Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

Poll: Supermarketurile ar putea fi inchise in weekend (163 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu inchiderea mallurilor/supermarketurilor in weekend(sambata si duminica) ?

  1. Da (45 votes [27.61%] - View)

    Percentage of vote: 27.61%

  2. Nu (118 votes [72.39%] - View)

    Percentage of vote: 72.39%

Vote Guests cannot vote

#37
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
daca neamtu' inchide magazinu' in weekend ramanem noi romanii sa ne plangem ca in occident se inchide "ce bine e in jermania"

nu prea ma intereseaza ce e in occident. daca eu am timp atunci, atunci ma duc.
bine cum s-a spus. nu se inchide nimic

Edited by gogosaru100, 20 March 2024 - 00:35.


#38
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcrisstonne, on 20 martie 2024 - 00:23, said:

Cu stomacul gol, fără bere?!  :eek:
Terasele nu se inchid.

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgogosaru100, on 20 martie 2024 - 00:34, said:

... nu se inchide nimic
Braavooo!
Decret lege, de la @gogosaru  :roflag:
Eu sînt de acord.

#40
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Daca tot ar fi sa se inchida ceva, atunci corect ar fi sa ramana toate inchise si sa functioneze numai ce e absolut necesar, ca pe timpul pandemiei. Singura logica ar fi ca sa aiba oamenii liber, angajatii. Sigur au un program vai de capul lor saracii.
Nu e problema consumatorului de unde cumpara, e piata libera. Iar daca e libera, atunci asa sa ramana!

Ne ducem toti la Obor duminica? Daca ar fi asa, ce specula ar fi pe capul lor? Ca iti spune ca e piata libera si pune pret cat vrea fiecare, dar e concurenta neloiala daca legi de maini si de picioare concurenta.
Ar fi un haos din multe puncte de vedere, inclusiv aglomeratia, multi doar la wkd isi fac aprovizionarea.

#41
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBursul, on 20 martie 2024 - 00:38, said:

Terasele nu se inchid.
ar trebui inchise si astea.
Peste saptamana sa se inchida cel mai tarziu la 6, sambata si duminica inchis, Ce, nu sunt si ei oamani, nu au aceleasi drepturi? Si metroul, autobuze etc. Si aeroportul.  Si spitalul.

#42
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Nu sunt de acord cu asa ceva. Nu mi se poate impune de unde sa cumpar. Cumpar de unde vreau. De aia e democratie. Micii comercianti sa ma scuteasca. Au preturi de te doare mintea.

View PostLeo2006, on 19 martie 2024 - 22:02, said:

Weekend-ul e singurul moment din saptamana cand pot merge la cumparaturi. Micii comercianti sunt Penny, Lidl si Profi ? De altii nu mai cunosc. De la chioscari mai cumpar snacks-uri , bere, apa sau paine. Pentru ei se inchid supermarket-urile ? Oamenii mai si socializeaza nu doar fac cumparaturi.

Micii comercianti sunt cei care au buticuri la colt de strada. Lidl, Penny sau Profi sunt considerate supermarketuri.

Edited by Autumn_Dream, 20 March 2024 - 04:11.


#43
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Duminica hiper/supermarketurile pot sa fie inchise.Posted Image

Dar sambata trebuie sa fie deschise de la 07:00 pana la 21:00.

#44
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.08.2023

View Postandreic, on 19 martie 2024 - 22:51, said:


Era in ghilimele... ala facut chiar din lapte praf pe bune sunt gen alea ieftine din Lidl (sub 4.5 lei)... a luat odata sotia si m-am amuzat copios gustand. Eu nu pot sa traiesc fara brandurile premium de la noi gen Dorna, Covalact samd. In rest da ai dreptate sunt tari unde se inchid... dar TOATE nu doar supermarketurile he he... astia vor sa stea ei deschisi si sa inchida aia mari... stupid nu alta.
Si inchiderile sunt pentru protectia sociala si fizica a angajatilor nu sa sa nu mai poti cumpara tu ieftin, au sindicate puternice care nu permit capitalistilor sa exploateze lucratorii din comert si in weekend. Uite in Germania nu e mai nimic deschis in materie de magazine duminica, e zi de odihna si familie totusi Posted Image Dezavantajul, nu iau spor de weekend...

Tragand o linie, eu as fi de acord pentru inchideri insa doar duminica, nu si sambata, cu conditia ca inchiderile sa se aplice la toti comerciantii, sa nu fie discriminare.
Dragul meu, o să-ți dau informații urâte.
Laptele la Dorna nici el nu mai are lapte de vaca.
Sunt puține șanse ca după închiderea de la Floreni, sa ai lapte de la vacile mele.
De obicei aduc lapte din Ungaria sau lapte concentrat din Austria.
Începând cu data de 1 martie, nu se mai colectează lapte din zona Dornelor.
Scuze de off topic.

Nu sunt deacord cu închiderea supermarketurilor duminica.
Ne-am făcut o tradiție în a merge la biserica iar după la cumpărături pentru restul săptămânii in care suntem la serviciu.


#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbettrik, on 19 martie 2024 - 22:59, said:



Se poate obtine asta prin reducerea saptamanii de munca de la 40 de ore la 30.
Asta poate fi o măsură complementară.

Dacă schimbi norma, ce faci cu salariul?

#46
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007

View Postneneafane, on 20 martie 2024 - 06:13, said:

Laptele la Dorna nici el nu mai are lapte de vaca.

dar ce are, lapte de  tata? hai bre neafane, lasa-ne cu vacile tale.. crezi ca va disparea omenirea ca nu-i mai vinzi tu laptele.

Edited by laffin, 20 March 2024 - 06:56.


#47
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
sa nu se inchida, dar sa lucreze in el duminica doar astia care au votat nu

#48
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrixthina, on 20 martie 2024 - 01:15, said:

multi doar la wkd isi fac aprovizionarea.
E trist acest lucru. Daca te imbolnavesti si cazi la pat in weeekend probabil mori de foame.

#49
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,121
  • Înscris: 03.07.2008
Reprezentanții micilor magazine au cerut ca guvernul să închidă supermarketurile în weekend, propunerea a fost respinsă de Ciolacu

#50
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 17.09.2022
Le aș închide și în timpul săptămânii între orele 11 și 3 pm.
Angajații au dreptul la somnul de după-amiază!

Așa am văzut în Spania și Italia!

#51
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
A 7 oara cred ca e propusa tampenia asta in ultimii ani, nu as fi de acord nici daca producatorii aia ar fi chiar producatori nici atat ca chioscurile iau de la metro so iti vand tie la suprapret iarasa zisi producători sunt producatori numai pe acte, nau vazut un tractor sau o sapa in viata lor daor angrourile de legume

Cei care chiar vor sa cumpere o pot face cand vor dar nu ppti sa vii tu stat sa mi interzoci mie sa ma duc cand vrrau la cumpărături

Edited by Anonymous1986, 20 March 2024 - 07:49.


#52
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postalex342, on 19 martie 2024 - 21:57, said:


Pe scurt, micii comercianti se plang ca le scad vanzarile cu 40% in weekend deoarece majoritatea merge sa isi faca cumparaturile in malluri/supermarketuri.


Dca tot n-au vanzari ar putea sa inchida chiar ei.

#53
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

View Postgogosaru100, on 20 martie 2024 - 00:34, said:

daca neamtu' inchide magazinu' in weekend ramanem noi romanii sa ne plangem ca in occident se inchide "ce bine e in jermania"
De 15 ani de când sunt în Austria programele supermarketurilor s-au tot lungit și peste săptămână și sâmbăta, cu excepția duminicilor când sunt închise.

#54
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Este exact ca renuntarea trecerii de la ora de vara de la cea de iarna si viceversa. Se anunta in fiecare  an insa nu se aplica . Inchiderea marilor magazine era o idee buna pentru ca oamenii sa mai mearga si in piete, la producatori. Vorbea cineva de socializare. Voi sunteti normali ? Ce socializare faci la supermarket ?  Iesi afara in aer liber, mergi in parc, in gradina Botanica. Sau stai si citeste o carte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate