Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Oamenii copilarosi

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 04.11.2022
Copilaria, oricat ar nega cineva, este cea mai frumoasa perioada a vietii. Ia ganditi-va....la varsta aia vezi lumea cu alti ochi, cand te maturizezi incepi sa vezi adevarata hidosenie a lumii. Probabil ceva din subconstient nu vrea sa rupa legatura definitiv cu acea perioada. Daca ar fi sa aleg sa ma pot intoarce in timp, as alege fara sa clipesc perioada copilariei.

 sorin147, on 04 februarie 2024 - 20:19, said:

Daca la 41 de ani inca ma mai joc jocuri pe calculator, sunt copilaros?

La mine mai pune 10 ani....si ieri am terminat de jucat COD Vanguard pe consola Posted Image

#38
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 17.10.2018

 Pavel54, on 05 februarie 2024 - 11:30, said:

Copilaria, oricat ar nega cineva, este cea mai frumoasa perioada a vietii. Ia ganditi-va....la varsta aia vezi lumea cu alti ochi, cand te maturizezi incepi sa vezi adevarata hidosenie a lumii. Probabil ceva din subconstient nu vrea sa rupa legatura definitiv cu acea perioada. Daca ar fi sa aleg sa ma pot intoarce in timp, as alege fara sa clipesc perioada copilariei.


La mine mai pune 10 ani....si ieri am terminat de jucat COD Vanguard pe consola Posted Image

Asa e Pavel54  !

#39
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007
Ba! Iar va fute grija altora? Suntem toti diferiti, din fericire. Ce ar fi sa ne imitam trasaturile de caracter..
Unii sunt glumeti, haiosi, altii deprimati, acrituri, nesuferiti.

Astazi am stat de vorba la telefon 10 minute cu socru meu.. nu stiu, poate ca fiind anesteziat in gura vorbesc ciudat, nu m-a recunoscut? In general ii inchid cand suna, sau schimbam maxim 3-4 proporzitii.


De cand s-a pensionat devenise genul de persoana pe care sa o eviti, mereu pus pe scandal, uracios.  
Mai bine o persoana vesela decat una care emana frustrare si negativitate, ura.


View PostPavel54, on 05 februarie 2024 - 11:30, said:

Daca ar fi sa aleg sa ma pot intoarce in timp, as alege fara sa clipesc perioada copilariei.

si eu, dar pana la 10 ani, cand au inceput rand pe rand sa-mi moara bunicii si am realizat mai tarziu ca viata e o boala mortala cu transmitere sexuala.

Edited by tfmercedez, 06 February 2024 - 15:11.


#40
krokod1lusinc3r

krokod1lusinc3r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.09.2020
Im termen străin, se numeste "man-child", adică un adult cu gandire copilareasca. Eu nu pot sa ma consider copilaros, in inima am si eu bucuriile mele cu care m-am molipsit din copilărie, cum ar fi colectionatul de mașini, privind tractoare sau chiar tiruri care trec pe sosea. Asta e boala mea, bine, nu doar a mea, multi la varste de după 20 de ani mai aduna din astea, altii chiar au cutii si lazi pline de ele, pentru mine astea înseamnă fericire.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,504
  • Înscris: 04.05.2006

 gogosaru100, pe 04 februarie 2024 - 18:14, a scris:

am observat ca acesti oameni stau cu parintii in general, care le pompeaza bani la peste 30 ani , le gatesc spala parintii
am si eu o prietena care e fix asa. maica-sa bolnava, ii gateste , spala, face curatenie in casa se duce la munca
ea, sta , si spune ca o doare spatele
cand ceilalti ii atragem atentia, mereu spune-mami are grija de mine(desi maica-sa mai are cativa ani de trait din cauza bolii)
nu iese deloc din zona ei de confort. vrea copil, dar nu vorbeste cu nimeni
si nu, nu este critica sau barfa . doar atrag atentia ca deja "nivelul de comoditate, copilarosenie " e foarte toxic pt persoana in cauza
deci...
ca sa nu mai zic ca in copilarie, a fost printesa casei.
si nu, nu are serviciu
Asta nu e copilarosenie, e ceva mult mai grav. Copilarosenia aia care a generat subiectul de fata, nu are nicio treaba cu răsfățul administrat in copilărie, sunt chestii mult mai complexe dpdv psihologic. Sunt mai multe tipuri de oameni copilăroși, unii pentru ca au tipologie de rebel, alții din pură prostie, unii (majoritatea) sunt perfect maturi dpdv socio-profesional, dar au rămas la stadiul de copil dpdv emoțional.
Nu există un răspuns general….si nici nu putem afirma cu certitudine ca a deveni matur și serios din toate punctele de vedere este cel mai bun lucru pentru un om. 🤷
Până la urmă, cei care au adus cele mai mari beneficii omenirii, care au generat cele mai mari schimbări în istorie, au fost nonconformiștii.

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007
In triplexul unde stau, o doamna la vreo 60 de ani sta si are grija de mama, care merge spre 90, nu a fost maritata niciodata. Am inteles ca mai are niste apartamente date in chirie.
Ceilalti, ambii merg spre 60, daca nu au trecut de 60, stau cu mama soacra, care si ea are vreo 87 de ani. De cateva luni, fiul de 30 sa mutat la un bunic cu o prietena, ca prea se aglomera locuinta  initiala.
Nu vad nimic nelalocul lui in a sta cu parintii.
Daca va uitati in jur, la ce se construieste actualmente, foarte multe case sunt deadreptul imense, cu 5-6 camere, chiar si doua etaje. Chiar si pe forum era un subiect deschis de cineva care dorea sa isi faca alta casa mai mare. Lumea sta inncase din ce in ce mai mari, duble fata de ce se construia acum 100 de ani.
Pentru ce isi face lumea asa case mari? Ca sa se rataceasca prin ele? Cred ca toti isi doresc sa stea confortabil, sa aibe si loc pentru copii sau nepoti.

Chiar si prin vecini, unde era deja o casa maricica, am vazut ca se extind cu contructia.
Alti vecini care au cumparat recent, s-au pus sa modifice o casa care si asa era mare: demisol si parter, vreo 4 camere mari, plus multe spatii auxiliare. Astia au si mansardat casa, adaugand inca vreo 3 camere mari, in total cred ca vor fi 6-7camere, din strada zici ca e hotel casa. Momentan stau in chirie cu mama.
Chiar i-am intrebat daca se muta acolo cu parintii din Oltenia, sau cu alti cumnati, surori, dar au spus ca doar ei doi si cu cei doi copii mici, intr-o casa de 250-300mp.

Edited by tfmercedez, 07 April 2024 - 23:31.


#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajPavel54, pe 05 februarie 2024 - 11:30, a scris:

Copilaria, oricat ar nega cineva, este cea mai frumoasa perioada a vietii. Ia ganditi-va....la varsta aia vezi lumea cu alti ochi, cand te maturizezi incepi sa vezi adevarata hidosenie a lumii. Probabil ceva din subconstient nu vrea sa rupa legatura definitiv cu acea perioada. Daca ar fi sa aleg sa ma pot intoarce in timp, as alege fara sa clipesc perioada copilariei.
Mie nu mi-a placut copilaria (cu exceptia vacantelor de vara) din cauza autoritarismului parintilor si scolii.

Cam de la 18 ani din 2003 a inceput sa-mi placa, studentia a fost frumoasa si usoara, dar cea mai frumoasa perioada a fost 2009-2013 alaturi de anul 2006.

Cand simti ca te-ai despartit de copilarie? Cand iti moare unul sau amandoi parintii. Tatal a murit in 2014, nimic nu a mai fost la fel dupa aceea. E mai bine decat in copilarie acuma, dar tot nu mai e ca in ceea ce numesc eu vremurile de aur, 2009-2013.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate