi doresc bani cu care sa supravietuiasca. In weekend sunt platiti mai mult.
S-ar schimba si alte chestii, in alea 2 zile cand ar fi inchise, multa marfa ar expira.

Credeam ca doar taximetristii fac greva aici ca sunt vai de capul lor si nu fac fata concurentei.
De unde sa stim? hai sa-i lasam pe ei sa vorbeasca si sa ne spuna ce-si doresc!

Vizualizare mesajAnonymous1986, pe 20 martie 2024 - 07:48, a scris:

A 7 oara cred ca e propusa tampenia asta in ultimii ani, nu as fi de acord nici daca producatorii aia ar fi chiar producatori nici atat ca chioscurile iau de la metro so iti vand tie la suprapret iarasa zisi producători sunt producatori numai pe acte, nau vazut un tractor sau o sapa in viata lor daor angrourile de legume

Cei care chiar vor sa cumpere o pot face cand vor dar nu ppti sa vii tu stat sa mi interzoci mie sa ma duc cand vrrau la cumpărături
Ai inteles gresit, nu-ti interzice nimeni sa te duci cind vrei la cumparaturi. presupun ca si acuma, te duci la orice ora, iar daca este inchis, suni imediat si vine primarul sau seful de post si-ti vinde ce doresti!
Statul poate sa impuna magazinelor un anumit program, nu bravului cetatean european! dar se pare ca ia mumu de fiecare data cind doreste sa o faca!

#113
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajDGecko, pe 20 martie 2024 - 10:20, a scris:

In weekend se fac cele mai mari vanzari
daca este inchis in WE, cele mai mari vinzari se vor face miercurea sau vinerea, ca tot e program scurt in multe firme!

Vizualizare mesajgiuliani2, pe 20 martie 2024 - 11:51, a scris:

..........................
Dar raman la parerea ca inversunarea cu care multi sunteti impotriva inchiderii supermarketurilor duminica vine din lipsa de alternative de petrecere a timpului liber. In Romania asta e o mare problema, daca in orasele mari mai ai ce face, in orase mici sau foarte mici efectiv nu ai nicio alternativa viabila.
...si sa nu uitam ca sint foarte muti concetateni care traiesc singuri, nu au curajul sa-si faca o familie! deci ori ca e marti ori ca e duminica, pentru eie tot una!

Vizualizare mesajdjl, pe 20 martie 2024 - 12:06, a scris:

Mie îmi place să mă duc la cumpărături când am chef. La mine nu prea există planificare, şi dacă am chef de exemplu să fac curăţenie prin casă, să ştiu că la 22-23 mă pot duce la magazin. Aşa, după mine, oamenii care se trezesc la 6-7 de dimineaţa nu au ce face. Bine îmi pare că nu am copii, că nu aş vrea să fiu obligat să-i duc la şcoală în clasele primare dis de dimineaţă - aş căuta ceva care să înceapă la 10-12.
....................
Ei, au ce sa faca draga, se duc la munca, nu ai tu de unde sa stii ce inseamna asta!

#114
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Sigur in It trebuia sa declari perioada de inchidere(concediu) pt magazine mici. Daca trishai> amenda.  Si programul afisat trebuia respectat.  Altfel> amenda.  Acum e prea tarziu pt Ro(si alte tari) sa faca legi de inchidere sau variante.  Singura masura viabila-piete volante in diferite cartiere saptamanal. In rest camciuci si vorbe!

#115
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007

Vizualizare mesajbai3tzash, pe 20 martie 2024 - 12:07, a scris:

Le e lene sa caute alternative. In weekenduri ies la padure, mici trasee, ma duc la tara, fac o tura cu bicicleta. Daca cauti, gasesti motiv sa nu mergi in magazine. Dar lenea e mare, tentatia e mare. Nu poti cere disciplina de la oameni care stau toata ziua in fund pe scaun, apoi se duc acasa si stau in fund pe canapea si au probleme cu obezitatea.
E vorba de consumerism, care mai trebuie temperat. De asta e benefica inchiderea in weekend. Cauti altceva de facut.

Sa nu va ganditi ca supermarketurile vor avea incasari mai mici per total. Daca stii sigur ca e inchis in weekend, iti fac cumparaturile in timpul saptamanii. Oricum trebuie facute, doar trebuie sa-ti alegi alt moment. Posibil mici diminuari de vanzari la produsele inutile, pe care le cumperi ca te plimbi plictisit prin magazine, zici ca esti in parc.
Las mai bine deschise, in weekend asta ar mai trebui, cand ies cu bicicleta la padure sa gasesc cararile pline de sacoșarii care nu se mai pot duce la kaufland sau carrefour.

#116
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 20 martie 2024 - 12:57, a scris:

În Germania, uite că a fost cineva şi aveau Turcii deschis şi Duminica. Depinde de land. Dar e bine că apar "fisuri" pe acolo.
În U.K. ai voie să ţii magazin deschis Duminica 6 sau 8 ore pe zi. Nu mai ştiu. Dar pot fi deschise 2 magazine alăturate, aşa că să ai program 10-22. Dacă sunt 3, poţi avea şi până la miezul nopţii.
Pentru unii, nu Duminica e ziua liberă. Ah, dacă lucrezi Duminică seara, pe Marţi ai timp să te duci să rezolvi unele probleme, dacă ai Marţea liberă. Sau Joi.
  Iar dai ''informatii'' aiurea, nereale, doar din inchipuirile tale!

#117
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Cei mai mulți dintre micii comercianți, cel puțin din mediul rural, iau marfa tot din supermarket-uri, o vând la suprapreț pe caiet, urmând ca plata sumelor astfel cumulate să se facă-n zilele de salariu/pensie!...

#118
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,081
  • Înscris: 18.12.2007

Vizualizare mesajocean, pe 20 martie 2024 - 16:20, a scris:

Sunt inchise doar supermarketurile sau toate magazinele?

Toate.

#119
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajbograd, pe 20 martie 2024 - 15:40, a scris:

Deci guvernul vrea sa ajute micii comercianti pe care tot guvernul ii duce in faliment prin taxe si obligatii marite pentru a suporta jaful bugetar? Mda, buna treaba.
Deci micii comercianti si-au dorit sa se inchida supermarketurile in weekend si Ciolacu a zis nu.

#120
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Şi ce se întâmplă dacă în Jegustria sau Jermania eşti proprietarul unui mic magazin şi ai deschis Dumunică d.a. tu deservind singur clienţii?   :rolleyes:

#121
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.11.2023

View Postdjl, on 21 martie 2024 - 10:42, said:

Şi ce se întâmplă dacă în Jegustria sau Jermania eşti proprietarul unui mic magazin şi ai deschis Dumunică d.a. tu deservind singur clienţii?   Posted Image

Exista lege in acest sens, e scris acolo ce se intampla in cazul expus de tine asa ca daca te intereseaza poti sa te documentezi.
Probabiul va trebui sa platesti o amenda. Chiar daca nu vei plati amenda probabil o sa inchizi singur magazinul dupa ce vezi ca 2-3 duminici nu intra nimeni sa cumpere de la tine. Lumea isi petrece duminica in familie/cu prietenii mergand in parcuri/padure/natura si facand sport nu mergand la cumparaturi.

#122
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă sunt unele naţii, s-ar putea.
Sau cineva care îşi dă seama că e mai ieftină berea decât la magazin.
Ce mi-ar plăcea să stric acest obicei nemţesc.   :rolleyes:

#123
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.11.2023

View Postdjl, on 21 martie 2024 - 11:10, said:

Sau cineva care îşi dă seama că e mai ieftină berea decât la magazin.

E greu, daca nu imposibil. Lumea cumpara bere de la "Getränkemarkt", adica magazin de bauturi pe care le gasesti fie in supermarketurile mari, fie ca magazine de sine statatoare. Si au varietate, mi-e greu sa ma gandesc la un Getränkemarkt decent care sa aiba mai putin de 30 de tipuri diferite de bere.....poate doar prin sate sa gasesti vreun butic din asta cu 5-10 sortimente diferite.

#124
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017

View Postgiuliani2, on 21 martie 2024 - 11:02, said:

Lumea isi petrece duminica in familie/cu prietenii mergand in parcuri/padure/natura si facand sport nu mergand la cumparaturi.


Asa cum ar trebui sa faca oriunde ... nu doar in vestul Europei.

Am prins in Germania acum peste 10 ani acest sistem. In primul week-end am facut foamea. Deja din al doilea m-am pregatit din timp. Simplu. Pentru urgente existau benzinariile, unde gaseai guma, dulciuri, bere .... tigari etc.

#125
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.11.2023
Cu timpul te inveti sa faci ca oamenii intre care traiesti, nu mai cumperi berea la sticla ci la lada ca orice om normal care se respecta :), mancarea nu o cumperi pentru 2 zile ci in surplus. Pe aici cam orice produs are cate o saptamana in care e redus la pret, si reducerile sunt substantiale (pana la 70-75%), asa ca respectand patternul e cam greu sa ramai fara mancare.

#126
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,683
  • Înscris: 30.10.2003
Sa nu se inteleaga ca totul e inchis duminica in Germania. Brutariile de exemplu sunt deschise cateva ore. Nu stiu care le este statutul, ca au si mese si se poate manca o prajiturica, se bea cafea, ceai.
Duminca e intodeauna coada. Daca chiar ai ramas fara pita, te trezesti inainte de 10:00 si ti-al luat.

In gari magazinele sunt deschise. De exemplu DM e deschis de la 7-22, 7 zile din 7, cred ca de sarbatori nu e deschis. Nu am fost mai mult de 10 ori, duminica in acel DM in cei 12 ani de Germania.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate