Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Fisuri anvelope?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 26.10.2021
Salutare, după cum spune și titlul, sunt acestea fisuri?
Le-am observat azi, pe toate 4 anvelope pe exterior. Pe interior o sa vad sâmbăta cum se prezintă.
Nokian wr d3 fabricate februarie 2018, deci 6 ierni cu ele și peste 60 mii km făcuți. 4-5 mm Profil,
Mai țin pana la 1 aprilie? Vroiam sa le schimb la toamna.
Mulțumesc.

Attached Files



#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Sunt ok.
Dar ai puțin geometria direcției dereglată.
Schimbă ce e stricat pe la suspensii și du-te și fă-o.

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.06.2023
Salut

Ti-ai incercat mult norocul, sincer iti spun. Un  4 ani Maxim este recomandat de producator ( calitatea si proprietatile cauciucului se pierd in timp ). Mai bine, rupeti de la gura ceva morfturi, si i-ati anvelope noi. Nu merita a iti risca viata

Edited by raducanu969, 28 February 2024 - 15:11.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,802
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajraducanu969, pe 28 februarie 2024 - 15:00, a scris:

Banuiesc ca sunt cele de vara!
Cum sa fie de vara... sunt clar cele de iarna. 4 ani e prea putin pentru oamenii mai amarati, poate 6-7 ani Posted image
Cele din poza arata ca si cum ar avea stres incorect pe ele (umflate prea putin) sau sunt reesapate si apare desprindere de straturi.

Edited by andreic, 28 February 2024 - 15:05.


#5
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 23.04.2007
Cred ca poate sunt 2008 data de fabricatie. Am avut si eu prin 2010-2011 daca nu ma insel, nu cred ca s-a mai fabricat WR D3 de muuuulti ani.
Nu prea ar trebui sa apara crapaturi dupa 6 ani la modelul ala, dar mai stii..
Am avut pe mana destule anvelope cu mici fisuri dar imi par suspecte, parca sunt cu cutterul facute, nu natural.
Daca anvelopele au multi ani, nu e ceva SF, dar nu le umfla la refuz si nu abuza de ele, te vor tine fara probleme pana in aprilie.

#6
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 10.03.2007
Pe WR D3 aveam și eu crăpături similare după vreo 3 - 4 ani de utilizare. Păcat că nu mai am poze în detaliu, că le făcusem atunci, dar arătau foarte similar cu ce ai tu. Poți să vezi și pe poza asta, ignoră partea din stânga unde avusesem o problemă cu geometria și concentrează-te pe partea dreaptă, unde se vede că anvelopa are o grămadă de bucătețele de cauciuc sărite din banda de rulare:

Attached File  IMG_20210329_092525.jpg   183.8K   123 downloads

Attached File  nokian.jpg   159.57K   125 downloads

Pare că nu duc prea mult, că și un alt prieten avea probleme similare cu ale lui. În mare am fost, totuși, mulțumit de ele, că m-au scos dintr-un rahat mare de tot: dădusem atât de tare cu roțile din dreapta într-o groapă de îndoisem jantele. Am îndreptat jantele, am pus anvelopele la loc și n-au avut nici pe naiba, le-am mai folosit un an după fără să facă gâlme sau altceva.

Edited by 0v1d1u, 28 February 2024 - 15:24.


#7
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 08.01.2024

View Postp243df, on 28 februarie 2024 - 14:51, said:

Salutare, după cum spune și titlul, sunt acestea fisuri?


exfoliere

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,491
  • Înscris: 24.02.2017

View Postraducanu969, on 28 februarie 2024 - 15:00, said:

Ti-ai incercat mult norocul, sincer iti spun. Un  4 ani Maxim este recomandat de producator


E o laie recomandat de producator. Daca ar putea, ar recomanda schimbarea lor la 2 ani, doar sa creasca vanzarile. Suntem in capitalism, totul trebuie schimbat cat mai repede, fie ca e nevoie fie ca nu.

Am mers si 8 ani cu anvelope cu profil netocit, fara nicio problema. Nu esti pe circuit si nu prinzi 200 la ora, ca sa iti fie teama ca se intampla cine stie ce. La mers omenesc nu ai nicio problema.

#9
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.08.2005

View PostAdrianHH, on 28 februarie 2024 - 15:04, said:

Cred ca poate sunt 2008 data de fabricatie. Am avut si eu prin 2010-2011 daca nu ma insel, nu cred ca s-a mai fabricat WR D3 de muuuulti ani.
Nu prea ar trebui sa apara crapaturi dupa 6 ani la modelul ala, dar mai stii..
Am avut pe mana destule anvelope cu mici fisuri dar imi par suspecte, parca sunt cu cutterul facute, nu natural.
Daca anvelopele au multi ani, nu e ceva SF, dar nu le umfla la refuz si nu abuza de ele, te vor tine fara probleme pana in aprilie.
eu am Nokian WR D3 din 2017/2018 deci s-au mai produs si ulterior

#10
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 03.10.2013
si eu cred ca sunt reesapate

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,067
  • Înscris: 09.08.2005

View Postraducanu969, on 28 februarie 2024 - 15:00, said:

Ti-ai incercat mult norocul, sincer iti spun. Un  4 ani Maxim este recomandat de producator ( calitatea si proprietatile cauciucului se pierd in timp ).
Și totuși...
Attached File  2024-02-28 (1).jpg   128.98K   105 downloads

View PostBogotta, on 28 februarie 2024 - 15:27, said:

Daca ar putea, ar recomanda schimbarea lor la 2 ani, doar sa creasca vanzarile. Suntem in capitalism, totul trebuie schimbat cat mai repede, fie ca e nevoie fie ca nu.
vezi mai sus.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005

View Postraducanu969, on 28 februarie 2024 - 15:00, said:

Un  4 ani Maxim este recomandat de producator

Inchipuieli.

#13
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 23.04.2007

View PostBogotta, on 28 februarie 2024 - 15:27, said:

E o laie recomandat de producator. Daca ar putea, ar recomanda schimbarea lor la 2 ani, doar sa creasca vanzarile. Suntem in capitalism, totul trebuie schimbat cat mai repede, fie ca e nevoie fie ca nu.
Dupa vreo 20/30+seturi de anvelope rulate in ultimii 15 ani pot spune ca dupa 3 ani, mereu s-au simtit anvelopele ca nu mai tin ca noi, fara sa fie mancate. Efectiv, isi pierde din aderenta materialul, am avut Dunlop, Nokian, Bridgestone, Continental, Debita, chinezesti, you-name-it. Am simtit pe pielea mea si anvelope de 10 ani, chiar si vara, efectiv, plastic de lighean, aderenta f slaba.
Pt mers la cumparaturi e una, pt vreme rea, ceva neprevazut nu e de incercat(iti sare un pieton, masina in fata, etc). Nu faci explozie dar te mai duci 1-2-3 metri mai mult si aia pot conta(degeaba conduci precaut restul drumului). O data e suficient sa o dai in bara.
Daca ar fi sa o iau de la zero, mai mult de 6 ani nu e de tinut o anvelopa, indiferent de profil.

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcollina1976, on 28 februarie 2024 - 16:04, said:

si eu cred ca sunt reesapate
Tot inchipuieli.

#15
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 29.07.2017
Ciudate fisuri. Am schimbat cateva anvelope la viata mea dar nu am vazut asa ceva. Pare ceva diferit de microfisurile de imbatranire a cauciucului.

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt fisuri de imbatranire de la UV sau contactul cu produse petrochimice.

https://simpletire.c...y/dry-rot-tires

#17
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 29.07.2017

View PostAdrianHH, on 28 februarie 2024 - 16:05, said:

Dupa vreo 20/30+seturi de anvelope rulate in ultimii 15 ani pot spune ca dupa 3 ani, mereu s-au simtit anvelopele ca nu mai tin ca noi, fara sa fie mancate. Efectiv, isi pierde din aderenta materialul, am avut Dunlop, Nokian, Bridgestone, Continental, Debita, chinezesti, you-name-it. Am simtit pe pielea mea si anvelope de 10 ani, chiar si vara, efectiv, plastic de lighean, aderenta f slaba.
Nu stiu de ce am impresia ca iti pierzi timpul cu astfel de explicatii. E o conspiratie mondiala sa se vanda cauciucuri.

#18
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 26.10.2021
Sa vad dacă mai am hârtiile cum le-am cumpărat din service în 2018.
Si eu am impresia ca presiunea nu este ok recomandata de Dacia la aceste dimensiuni, 205/55/r16 91h de doar 2.2 față și 2.1 pe spate.
Cele de pe spate sunt un pic uzate le exterior după cum se vede în poza.
Geometria am făcut-o anul trecut când am luat anvelopele de vară noi.
Reesapate nu as crede, dar orice e posibil.
Oricum vroiam sa le schimb anul asta în toamna ca să iau dot de anul acesta.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate