Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Neplata ultimului/ultimelor salarii

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, urat.
Angajatorul se ruga de el sa vina sa mai ajute 1-2 saptamani ca sa nu-i lase balta, etc. Si si-a gasit 'fraierul' care a zis sa ajute. Planuia sa stea o luna sa-si revina (mai mult mental) inainte sa ia un job nou, da' acu fara salariu nu stiu daca o sa-si permita.

Anyway, mersi de ajutor, sper sa se rezolve amiabil, desi m-as mira.

#20
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006

Vizualizare mesajstefan0011, pe 15 martie 2024 - 23:23, a scris:

Ce dovada are ca aflat la lucru zilele alea neplătite? A semnat condica, a scanat vre un card pe undeva? Poate l au scos de pe lista din februarie. Ar trebui verificat ai pe la casa de pensii cât figurează ca a lucrat. Peste o luna doua, când se transmit datele.
Dovada este lipsa unei decizii de incetare a CIM si lipsa absentelor nemotivate, care trebuie comunicate angajatului.
Nu stiu ce poveste ai avut tu cu ITM dar momentan chiar pare doar o poveste.

Inca o data, sesizarea la ITM nu o sa iti aduca salariul, doar daca se sperie angajatorul. Tot in instanta se rezolva si s-ar putea sa conteze si sesizarea facuta la ITM ca dovada la dosar.

#21
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajTehCube, pe 15 martie 2024 - 21:57, a scris:

Salut,
Am un prieten care si-a dat demisia recent. Motivul a fost ca au inceput sa intarzie salariile, ca era foarte stresat, overworked, etc. A anuntat din februarie, si a stat toata durata preavizului + inca cateva zile in plus ca sa ajute angajatorul (ca deh, asa e el, prea de treaba pentru lumea in care traim). Eu l-am sfatuit sa plece cat mai repede si in preaviz sa lucreze cat mai putin si sa-si ia toate zilele de concediu ramase (ca asa sunt eu, consider ca ar trebui sa prestezi ce scrie in contract si cam atat. Eu cu siguranta NU sunt prea de treaba pentru lumea in care traim).

Anyway, saptamana asta trebuia sa-i intre salariul pe februarie, si n-a intrat. Colegii au primit banii, si el acum e deprimat. Paguba consta in aproximativ 2 salarii, daca nu primeste niciun ban (adica februarie + vreo 8 zile in martie + peste 10 zile de concediu).

Eu l-am sfatuit sa discute cu fostii sefi luni si daca nu se rezolva asap sa faca plangere la ITM, dar nu stiu daca-i cea mai buna abordare, ca nu am experiente de genul si nici cunostiinte aprofundate pe partea legala. Plus ca faptul ca i-am zis ca-i fraier ca nu si-a luat concediu in preaviz cred ca a stricat mai mult decat sa ajute si ma simt vinovat. Posted image

Va rog sa-mi dati idei mai bune (daca exista) ca sa-l pot ajuta cumva. Ms.
Edit: ah, am uitat sa mentionez, e vorba de salariu legal, contract de munca, toate cele, firma cu destul de multi angajati (zeci), etc.
Nu se pune problema de salariu la negru ca atunci era clar ca nu mai primeste nimic.

Imi pare rau de stresul pe care il sufera in prezent colegul tau.

Din punctul meu de vedere cel mai bine ar fi sa se ajunga la o rezolvare amiabila si luni cand va contacta angajatorul, colegul tau sa primeasca un raspuns pozitiv si sigur ce priveste plata salariilor restante.

In cazul in care angajatorul il respinge categoric, sa depuna o cerere la sediul firmei cu toate doleantele care nu au fost respectate de patron si sa aiba grija sa primeasca in scris un nr. de inregistrare al cererii depuse, fiindca daca vrea sa intenteze un proces contra  firmei , va avea nevoie de dovezi scrise care sa-i sustina clar pozitia.( C.I.M.-ul, cererea depusa pentru demisie, evidenta programului de lucru inscris in condica de prezenta, orice alta dovada din care sa reiasa ca colegul si-a respectat partea contractuala, etc.)

Consultarea cu un avocat l-ar putea sa-l lumineze mai mult in privinta adunarii  actelor doveditoare si sansele de castig ca sa stie ce sa faca in continuare.( Poate toata tarasenia la tribunal  + cheltuielile judiciare aferente, nu merita banii pe care trebuie sa-i castige.)

Oricum, daca se hotaraste pentru proces, va trebui sa depuna o sesizare/ reclamatie la ITM mentionand in scris nedreptatile la care l-a supus angajatorul parsiv, lipsit de scrupule care are tupeul sa nu dea salariul unui angajat care a muncit pe plantatia lui in mod cinstit, respectand partea lui contractuala.

Intr-un final, daca dialogul cu seful/ sefii esueaza luni, ar putea sa-i ameninte ca va face reclamatie la ITM, dar poate nu-i sperie cu asta, fiindca se gandesc ca scapa mai ieftin cu plata unei amenzi modice in urma plangerii.

Referitor la fostii colegi care ar veni ca martori la proces: sa nu-si faca iluzii de genul acesta ca nu o sa riste sa fie priviti nefavorabil da catre angajator!

Mult succes si pe viitor mare atentie ce se accepta in CIM si ulterior la locul de munca!

Edited by GRATEFUL, 16 March 2024 - 19:11.


#22
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajTehCube, pe 15 martie 2024 - 23:38, a scris:


Eu, personal, in ultimii 10 ani nu cred ca am semnat condici si chestii. Scanat carduri da, dar rar si aia. Daca firma nu are securitate cu card de acces si nu exista condica de prezenta ce pot face? Intreb, realistic, trebuie EU sa demonstrez ca am fost acolo? Nu e treaba angajatorului sa de avertisment/etc. ca nu am venit la munca? Ma apuc sa-mi fac selfie-uri cu ziarul cumparat in dimineata aia la usa firmei? Posted image

Condica de prezenta nu este o chestie pur formala ci o dovada ca tu te-ai prezentat la lucru unde ai prestat o munca.( Daca se ajunge in situatii nefericite de a te judeca pentru drepturile tale incalcate de angajator, toate inscrisurile conteaza foarte mult.)

Poate tu insa iti permiti ca esti in relatii foarte bune cu sefii. In cazul acesta ai putea sa pui o vorba buna pentru colegul tau. :)

#23
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014
Ti-am raspuns fiindca am o repulsie puternica impotriva oricarei nedreptati si nu pot sa concep ca un angajator sa nu manifeste minimul respect fata omul care ii presteaza o anumita munca, platindu-i cu constiinciozitate salariul.( Cei mai multi traiesc si supravietuiesc in urma prestarii unui serviciu si nu se duc sa munceasca pentru ca se plictisesc de prea mult timp liber si doresc sa faca o munca patriotica in folosul comunitatii)

#24
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007

View PostGRATEFUL, on 16 martie 2024 - 19:03, said:

Din punctul meu de vedere cel mai bine ar fi sa se ajunga la o rezolvare amiabila si luni cand va contacta angajatorul, colegul tau sa primeasca un raspuns pozitiv si sigur ce priveste plata salariilor restante.
Asta sper si eu. Dupa ce-am citit raspunsuri p-aici l-am sfatuit sa incerce tot posibilul sa rezolve amiabil, si daca nu are cum, sa faca sesizare in scris si sesizare la ITM.
O sa-i scriu si despre cerere si toate cele.
Daca ITM-ul considera ca firma a procedat gresit, si tot nu isi primeste banii, probabil o sa mearga in instanta. Am vorbit eu cu un avocat pe dreptul muncii si a zis ca (in general) cheltuielile de judecata vor fi platite de angajator daca instanta decide impotriva sa. Adica mi se pare total justificat sa ceri sa fie despagubite si cheltuielile de judecata in cazuri de genul, mai ales ca a incercat inainte sa rezolve amiabil.

Nu cred ca va primi refuz categoric oricum, cred ca o sa-l duca cu presul. Am mai auzit povesti si asa fac multi angajatori, tot amana cateva zile/saptamani/luni/etc.
Legat de CIM, nu e nimic in neregula din ce stie el, adica el si-a indeplinit toate functiile, a stat toata perioada de preaviz, are o gramada de zile de concediu nefolosite, etc.

Si da, asta ma deranjeaza si pe mine, ca s-au rugat de el sa vina inca x zile sa ajute DUPA ce s-a terminat preavizul, ca sa nu sisteze productia, omul a fost de acord, si cu toate astea, nici macar un minim de decenta - plata salariului pe luna trecuta, nu s-a efectuat. Nici macar o notificare "vezi ca il primesti mai tarziu ca n-avem bani acum" sau ceva. E scarbos, dar nu ma mai mira nimic.

View PostGRATEFUL, on 16 martie 2024 - 19:21, said:

Poate tu insa iti permiti ca esti in relatii foarte bune cu sefii. In cazul acesta ai putea sa pui o vorba buna pentru colegul tau. Posted Image
Joburile noastre n-au nicio legatura. Nu prea am cum sa-l ajut decat cu sfaturi. E un prieten apropiat, dar nu suntem colegi, poate m-am exprimat gresit pe undeva.

Edited by TehCube, 16 March 2024 - 22:01.


#25
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014
Am inteles, Posted image Sa nu se lase dus cu zaharelul, ci sa se arate ca un om hotarat care stie ce vrea si la o adica poate sa invoce si probleme de sanatate pentru care are nevoie de bani...( in fond sunt bani munciti si nu cerseste daca in prima faza incearca sa le explice frumos ca nu poate sa astepte dupa retributie, fiindca este presat de faptul ca are nevoie urgenta de bani)

Daca acei angajatori au un pic de omenie poate se vor arata cooperanti, mai ales ca si prietenul tau i-a inteles! Bafta! ( tare as vrea sa ne informezi cu  vesti bune :) )

Edited by GRATEFUL, 16 March 2024 - 22:14.


#26
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014
Mi-am mai adus aminte doua aspecte pe care doresc sa le comunic.

Din cate am inteles eu, prietenul tau nu are rezerve banesti si se astepta sa-i intre cca. doua salarii pentru a putea sa stea acasa o luna sa se recupereze, inainte sa mearga la un nou job.
Daca nu dispune de rezerve banesti, cum ar putea sa angajeze un avocat care ( poate) nu asteapta sa primeasca onorariul ulterior, la terminarea procesului? ( Cerand imprumut?!)
Plus de asta ar trebui sa ia in considerare ca un proces juridic dureaza cel putin un an de zile, daca nu mai mult, in cazul in care angajatorul contesta sentinta si pana nu se definitiveaza actiunea inaintata la tribunal, nu va vedea niciun leu recuperat!


ITM- ul poate sau nu sa constate ( in lipsa dovezilor) nelegiuirea si daca angajatorul a calcat pe bec, eventual va primi o amenda modica, dar acest fapt nu rezolva problema salariatului pagubit...deci,practic ce folos?!

Tu daca vrei sa-ti cauti dreptatea va trebui sa dai curs unui proces juridic care inseamna cheltuieli, timp petrecut la tribunal si stresul aferent constatand ca aparatul juridic functioneaza la viteza melcului.

Edited by GRATEFUL, 16 March 2024 - 23:15.


#27
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Are ceva rezerve banesti, nu moare de foame. Dar spera sa poata sta linistit o perioada inainte sa inceapa in alt loc. Acum nu poate sta linistit, pe buna dreptate.
Din proprie experienta, nu e foarte scump sa angajezi un avocat pentru a incepe prodcedurile, sunt cateva mii de lei per total, depinde si cat de mult se intinde procesul, etc. Dar sper ca nu se va ajunge acolo. Daca nu se intelege nicicum cu angajatorul, vom vedea ce dovezi are, cine e dispus sa ii sustina partea, daca ITM ii da castig de cauza, etc.

El nu castiga tocmai putin, dar nu despre asta e vorba. Sincer, o sa ma folosesc de toate cunostiintele mele din domeniu ca sa-l ajut daca nu rezolva pe cale amiabila. Nu am cum sa-i fac rost de avocat gratis, dar cateva ore de consiliere legala pro bono ii pot obtine. Macar atat, si decide dupa daca are sens sa continue. Eu stiu oameni care au ajuns in instanta pentru 2-3000 de lei, la el e vorba de semnificativ mai mult.
Sa speram ca nu e cazul.

#28
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

Vizualizare mesajTehCube, pe 16 martie 2024 - 23:18, a scris:

Sa speram ca nu e cazul.
Ce s-a mai intamplat in cazul prezentat de tine? Si-a primit salariul prietenul tau si s-a mai linistit?

Edited by GRATEFUL, 22 March 2024 - 17:14.


#29
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
I s-a promis ca se rezolva zilele urmatoare (i-a zis ca primeste tot la inceputul saptamanii viitoare). A decis sa nu faca nimic pana miercuri. Va anunt, dar el e destul de sigur ca se vor intelege amiabil (asta-i feelingul cu care a ramas dupa interactiunile recente). E mai linistit. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate