Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

Poll: Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend (163 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu inchiderea mallurilor/supermarketurilor in weekend(sambata si duminica) ?

  1. Da (45 votes [27.61%] - View)

    Percentage of vote: 27.61%

  2. Nu (118 votes [72.39%] - View)

    Percentage of vote: 72.39%

Vote Guests cannot vote

#73
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 31.07.2012
In weekend se fac cele mai mari vanzari

#74
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.08.2023

View Postlaffin, on 20 martie 2024 - 06:54, said:



dar ce are, lapte de  tata? hai bre neafane, lasa-ne cu vacile tale.. crezi ca va disparea omenirea ca nu-i mai vinzi tu laptele.
Nu e vorba de ce vānd eu.
Cu toate ca nu dćdeam mult pe zi, era un lapte bun și de calitate.
Adicć bio.
Īn fine.
Faptul ca au luat doar brandul de lapte la Dorna și īn loc de lapte din Dorna, pun lapte de tata din Austria, nu ma intereseazć de loc.
Eu decāt sć-l dau cu 0,87 de bani litrul, mai bine țin viteii.
Sau un porc.
Nu cred ca a-ți māncat vreodatć un porc de 100 de kg ținut cu lapte pe lāngć ceva verdeațć și cāteva grćunte sau pāine uscata.
Iar oamenii de la oraș, cauta sa cumpere produse de la noi, la preț de supermarketuri.
Si asa se da.
Acum ma uit dupć un separator de smāntānć, numai ca e foarte scump.
Undeva la 1500 de lei.

Totuși, faina, uleiul, zaharul și multe alte produse, trebuie cumpćrate.
Eu vadin piața cum Intodeauna roșiile sunt mai scumpe decāt cele din kaufland, de exemplu.
Si alea din piațć sunt turcești (se vad cutiile īn spatele tarabe) iar cele din kaufland, sunt produse īn Romānia.
Cel puțin pe eticheta.


#75
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View Postandreic, on 20 martie 2024 - 09:28, said:

Nici nu se va aplica, e pagubos sa se faca si majoritatea au reallizat ca a fost doar un push neargumentat pentru renuntare probabil al sensibilosilor, sunt dezavantaje daca se renunta. In UE nu a ales nimeni sa renunte.

A fost destul de argumentat cand a fost initiat si votat proiectul.
Principalele tari care l-au sustinut au fost cele nordice, unde oricum nu prea conteaza schimbare orei - doar deregleaza programul oamenilor degeaba. La ei oricum e zi toata vara si noapte toata iarna.

#76
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,656
  • Înscris: 30.10.2003

View Postutopium, on 19 martie 2024 - 23:04, said:

Te-ai invatat tu asa in Germania,
Nu este nici o tragedie daca se inchide magazinul duminica de exemplu. Dupa 30 de ani de Romania, n-am suferit deloc ca magazinul se inchide la 20:00, iar duminica e inchis. Acum mi se pare ceva firesc, iar cand sunt in Romania intr-un magazin dupa ora 20:00 mi se pare ciudat. Si nu sunt singurul de pe forum din Germania care scrie aceste lucruri.

Basca daca magazinul e mai mult inchis, te face sa fii mai disciplinat cu cheltuielile.

#77
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,656
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 11:04, said:

Basca daca magazinul e mai mult inchis, te face sa fii mai disciplinat cu cheltuielile.
Am uitat sa scriu: am observat ca cu cat stau mai mult in magazin cu atat am tendinta sa cumpar lucruri inutile.
Cand merg singur sa fac cumparaturile stiu ce sa cumpar, stau maxim 20 minute, iar in cos ajung, cu mici exceptii, doar lucrurile necesare.
Cand merg cu nevasta, care sta si citeste etichetele, nu se hotaraste ce sa ia, am tendinta sa mai pun o chestie in cos, "hai sa incerc si borcanul asta", "hai sa probez si conserva asta de peste", "hmmm, poate fac si niste mamaliga cu carnaciori".

Cel mai bine se poate observa atunci cand arunci mancarea. Daca arunci mancare e ceva in neregula.

Unii de aici invoca libera alegere cand sa mearga la cumparaturi. Asta vor si magazinele. Sa treci cand vrei si cat mai des pe la ei. Stiu ei de ce ;)

#78
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Am vazut la TV saptamanile trecute ceva studiu facut cu privire la cumparaturi. Cica pana in 20 de minute la cumparaturi faci achizitii rationale. Daca deja stai mai mult, incep sa intervina si emotiile in procesul de cumparare.

#79
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,656
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbai3tzash, on 20 martie 2024 - 11:41, said:

Am vazut la TV saptamanile trecute ceva studiu facut cu privire la cumparaturi. Cica pana in 20 de minute la cumparaturi faci achizitii rationale. Daca deja stai mai mult, incep sa intervina si emotiile in procesul de cumparare.
Exact asta am remarcat si eu la mine. De ce schimba magazinele cateodata rafturile? :)

#80
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017
Iar daca te duci cu copilul sunt emotii la puterea 14. :)  Eu personal nu am insa am vazut la altii :)

View Postbai3tzash, on 20 martie 2024 - 11:41, said:

Daca deja stai mai mult, incep sa intervina si emotiile in procesul de cumparare.


#81
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Sunt tot felul de strategii de marketing. Cine chiar vrea sa studieze fenomenul, sunt destule informatii pe net.
Rafturile le schimba ca sa te plimbi ca prostul peste tot, poate mai cumperi ceva. De aia in marile magazine, de obicei, la intrare sunt raioanele electrice, electronice, produse la promotii, etc. Ca sa fii nevoit sa vezi tot ce nu ai nevoie neaparat, poate mai cumperi ceva in plus.

Edited by bai3tzash, 20 March 2024 - 11:47.


#82
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 24.09.2017
vorbiti de parca dai faliment daca ai luat o conserva in plus, sau pune copilul mana pe o punga de pufuleti. sa arunci mancare nu e ok, dar nu din chestiile astea mici au oamenii probleme cu banii.

in fine, lumea s-ar obisnui daca ar da legea. si mie imi place sa ma duc la 2 zile sau market sau ceva asemanator, mai ales ca-s langa mine, dar nu m-ar da peste cap daca le-ar inchide Duminica.

eu in weekend nici nu prea ma duc, decat daca chiar imi trebuie ceva neaparat. weekendurile sunt horror, mai ales ca vin cei de la sate sa-si faca aprovizionarea.

Edited by bobitad, 20 March 2024 - 12:04.


#83
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 04.11.2023

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 11:04, said:

Nu este nici o tragedie daca se inchide magazinul duminica de exemplu. Dupa 30 de ani de Romania, n-am suferit deloc ca magazinul se inchide la 20:00, iar duminica e inchis. Acum mi se pare ceva firesc, iar cand sunt in Romania intr-un magazin dupa ora 20:00 mi se pare ciudat. Si nu sunt singurul de pe forum din Germania care scrie aceste lucruri.

Basca daca magazinul e mai mult inchis, te face sa fii mai disciplinat cu cheltuielile.

La fel simt si eu in Romania, mi se pare ciudat sa vad magazine deschise seara la ora 22, si mai ales oameni care n-au ce face altceva mai bun la ora aia decat sa mearga la supermarket. Personal, de doua ori am facut cumparaturi in Germania dupa ora 21 (in BW sunt deschise unele magaazine pana la 21-Lidl, 22-Rewe sau chiar 24-Rewe), de fiecare data tocmai ajunsesem la ora aia din Romania.

Cu cat sunt magazinele inchise poti sa fii mai chibzuit cu cheltuielile si mai ales cu timpul tau. Daca magazinele se inchid la 20 + duminica ai mai mult timp pentru tine, familie, ai timp sa te relaxezi si sa faci ceva util cu timpul tau.

Dar raman la parerea ca inversunarea cu care multi sunteti impotriva inchiderii supermarketurilor duminica vine din lipsa de alternative de petrecere a timpului liber. In Romania asta e o mare problema, daca in orasele mari mai ai ce face, in orase mici sau foarte mici efectiv nu ai nicio alternativa viabila.

Edited by giuliani2, 20 March 2024 - 12:03.


#84
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,656
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbobitad, on 20 martie 2024 - 11:50, said:

vorbiti de parca dai faliment daca ai luat o conserva in plus, sau pune copilul mana pe o punga de pufuleti. sa arunci mancare nu e ok, dar nu din chestiile astea mici au oamenii probleme cu banii.

in fine, lumea s-ar obisnuit daca ar da legea. si mie imi place sa ma duc la 2 zile sau market sau ceva asemanator, mai ales ca-s langa mine, dar nu m-ar da peste cap daca le-ar inchide Duminica.

eu in weekend nici nu prea ma duc, decat daca chiar imi trebuie ceva neaparat. weekendurile sunt horror, mai ales ca vin cei de la sate sa-si faca aprovizionarea.
Asta vreau sa punctez: nu e mare tragedie daca s-ar inchide duminica magazinele.  Cat despre o conserva in plus, fiecare sa vada cata mancare arunca si sa aprecieze daca a meritat sa arunce la gunoi banii respectivi.

Problema e mai complexa. Romanii sunt obisnuiti sa mearga duminica la supermarket ca nu prea au alte alternative. In orasele mari mai sunt ceva locuri unde poti sa-ti petreci timpul liber, multe sunt la mall. In rest bate vantul.

#85
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi place să mă duc la cumpărături când am chef. La mine nu prea există planificare, şi dacă am chef de exemplu să fac curăţenie prin casă, să ştiu că la 22-23 mă pot duce la magazin. Aşa, după mine, oamenii care se trezesc la 6-7 de dimineaţa nu au ce face. Bine îmi pare că nu am copii, că nu aş vrea să fiu obligat să-i duc la şcoală în clasele primare dis de dimineaţă - aş căuta ceva care să înceapă la 10-12.
Duminica sunt închise cam toate bibliotecile, aşa că nu am cum să-mi petrec timpul. Cine merge seara la cumpărături, de obicei găseşte mai liber.
Problema angajaţilor nu e neapărat programul, ci aia cu "lucrător comercial". Că trebuie să pui marfă la raft, iar dacă se face coadă la casă (sau e magazin mic), hai la casă. Mai degrabă ar trebui să încurajeze contracte cu timp scurt de lucru... vine un student care vrea să facă un ban în plus, stă 2-5 ore pe zi şi pune marfă la raft; poate să ajute 2 magazine, că nu e interzis. Dar nu se vrea.

#86
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Le e lene sa caute alternative. In weekenduri ies la padure, mici trasee, ma duc la tara, fac o tura cu bicicleta. Daca cauti, gasesti motiv sa nu mergi in magazine. Dar lenea e mare, tentatia e mare. Nu poti cere disciplina de la oameni care stau toata ziua in fund pe scaun, apoi se duc acasa si stau in fund pe canapea si au probleme cu obezitatea.
E vorba de consumerism, care mai trebuie temperat. De asta e benefica inchiderea in weekend. Cauti altceva de facut.

Sa nu va ganditi ca supermarketurile vor avea incasari mai mici per total. Daca stii sigur ca e inchis in weekend, iti fac cumparaturile in timpul saptamanii. Oricum trebuie facute, doar trebuie sa-ti alegi alt moment. Posibil mici diminuari de vanzari la produsele inutile, pe care le cumperi ca te plimbi plictisit prin magazine, zici ca esti in parc.

Edited by bai3tzash, 20 March 2024 - 12:10.


#87
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 24.09.2017

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 12:01, said:

Asta vreau sa punctez: nu e mare tragedie daca s-ar inchide duminica magazinele.  Cat despre o conserva in plus, fiecare sa vada cata mancare arunca si sa aprecieze daca a meritat sa arunce la gunoi banii respectivi.
Problema e mai complexa. Romanii sunt obisnuiti sa mearga duminica la supermarket ca nu prea au alte alternative. In orasele mari mai sunt ceva locuri unde poti sa-ti petreci timpul liber, multe sunt la mall. In rest bate vantul.

eu nu inteleg argumentul asta cu petrecutul timpului la market, nici nu cunosc oameni care fac asta. adica cineva sa vina la LIDL, la nevasta-mea sa stea 2 ore(sa zicem), ce faci, citesti toate etichetele din magazin? pot  sa o intreb pe nevastamea daca ea a observat asa ceva, vreodata. poate sunt oameni mai batrani care se misca mai greu, dar nu cred ca sta nimeni la supermarket sa se ”distreze”. or fi si cativa oameni de genul, nu zic nu, dar cred ca 99,9% nu sunt asa.

in fine, eu mereu am impresia ca voi, cei plecati de afara de ceva timp aveti o parerea foarte ciudata si de multe ori eronata in privinta Romaniei:)care cel mult e informata din stiri, care-s prezentate cum sunt.

Edited by bobitad, 20 March 2024 - 12:09.


#88
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012
În Belgia și Germania e închis cam totul duminica, iar în Olanda nu sunt non stopuri decât la benzinării.
Deci pentru unii duminica chiar e zi de odihnă.

#89
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,107
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 10:19, said:

Ai prins la inceput de vacanta, cand incepe marea migrare a nemtilor/oalndezilor/scandinavilor spre sud. Nu e intodeauna asa. Blocaje sunt la sf. lui Iulie, inceputul lui august si iarna in februaruie cand se goleste Olanda practicanti ai schiului care merg in Austria/Italia.
Era primul weekend din iulie. Eram in Tirol, aproape de granita cu Germania, si intr-o zi am mers spre Innsbruck, in alta spre Neuschwanstein, in ambele zile am mers bara la bara pe o buna portiune de drum.

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 11:04, said:

Nu este nici o tragedie daca se inchide magazinul duminica de exemplu. Dupa 30 de ani de Romania, n-am suferit deloc ca magazinul se inchide la 20:00, iar duminica e inchis. Acum mi se pare ceva firesc, iar cand sunt in Romania intr-un magazin dupa ora 20:00 mi se pare ciudat. Si nu sunt singurul de pe forum din Germania care scrie aceste lucruri.

Basca daca magazinul e mai mult inchis, te face sa fii mai disciplinat cu cheltuielile.
Pentru voi care v-ati obisnuit nu e, pentru noi e frustrant de fiecare data cand suntem in weekend in Austria/Germania.

View Postgiuliani2, on 20 martie 2024 - 11:51, said:

La fel simt si eu in Romania, mi se pare ciudat sa vad magazine deschise seara la ora 22, si mai ales oameni care n-au ce face altceva mai bun la ora aia decat sa mearga la supermarket. Personal, de doua ori am facut cumparaturi in Germania dupa ora 21 (in BW sunt deschise unele magaazine pana la 21-Lidl, 22-Rewe sau chiar 24-Rewe), de fiecare data tocmai ajunsesem la ora aia din Romania.

Cu cat sunt magazinele inchise poti sa fii mai chibzuit cu cheltuielile si mai ales cu timpul tau. Daca magazinele se inchid la 20 + duminica ai mai mult timp pentru tine, familie, ai timp sa te relaxezi si sa faci ceva util cu timpul tau.
Eu incerc sa merg la cumparaturi la 8 dimineata in timpul saptamanii, cand sunt putin aglomerate magazinele ... nu imi place sa merg in weekend sau dupa-amiaza pentru ca sunt prea aglomerate. Dar cateodata ma duc si la 8-9 seara, ma duc si in weekend. Aseara am iesit sa imi ridic niste pachete de la Easybox si mi-am amintit ca nu avem rosii, asa ca am intrat si la Lidl si mi-am luat rosii (fusesem la cumparaturi dimineata, dar nu stiam ca nu avem rosii asa ca nu am luat). Daca tot e langa mine, de ce nu? Puteam sa intru dimineata sa iau (gasesti si mai multe sortimente), dar daca tot am trecut prin zona mi-a luat 2 minute sa intru si la Lidl. Sunt cateva chestii care ma enerveaza sa nu le am in casa, iar rosiile sunt una dintre ele (de multe ori la micul dejun imi fac o "salata" de rosii cherry cu ulei de masline/seminte de pin/etc).

Edited by utopium, 20 March 2024 - 12:40.


#90
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 19 martie 2024 - 22:51, said:

Era in ghilimele... ala facut chiar din lapte praf pe bune sunt gen alea ieftine din Lidl (sub 4.5 lei)... a luat odata sotia si m-am amuzat copios gustand. Eu nu pot sa traiesc fara brandurile premium de la noi gen Dorna, Covalact samd. In rest da ai dreptate sunt tari unde se inchid... dar TOATE nu doar supermarketurile he he... astia vor sa stea ei deschisi si sa inchida aia mari... stupid nu alta.
Si inchiderile sunt pentru protectia sociala si fizica a angajatilor nu sa sa nu mai poti cumpara tu ieftin, au sindicate puternice care nu permit capitalistilor sa exploateze lucratorii din comert si in weekend. Uite in Germania nu e mai nimic deschis in materie de magazine duminica, e zi de odihna si familie totusi Posted Image Dezavantajul, nu iau spor de weekend...

Tragand o linie, eu as fi de acord pentru inchideri insa doar duminica, nu si sambata, cu conditia ca inchiderile sa se aplice la toti comerciantii, sa nu fie discriminare.
Facem pariu ca puteti???

Si apropo, cam toate ''brandurile'' sint luate din aceeasi cisterna, difera doar ambalajul,, nu va mai amagiti ca ingurgitati un produs ''mai superior'' decit altii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate