Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

Poll: Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend (163 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu inchiderea mallurilor/supermarketurilor in weekend(sambata si duminica) ?

  1. Da (45 votes [27.61%] - View)

    Percentage of vote: 27.61%

  2. Nu (118 votes [72.39%] - View)

    Percentage of vote: 72.39%

Vote Guests cannot vote

#127
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Unul dintre motivele pentru care îmi place Obor - Iancului e că-s multe magazine. Anumite produse nu le pot găsi după ce se închid granzii, dar dacă am chef de unele lucruri, mă duc la non-stoapele de la P-ţa Iancului (Bd. Pache) şi cumpăr.
În rest, încerc să trăiesc după cum vrea muşchii mei pe care nu-i am. Nemţii probabil au şi locuinţe un pic mai mari (afară de unele blocuri de pe la începutul R.D.G.) şi ei, deşi au ajuns să fie un pic mai precauţi din cauza scumpirilor, tot au mai puţine griji decât Români, aşa că cumpără mai mult deodată. Eu nu ţin bere pe timpul zilei ca să nu mă tenteze. În Germania se găseşte bere la "DM", că în Bucureşti am întrebat şi nu aveau "păcură" la magazin "DM".   :disgust:

#128
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View PostBursul, on 21 martie 2024 - 09:33, said:

Deci micii comercianti si-au dorit sa se inchida supermarketurile in weekend si Ciolacu a zis nu.
Decizia covrigarului a ținut cont de rezultatul poll-ului din acest thread!...

#129
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e inca nicio decizie si nu a negat nimeni. Probabil o vor face dupa ce analiza o sa dea ca nu e bine... "Premierul Marcel Ciolacu a precizat că a dat spre analiză propunerea privind eventuala închidere a supermarketurilor în week-end, pentru a vedea care este impactul unei astfel de propuneri."

Edited by andreic, 22 March 2024 - 00:15.


#130
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Ca de obicei, informațiile tale iarăși sunt incomplete, asta cum stă bine unui bugetar autentic!...

Pe scurt, dacă vrei să fii cu adevărat util acestui forum:
1. ori pui link cu toată știrea așa
2. ori pui quote la tot discursul:

Quote

Am dat în discuție, la tehnicul Guvernului, să vedem în primul rând impactul. Nu e o decizie ușoară. Acum trebuie să fim corecți, că nu există evaziune la supermarketuri, în primul rând. În al doilea rând nu știm dacă acoperim nevoia cetățenilor, dacă închidem supermarketurile. Nu era vorba numai de supermarketuri, era vorba de toate magazinele alimentare. Și atunci românilor li s-a spus să-și facă aprovizionarea până sâmbătă la prânz. Eu nu pot să le spun românilor când să se ducă la magazin să-și cumpere alimente, totuși e decizia dumneavoastră, a mea, a fiecăruia dintre noi, dar am dat-o în calcul să vedem totuși impactul. Nu e o decizie ușoară dar, dacă avem un sistem alternativ viabil, atunci se poate ajunge la o astfel de decizie.


#131
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
:lol: WTF!
Adica le inchide pe toate? Si a alora care au cerut inchiderea supermarketurilor.

Buhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaaaaa!!!!!!!

#132
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai uite cine a propus - https://economie.hot...rile-europa.htm

Paco paco...

Si conform articolului, deja sunt presiuni si in tari ca Germania sau Austria sa se deschida magazinele in weekend.

Alte tari le-au redeschis si noi vrem sa le inchidem... :D

Acuma.. ce-mi pare ciudat e ca apare Grecia in lista cu cele care inca au restrictii - si cum ma duc in fiecare an cel putin odata pe-acolo... imi da cu virgula, ca ma duc si in weekend la supermarket la cumparaturi :D

#133
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesaj_V_, pe 22 martie 2024 - 07:45, a scris:

Ca de obicei, informațiile tale iarăși sunt incomplete, asta cum stă bine unui bugetar autentic!...
Nu trebuie sa fie complete pentru ca e un forum nu un ziar, te duci pe referire si te informezi detaliat... eventual nu te mai umfli in pene degeaba Posted image

Edited by andreic, 22 March 2024 - 17:21.


#134
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007

View PostBursul, on 22 martie 2024 - 12:17, said:

Posted Image WTF!
Adica le inchide pe toate? Si a alora care au cerut inchiderea supermarketurilor.

Buhahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaaaaa!!!!!!!

Fault.

#135
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajeiffel, pe 22 martie 2024 - 13:55, a scris:

Si conform articolului, deja sunt presiuni si in tari ca Germania sau Austria sa se deschida magazinele in weekend.
Asa din propria experienta, duminica e suportabil. Chiar tot weekendul e deja cam mult. In Romania ar merge maxim un program scurt duminica 07:00-12:00 sau pana la 14:00.
Cand eram in Romania, in nici un caz nu mergeam duminca seara la cumparaturi.

#136
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003
Intr-un interviu publicat de RFI cu Feliciu Paraschiv (proprietar al lanţului de magazine Paco Supermarkets şi vicepre­şedinte al Asociaţiei Naţionale a Comerci­anţilor Mici şi Mijlocii din România), se sugereaza ca posibila varianta reducerea programului duminica ceva gen pana la 13:00, 14:00 sau 15:00, angajatii avand astfel mai mult timp liber.

Edited by andreic, 22 March 2024 - 17:26.


#137
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajandreic, pe 22 martie 2024 - 17:25, a scris:

se sugereaza ca posibila varianta reducerea programului duminica ceva gen pana la 13:00, 14:00 sau 15:00, angajatii avand astfel mai mult timp liber.
Deja e mai scurt, adica Lidl-ul de langa mine e "doar" de la 8 la 21 (fata de 7-22 in restul zilelor) :D

#138
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Covrigarul a făcut ditamai gargara și cu păcănelele și-n continuare nu s-a întâmplat absolut nimic în privința lor, ceea ce evident că va urma și cu telenovela supermarket-urilor!...

View Postandreic, on 22 martie 2024 - 17:25, said:

Intr-un interviu publicat de RFI cu Feliciu Paraschiv (proprietar al lanțului de magazine Paco Supermarkets și vicepre­ședinte al Asociației Naționale a Comerci­anților Mici și Mijlocii din România), se sugereaza ca posibila varianta reducerea programului duminica ceva gen pana la 13:00, 14:00 sau 15:00, angajatii avand astfel mai mult timp liber.

Și cam câte secunde ți-ar fi luat să pui link-ul către acel interviu, încât ai preferat să-ți tocești tastatura -achiziționată cu bani de la bugetul de stat?...

În realitate, plafonarea prețurilor și închiderea supermarket-urilor sunt acțiuni 100% comunistoide, specifice Coreei de Nord!

Mai mult chiar, din cauza subvențiilor statului, România are-n acest moment cele mai mari prețuri din UE la energie și evident cea mai mare inflație...

STAT-ul nostru este de departe cel mai incompetent din UE, se împrumută zilnic în draci, la dobânzi de ~10%, iar cel mai grav lucru dintre toate este acela că nu se împrumută în principal pentru investiții, așa cum ar fi normal:

https://www.usdebtclock.org/index.html

#139
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Știre de astazi

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, la începutul ședinței de Guvern, că din semnalele primite din rândul societăţii, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend.

#140
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajutopium, pe 22 martie 2024 - 17:40, a scris:

Deja e mai scurt, adica Lidl-ul de langa mine e "doar" de la 8 la 21 (fata de 7-22 in restul zilelor) Posted image
Ceva de genul, poate nu 21 ci 19 sau 20... vom vedea. E clar ca la noi e opozitie mare pe subiect si au aflat si ei cu ocazia asta...
Oricum unii isi regleaza deja programul pe ora de vara care vine in cateva zile.

Edited by andreic, 28 March 2024 - 15:54.


#141
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Pai atunci ieșeau in strada oamenii, s-a prins repede Ciolacu.Posted Image

Edited by rixthina, 11 April 2024 - 19:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate