Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Prioritate in intersectie "nemarcata" benzi

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajNamidee, pe 16 februarie 2024 - 10:49, a scris:

Prioritate cu dreapta se da...daca cel de pe banda 3 e dreptaci si bun pe pumn.

Vizualizare mesajrobert23mg, pe 16 februarie 2024 - 10:50, a scris:

(1) Pe un drum public prevăzut cu minimum 3 benzi pe sens, când conducătorii a două autovehicule circulă în aceeaşi direcţie, dar pe benzi diferite, şi intenţionează să se înscrie pe banda liberă dintre ei, cel care circulă pe banda din dreapta este obligat să permită celui care vine din stânga să ocupe acea bandă.
pai era intrebarea pt raducanu ca n-am inteles ce a vrut sa zica cu propritatea de dreapta

#20
yokolen

yokolen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.08.2023

Vizualizare mesajTsunamii, pe 16 februarie 2024 - 10:37, a scris:

2, 3, 4, 5, pot circula inainte
Art. 107. -
" (2) La intersecțiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:
a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;
b) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga. Când circulația se desfășoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenționează să vireze la stânga sunt obligați să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.
https://lege5.ro/gra...p=gmydcnjvgezti
Intrucat cel de pe banda 5 traverseaza intersectia fara viraj, in timp ce cel de pe banda 4 vireaza usor stanga pentru a se incadra pe banda de langa axa drumului(se aplica schimbarea de directie cu tot ce implica aceasta), aparent cred ca banda 5 are prioritate teoretica  strict  in cazul asta. In cazul practic are dreptate ala care e mai  "confuz"

#21
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 17.08.2008
OUG 195/2002 norme "(2) Marcajele de ghidare au rolul de a materializa traiectoria pe care vehiculele trebuie să o urmeze în traversarea unei intersecţii ori pentru efectuarea virajului la stânga, fiind obligatoriu a se realiza în cazul în care axul central ori liniile de separare a benzii de circulaţie nu sunt coliniare."

#22
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,464
  • Înscris: 29.01.2008

Vizualizare mesajraducanu969, pe 16 februarie 2024 - 09:29, a scris:

Intotdeauna, intr-o intersectie cu 3 benzi ( Banda 1 - Dreapta sau Inainte ), Banda -  2 Inainte, Banda 3 ( Obligatoriu Stanga )
Tocmai asta e problema, că nu e întotdeauna așa. De exemplu aici:
https://www.google.r...hl=ro&entry=ttu
Attached File  sjt.jpg   689.55K   31 downloads
Am făcut la stânga de pe prima bandă pentru că era aglomerat și urma să merg apoi pe prima stradă la dreapta, dar am fost nevoit să evit o mașină care dorea să meargă înainte spre parcarea spitalului. Am tras de volan și am frânat pentru a evita impactul, l-am lăsat să treacă pentru a nu bloca intersecția și mi-am văzut de drum. Când se merge bară la bară e mai greu să vezi în timp util marcajele pe asfalt, puțină politețe în trafic nu strică.

#23
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 26.07.2023

Vizualizare mesajraducanu969, pe 16 februarie 2024 - 09:29, a scris:

Intotdeauna, intr-o intersectie cu 3 benzi ( Banda 1 - Dreapta sau Inainte ), Banda -  2 Inainte, Banda 3 ( Obligatoriu Stanga )
Intotdeauna, daca nu exista marcaje care sa spuna altfel, aia care merg inainte pot ocupa orice banda/rand.

#24
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
In RO nu e regula "fermoarului"! E doar cu prohab!

#25
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.06.2023

Vizualizare mesajTsunamii, pe 16 februarie 2024 - 10:35, a scris:

Arunca permisul



De pe 4 NU ai voie sa virezi stanga
De pe 5 poti vira stanga dupa ce dai prioritate vehiculelor care circula din fata

Eu zic sa te mai gandesti Posted image la ce am prezentat cu 3 benzi pe sens care, 100% au marcaj pe carosabil si iti mai explic odata

banda 1 - dreapta sau inainte ( daca exista si Semnul Aditional care iti permite sa faci Stanga chiar daca este Rosu, poti )
banda 2 - inainte
banda 3 - stanga Obligatoriu

O sa iti fac o poza dintr-o astfel de interesectie ca sa fi sigur ;)

numai daca dupa intersectie sunt iarasi 3 benzi, poti sa mergi inainte Posted image

Vizualizare mesajalin2pas, pe 16 februarie 2024 - 11:20, a scris:

Tocmai asta e problema, că nu e întotdeauna așa. De exemplu aici:
https://www.google.r...hl=ro&entry=ttu
Atașament sjt.jpg
Am făcut la stânga de pe prima bandă pentru că era aglomerat și urma să merg apoi pe prima stradă la dreapta, dar am fost nevoit să evit o mașină care dorea să meargă înainte spre parcarea spitalului. Am tras de volan și am frânat pentru a evita impactul, l-am lăsat să treacă pentru a nu bloca intersecția și mi-am văzut de drum. Când se merge bară la bară e mai greu să vezi în timp util marcajele pe asfalt, puțină politețe în trafic nu strică.

Eu am zis 3 benzi, nu 4 cat sunt in poza.

Vizualizare mesajxcit, pe 16 februarie 2024 - 10:38, a scris:

Care e aia? daca banda 1 vrea sa treaca pe b2 si b3 vrea sa treaca pe b2 se da prioritate de dreapta?

ma refer de pe banda 5, cand vrei sa faci la stanga, trebuie sa acorzi prioritate celor care iti vin din dreapta ta. fiind o portiune unde benzile sunt cu marcaj, obligatia conducatorului auto este de a Respecta semnificatia marcajelor, mai ales ca este si linie continua, iar apoi, orice manevra cu 25 m inainte de inetrsectie ( stiu ca inainte era de 50 m ) este Interzisa. acum ca mia facem cate o Romaneasca!

Vizualizare mesajMareleIntelept, pe 16 februarie 2024 - 11:44, a scris:

Intotdeauna, daca nu exista marcaje care sa spuna altfel, aia care merg inainte pot ocupa orice banda/rand.

In orice intersectie, benzile sunt semnalizate prin Marcaje, in lipsa lor Indicator sau in lipsa lor Semafor. Eu, nu am vazut niciunde in Europa si nici un tari NO UE, benzile inaninte de intersectie, sa nu fie semnalizate. Da, daca este cu 2 benzi atunci ( cei de pe banda 1 pot face Stanga sau Inainte si cei de pe banda doi, Inainte sau Dreapta )

Edited by raducanu969, 16 February 2024 - 12:25.


#26
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005

Vizualizare mesajxcit, pe 16 februarie 2024 - 10:38, a scris:

Care e aia? daca banda 1 vrea sa treaca pe b2 si b3 vrea sa treaca pe b2 se da prioritate de dreapta?

Situatia este clar reglementata, cel de pe b1 da prioritate celui de pe b3, si desgiur, nu este prioritate de dreapta

#27
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajraducanu969, pe 16 februarie 2024 - 12:19, a scris:

ma refer de pe banda 5, cand vrei sa faci la stanga,
Asa e ok, am inteles

#28
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,273
  • Înscris: 13.03.2017
Asta e din ciclul - un prost aruncă o piatră-n baltă și zece înțelepți se chinuie s-o scoată

Prioritate absoluta are ozeneu' entitatilor superioare de pe Alpha Centauri dupa care orice bemveu' dizel cu volan pe dreapta si inmatriculat pe Bulgaria dom'le

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,190
  • Înscris: 19.09.2005

Vizualizare mesajyokolen, pe 16 februarie 2024 - 08:46, a scris:

...
de cati ani ai permisul de conducere ?

#30
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.06.2023

Vizualizare mesajyokolen, pe 16 februarie 2024 - 11:08, a scris:

Art. 107. -
" (2) La intersecţiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puţin 50 m înainte de intersecţie, următoarele poziţii:
a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre dreapta;
b) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcţia de mers spre stânga. Când circulaţia se desfăşoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenţionează să vireze la stânga sunt obligaţi să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.
https://lege5.ro/gra...p=gmydcnjvgezti
Intrucat cel de pe banda 5 traverseaza intersectia fara viraj, in timp ce cel de pe banda 4 vireaza usor stanga pentru a se incadra pe banda de langa axa drumului(se aplica schimbarea de directie cu tot ce implica aceasta), aparent cred ca banda 5 are prioritate teoretica  strict  in cazul asta. In cazul practic are dreptate ala care e mai  "confuz"

Sunt situatii cand, banda 1 ( de langa bordura ) poti face atat Dreapta cat si Inainte si am sa revin cu o poza in acest sens, chiar si in cazul Giratoriilor, in preselectie banda 1 ( inainte, adica sa faci giratoriul sau dreapta ) banda 2 doar inainte ( adica sa faci giratoriul )

#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca e un fetis pentru unii asta cu regulile de circulatie si cum, ce, cand, unde cum se merge intr-o intersectie. Daca nu se dezbate teoria chibritului pe softpedia, nu se poate sa existe forumul :))
Dezbatem firul un 4 cand sigur in intersectia aia clar e indicat si altfel, nu numai pe jos, care incotro se duce. Ori semn de circulatie, ori semaforul, ceva sigur este.

#32
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.06.2023
Si ATENTIE ( atat de mult s-au schimbat normele in vigoare incat, daca un Politist cu spirit de observatie, iti poate lua foarte usor permisul, bazanduse pe faptul ca, Nu ai respectat semnificatia / marcajul semnelor de pe carosabil ), normal ar trebui Reglementate si in Legislatie iar apoi, prin intermediul Hotarilor Locale luate impreuna cu Serviciul Poilitiei Rutiere, in localitatea respectiva, se pot schimba multe Posted image

Edited by raducanu969, 16 February 2024 - 12:33.


#33
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 01.02.2007
Eu as propune sa nu se mai faca ore de teorie la scoala de soferi, sa-i trimita pe toti aci' pe forum. La ce "instructori" sunt pe aici garantat, in 6 luni sunt mai putine masini pe sosele, trafic mai lejer.

Edited by dacibesti, 16 February 2024 - 12:37.


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,047
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajdacibesti, pe 16 februarie 2024 - 10:50, a scris:

Serios?! Pe banda 5 e marcaj obligatoriu la stanga

FALS:

Vizualizare mesajyokolen, pe 16 februarie 2024 - 08:46, a scris:

Se da urmatoarea intersectie:
In realitate , spre deosebire de poza marcajele 5,4... nu exista.

Vizualizare mesajyokolen, pe 16 februarie 2024 - 11:08, a scris:

Intrucat cel de pe banda 5 traverseaza intersectia fara viraj, in timp ce cel de pe banda 4 vireaza usor stanga pentru a se incadra pe banda de langa axa drumului(se aplica schimbarea de directie cu tot ce implica aceasta), aparent cred ca banda 5 are prioritate teoretica  strict  in cazul asta.

Nu inteleg ce analiza e asta?
Daca schimba banda 4 -> 5 N-O FACE in intersectie si trebuie sa se asigure

Vizualizare mesajraducanu969, pe 16 februarie 2024 - 09:29, a scris:

Intotdeauna, intr-o intersectie cu 3 benzi ( Banda 1 - Dreapta sau Inainte ), Banda -  2 Inainte, Banda 3 ( Obligatoriu Stanga )
Apoi scrii:

Vizualizare mesajraducanu969, pe 16 februarie 2024 - 12:19, a scris:

numai daca dupa intersectie sunt iarasi 3 benzi, poti sa mergi inainte

Intotdeauna se bate cap in cap cu "numai daca", hotaraste-te

D-aia am spus sa arunci permisul. Banda 3 intr-o intersectie cu 3 benzi NU ESTI OBLIGAT sa faci stanga

Edited by Tsunamii, 16 February 2024 - 13:05.


#35
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.06.2023

Vizualizare mesajTsunamii, pe 16 februarie 2024 - 13:04, a scris:

FALS:





Nu inteleg ce analiza e asta?
Daca schimba banda 4 -> 5 N-O FACE in intersectie si trebuie sa se asigure


Apoi scrii:


Intotdeauna se bate cap in cap cu "numai daca", hotaraste-te

D-aia am spus sa arunci permisul. Banda 3 intr-o intersectie cu 3 benzi NU ESTI OBLIGAT sa faci stanga

Ai vazut ca am fost destul de explicit la afirmatia ta, cat despe banda 3 o sa iti arat Exemplu, ca alta data, sa intelegi ca, Nu e cum sti din carti. Repet ( in baza unor Hotarari locale, impreuna cu Serviciul Politie Rutiere ) se pot schimba multe Posted image Atentie la Neatentie.
Apropo, vezi ca am mai mentionat si situatii diferite in cazul Giratoriilor dar si ti-am dat examplu de o astfel de intersectii in Craiova

Una e in carte, alta e in realitate.

pentru tsunamii - uite exmplul despr ecare tot ti l-am spus Posted image

1. Sunt 4 benzi de Preselectie inainte de intersectie ( banda 1 Obligatoriu dreapta; Benzile 2 si 3 Obligatoriu inainte; Banda 4 Obligatoriu Stanga ), repet, in Craiova

2. O alta situatie unde te obliga sa faci Stanga pe a 3 - a banda

3. O alta situatie in cazul unui Giratoriu

Attached Files


Edited by raducanu969, 16 February 2024 - 13:40.


#36
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.06.2006

Vizualizare mesajdacibesti, pe 16 februarie 2024 - 10:50, a scris:

Serios?! Pe banda 5 e marcaj obligatoriu la stanga
omul a scris clar inca de la inceput: "In realitate , spre deosebire de poza marcajele 5,4... nu exista" sau tu te uiti numai la poze?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate