Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Boala mar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Buna dimineata,

Am un mar in curte care are problema din poza.
Din ce m-am mai documentat pare a fi cancer bacterian, dar in loc sa se uste crengile respective pomul se dezvolta puternic din locurile alea (are pe mai multe crengi).

Imi poate confirma cineva ce boala e aia, sau daca e boala si ce masuri trebuie luate?

Multumesc.

Attached Files



#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 02.08.2021
Așa spune și Google Lens.
Mi-a dat asta. https://www.yates.co...en-hub/cankers/
Trebuie tăiat tot ce arată așa.
Si e important să dezinfectezi lama, ca să nu dai și la alți copaci.

Edited by Valy_User, 26 February 2024 - 09:35.


#3
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
În principiu nu prea ai o mare problema acolo. Google lens are utilitatea lui dar nu știe neapărat totul.

#4
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015

View Postparintele, on 26 februarie 2024 - 21:49, said:

În principiu nu prea ai o mare problema acolo. Google lens are utilitatea lui dar nu știe neapărat totul.

Este pe toate crengile. Se vede ca se intinde.

#5
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă e pe toate crengile, ar fi fost util sa nu pui o singura poza.
În al doilea rand, dpmdv acolo e o gala, o inmultire/creștere exagerata de celule, pentru mine aia seamănă cu o forma incipienta a ceea ce în engleza se cheamă "Apple burl nkot"

Cauta după cuvintele astea cheie și o sa afli mai multe,acum nu am timp sa dezvolt.
Pe foarte scurt în pom apar zone în care el insearca sa își creasca rădăcini.
Treaba e complexa, are/poate avea o multitudine de cauze (de la genetice și pana la factori externi) care conjugate duc la acest rezultat.

Ce e de facut? Sa controlezi mai bine factorul extern numit lumina. Cu excepția câtorva specii, restul plantelor nu își dezvolta rădăcini decât în sol, iar prezenta sau absenta luminii este factorul care moduleaza procesul, prezenta ei inhiba, lipsa ei favorizează.

Deci, DACĂ am dreptate, în afara de a lumina coroana calumea nu ai ce sa faci și nu ai o problema severa acolo.


Evident ca ma pot înșela și exista posibilitatea sa fie altceva, probabilitatea e însă mica sa ma bata google🤣🤣🤣



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate