Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

Poll: Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend (163 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu inchiderea mallurilor/supermarketurilor in weekend(sambata si duminica) ?

  1. Da (45 votes [27.61%] - View)

    Percentage of vote: 27.61%

  2. Nu (118 votes [72.39%] - View)

    Percentage of vote: 72.39%

Vote Guests cannot vote

#55
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Tocmai din cauza lipsei acute de socilizare se discută despre acest non subiect!...

#56
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 23.09.2017
Neaceasca85 nu are nimic de spus?!

#57
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 02.02.2014
Nu m-ar mira ca s-ar reusi inchiderea super-hypermarketurilor.... Au reusit cei din HoReCa sa decaleze vacantele elevilor......

#58
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007

View Postutopium, on 19 martie 2024 - 23:04, said:


Te-ai invatat tu asa in Germania, nu exista nici un motiv logic pentru care ar trebui inchise magazinele duminica (pe mine cel mai mult ma enerveaza magazinele inchise cand sunt in Austria sau Germania, la fel de enervant e si ca le inchid devreme seara). Nu mai suntem in perioade cand religia trebuie sa influenteze politicile statului, iar angajatii supermarketurilor au oricum 2 zile libere pe saptamana.
Adevarul e undeva la mijloc. Am o cunostinta care lucrã in horeca, are liberele luni si joi. E fix in contratimp cu familia, care e acasa in weekend. Greu si sa programezi o iesire, ceva, cand lucrezi in contratimp, si nici liberele nu sunt consecutive.
La supermarket mai era o timpenie, nu stiu daca o mai fi. Nu stii cand incepi tura, te cheama in functie de incarcarea magazinului. Poti azi sa te duci la 6 dimineata, maine de la 10 si poimaine de la trei dupã-amiazã.

#59
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,084
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 00:16, said:

Mai sanatos e sa mergi in parc, sa faci sport, voluntariat.

Vad in familie cum singurul mod de destindere/socializare/iesit in oras e mersul la cumparaturi cu plasa.- E megacunsocut ca cumparaturile alunga depresia si aduce buna dispozitie :D
Prefer sa merg la sport in timpul saptamanii, nu in weekend cand e super aglomerat la baza sportiva de langa mine. Important e sa ai libertatea de a alege, fara reglementari stupide ale statului. Daca vrei sa protejezi drepturile angajatilor de la supermarket, poti avea contracte de munca care sa nu permita lucratul in weekend daca angajatii nu doresc asta, dar sunt convins ca destui prefera sa lucreze si in weekend si sa ia 10% in plus la salariu.

#60
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Eu cred ca singurii care ar ave de castigat ar fi tot hyper/supermarket-urile.
Ca daca nu mai ai cand sa faci cumparaturile, dai comanda sa ti-le aduca acasa. Tot ei.

#61
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023
Rentează mult mai mult să se discute despre ceva care nu se va întâmpla în următorii 10 ani, decât despre cea mai mare taxă actuală din UE:

https://www.digi24.r...-din-ue-2697109

#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,084
  • Înscris: 14.08.2007

View Postslai, on 20 martie 2024 - 08:29, said:

Adevarul e undeva la mijloc. Am o cunostinta care lucră in horeca, are liberele luni si joi. E fix in contratimp cu familia, care e acasa in weekend. Greu si sa programezi o iesire, ceva, cand lucrezi in contratimp, si nici liberele nu sunt consecutive.
La supermarket mai era o timpenie, nu stiu daca o mai fi. Nu stii cand incepi tura, te cheama in functie de incarcarea magazinului. Poti azi sa te duci la 6 dimineata, maine de la 10 si poimaine de la trei după-amiază.
Da, e la mijloc, dar astea se pot reglementa frumos, prin lege, sa fie obligat angajatorul sa iti dea liber macar cateva weekenduri sau sa iti dea libere consecutive macar de cateva ori pe luna ... chestiile astea pot fi mentionate in contractul de munca. Metode sunt, trebuie doar sa se vrea.

Si eu mai lucrez pentru angajatorul meu in weekend, o duminica pe luna lucrez cate o ora (atunci punem codul nostru facut intr-o luna de munca live si asa ceva e cel mai bine sa faci in weekend in afara orelor de program ale clientului american) ... si nici macar nu sunt platit extra pentru asta (sigur, e doar o ora, care de multe ori poate fi si 15 minute, dar e tot munca). Am lucrat vreo 10 ani si mai tarziu sa ma sincronizez cat de cat cu programul american de California (10 ore diferenta), adica stateam mai tarziu dupa-amiaza ca sa ma sincronizez macar cateva ore cu clientul, deci stiu cum e sa lucrezi in afara programului obisnuit. Daca s-ar da sporuri de weekend, cred ca multi oameni ar prefera sa lucreze in weekenduri.

Contractul de munca poate stipula ca trebuie sa ai minim 2 weekenduri libere pe luna de exemplu si ca daca esti chemat la alte ore decat cele planificate, angajatorul trebuie sa-ti plateasca minim X% extra. Statul poate sa impuna diverse restrictii de genul asta sau poate sa oblige un supermarket sa angajeze un anumit procent de oameni care nu vor sa lucreze in weekend deloc sau care nu vor sa lucreze dupa 6 seara.

#63
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 15.05.2008
La ceva timp tot se rostogolesc niste subiecte la care botanistii o iau de buna si fac stiri din asta,soblele,gazul si altele cand reapar pe panou?

#64
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,084
  • Înscris: 14.08.2007

View Postutopium, on 20 martie 2024 - 08:44, said:

Prefer sa merg la sport in timpul saptamanii, nu in weekend cand e super aglomerat la baza sportiva de langa mine.
Apropo de superaglomeratii de weekend, am prins si in Austria/Germania sambete dimineata in trafic la munte cand totul e blocat ca la noi pe Valea Prahovei pentru ca toata lumea iese la munte cu catel si purcel. Sigur, ei sunt rabdatori spre deosebire de romani, dar ideea e ca, cu toata infrastructura bine dezvoltata, la fel se intampla si la ei (la fel si in Italia/etc) ... mie ca turist mi s-a parut frustrant pentru ca voiam sa ajung sa vizitez una alta si am facut dublu decat ma asteptam sa fac ...

#65
_V_

_V_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 06.10.2023

View Postutopium, on 20 martie 2024 - 09:02, said:

Daca s-ar da sporuri de weekend, cred ca multi oameni ar prefera sa lucreze in weekenduri.
Nu se dă absolut niciun spor, mulți preferă să se distreze-n weekend-uri la serviciu!...

#66
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,387
  • Înscris: 03.03.2016

View Postrixthina, on 20 martie 2024 - 01:15, said:

Daca tot ar fi sa se inchida ceva, atunci corect ar fi sa ramana toate inchise si sa functioneze numai ce e absolut necesar, ca pe timpul pandemiei. Singura logica ar fi ca sa aiba oamenii liber, angajatii. Sigur au un program vai de capul lor saracii.
Nu e problema consumatorului de unde cumpara, e piata libera. Iar daca e libera, atunci asa sa ramana!

Ne ducem toti la Obor duminica? Daca ar fi asa, ce specula ar fi pe capul lor? Ca iti spune ca e piata libera si pune pret cat vrea fiecare, dar e concurenta neloiala daca legi de maini si de picioare concurenta.
Ar fi un haos din multe puncte de vedere, inclusiv aglomeratia, multi doar la wkd isi fac aprovizionarea.

Poate eu ca angajat nu vreau fuecare weekend liber, e ok sa ai lber in weekend ca iesi si te distrezi dar daca ai vreo ploblema si trebuie sa ajungi la o instituție a statului si tu ai program exact ca aia, ce faci, eu sunt ok cum sunt acum adica 1 weekend sau 2 pe luna liber

#67
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,757
  • Înscris: 07.02.2003

View PostImperathor, on 20 martie 2024 - 07:43, said:

Bun asa :)

View PostBogotta, on 20 martie 2024 - 08:11, said:

Este exact ca renuntarea trecerii de la ora de vara de la cea de iarna si viceversa. Se anunta in fiecare  an insa nu se aplica .
Nici nu se va aplica, e pagubos sa se faca si majoritatea au reallizat ca a fost doar un push neargumentat pentru renuntare probabil al sensibilosilor, sunt dezavantaje daca se renunta. In UE nu a ales nimeni sa renunte.

#68
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

View Postandreic, on 20 martie 2024 - 09:28, said:

In UE nu a ales nimeni sa renunte.


Pentru ca UE e condusa de o idioata. Normal ar fi sa se renunte.

#69
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,084
  • Înscris: 14.08.2007
Nu exista un "normal", exista oameni care ar prefera sa nu se schimbe ora si altii care prefera sa se schimbe. Daca tie nu iti convine ca se schimba nu inseamna ca ar fi normal sa nu se schimbe.

#70
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,952
  • Înscris: 14.10.2008
Nu mai am magazin din 2020 asa ca zic ca supermarketurile sa fie deschise cat timp sunt deschise si celelalte magazine. Posted Image

#71
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,472
  • Înscris: 24.02.2017

View Postutopium, on 20 martie 2024 - 09:59, said:

Nu exista un "normal",


M-am exprimat gresit, adevarat. S-a facut din cate stiu un sondaj iar procentul celor care nu dorea sa se mai schimbe era mai mare decat al celorlalti. Sunt si date medicale, referitoare la bioritm, care intaresc opinia asta.

#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,628
  • Înscris: 30.10.2003

View Postutopium, on 20 martie 2024 - 09:12, said:

Apropo de superaglomeratii de weekend, am prins si in Austria/Germania sambete dimineata in trafic la munte cand totul e blocat ca la noi pe Valea Prahovei pentru ca toata lumea iese la munte cu catel si purcel. Sigur, ei sunt rabdatori spre deosebire de romani, dar ideea e ca, cu toata infrastructura bine dezvoltata, la fel se intampla si la ei (la fel si in Italia/etc) ... mie ca turist mi s-a parut frustrant pentru ca voiam sa ajung sa vizitez una alta si am facut dublu decat ma asteptam sa fac ...
Ai prins la inceput de vacanta, cand incepe marea migrare a nemtilor/oalndezilor/scandinavilor spre sud. Nu e intodeauna asa. Blocaje sunt la sf. lui Iulie, inceputul lui august si iarna in februaruie cand se goleste Olanda practicanti ai schiului care merg in Austria/Italia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate