Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ati lupta pentru Romania / NATO?

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1388 replies to this topic

#1369
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,056
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 11:15, said:

Vezi tu, in vreme de razboi toti cei care au o arma la indemana pot lua masuri drastice si executa foc direct... E preferabil sa nu le dai sentimentul ca vrei sa le pui viata in pericol bietilor incorporati cu forta, ca-s mai multi si foarte preocupati de integritatea lor corporala...

Nu asa functioneaza treburile astea.

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 15:28, said:

As lupta doar ca sa-mi scot familia dintr-o situatie dificila, in timpul evacuarii ei

Deci tu vrei sa-ti pui in pericol familia numai ca sa poti s-o stergi din tara?

#1370
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View Postedy_wheazel, on 09 aprilie 2024 - 22:40, said:

Nu asa functioneaza treburile astea.
Crezi tu, intr-un mod naiv...

#1371
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,056
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWotan, on 09 aprilie 2024 - 22:41, said:

Crezi tu, intr-un mod naiv...

Pregatirea militara nu inseamna sa-i dea o pusca ca la Stalingrad si la urmatorii doi cartuse, si sa-i trimita sa ia cu asalt pozitiile inamicului strigand "uraaaaaa!" in timp ce in spate ii asteapta comisarii sa-i impuste daca se retrag (apropos, chestiile astea nu s-au intamplat nici la Stalingrad). Primesti munitie doar dupa ce ai invatat sa lupti si doar cand e cazu' de lupta, doar nu crezi ca impart aia cartuse precum bomboanele printre aia ce tocmai au intrat pe poarta si au primit o arma.

#1372
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002
Mda. Esti naiv...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xigl1jkZUiA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exact astfel de chestii faceau jegurile alea sovietice. Inteleg ca esti filorus, dar exista o limita a nivelului de propaganda...

#1373
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,056
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWotan, on 09 aprilie 2024 - 22:58, said:

Exact astfel de chestii faceau jegurile alea sovietice. Inteleg ca esti filorus, dar exista o limita a nivelului de propaganda...

Filorus esti tu. Mai esti si analfabet pe istorie care vine cu exemple din filme, bine ca nu-mi arati si Call of Duty World at War. Pentru cultura ta generala: deja la Stalingrad sovieticii erau bine inarmati. Comisarii stateau in spatele frontului, da' nu ca sa-i impuste cu mitraliera ci sa le dea bobarnace si sa-i organizeze in unitati noi ca sa-i trimita inapoi. Executau tradatorii si dezertorii, nu orice soldat random care se retragea in urma atacului (apropos, in general nemtii erau aia care atacau, probabil acolo in film era un contra atac sovietic sau ceva).

#1374
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View Postedy_wheazel, on 09 aprilie 2024 - 23:06, said:


Filorus esti tu. Mai esti si analfabet pe istorie care vine cu exemple din filme, bine ca nu-mi arati si Call of Duty World at War. Pentru cultura ta generala: deja la Stalingrad sovieticii erau bine inarmati.
Vai cata propaganda prosovietica. Macar iei ceva bani, sau o faci pe gratis ca fraierul? :)

#1375
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,056
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWotan, on 09 aprilie 2024 - 23:46, said:

Vai cata propaganda prosovietica. Macar iei ceva bani, sau o faci pe gratis ca fraierul? Posted Image

Istoria ii propaganda prosovietica? :D Tu ai 12 ani sau trebuie sa porti casca de protectie cand iesi afara chiar daca nu esti cu bicicleta? :D Apropos, vezi ca pe logica asta esti pro-sovietic daca te uiti la "Enemy at the gates" deoarece ii arata pe sovietici cum se bat cu nemtii. Numa' zic :D

#1376
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 29.01.2008

View Postedy_wheazel, on 09 aprilie 2024 - 22:48, said:

Pregatirea militara nu inseamna sa-i dea o pusca ca la Stalingrad si la urmatorii doi cartuse, si sa-i trimita sa ia cu asalt pozitiile inamicului strigand "uraaaaaa!" in timp ce in spate ii asteapta comisarii sa-i impuste daca se retrag (apropos, chestiile astea nu s-au intamplat nici la Stalingrad). Primesti munitie doar dupa ce ai invatat sa lupti si doar cand e cazu' de lupta, doar nu crezi ca impart aia cartuse precum bomboanele printre aia ce tocmai au intrat pe poarta si au primit o arma.
Niște date referitoare la bătălia de la Stalingrad: acolo au fost încercuiți 290.000 de militari germani, dintre care au fost luați prizonieri 91.000 (adică atâția au supraviețuit luptelor). Dintre aceștia, doar 6.000 s-au mai întors după război, restul au îngrășat pământul Siberiei. Altă cifră: pierderile în rândul militarilor Axei au fost de 850.000 de oameni. Poate reușește cineva să explice cum ar fi reușit trupele sovietice să provoace aceste pierderi atacând cu o pușcă la doi militari.
https://ro.wikipedia...e_la_Stalingrad

#1377
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 29.01.2008

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 15:28, said:

As lupta doar ca sa-mi scot familia dintr-o situatie dificila, in timpul evacuarii ei. Razboiul secolului XXI e un razboi de inalta tehnologie, care trebuie purtat de profesionisti. Treaba noastra ca civili e sa ne platim constiincios taxele, luna de luna, astfel incat salariile acestor profesionisti sa poata fi platite. Avand in vedere ca avem 1,3 milioane de bugetari si doar 70.000 de militari pofesionisti, este evident pentru oricine ca marimea armatei de profesionisti poate fi dublata sau triplata fara un efort financiar diferit, doar din redistribuirea alocarilor bugetare.
Daca statul roman prefera sa nu se pregateasca pentru viitorul conflict si sa spere ca va gasi o solutie rapida pe moment (adica recruti nepregatiti), ei bine, dezamagire. Sunt si alte state care pot sa beneficieze de taxele platite de mine... Stat care va avea sa speram intelepciunea sa isi pregateasca din timp soldatii profesionisti atunci cand vede ce se intampla la frontiera de est a NATO.
Oare cum vei lupta să îți aperi familia? În vreme de război polițiștii nu vor aștepta să fie luați pe capota mașinii și nu vor sta să se uite cum colegul lor e luat astfel, ci vor realiza niște găuri de aerisire pentru creierul încins al șoferului.
Dacă vrei să poți să îți găsești un loc de muncă în străinătate pentru a plăti taxe altui stat poate ar trebui să te grăbești, pentru că în caz de război vor fi atât de mulți refugiați încât e posibil să nu găsești nici să speli WC-urile badantelor.

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 17:56, said:

Pobabil vor mai fi cate unii care vor incerca sa se bage in fata la iesire, in loc sa-si astepte disciplinati randul. Suntem in Romania...
Scuze, nu am știut că tu ești o combinație de Muhhamad Ali cu Rambo și John McClane.

View PostWotan, on 09 aprilie 2024 - 08:49, said:

Exact. Tehnologia de varf si profesionalismul celor care folosesc aceasta tehnologie decid rezultatele confruntarilor. Doar ca "expertii" nostri incremeniti in trecut nu-si bat capul cu astfel de probleme. Un exemplu: noi ne-am angajat atunci cand am intrat in NATO sa dam minim 2% din PIB anual pe cheltuieli de aparare.
NATO: România dă bani la Armată doar pe hârtie. Experții vorbesc despre trădare națională
"România a alocat 2,5% din PIB Ministerului Apărării Naționale (MApN) în 2023, dar a reușit să cheltuiască doar 1,6%, arată o analiză NATO. Cu acest prag, România se situează sub media Alianței, de 1,73%. „Statistica Alianței, care se bazează pe datele colectate până în februarie 2024, arată că Armata a cheltuit de fapt 1,6%, mult sub pragul minim cerut de NATO”, spune un raport NATO privind cheltuielile aliaților. Astfel, România nu a atins ținta obligatorie de 2% din PIB pentru Apărare decât în anul 2020, mai arată documentul citat."
Daca statul decide sa nu-si indeplineasca obligatiile sale, inclusiv pe cele asumate fata de aliatii sai din NATO, cum ar putea sa pretinda obligativitatea sacrificiului de la simplii cetateni, proprii sau din alte state NATO?
Mai tii minte ce zicea presedintele american Trump?
Un consilier al lui Trump cere ca țările NATO care nu alocă 2% din PIB pentru apărare să nu mai fie protejate de Articolul 5
In caz de conflict riscam sa fim singuri, pentru ca statul a refuzat sa-si indeplineasca obligatiile legale.
Evident ca am luat nota de faptul ca statul refuza sa se pregateasca de conflict, iar in caz ca va izbucni unul, ne orientam si noi. Nu suntem noi fraierii care vor trebui sa repare situatia creata de decidentii din politica si armata.
Statul român care a luat deciziile pe care le-a luat e condus de reprezentanții votați de cetățenii acestei țări care au mers la vot. Cei care i-au votat, precum și cei care au refuzat să meargă la vot nu au voie să se plângă.

#1378
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,024
  • Înscris: 10.01.2023

View Postalin2pas, on 10 aprilie 2024 - 07:40, said:

În vreme de război polițiștii
...vor fi primii la fugă, nici nu vor aștepta să termine fata pensatul sprâncenelor că vor sări direct din scaun pe direcția graniță și zbir

faptul că te bazezi pe ei, care mai mult de a juca biluțe pe telefon nu sunt capabili, să ne împuște în cap prin trafic îmi confirmă cât de rupt de realitate poți fi

#1379
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View Postalin2pas, on 10 aprilie 2024 - 07:25, said:

Niște date referitoare la bătălia de la Stalingrad: acolo au fost încercuiți 290.000 de militari germani, dintre care au fost luați prizonieri 91.000 (adică atâția au supraviețuit luptelor). Dintre aceștia, doar 6.000 s-au mai întors după război, restul au îngrășat pământul Siberiei. Altă cifră: pierderile în rândul militarilor Axei au fost de 850.000 de oameni. Poate reușește cineva să explice cum ar fi reușit trupele sovietice să provoace aceste pierderi atacând cu o pușcă la doi militari.
https://ro.wikipedia...e_la_Stalingrad
Per total, in al doilea razboi mondial, sovieticii au pierdut 26-27 milioane de cetateni, aproape jumate dintre toti mortii din razboi. Pe locul 2 sunt chinezii, 15-20 milioane, pe locul 3 germanii, 6-7 milioane.
https://worldpopulat...ties-by-country
Exemplul sovietic ne arata ce teribile pierderi de vieti poate sa produca o conducere inepta, atat politica cat si militara. Si cat de catastrofica poate fi trimiterea recrutilor fara pregatire militara pe front.

Acelasi nivel de pierderi masive printre rusi se vad din nou in actualul razboi din Ucraina, unde rusii au folosit in mod repetat tehnici de WW1, cu asalt frontal al transeelor ucrainiene, de catre recruti trimisi cu forta la razboi. Rezultatul, pierderile rusilor se apropie deja de juma de milion de cetateni...
https://www.minusrus.com/en

E o tactica foarte paguboasa. Orice stat civilizat vizat de extinderea conflictului trebuie sa ia nota de rezultatele oribile ale folosirii cetatenilor fara experienta pe front si sa investeasca de urgenta in pregatirea unei armate profesioniste. Si de asemenea sa aloce acel minim de 2% din PIB pe care NATO il cere tuturor membrilor sai, ca sa nu se trezeasca pe cont propriu pentru ca si-a respectat angajamentele in cadrul Aliantei.

View Postalin2pas, on 10 aprilie 2024 - 07:40, said:

Statul român care a luat deciziile pe care le-a luat e condus de reprezentanții votați de cetățenii acestei țări care au mers la vot.
In cazul acesta, reprezentantii votati trebuie sa tina cont de vointa cetatenilor votati. Care e aceasta:
Sondaj Avangarde: 58% dintre români nu sunt de acord cu reintroducerea serviciului militar obligatoriu / Românii nu cred că armata noastră ar face față dacă am fi atacați / 69% dintre români au încredere că NATO va apăra țara noastră

Deci lucrurile sunt clare. Nu armata obligatorie, continuarea profesionalizarii si dotarii armatei care la momentul actual nu e suficienta de pregatita, respectarea angajamentelor NATO pentru ca acestia sa vina si sa ne salveze. Guvernantii si conducatorii militari care nu respecta vointa poporului o fac pe riscul lor...

Edited by Wotan, 10 April 2024 - 08:44.


#1380
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 29.01.2008

View Postflt, on 10 aprilie 2024 - 08:29, said:

...vor fi primii la fugă, nici nu vor aștepta să termine fata pensatul sprâncenelor că vor sări direct din scaun pe direcția graniță și zbir

faptul că te bazezi pe ei, care mai mult de a juca biluțe pe telefon nu sunt capabili, să ne împuște în cap prin trafic îmi confirmă cât de rupt de realitate poți fi
Înseamnă că în acest caz pe drumul spre graniță se vor întâlni și cu @wotan. Oare ce se va întâmpla când și polițistul și @wotan vor căuta „un loc mai în față” pentru a-și salva familia, dar polițistul va avea și avantajul pistolului din dotare? Doar zic... Nu vreau să mai întreb în ce realitate paralelă ești tu ancorat...
Când vrei să evaluezi o situație de regulă faci mai multe scenarii, de la cel mai optimist la cel mai pesimist posibil. Îmi place că voi luați în considerare doar cele mai optimiste scenarii pentru voi. Dacă aș lua și eu în calcul doar cele mai optimiste scenarii, în fiecare săptămână aș câștiga la LOTO premiul cel mare și mi-aș permite un nivel de trai la care Musk poate doar visează.

#1381
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View Postflt, on 10 aprilie 2024 - 08:29, said:

...vor fi primii la fugă, nici nu vor aștepta să termine fata pensatul sprâncenelor că vor sări direct din scaun pe direcția graniță și zbir

faptul că te bazezi pe ei, care mai mult de a juca biluțe pe telefon nu sunt capabili, să ne împuște în cap prin trafic îmi confirmă cât de rupt de realitate poți fi
Unii inca n-au aflat ca am intrat in Schengen si ca nu se mai fac controale...

#1382
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 29.01.2008

View PostWotan, on 10 aprilie 2024 - 08:51, said:

In cazul acesta, reprezentantii votati trebuie sa tina cont de vointa cetatenilor votati. Care e aceasta:
Sondaj Avangarde: 58% dintre români nu sunt de acord cu reintroducerea serviciului militar obligatoriu / Românii nu cred că armata noastră ar face față dacă am fi atacați / 69% dintre români au încredere că NATO va apăra țara noastră

Deci lucrurile sunt clare. Nu armata obligatorie, continuarea profesionalizarii si dotarii armatei care la momentul actual nu e suficienta de pregatita, respectarea angajamentelor NATO pentru ca acestia sa vina si sa ne salveze. Guvernantii si conducatorii militari care nu respecta vointa poporului o fac pe riscul lor...
Corect. Pentru asta ar trebui însă să taie în carne vie și să reducă masiv cheltuielile bugetare inutile și posturile de bugetari esențiali care nu fac mai nimic. „Lipitorii de afișe” și alți pupincuriști de partid ar trebui să își caute alte locuri de muncă, eventual în domeniul privat, dacă sunt în stare. Le-ar prinde bine în cazul în care ar vrea să fugă din țară în caz de război, pentru că în alte țări nu vor mai „pupa” posturi de bugetari.

#1383
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View Postalin2pas, on 10 aprilie 2024 - 08:54, said:

Înseamnă că în acest caz pe drumul spre graniță se vor întâlni și cu @wotan. Oare ce se va întâmpla când și polițistul și @wotan vor căuta „un loc mai în față” pentru a-și salva familia, dar polițistul va avea și avantajul pistolului din dotare? Doar zic... Nu vreau să mai întreb în ce realitate paralelă ești tu ancorat...
Nimic. Nu se va intampla nimic. Ma indoiesc ca atat acestia cat si politicienii sau familiile acestora vor sta cu noi in coloanele de refugiati. Vor avea pregatite din timp solutii personalizate de autoevacuare. Pana noi cetatenii de rand ajungem la granita ei deja vor fi plecati.

#1384
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 29.01.2008

View PostWotan, on 10 aprilie 2024 - 08:55, said:

Unii inca n-au aflat ca am intrat in Schengen si ca nu se mai fac controale...
Erată: încă nu am intrat în Schengen decât aerian și maritim. În plus, inclusiv între state integrate complet în Schengen se mai fac și acum controale.

#1385
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View Postalin2pas, on 10 aprilie 2024 - 09:00, said:

Corect. Pentru asta ar trebui însă să taie în carne vie și să reducă masiv cheltuielile bugetare inutile și posturile de bugetari esențiali care nu fac mai nimic.
E decizia guvernantilor ce prioritizeaza. Dar sa se gandeasca la faptul ca si noi cetatenii suntem capabili sa luam decizii si sa prioritizam. ;)

#1386
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 29.01.2008

View PostWotan, on 10 aprilie 2024 - 09:01, said:

Nimic. Nu se va intampla nimic. Ma indoiesc ca atat acestia cat si politicienii sau familiile acestora vor sta cu noi in coloanele de refugiati. Vor avea pregatite din timp solutii personalizate de autoevacuare. Pana noi cetatenii de rand ajungem la granita ei deja vor fi plecati.
Asta este tot conform „scenariului cel mai favorabil”. Polițiștilor, jandarmilor, politicienilor, bugetarilor esențiali și familiilor lor li se vor pregăti culoare speciale pe unde să fie evacuați. Dacă nu vor avea culoare speciale, asta nu înseamnă că vor fi mai puțini, ci doar eventual mai puțin organizați, mai agitați și mai dispuși și ei să „facă totul” pentru a-și salva familiile. Toată această agitație va da naștere la multe ambuteiaje și blocaje. Dar probabil vor mai rămâne și unii polițiști la datorie pentru a elimina blocajele și ambuteiajele, pentru a favoriza fuga din țară a tuturor care doresc asta.
Această evacuare nu poate avea însă loc înainte de începerea războiului, iar dacă ne gândim la capacitatea de trafic a PTF din vest (care se vede în august și decembrie în fiecare an), până vor trece granița toți acești „speciali” s-ar putea să fii nevoit să vorbești rusește. Prin urmare, lista de scenarii mai trebuie ajustată.
Ca fapt divers, când o coloană militară a trebuit să ajungă din Germania la Mihail Kogălniceanu, a făcut 24 de ore până la Nădlac și alte 3 zile de acolo până la destinație.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate