Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Motocultor fin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
ADRYAN1992

ADRYAN1992

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 29.09.2013
Intra pe grupuri pe facebook si cauta lombardini sau goldoni 16-18-20 cp diesel sunt printre cele mai bune.Eu am cumparat cu 11 mil lombardini pe benzina de 10 cp nu arata estetic wow si trebuie sa i schimb cutitele dar imi fac treaba lejer cu el astea noi sunt chinezarii si nu merita.Anu trecut am dat cu freza cu un Lombardini de 18 cp si freza de 80 are treapte 1-2-3 la roti si separat pe freza 1-2-3 mergea singur doar il mai dirijam putin.

#20
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Vorbim de avioane deja, ce depasesc bugetul initiatorului, sh fiind si in toate mintile lui. Sa il iei si sa te apuci de segmentat motor, ori reconditionat cutie sau grup... neah, nu merita sa arunci banii.

#21
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Nu mai pot edita.

View Postlogosu, on 04 februarie 2024 - 14:03, said:

, însă cel mai mult mă interesa un plug, cel puţin la început până mai desţelenesc terenul.
  Pt arat, parerea mea, trebuie ceva greu, nu faci fata cu un motofas de genul asta, mai ales daca e teren lutos. Ar trebui ceva in genul Zubr, Kentaur, Zimbru, care practic e aceeasi treaba, cu o alta denumire. Dar acestea, chiar daca au diferential si reductor, sunt greu de manevrat in spatii mai inguste datorita gabaritului si greutatii (intre 250 si vreo 400 de kg daca nu ma inseala memoria).
Ceea ce se vede in unele clipuri de pe youtube, arat cu tartarete ce nu depasesc suta de kile, este ori pe un teren care e lucrat in permanenta, deci afanat, ori e un mare fail, ”aratura” neavand mai mult de 10 cm adancime.

Si mare atentie la un utilaj de un asemenea gabarit, poate sa omoare foarte usor, o secunda de neatentie poate fi fatala.

Edited by claut07, 04 February 2024 - 16:46.


#22
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
am 800 metri in curte pe care am pus pomi fructiferi ,un pamint bun( pufos )arat cu cal in trecut (Baragan) .doresc un motocultor bun si nou (fara probleme pentru mine) sa aereisec si maruntit locul.mai ingrop ingrasamint origine animale.azot,NPK..am vazut ca Honda mentionata in mesajul de mai sus este motosapa,eu vreau motocultor(WEIMA WMX 620 CU freza tractabila ( 5000 lei +-.)daca puteti recomanda si altceva multumesc anticipat.nu am nevoi de plug,nu ar.

Edited by marian_nic65, 04 February 2024 - 18:22.


#23
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Motocultorul, prin definitie, este acel utilaj ce are cel putin doua prize de putere, una direct de la motor, a doua de la cutia de viteze, diferential cu sateliti, reductor, sa aiba o greutate minima de....unii zic macar 150 de kile, adica un utilaj versatil, un mic tractor pe doua picioare. Ceea ce iese in afara descrierii este motosapa, cu denumirea generica de motocultor, mai sunt si acele struto-camile precum weima citata.

Referitor la ceea ce doriti dumneavoastra, asta sau asta. Asta daca nu va deranjeaza probabilitatea ca dupa vreun an sa schimbati un semering, garnitura sau sa inlocuiti un cablu electric (asta mai mult la Progarden). Le gasiti la diferite preturi, pe diferite site-uri. Si accesoriile la fel. Diferente intre ele, desi par identice, ar putea fi la prinderea accesoriilor, conexiunea la priza de putere si prinderea la butuc a rotii. Spun asta pt ca pe unul il vinde chinezul pt romani, iar pe celalalt pt maghiari, parca. Acum, dumneavoastra stiti daca merita sa investiti atat pt 800 mp.

#24
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.11.2012
Multumesc mult pentru ajutor.O seara linistita sa aveti!

#25
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2008
Am vrut acum să iau Weima 620 şi problemă: nu se poate ataşa plug la o motosapă ca asta cu freză tractată. Mă gândeam că există un plug mai universal care se poate adapta, însă vânzătorul a spus că nu ai de ce să-l prinzi şi e şi mai joasă nu e făcută pentru plug. Oare nu există ceva adaptat să-i poţi pune şi plug?
Încep să mă gândesc la motocultoarele italiene alea vechi, dacă n-ar fi o opţiune mai bună.

#26
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
Am Weima 1100 C, echipat si cu plug si cu freza tractata (nu in acelasi timp bineinteles).

#27
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2008
Nu am găsit 1100C cu freză tractată. Există freză tractată de cumpărat separat dar peste tot e lipsă stoc. Cum merge motocultorul cu freza tractată, e uşor de mânuit?

#28
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 08.09.2019
Cu freza nu e o problema, cu intoarcerea da, e dificil, al meu nu are diferential.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate