Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Întrerupător dublu WIFI cu zgomot de comutație.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 26.02.2008
Buna ziua. Am un intrerupător WIFI dublu ca cel din poză. La împerecherea WIFI-ului cu Smart Life se aude un sunet oscilant de înaltă frecvență destul de supărător într-o cameră liniștită. Fără împerechere, întrerupătorul funcționează normal, fara zgomot însă  fără funcția de actionare prin aplicație .
Am legat si condensatorul între nul si fază pe bec, am încercat si fără el ( nu-și închide circuitul și nu se alimentează de loc) Am alimentat întrerupătorul cu fir de nul direct din doză....
Face la fel. Am trei bucăți identice cu același efect.

Aveți idee ce pot să îi fac? Nu le mai pot returna.

Mulțumesc.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 19 February 2024 - 10:05.


#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,519
  • Înscris: 19.03.2022
Nu ai primit si schema electrica sau de montaj ?
Ce spune acolo ?
Pune aici schema sa analizam ce mai trebuie.

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 26.02.2008
Asa se leaga cu condensator. Am scris mai sus ca am legat în toate modurile posibile. defectul se mentine. cred ca susrsa, care este pe spatele panoului frontal, intră în oscilație când consumă mai mult. Am sa desfac complet întrerupătorul să văd daca pot ridigiza bobina( le).

Menționez că și la legarea prin WIFI la aplicatie funcționează perfect dar are acel zgomot. Încă ceva: daca aprind un bec, oricare, zgomotul încetează. REPET : defectul este același și cu condensator și fără ( legare nul direct în aparat)

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 19 February 2024 - 11:09.


#4
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009
Cum banuiesti deja e ceva zgomot de la bobine care oscileaza sub 20 KHz. Asa face si routerul meu cand fac transferuri mai mari pe WIFI. E problema de design. Stiu ca unele montaje fixeaza bobinele cu rasini epoxidice sau alti adezivi care sa absoarba vibratiile. Daca iti dai seama care e bobina cu pricina poti incerca, dar nu te astepta la minuni.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001
Voi auziți la 20 kHz ceva?
Am făcut un test cu un generator. Nika nu aud la 20 kHz.

#6
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009
Am auzit si 20KHz, dar au trecut ceva ani de atunci. Vezi ca unele dispozitive incep sa atenueze mai sus de 18KHz. Am mentionat sub 20KHz fiindca nu e imposibil sa auzi frecventele astea mai ales daca esti tanar.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 26.02.2008
Coboară și mai jos. Prima a sesizat fetița ,mai mică. ea aude și generatorul pt șoareci. ( cu frecvență variabilă) Apoi, după un timp poți auzi armonici la frecvențe mai joase.

@djbiti1. O să încerc rigidizare cu epoxi sau cauciuc lichid.  Încerc.  Nu stiu daca face si receptorul/ emițătorul  de pe fată pe BT. Acum mi-am dat seama ca are si bt. Nu prea mă interesează BT ca are arie mică. Lumina o pot stinge prin WIFI și de la servici că o lasă copii aprinsă câteodată
M-am pricopsit cu ele.
Am câteva  cu touch, cu ecram de sticlă. Nu au niciun zgomot. Tot de la TUYA. Acelea au altă belea: daca le montezi prea adânc, se depărtează sticla de senzorul din interior și nu preia comanda. trebuie sa le aliniezi bine.

Edited by orlandobarbulescu, 19 February 2024 - 15:53.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
Armonicile sunt prin definiție superioare...  ce se aude este coil whinning din transformator sau unii electrolitici de proastă calitate care fac pe difuzorul la curenți pulsatorii mai mari.
Cu adezivi gen cauciuc lichid este periculos, ăștia după ani se ard, devin maronii și încep să conducă.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 26.02.2008
Mulțumesc. Nu stiam de cauciuc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate