Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Ati lupta pentru Romania / NATO?

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1388 replies to this topic

#1333
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,410
  • Înscris: 24.11.2006

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 11:51, said:

Pai mai trebuie doar inca 30.000 de militari sa iasa numarul necesar, nu? Daca se vrea, se gasesc solutii. De exemplu, ii treci pe angajatii aia civili de la MAI printr-un ciclu scurt de pregatire militara, si gata, ai rezervistii necesari. Posted Image

Realizezi enormitatile pe care le scrii? Ce diferenta este intre un angajat civil la privat si un angajat civil intr-o unitate militara? Raspuns: niciuna!
In loc sa se duca la biroul de la firma intra intr-o unitate militara, tot intr-un birou.
Deci tu nu esti de acord, ca fiind civil si muncind in alta parte, n-are importanta unde, ca-i vorba de privat sau stat, sa te duci in armata dar ii obligi pe cei care sunt angajati civili si muncesc intr-o unitate militara sa devina soldati. Motivul? Doar pentru ca muncesc intr-o unitate militara, fiind angajati civili, trebuie sa faca armata.
Tu sa-ti aperi pretiosul fizic si familia iar ei sa fie obligati sa-si dea viata daca va fi cazul. Adica vrei sa scoti castanele din foc cu mana altora. Buna logica, n-am ce spune!

Edited by un_el, 08 April 2024 - 12:30.


#1334
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postun_el, on 08 aprilie 2024 - 12:09, said:

Iar eu ti-am dat exemplul Ucrainei si ti-am adus aminte de alegeri. Posted Image Dupa aceea am revenit cu articolul ce face referire la Polonia. Sa nu-mi spui ca in Ucraina coruptia e mai mica decat in Romania. Nu trebuie sa ma crezi pe mine:

Breh, vezi ca dai multiplu cu logica de pereti. Ukraina si Polonia nu demonstreaza nimic valabil si pentru Romania. Deocamdata ai niste analize care cu siguranta nu sint cunoscute doar de ieri si nicio masura concreta in directia asta. Si foarte probabil nici nu vei avea o masura concreta. Autostrazile continua sa lipseasca, sistemele cheie, aka educatie si sanatate, continua sa fie la pamint, oamenii continua sa emigreze anual, naiba stie, cu zecile de mii.

De asta mai niciodata nu este "ca si cum", in cazul de fata ca in alte tari

#1335
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,410
  • Înscris: 24.11.2006

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 11:57, said:

In caz de razboi, cetatenii se impart in doua categorii. Aia care au jurat sa-si apere tara si aia care n-au jurat. Cei care au jurat au luat o viata intreaga salariu de la stat, sunt obligati sa recompenseze investitia luptand pentru tara. Cei care n-au jurat au optiuni. Pot sa se ofere voluntari. Sau pot sa nu.

Adica imparti cetatenii in doua categorii, aia de "prima mana", care au tot dreptul sa se care peste granite pentru ca n-au jurat si aia care trebuie sa-ti apere tie proprietatea si tara pentru ca au jurat. Iar aia care au jurat, rezervisti fiind in prezent (vorbesc de perioada cand "armata era obligatorie"), nemuncind la stat nici macar o secunda, au aceleasi obligatii precum cei care sunt militari de cariera. Tu n-ai nici cea mai mica obligatie, in niciuna din astea doua situatii.

View PostZuckerwatte, on 08 aprilie 2024 - 12:35, said:

Breh, vezi ca dai multiplu cu logica de pereti. Ukraina si Polonia nu demonstreaza nimic valabil si pentru Romania. Deocamdata ai niste analize care cu siguranta nu sint cunoscute doar de ieri si nicio masura concreta in directia asta. Si foarte probabil nici nu vei avea o masura concreta. Autostrazile continua sa lipseasca, sistemele cheie, aka educatie si sanatate, continua sa fie la pamint, oamenii continua sa emigreze anual, naiba stie, cu zecile de mii.

De asta mai niciodata nu este "ca si cum", in cazul de fata ca in alte tari

Am eu impresia sau vorbesc cu peretii? Se pare ca da! N-o sa ma mai chinui sa-ti explic ce si cum, pierd timpul.

Edited by un_el, 08 April 2024 - 12:47.


#1336
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 29.01.2008

View Postflt, on 08 aprilie 2024 - 10:16, said:

cum sunteți voi așa bine informați și vă frecați mânuțele în timp ce juisați la ideea de a împușca sau tortura bibani....  cum spuneam.. este o genă de vișinescu în mulți d-ăștia din armată
frustrările lor se revarsă și acolo este singurul mediu unde li se dă ceva putere să și le exprime violent. ca și jandarmii care bat oameni legal



mă descurc, am o pilă destul de bine în zona militară și nu este genul spălat pe creier, deci mă va ocroti. dacă doamne ferește nu scap și ajung în armată voi fi ceva la loc călduț, adică nimic diferit de acum
Oare dacă ți-e scârbă de oricine se laudă că el este deasupra legii înseamnă că ai în sânge ceva din Vișinescu? În acest caz da, am o genă din Vișinescu.
Altfel doar explic legal cum stă treaba unora care cred că tot ce zboară se mănâncă.

#1337
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002

View Postun_el, on 08 aprilie 2024 - 12:27, said:

Realizezi enormitatile pe care le scrii? Ce diferenta este intre un angajat civil la privat si un angajat civil intr-o unitate militara? Raspuns: niciuna!
In loc sa se duca la biroul de la firma intra intr-o unitate militara, tot intr-un birou.
Deci tu nu esti de acord, ca fiind civil si muncind in alta parte, n-are importanta unde, ca-i vorba de privat sau stat, sa te duci in armata dar ii obligi pe cei care sunt angajati civili si muncesc intr-o unitate militara sa devina soldati. Motivul? Doar pentru ca muncesc intr-o unitate militara, fiind angajati civili, trebuie sa faca armata.
Tu sa-ti aperi pretiosul fizic si familia iar ei sa fie obligati sa-si dea viata daca va fi cazul. Adica vrei sa scoti castanele din foc cu mana altora. Buna logica, n-am ce spune!

View Postun_el, on 08 aprilie 2024 - 12:47, said:

Adica imparti cetatenii in doua categorii, aia de "prima mana", care au tot dreptul sa se care peste granite pentru ca n-au jurat si aia care trebuie sa-ti apere tie proprietatea si tara pentru ca au jurat. Iar aia care au jurat, rezervisti fiind in prezent (vorbesc de perioada cand "armata era obligatorie"), nemuncind la stat nici macar o secunda, au aceleasi obligatii precum cei care sunt militari de cariera. Tu n-ai nici cea mai mica obligatie, in niciuna din astea doua situatii.
Diferenta dintre mine precum si ceilalti civili si acesti "angajati civili din armata" consta in faptul ca ei si-au ales aceasta cariera. A fost decizia lor. Voi ce vreti sa-mi ziceti? Ca sunt simpli civili care in caz de razboi pot sa-si dea demisia chiar daca lasa armata complet descoperita? Nu e in regula. Chiar atunci va fi nevoie de fapt cea mai mare nevoie de de ei. Nu trebuie sa mearga in prima linie. Pot sa sape transee. Domnisoarele botoxate care acum muta hartii pot sa devina asistente. Etc Etc.

#1338
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 29.01.2008

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 11:32, said:


Atunci cand se gandesc ca vrei sa-i impusti, ce vor face aia vizati si care au si ei arma? Legal, sau nu...
Mai rămâne de văzut cine e mai bun la tras cu arma, un pifan sau un militar antrenat

#1339
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 06.07.2023

View Postun_el, on 08 aprilie 2024 - 12:47, said:

Am eu impresia sau vorbesc cu peretii? Se pare ca da! N-o sa ma mai chinui sa-ti explic ce si cum, pierd timpul.

Aduci argumente gresite, aia e problema

#1340
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,410
  • Înscris: 24.11.2006
Mai Wotane, deja ai inceput sa ma enervezi cu trollingul asta permanent. Cand ai de gand sa incetezi? De cand pana cand poti tu sa hotarasti ce este sau nu este in regula? Ti-am explicat clar ce si cum. Ce-ti da cu virgula? Un "bucatar civil" angajat intr-o unitate militara e acelasi lucru cu o bucatar angajat intr-un restaurant. Nu inseamna absolut nimic faptul ca prepara mancarea pentru soldati intr-o unitate militara. Nu este in mod automat militar, n-are nici cea mai mica treaba cu militaria, n-are nici cea mai mica obligatie sa puna mana pe arma sau ce alte chestii legate de armata iti mai trec tie prin cap acum.

Si da, pot sa-si dea oricand demisia respectand legile in vigoare. Ce asistente sa devina "domnisoarele botoxate"? O alta tampenie pe care o emani prin intermediul tastaturii. Tu ai impresia ca o asistenta medicala o pregatesti in doua saptamani? Cum ei ar putea sa sape transee, asa ai putea si tu.

Edited by un_el, 08 April 2024 - 13:16.


#1341
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002
Diferenta consta in faptul ca ei si-au ales constient aceasta cariera, noi civilii nu.

Pe de alta parte, sincer, angajezi oameni intr-un mediu cu potential de accidente si nu le faci macar o sumara pregatire de a acorda primul ajutor si a stabiliza ranitul pana ajunge medicul? Domnisoarele alea nu trebuie sa extraga schije. Trebuie doar sa stie cum se pun corect bandaje sau un garou/turnichet pentru a opri o sangerare.

Edited by Wotan, 08 April 2024 - 13:19.


#1342
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,410
  • Înscris: 24.11.2006
Chiar ai probleme, grave! Fa-ti de pe acum bagajele si du-te! Mai bine lipsa! Cand il ai pe unul langa tine caruia ii spui sa traga cu arma in stanga iar el trage in dreapta, duca-se pe pustii!

Edited by un_el, 08 April 2024 - 13:27.


#1343
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 21.01.2011

View PostWotan, on 08 aprilie 2024 - 13:10, said:

Diferenta consta in faptul ca ei si-au ales constient aceasta cariera, noi civilii nu.

Pe de alta parte, sincer, angajezi oameni intr-un mediu cu potential de accidente si nu le faci macar o sumara pregatire de a acorda primul ajutor si a stabiliza ranitul pana ajunge medicul? Domnisoarele alea nu trebuie sa extraga schije. Trebuie doar sa stie cum se pun corect bandaje sau un garou/turnichet pentru a opri o sangerare.
Sa inteleg ca atunci cand se ramane fara militari de cariera (vorba aia SI-AU ALES) restul populatiei se va preda INSTANTANEU. ca doar si-au ales alta cariera ... exact ca gainile, porcii, etc pur si simplu vor face ce le zic altii pentru ca "si-au ales alta cariera in cunostinta de cauza"....

Felicitari... esti numa bun de ales in fruntea unei natiuni, judet, localitate etc.

#1344
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,471
  • Înscris: 29.12.2006

View PostroPopa, on 08 aprilie 2024 - 13:28, said:

Sa inteleg ca atunci cand se ramane fara militari de cariera (vorba aia SI-AU ALES) restul populatiei se va preda INSTANTANEU. ca doar si-au ales alta cariera

Dacă s-ar ajunge ca un stat să rămână fără militari de carieră care au experiență manevrarea armelor, atunci să ne imaginăm ce s-ar întâmpla cu civilii care ar merge la luptă fără nicio experiență ! :facepalm:

#1345
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 08.11.2009

View PostroPopa, on 08 aprilie 2024 - 13:28, said:

Sa inteleg ca atunci cand se ramane fara militari de cariera (vorba aia SI-AU ALES) restul populatiei se va preda INSTANTANEU. ca doar si-au ales alta cariera ... exact ca gainile, porcii, etc pur si simplu vor face ce le zic altii pentru ca "si-au ales alta cariera in cunostinta de cauza"....

Felicitari... esti numa bun de ales in fruntea unei natiuni, judet, localitate etc.
:)) apoi vin rusii si-i ia cu ei mai departe cum au patit bunicii nostri in WW2 de-au luptat pana la Berlin.

#1346
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 21.01.2011
Ma intreb ce experienta de lupta aveau cei care formau "rezistenta", "partizanii" din www 1 si 2.
probabil cel putin 10 ani ca doar nu avea cum sa-i primeasca aia faca asa ceva.

Eu nu spun ca TREBUIE trimisi in linia intai unu luat de pe strada care nici nu stie ce e aia comanda. din pacate am avut din astia in armata care in mod cert nu aveau ce sa caute acolo.
Dar in caz de razboi o tara se apara CU RESURSELE PE CARE LE ARE!
Unele state mai destepte (populatie mai cu scaun la cap) isi antreneaza solatii sau potentialii soldati "din timp".

Altii sunt mai preocupati sa discute ce se intampla cu cariere lor de civili cand cade bomba langa ei si "nu i-au aparat altii".

PS desi este plina istoria de probleme de astea si peste tot exista tandemul drepturi/obligatii si pana si cand te casatoresti te intreaba "la bine si la rau", doar partea plina a paharului este dorita "de carieristi".

Edited by roPopa, 08 April 2024 - 13:42.


#1347
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,471
  • Înscris: 29.12.2006

View PostroPopa, on 08 aprilie 2024 - 13:39, said:

Ma intreb ce experienta de lupta aveau cei care formau "rezistenta", "partizanii" din www 1 si 2.

Partizanii nu au fost toată populația ci cei care aveau o oarecare experiență în manevrarea armelor, sau măcar dorință de luptători. Erau puțini. Erau de fapt cei care doreau să fie "soldați profesioniști", însă nu aveau în ce armată să se înroleze.




View PostroPopa, on 08 aprilie 2024 - 13:39, said:

Unele state mai destepte (populatie mai cu scaun la cap) isi antreneaza solatii sau potentialii soldati "din timp".

Altii sunt mai preocupati sa discute ce se intampla cu cariere lor de civili cand cade bomba langa ei si "nu i-au aparat altii".

Fiecare se antrenează pentru ce carieră și-a ales: soldații se antrenează ca soldați; IT-ști ca IT-iști; profesorii ca profesori; zugravii ca zugravi; șoferii profesioniști ca șoferi...și așa mai departe.

Edited by lupini, 08 April 2024 - 13:55.


#1348
flt

flt

    Euro-Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,049
  • Înscris: 10.01.2023

View PostroPopa, on 08 aprilie 2024 - 13:39, said:

PS desi este plina istoria de probleme de astea si peste tot exista tandemul drepturi/obligatii si pana si cand te casatoresti te intreaba "la bine si la rau", doar partea plina a paharului este dorita "de carieristi".

da, draft evasion este un fenomen major

eu unul nu m-am căsătorit cu statul român și nu m-a întrebat nimeni nimic despre relația cu el.. dacă tu ai făcut-o, felicitări, casa de piatră! îți țin pumnii pe front!
partea mea a pahafului care mă interesează este viața mea și a familiei

#1349
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,505
  • Înscris: 29.04.2008
Dap, plin de oamenicu principii. SI de o parte si de alta. Poate le puneti in aplicare si pe topic, nu de alta dar incepe sa ma mannce destele.

#1350
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,519
  • Înscris: 28.11.2017
Eu o sa ma gandesc sa vad daca m-as oferi voluntar pentru România într-un conflict armat, abia după ce vor fi murit sau sa fi fost răniți pe front 25% din toti patrioții de mucava.  Si asta doar într-un batalion compus exclusiv din membrii PSDNL si AUR care să fi fost plătiți din bani publici care au fost parlamentari, consilieri județeni sau locali.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate