Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Inmulțire pomi cu flori (meliferi, ornamentali): drajoni, butasi. Paulownia, evodia etc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2008
Salut!

Aș vrea să înmulțesc prin drajoni sau butași niște copaci de Paulownia și Evodia și poate alti arbori ornamentali ca Wisteria (Glicina), Albita (arborele de matase) etc

Am comandat niște drajoni de (câteva soiuri) Paulownia de pe net și aș fi vrut să mă asigur că folosesc o procedură corectă pentru prinderea lor. Am fost la un magazin agricol și deși nu părea că știe despre Paulownia mi-a dat 3 plicuri pentru înrădăcinarea legumelor, 2 fungicide și 1 de înrădăcinare, care zicea că sunt universale. însă după ce i-am zis că e pom, mi-a dat alt plic de înrădăcinare pentru butași ierbacei, în loc de cel pentru legume. A zis să pun totul în 10l de apă deși pe plic zicea să pudrez butașul după ce îl dezinfectez. Și nu știu dacă se potrivește și la drajoni, că scrie doar butași. O să încerc și cu butași acum în primăvară. Anul trecut, în vară, am încercat cu lăstari puși în pământ de la copilirea unor copacei de paulownia, cum am văzut pe net, însă nu s-a prins niciunul. Prin semințe  se prind destul de ușor, însă hibrizii nu-și păstrează caracteristicile. Apropo ce soi/hibrid de paulownia vi se pare bun la noi în țară?


La Evodia am încercat doar prin sâmânță, însă din câteva mii de semințe luate din 2 locuri diferite, nu am reușit decât 1 singură sămânță să germinez. Am încercat și clasic în pământ, ghiveci, servețele umede, folie neagră, apă caldă, ținut la frigider de la 2-10 saptamâni, niciun rezultat. După 1 an întreg de încercări nereușite, cred că cel mai mult mă frământă cum de acea singură sămânță a germinat?Posted Image Totuși am văzut oameni pe net care au reușit să crească Evodia. Oare se înmulțește mai bine prin butași/drajoni sau care o fi secretul?

Se poate să înmulțești prin drajoni sau butași și la alți copaci din categoria asta?

#2
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Teoretic merg toți, mai ușor sau mai greu funcție de specie…

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,891
  • Înscris: 30.08.2006
Se introduce butasul in praful de inradacinare si doar fungicidul se dilueaza in apa. Totusi la mine e o cutiuta marisoara cu activator de inradacinare. Nici nu stiam ca se vand la pliculete. Ce anume ai primit ?

Radistim 2 sau Incit 8 sunt hormoni de inradacinare si se aplica direct pe butas.

Edited by Leo2006, 29 February 2024 - 13:01.


#4
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2008
Radi-Stim nr. 1. Primul, care mi-l dăduse, tot Radistim era, dar nu ştiu ce nr., ţin minte doar că spunea că e pentru legume.

Şi da e un pliculeţ de 10g.

#5
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 02.08.2021
Paulownia cel mai ok se face din semințe.
Le pui în germinator, sau dacă nu ai, un castron cu un șervețel, pe care o să-l uzi zilnic, și o folie de plastic deasupra.
După ce germinează, cu o scobitoare le muți într-un ghiveci.

#6
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2008
Da, Paulownia am făcut câţiva copăcei din seminţe anul trecut, şi vreau anul ăsta să testez mai multe soiuri şi dezavantajul la seminţe e că durează mai mult (1 an în plus) şi din ce-am înţeles, caracteristicile hibrizilor (de creştere, rezistenţă la ger etc) nu se păstrează prin sămânţă.

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Din sămânța cel mai ușor de înmulțit e Albizzia și nu necesită stratificare.

#8
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
O sa iau si eu cateva pastai sa scot seminte, avem pe un bulevard pe unde trec des cativa Albizzia...

#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
@Iogosu
Le cam încurci!
Lastarii ies la baza plantei mamă și sunt de două feluri, lăstarii de rădăcina și cei din sămânța.
La cei de rădăcina bagi cazmaua și-i extragi cu o porțiune din rădăcina din care au provenit.
Cei din sămânța îi lași în pace cel puțin un an ca să-și dezvolte propriile rădăcini.
Lastarii provin din decuparea de fragmente de ramuri sau tulpini. Și ăștia sunt de două feluri, lăstari lemnificati și lăstari verzi.
Cei lemnificati trebuie pudrați cu hormoni de înrădăcinare și puși toamna în substrat permeabil. E metoda cea mai folosită în mod curent.
Cu cei verzi e mai complicat, au nevoie de un mediu umed controlat, altfel se usucă și mor foarte ușor.
Ar mai fi marcotele, fie provenite din înrădăcinarea în sol din ramurile de jos fie prin marcotaj aerian. Marcotele nu se decupează de planta mamă decât după ce formează rădăcini proprii.

Edited by subway_guru, 29 February 2024 - 18:35.


#10
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2008
Pe lângă cei de jos, de lângă tulpină, la paulownia unii folosesc şi "copiii" ce ies de sub frunzele mari de pe tulpină, (ca la roşii, când se copilesc). Aşa am văzut la unii pe net şi tot lăstari le spuneau, deşi poate mai corect ar fi ramuri. Nu cred că există lăstari pe care să-i separi cu o parte din rădăcină la Paulownia, sau cel puţin nu îmi aduc aminte, cred că toţi erau pe tulpina comună (de bază). O să mai verific.
A încercat cineva mai multe variante de Paulownia, se observă diferenţă între ele la creştere?

Există cineva care a înmulţit Evodia prin butaşi? Din singurul copăcel care îl am, mă gândeam să încerc să creez nişte butaşi, numai să nu-l distrug. Copăcelul are 3 ramuri oblice (adică nu e niciuna centrală, sunt sub formă de pahar) însă e una mai groasă şi mai lungă (~1,3m) şi două mai micuţe din care aş vrea să fac butaşi. Dileme:
1. Pot să afectez (omor) pomişorul dacă îi tai 2 ramuri din 3?
2. Pot impărţi rămurele în mai mulţi butaşi (au cam 50-70cm şi ~10, respectiv 14 rânduri/segmenţi de muguri)?
2a. Dacă le împart în 2-3 segmente fiecare, trebuie tratate capetele superioare? Am văzut la unele "înbutăşiri" (viţă, paulownia) că unii puneau bandă izolatoare, ceară, etc
3. Care e perioada optimă de "înbutăşire" şi la ce temperaturi e bine să fie ţinuţi?
4. E bine să fie ţinuţi la lumină sau doar la întuneric?
5. Care e cel mai bun mediu pentru formarea rădăcinii (apă, nisip, nisip+turbă, pământ etc)?
Nu am găsit vreun video cu înmulţire prin butaşi la Evodia, din păcate. La ce ar fi bine să fiu atent pentru a reuşi să înrădăcinez butaşii?

Există mai multe variante de Evodia la noi în ţară? Am găsit undeva prin vestul ţării pe unii care vindeau şi Evodia ( Tetradium), însă ziceau că nu e Evodia hupehensis, că ar fi mai multe specii. Mă interesează care sunt variantele melifere?

P.S. Se pare că m-a cam păcălit la magazinul ăla agricol că m-a văzut mai necunoscător. Am realizat după ce am mai citit pe net, că Radistim 1 e pentru copăcei şi bonus unul din pliculeţele de fungicid era expirat, deşi deabea l-am luat din magazin. Ce să-i faci: e mai important să-ţi vinzi marfa, decât să-i ajuţi pe fraieri. Tot mai bine e să întrebi întâi pe forum, sau pe cunoscători dacă cunoşti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate