Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sclava in casa unui geniu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
198 replies to this topic

#19
un papagal

un papagal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.11.2005
oricum nu-ti nega apartenenta la sistemul numit femeie care e proiectat sa arata bine , sa fie sanatoasa si sa aiba grija de puradei ... la fel cum barbatul isi accepta rolul de vanator care merge pana la moarte pt a apara si intretine familia ...

PS : or fi femei puternice dar nu cred ca s-a nascut femeia cea mai puternica din lume care sa fie mai puternica decat cel mai puternic barbat din lume ... daca ma contrazici , chimia te recontrazice ; n-ai ce face ; curge testosteronul prin noi , ardem de furie , suntem gata de lupta pana la moarte oricand ;  voi nu prea ; se produce un declic undeva si nu-mi imaginez o femeie pe scanul de tortura sa fie in stare sa sfideze in ultima clipa a vietuirii sale , pe calaul care-o tortureaza ..

Edited by un papagal, 15 April 2006 - 22:47.


#20
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Eu cred ca fetelor le plac barbatii curajosi si inteligenti. Parerea mea!

PE: Feminismul e o abrambureala absoluta. Cum ar fi daca toti barbatii ar face o miscare machoista? Nu s-ar cam face de rushinika?

#21
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Da, dar stiai ca cel mai inteligent locuitor al planetei este o femeie  ? ( IQ 238, parca) Si in plus, cine vrea putere? Si la ce ii trebuie? ( bine, il dam naibii pe Bush din discutie:P ) In familie nu ar trebui sa aiba nimeni "putere" ci sa se consulte reciproc. ( asta-i stereotip, dar suna aiurea cu cine e mai puternic, cand e vorba de un cuplu)

P.S. Pui intrebari private si offtopic :nonobad: , si nu dupa cuvantul ala punctat iti dai seama ce fel de om ti se potriveste. Ca aia nu depinde de cat de ambitios esti.

Edited by igraine, 15 April 2006 - 22:51.


#22
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006
Plin de patrundere sistematizatoare in mai multe cuvinte decat originalul, akuma no, cu mana pe inima va spun ca mi-a interpetat mistico-vrajitoresc scrisul. Am fost mistificat. Nu ma recunosc in paragina derutata a rezultatului care-a carmit spre misoginie.
Rezumand sistematizarea criticului artist care mi-a parazitat lucratiunea profund atasata sexului slab devenit tare, replic la randurile mele:
-oamele si-au ridicat din suferinta robiei resentimentul in care zac taria de caracter, hotararea si vointa, gata de treaba in era matriarhatului care bate la usa. Doamnele de fier au rezolvat pana si Britania. Barbatii sunt sufleteste sterpi, conduc lesinat si haotic.
-barbatii se termina repede si sfarsesc plangacios, femeile rezista si lupta pana-n panzeturile albe pentru famelia lor.
-barbatul sufera de inocenta, femeia urmareste cu remarcabila intuitie scopul
-intriga domestica e clarviziunea metodei, virtutea e cultul pentru copil iar victimizarea e simtul sacrificiului
-barbatii sunt comozi, femeile tenace.

Cea mai desteapta parte a barbatului  a fost coasta din care a iesit femeia.

Edited by vrajitoarea666, 15 April 2006 - 22:58.


#23
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Papagalito, in zona crepusculara exista o durere numita ban. Vezi sa nu ajungi acolo.

#24
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

View Postun papagal, on Apr 15 2006, 23:34, said:

ma declar misogin convins ... si pe buna dreptate ... voi oamele vreti sa stati langa masculul cel mai dominant ( intelectual , putere , etc ) si u asta basta ... de cand e lumea oamele bune de p....  si-au tras-o cu aia mai mari si cu aia mai inteligenti ... sunteti niste profitoare

Asta-i realism, simt practic papagalule!  -_-

#25
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
daca aia cu 238 mai are in dotare si urmatorul sir de cifre: 90-60-90, e... un barbat adevarat, adica are prea mult "chip" si prea putina "asemanare" cu o oama. :lol:

---------

dinaintea atitor incercari omul ricaneaza oamei, fiecare din cei doi isi are indreptatirile sale, se poate intelege de ce, fiecare parte refuza celeilalte orice onorabilitate.

se pare ca si creatorul a fost la fel de "destept", n-a avut alta materie prima  :lol:

#26
un papagal

un papagal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 06.11.2005
Sa zicem ca prin absurd femeile ar fi mai destepte ca barbatii , desi eu am auzit de un studiu ce arata exact contrariul , dar sa zicem ; cum se face atunci ca in toate mediile academice barbatul este dominant dpdv numeric intelectual ... dece sunt mai putine femei ??? oare pt ca nu au putut sa se impuna pt a-si demonstra intelectul ?! poate ... dar sa zicem printr-o fortare absurda a gandirii ca pt fiecare femeie super desteapta am angaja un gigi becali ca sa o sustina dpdv al fortei astfel incatr sa fie un element intelectual si intr-o la fel de masura sa fie si puternica ... n-ar fi absurd ??? nu e asta femeia , nu e proiectata sa lupte si cu asta basta ....

PS1: chiar daca unei femei i s-a gasit IQ-ul cel mai mare asta nu inseamna ca nu sunt 10 barbati acolo care au IQ-ul mai mare dar nu l-au testat
PS2:char daca am presupune ca IQ-ul cel mai mare il are o femeie asta nu demonstreaza nik ; atipicul isi are rolul sau foarte important in orice sistem drawinist . degeaba e una desteapta daca restul sunt proaste ca noaptea
PS3:chiar daca am pus intrebare off-topic ,n-a fost cu intentie rea ; dar, imagineaza-ti o fata numita fiorella care zice ca nu p.u.l.a conteaza f .mult intr-un cuplu si nu defineste starea generala si de armonie in mod direct  ;  intrebarea mea catre fiorella este cate dore de KEN si-a luat la bord ca apoi sa faca aceste afirmatii ; majoritatea fetelor cunoscute de mine sunt niste frustrate care si-au tras-o cu ce p.u.l.a le cazut in gura ca sa nu ramana nefutute ... asta e .. daca numai d-astea am dat , ce sa-i faci ... nu neaparat nevoia ci teama ca vor fi rejectate de societate daca nu o fac ...

Edited by un papagal, 15 April 2006 - 23:05.


#27
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

View Postun papagal, on Apr 15 2006, 23:41, said:

draga ... tot respectul pt fomeile ca matale ... darrrrr ... nu sunteti decat o minoritate acest gen de femeie ... asta daca discutam situatia de prin tara romaneasca .
Si barbatii ce `este`, a? Te chinuisi ca la Ploiesci, hop si tu un pik sa dai cu ideea si cand colo iesi un limbric. Lasa-ne cu gandirea popular-rurala a barbetului sosit de la sapa care da pe gat un kil d-alcool si-si injura consoarta ca nu-si gaseste opinca dreapta, ca nu-i masa posa, ca n-a gaset curatenie, dupa ce-o asezat amanta-n   porumb. Ca de, nevasta urata la curatenie-n casa si amanta frumoasa, alintata si dragastoasa.

Edited by vrajitoarea666, 15 April 2006 - 23:07.


#28
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003
In mediul extrem de rarefiat in care sunt ( o sa-mi folosesc luna de concediu medical sa scriu pe softpedia ) am intalnit femei care au ajuns numai suga... penisul unui distins domn. In proportie de 90 % ( restul de 5 % erau fiica lui taticu) asta am intalnit si numai 5 % femei care au ajuns prin simplul lor creier.
Cele care nu au ajuns unde trebuie ori nu erau fiica lui tata sau nu au supt p..  unui licurici mare. Trist , foarte trist.
CTC, STAS, TUV by radup :kisstogether:

LE: pacat va nu pot sa dau si un link :cursing:

Edited by radup, 15 April 2006 - 23:16.


#29
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
moso, trandafirasule, da p-aci cu lacata, e prea multa transparenta si nu mai crede nimeni ca e nevoie de "tot" adevarul exprimat sub forma unor "judecati limpezi si... umede"

#30
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
:huh:

Intentia mea nu era sa discutam despre superioritatea femeii sau a barbatului. Nici sa ajungem sa ne jignim gratuit. Si as fi preferat sa citesc mai multe pareri ale femeilor, nu "huiduieli" ale barbatilor.
Mi se pare jenanta situatia asta. Nu vreti sa inceram sa dezbatem ideea?  :huh: In loc sa aberam?

Edited by Epurica, 16 April 2006 - 00:10.


#31
Akuma No

Akuma No

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.04.2004
intr-adevar, in afara mincarii si a apei, aduse cu regularitate aproximativa, dovada unei iubiri nemarginite si a unui umanism frumos, sotii continua sa creada ca el, nu celalalt, e mai important, si cu lovituri bine tintite, la cap, el, si la ficat, de obicei ea, pentru ca el  isi face benevol praf ficatul prin diferite crisme, vor sa-l puna pe celalalt jos, sa-l domine, sa si-l faca indispensabil.
vina e mereu a celuilalt si nici unul nu va recunoaste ca-i invins.

Quote

Nu vreti sa inceram sa dezbatem ideea?  :huh: In loc sa aberam?


haha, n-a fost sa fie, fiindca omul si oama sint facuti sa se cocoseasca unul pe altul. mereu. iaca beleaua.

#32
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Totusi, e neaparata nevoie ca femeia din casa unui geniu sa fie neaparat "sclava"? Da, in cele mai multe cazuri, personalitatea ei este umbrita de cea a sotului. Dar de ce ar trebui sa conteze atat opinia lumii? De ce  nu putem lasa invidia deoparte macar pentru omul alaturi de care am ales sa traim? Nu pot sa cred ca toate cuplurile cu un "el" geniu au sfarsit intr-o relatie de genul stapan/sclava. Sa ne uitam la M.Eminescu si V.Micle. Bine, ei n-au fost niciodata casatoriti, dar daca le cititi corespondenta, numai sclava nu s-ar putea numi ea.  Cred ca se poate continua cu exemple chiar mai concludente

#33
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Daca priviti cu atentie in orice cuplu exista un partener dominant. In conditiile in care  ambi parteneri au un caracter foarte puternic relatia lor v-a esua cu siguranta.
Oricum exemplele din primul post nu mi se par prea concludente , deoarece in acea perioada femeia era perceputa si educata diferit in comparatie cu femeia din ziua de azi.

Edited by placebo87, 16 April 2006 - 16:50.


#34
vrajitoarea666

vrajitoarea666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 11.04.2006

View PostAkuma No, on Apr 16 2006, 16:59, said:

intr-adevar, in afara mincarii si a apei, aduse cu regularitate aproximativa, dovada unei iubiri nemarginite si a unui umanism frumos, sotii continua sa creada ca el, nu celalalt, e mai important, si cu lovituri bine tintite, la cap, el, si la ficat, de obicei ea, pentru ca el  isi face benevol praf ficatul prin diferite crisme, vor sa-l puna pe celalalt jos, sa-l domine, sa si-l faca indispensabil.
vina e mereu a celuilalt si nici unul nu va recunoaste ca-i invins.
haha, n-a fost sa fie, fiindca omul si oama sint facuti sa se cocoseasca unul pe altul. mereu. iaca beleaua.

Ma declar  saritoare contra acestei teorii nascute din dorinta barbatului de a-si pune la punct prin forta fizica superioara femeia. In locul armoniei conjugale proclamam spiritul conflictual cu surse si resurse in cine stie ce capriciu al destinului pentru a indreptati violentarea sexului delicat. Aceasta doamnelor si domnisoarelor, suratelor mele intru suferinta care a fost, este si va fi,  ne apare ca falsificarea ce ascunde vointa de putoare. Da, da, da, iata dovada, iata adevarata fata a barbatului. A cazut masca. Prostestez ferm , hotarat si viguros.

Edited by vrajitoarea666, 16 April 2006 - 17:48.


#35
Acamai

Acamai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 20.12.2005

View Postigraine, on Apr 16 2006, 17:36, said:

Totusi, e neaparata nevoie ca femeia din casa unui geniu sa fie neaparat "sclava"? Da, in cele mai multe cazuri, personalitatea ei este umbrita de cea a sotului. Dar de ce ar trebui sa conteze atat opinia lumii? De ce  nu putem lasa invidia deoparte macar pentru omul alaturi de care am ales sa traim? Nu pot sa cred ca toate cuplurile cu un "el" geniu au sfarsit intr-o relatie de genul stapan/sclava. Sa ne uitam la M.Eminescu si V.Micle. Bine, ei n-au fost niciodata casatoriti, dar daca le cititi corespondenta, numai sclava nu s-ar putea numi ea.  Cred ca se poate continua cu exemple chiar mai concludente

lasa mai eminescu si miclea, ca nu suporta comparatie. nu a stat langa el sa-i faca de mancare si sa-i creasca copiii.

#36
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
No, atunci.... Tudor Arghezi!  :peacefingers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate