Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Radiouri si antene in caz de shtf

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
am trait anii 70-80, stiu cum a fost.

nu am incredere in media noastra (=> mediasick)

ajunge aceasta dotare (tecsun pl 880 si sangean ats 909 x si loop antenna MW/AM)?

voi pe ce va bazati?

merci.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   112.7K   108 downloads
  • Attached File  2.jpg   115.06K   106 downloads
  • Attached File  3.mp4   2.08MB   12 downloads

Edited by mediasick, 18 February 2024 - 17:20.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 09.05.2005
Eu am in plan sa investesc curand o suma considerabila intr-un server NAS unde sa stochez o arhiva mare de carti in format electronic, wikipedia si fisiere media.

Pe partea de radio nu cred ca e cazul sa ai ceva foarte scump, mai repede ceva cum sunt cele pentru situatii de urgenta cu incarcare prin dinam.

Edited by LensFlare, 18 February 2024 - 17:35.


#3
danna995

danna995

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.09.2021
Nu merita.
Cu 140$ iti iei hack rf portapack de pe aliexpress si asculti tot de la 1Mhz pana la 6Ghz.
Si poti sa si transmiti pe ce banda vrei.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,149
  • Înscris: 30.04.2007
nu prea mai emite nimeni pe medii. la 40 km de bucuresti abea se mai prind caa vai de capul lor 2 posturi romanesti. pe scurte se mai aude cite ceva, dar iti trebuie un acord fin, pe ultra scurte, prindeam 3 posturi bulgaresti, bine, si citeva romanesti ca pe medii, in 70 ;)

#5
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.08.2021
In caz de shtf luat in considerare si ca o sa pice curentul definitiv, deci niama emisii radiodifuziune ... Asa ca si comunicare personala, un set de walkie talkie in banda PMR ar fi utile, atita timp cat accepta si baterii R3/R6 (AA/AAA pentru pretentiosi) pe langa acumulatoare reincarcabile. Si posibilitatea de a seta la ele tonuri DCS/DCSS pe ele pentru a ignora celelalte emisii pe canal, ca toata lumea o sa incerce sa le foloseasca in acelasi timp, si o sa fie cam mare aglomeratia pe 8+8 canale amarite...
Sunt fan Baofeng, la raportul pret/utilitate sunt infailibile, da unde o sa le incarc daca pica reteaua? inca nu mi-am tras fotovoltaice pe acoperisul blocului. Da, un sistem independent, cu un panou solar si un invertor ar rezolva incarcarea lor, pe linga alte minuni, da sa ai unde sa il plasezi si fixezi...

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,696
  • Înscris: 23.10.2006
Astea se pun, in caz de SHTF?
Attached File  WhatsApp Image 2024-02-18 at 17.46.09_e88f73e5.jpg   93.74K   121 downloads
Cu 2 antene:
https://www.amazon.d...00?ie=UTF8&th=1
Daca voi aveti impresia, ca o sa stati pe fotoliu in oras sau sat si o sa ascultati la radio in caz de......Posted Image Doar daca, iti astepti linistit sfarsitul.Posted Image

Edited by baribalu, 18 February 2024 - 18:01.


#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013

View Postr_murphy, on 18 februarie 2024 - 17:42, said:

nu prea mai emite nimeni pe medii. la 40 km de bucuresti abea se mai prind caa vai de capul lor 2 posturi romanesti. pe scurte se mai aude cite ceva, dar iti trebuie un acord fin, pe ultra scurte, prindeam 3 posturi bulgaresti, bine, si citeva romanesti ca pe medii, in 70 Posted Image

Foarte bine punctat!

#8
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Sa nu intelegeti gresit

media nationala te mintea in anii 70-80, iar media de afara nu

ca sa ti se confirme diferenta, pe vremea aia era de ajuns un radio, si cele 2 posturi consacrate

poate shtf nu e termenul cel mai bun, insa altul nu am gasit

Edited by mediasick, 18 February 2024 - 17:57.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,635
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmediasick, on 18 februarie 2024 - 17:18, said:

voi pe ce va bazati?
Pe internet.
Nu mai prinzi pe UL/UM mare lucru si nici pe US.
Iar cand e dezastru, e cum ii spune numele, peste tot, nu unde vrei tu. La cutremure si alte dezastre naturale, numai de radio nu-mi arde cu zidul peste mine, de parca am si loc de umblat...

Edited by neagu_laurentiu, 18 February 2024 - 18:11.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,800
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajdanna995, pe 18 februarie 2024 - 17:34, a scris:

Nu merita.
Cu 140$ iti iei hack rf portapack de pe aliexpress si asculti tot de la 1Mhz pana la 6Ghz.
Si are sensibilitate proasta si e dependent de un PC. TEF-ul e singurul care se mai discurca cat de cat onorabil.

Vizualizare mesajr_murphy, pe 18 februarie 2024 - 17:42, a scris:

nu prea mai emite nimeni pe medii. la 40 km de bucuresti abea se mai prind
Cred ca n-ai radio functional, se emite peste tot prin UE si la noi si se prinde perfect oriunde ai fi, vorba aia se aud si cu galena. La noi in tara sunt toate posturile radioului public pe medii si unul chiar pe lungi.

Vizualizare mesajneagu_laurentiu, pe 18 februarie 2024 - 18:05, a scris:

Pe internet.
In caz de shtf e printre primele care se deconecteaza / duce Posted image Poate doar daca ai instalatie satelit sa mai reusesti ceva. Nu de radiouri ai nevoie ci de unelte si arme.

[ https://www.dictionary.com/e/wp-content/uploads/2019/01/SHTF-6-300x300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 18 February 2024 - 18:21.


#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 31.01.2010

Vizualizare mesajmediasick, pe 18 februarie 2024 - 17:18, a scris:



voi pe ce va bazati?


FT897 si Morse.
Fereasca Sfintul sa ajungem acolo.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesajandreic, pe 18 februarie 2024 - 18:13, a scris:

Si are sensibilitate proasta si e dependent de un PC. TEF-ul e singurul care se mai discurca cat de cat onorabil.


Cred ca n-ai radio functional, se emite peste tot prin UE si la noi si se prinde perfect oriunde ai fi, vorba aia se aud si cu galena. La noi in tara sunt toate posturile radioului public pe medii si unul chiar pe lungi.

Am testat in zona parcului natural Comana din judetul Giurgiu si toate benzile AM/FM sunt bruiate sau semnalul este extrem de slab....

#13
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
ah... si un panoul; voltaic de 30 W o sa iau

acum am unul de 10 w si incarca un acumulator de 10000 mAh in 5-8 ore stand la soare

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,800
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajxmanyacs77, pe 18 februarie 2024 - 18:19, a scris:

Am testat in zona parcului natural Comana din judetul Giurgiu si toate benzile AM/FM sunt bruiate sau semnalul este extrem de slab....
Nu e banda bruiata ci radioul nefunctional optim. Cu ce ai incercat ? Eu prind din casa radio Tiraspol vorba aia... cu orice tecsun amarat pe 1413 si sunt inconjurat de o gramada de surse de interferente... care oricum dispar la SHTF ca pica curentul. In rural e chiar mai usor. Nu mai zic de Craiova care intra cu peste 40dB in capitala samd... sunt semnale mari pe unde medii in special noaptea dar trebuie sa ai scula buna la receptie.

LE - uite, 153kHz  de la noi (Bod Prasov) receptionat din Olanda / Amsterdam cu web sdr, adineauri.

Attached File  153 nederland.jpg   165.98K   46 downloads

Attached File  153 2.jpg   155.86K   59 downloads
Asta e DAC-ul RF -> Digital.

Nici macar nu are antena de unde lungi dedicata, e un wide band mini bat (whip) e drept, antena activa... cu target principal tot domeniul "AM", dar ia cu peste 65dB semnalul de la noi din tara... si cand ii auzi pe unii ca nu prind la 40km de Bucuresti... nu stiu, aruncati la gunoi "radiourile" alea Posted image

Asta e antena folosita de dispozitiv:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VhZzRu1cGE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached File  mini whip.jpg   144.83K   59 downloads

Edited by andreic, 18 February 2024 - 18:52.


#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,815
  • Înscris: 01.10.2002

View PostRaz0rblade, on 18 februarie 2024 - 17:52, said:

In caz de shtf luat in considerare si ca o sa pice curentul definitiv, deci niama emisii radiodifuziune ... Asa ca si comunicare personala, un set de walkie talkie in banda PMR ar fi utile, atita timp cat accepta si baterii R3/R6 (AA/AAA pentru pretentiosi) pe langa acumulatoare reincarcabile. Si posibilitatea de a seta la ele tonuri DCS/DCSS pe ele pentru a ignora celelalte emisii pe canal, ca toata lumea o sa incerce sa le foloseasca in acelasi timp, si o sa fie cam mare aglomeratia pe 8+8 canale amarite...
Am un set de statii PMR si statie CB pe masina (tot de la masina pot incarca si PMR-urile). Pe langa radio-ul de pe masina am un stick SDR pe care-l pot folosi la laptop. Foarte probabil ca in caz de diverse probleme nu voi ramane acasa ci voi incerca sa ajung intr-o zona mai sigura, asa ca nimic stationar nu e foarte util.

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,149
  • Înscris: 30.04.2007

View Postandreic, on 18 februarie 2024 - 18:13, said:

Cred ca n-ai radio functional, se emite peste tot prin UE si la noi si se prinde perfect oriunde ai fi, vorba aia se aud si cu galena. La noi in tara sunt toate posturile radioului public pe medii si unul chiar pe lungi.

man, sunt la o margine de sat, in mijlocul campului, pe linga fundulea. am incercat mai multe jucarii in sperantza ca pot auzi si eu ceva, fara sa dau in net. pe uus, radiourile cu autoscanare nu fac 2 bani, posturile avind semnal redus, nu le contorizeaza ca audibile si sare peste ele, cu greu pot sa "agatz" ceva pe manual. pe medii, asa cum am scris, parca Romania actualitati si antena satelor. dar slab de tot. la primavara o sa incerc sa intind o sirma prin curte, poate se mai imbunatateste ceva. orice sugestie este bine venita, totusi, sunt sceptic ca voi putea prinde multumitor vreun post.

#17
danna995

danna995

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.09.2021

View Postandreic, on 18 februarie 2024 - 18:13, said:

Si are sensibilitate proasta si e dependent de un PC. TEF-ul e singurul care se mai discurca cat de cat onorabil.


Cred ca n-ai radio functional, se emite peste tot prin UE si la noi si se prinde perfect oriunde ai fi, vorba aia se aud si cu galena. La noi in tara sunt toate posturile radioului public pe medii si unul chiar pe lungi.


In caz de shtf e printre primele care se deconecteaza / duce Posted Image Poate doar daca ai instalatie satelit sa mai reusesti ceva. Nu de radiouri ai nevoie ci de unelte si arme.

[ https://www.dictionary.com/e/wp-content/uploads/2019/01/SHTF-6-300x300.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Portapack nu are neovie de pc ca are ecran.
Sensibilitatea se poate ajusta cu un LNA

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.08.2006
Ce faci, le vinzi ?
https://www.olx.ro/d...un-IDi0W0i.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate