Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Ati lupta pentru Romania / NATO?

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1388 replies to this topic

#1351
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008
Si am o intrebare simpla pentru cei carora le pute Romania si care ignora "NATO'" din titlul topicului:

pentru alt stat ati lupta? Sau ati da ture in jurul globului cu geamantanul la spinare in caz de Doamne feri?

#1352
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,474
  • Înscris: 28.11.2017

View Postiladi, on 08 aprilie 2024 - 14:27, said:

Si am o intrebare simpla pentru cei carora le pute Romania si care ignora "NATO'" din titlul topicului:

pentru alt stat ati lupta? Sau ati da ture in jurul globului cu geamantanul la spinare in caz de Doamne feri?

Mie nu-mi pute România, ci o bună parte dintre români.

#1353
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View PostroPopa, on 08 aprilie 2024 - 13:39, said:

Ma intreb ce experienta de lupta aveau cei care formau "rezistenta", "partizanii" din www 1 si 2.
probabil cel putin 10 ani ca doar nu avea cum sa-i primeasca aia faca asa ceva.

Al doilea razboi mondial a avut un salt calitativ enorm fata de primul, care la rindul lui a fost altceva decit epoca medievala cind stateau aia cu ostile fata-n fata dupa care treceau la casapit.
Tinind cont de evolutia tehnologica, se pare ca stretegiile din WW2 n-ar mai merge in ziua de azi. De asta iti trebuie soldati profesionisti care stiu ce fac, deci comparatia ta nu e valabila

#1354
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View Postzartdato1-0, on 08 aprilie 2024 - 14:30, said:

Mie nu-mi pute România, ci o bună parte dintre români.

Spala-te mai des

#1355
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,474
  • Înscris: 28.11.2017

View Postiladi, on 08 aprilie 2024 - 14:36, said:



Spala-te mai des

:))). Au o duhoare patrioții... inconfundabilă.  

E interesanta, oricum, incapacitatea de a folosi metafore care să nu atace interlocutorul.  Adică mesajul tău imi întărește afirmația.

#1356
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,037
  • Înscris: 10.01.2023

View Postiladi, on 08 aprilie 2024 - 14:27, said:

pentru alt stat ati lupta? Sau ati da ture in jurul globului cu geamantanul la spinare in caz de Doamne feri?

evident nu. nu aș lupta pentru nici un stat. aș lupta numai pentru integritatea mea și a familiei

acum, NATO fiind o alianță atât de mare și cu 3,5 milioane de militari, probabilitatea să fie nevoie de civili este extrem de redusă. dacă totuși trebuie și nu am încotro, prefer să mă încorporez într-o armată unde primesc ordine de la superiori suedezi, germani, belgieni, spanioli etc.  decât burtoși incompetenți români
pentru că nu vreau să fiu ținta batjocurii lor și nici să risc să mor din cauza prostiei lor

#1357
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,867
  • Înscris: 09.05.2008

View Postun_el, on 08 aprilie 2024 - 11:55, said:

@Zuckerwatte: Iote coleasa: https://www.romania-...e-id188486.html Ce zici de asta? Daca la unii se poate, la noi de ce nu s-ar putea?
Nu-l pasioneaza.
El e cu d-astea cu buze.
Ce sa faci, de la o varsta incep sa te agaseze visurile ero(t)ice.

#1358
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002

View Postiladi, on 08 aprilie 2024 - 14:27, said:

Si am o intrebare simpla pentru cei carora le pute Romania si care ignora "NATO'" din titlul topicului:

pentru alt stat ati lupta? Sau ati da ture in jurul globului cu geamantanul la spinare in caz de Doamne feri?
As lupta doar ca sa-mi scot familia dintr-o situatie dificila, in timpul evacuarii ei. Razboiul secolului XXI e un razboi de inalta tehnologie, care trebuie purtat de profesionisti. Treaba noastra ca civili e sa ne platim constiincios taxele, luna de luna, astfel incat salariile acestor profesionisti sa poata fi platite. Avand in vedere ca avem 1,3 milioane de bugetari si doar 70.000 de militari pofesionisti, este evident pentru oricine ca marimea armatei de profesionisti poate fi dublata sau triplata fara un efort financiar diferit, doar din redistribuirea alocarilor bugetare.

Daca statul roman prefera sa nu se pregateasca pentru viitorul conflict si sa spere ca va gasi o solutie rapida pe moment (adica recruti nepregatiti), ei bine, dezamagire. Sunt si alte state care pot sa beneficieze de taxele platite de mine... Stat care va avea sa speram intelepciunea sa isi pregateasca din timp soldatii profesionisti atunci cand vede ce se intampla la frontiera de est a NATO.

#1359
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 15:28, said:

Daca statul roman prefera ...

Lasi impresia ca nu poti procesa o intrebare foarte simpla. Eu nu asta am intrebat.

#1360
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,336
  • Înscris: 05.08.2015
N-auzi, bre, el se muta cu valiza in tara in care daca plateste taxe, nu-l ia-n armata

De un' sa stie el ca nici macar in Germania in WWII n-au fost sub arme mai mult de 15%-17% din populatie si din astia n-au vazut razboi nici jumate

#1361
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,391
  • Înscris: 29.12.2006

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 15:28, said:

Razboiul secolului XXI e un razboi de inalta tehnologie, care trebuie purtat de profesionisti.

Frecvența războaielor între Marile Puteri ale lumii e scăzută în ultimii 100 de ani. Doar Al Doilea Război Mondial a fost o astfel de conflagrație între Mari Puteri. De atunci n-au mai fost decât războaie regionale disproporționate.
În aceste condiții, lumea nu are de ce să mizeze pe instruirea populației pentru un conflict. Fondurile trebuie să meargă mai departe pe școală și descoperiri științifice, care să aducă confortul psihic și material, adică dezvoltarea lumii.

În prezent, tehnologia de vârf e cea care dictează, dimpreună cu strategiile de organizare militară. De pildă, în prezent n-ar mai fi nevoie de mase mari de populație într-un conflict dintre Marile Puteri ale Vestului și cele ale Estului. În realitate, poate că nici de militarii profesioniști n-ar fi nevoie pe câmpuri de luptă. Însă cei care apasă mereu pe instruirea militară a fiecărui cetățean, sunt cei cu gândire încremenită în trecut, când educația multora din creierii munților, era făcută în Armată.

Edited by lupini, 08 April 2024 - 16:40.


#1362
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,001
  • Înscris: 06.09.2004

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 15:28, said:

As lupta doar ca sa-mi scot familia dintr-o situatie dificila, in timpul evacuarii ei. ...

Te crezi Rambo? Cu cine ai lupta? Tu singur impotriva a ... cam cati crezi ca se vor impotrivi ca tu & family sa o roiti peste granita?

#1363
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002
Pobabil vor mai fi cate unii care vor incerca sa se bage in fata la iesire, in loc sa-si astepte disciplinati randul. Suntem in Romania...

#1364
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 19.02.2023

View Postzartdato1-0, on 08 aprilie 2024 - 14:30, said:

Mie nu-mi pute România, ci o bună parte dintre români.
Romanul s-a-nvatat sa-i puta altii, el nu. Ti-a zis bine sa te speli mai des, s-ar putea tu sa puti mai mult decat altii. Cum mirosul e un simt care oboseste, de-aia ii simti doar pe altii.
Intelepciunea populara avea o alta zicala: vezi barna din ochiul tau, nu paiul din ochiul altuia.
In vremuri de-astea in care tuturor le put ceilalti, un razboi s-ar putea sa fie factor de coeziune. Generatiile care au prins ultima conflagratie mondiala si progeniturile lor au trait fara ca ceilalti sa le puta. Au venit generatiile "Pro... stii si castigi!" carora le pute totul. Macar de-ar fi ceva de capul lor...

#1365
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 17:56, said:

Suntem in Romania...

Da. Si tu esti un exemplar tipic.

#1366
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,336
  • Înscris: 05.08.2015
Intrebarea din titlu nu are sens decat pentru eventual voluntari

Daca te-ncadrezi, te iau fara sa te-ntrebe daca "ai lupta sau n-ai lupta"

In aceste conditii, fuga in afara tarii ar fi justificata doar daca Romania ar risca sa fie ocupata de inamici [russki sa zicem], sa se instaleze iar o putere straina pentru decenii si o noua cortina de fier sa se aseze la vest de Romania

Realist vorbind acest scenariu e mai putin plauzibil decat independenta Cataluniei si a catalunezilor [cum ziceau niste pruosti Cataloniei si catalanilor]

Dar n-ar fi de mirare ca cativa imbecili s-o stearga peste granita, "in siguranta", in vest. In vest unde-si vor cheltui bruma de economii si apoi vor manca din gunoi.

Ata ete, unde nu-i cap, vai de picioare.

#1367
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 01.10.2002

View Postlupini, on 08 aprilie 2024 - 16:36, said:

În prezent, tehnologia de vârf e cea care dictează, dimpreună cu strategiile de organizare militară. De pildă, în prezent n-ar mai fi nevoie de mase mari de populație într-un conflict dintre Marile Puteri ale Vestului și cele ale Estului. În realitate, poate că nici de militarii profesioniști n-ar fi nevoie pe câmpuri de luptă. Însă cei care apasă mereu pe instruirea militară a fiecărui cetățean, sunt cei cu gândire încremenită în trecut, când educația multora din creierii munților, era făcută în Armată.
Exact. Tehnologia de varf si profesionalismul celor care folosesc aceasta tehnologie decid rezultatele confruntarilor. Doar ca "expertii" nostri incremeniti in trecut nu-si bat capul cu astfel de probleme. Un exemplu: noi ne-am angajat atunci cand am intrat in NATO sa dam minim 2% din PIB anual pe cheltuieli de aparare.
NATO: România dă bani la Armată doar pe hârtie. Experții vorbesc despre trădare națională

"România a alocat 2,5% din PIB Ministerului Apărării Naţionale (MApN) în 2023, dar a reușit să cheltuiască doar 1,6%, arată o analiză NATO. Cu acest prag, România se situează sub media Alianței, de 1,73%. „Statistica Alianței, care se bazează pe datele colectate până în februarie 2024, arată că Armata a cheltuit de fapt 1,6%, mult sub pragul minim cerut de NATO”, spune un raport NATO privind cheltuielile aliaților. Astfel, România nu a atins ținta obligatorie de 2% din PIB pentru Apărare decât în anul 2020, mai arată documentul citat."

Daca statul decide sa nu-si indeplineasca obligatiile sale, inclusiv pe cele asumate fata de aliatii sai din NATO, cum ar putea sa pretinda obligativitatea sacrificiului de la simplii cetateni, proprii sau din alte state NATO?

Mai tii minte ce zicea presedintele american Trump?
Un consilier al lui Trump cere ca țările NATO care nu alocă 2% din PIB pentru apărare să nu mai fie protejate de Articolul 5
In caz de conflict riscam sa fim singuri, pentru ca statul a refuzat sa-si indeplineasca obligatiile legale.

Evident ca am luat nota de faptul ca statul refuza sa se pregateasca de conflict, iar in caz ca va izbucni unul, ne orientam si noi. Nu suntem noi fraierii care vor trebui sa repare situatia creata de decidentii din politica si armata.

Edited by Wotan, 09 April 2024 - 08:54.


#1368
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWotan, on 07 aprilie 2024 - 20:55, said:

(3) Cetăţenii pot fi încorporaţi de la vârsta de 20 de ani şi până la vârsta de 35 de ani, cu excepţia voluntarilor, în condiţiile legii organice."

Asta spune constitutia. Nici o lege nu poate spune altceva referitor la varsta de incorporare, pentru ca e automat neconstitutionala si se poate ataca la Curtea Constitutionala. Posted Image

Acuma, io am observat de ceva vreme ca ai probleme cu textele de pe monitor, da' nu m-am gandit ca e chiar atat de grav. Ai uitat sa bolduiesti in postu' ala fix partea esentiala si ti-am spus ca articolu' din Constitutie permite schimbarea limitei de varsta prin lege organica, iar legea organica in vigoare deja a modificat limitele astea si le poate modifica in continuare. Vezi legea 446/2006.

View PostZuckerwatte, on 07 aprilie 2024 - 13:34, said:

Discuti despre Romania, lasa aiurelile

Stiu, io ziceam altceva acolo. Trebuie sa obtina o cetatenie bananiera pentru a renunta ulterior la cea romana, ca la astea din spatiu' NATO o fac semi-degeaba. Oricum discutia ii aiurea, statu' roman nu-ti ia cetatenia random sau pe motiv de neprezentare la apel, cum ar veni. Nu are nici o logica partea asta a discutiei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate