Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Pret renovare garsoniera comunista 40mp

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 03.12.2021
Am inteles, asta e bine.

#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,750
  • Înscris: 06.10.2012

 cineva80, on 18 ianuarie 2024 - 16:55, said:


Cred ca ai confundat - ce vreau eu sa cumpar e 85. Nu as cumpara niciodata 70 - spuneam de un alt bloc. nevermind.

Hai sa iti zic: si noi tot din 85 am luat apartamentul cu 4 camere, sunt peretii extrem de solizi, plini de fier beton. Am avut noroc cu acest bloc, doar ca l-am cautat mult timp.

Dar fii atent: mai avem 2 camere intr-un bloc de 4 etaje, anii 74-76, iar blocul este extrem de misto facut, peretii nu au nici macar 1 cm crapaturi, interior si exterior blocul arata foarte bine si este foarte solid. Nu stiu pentru cine a fost facut sau de cine, dar a fost facut cu simt de raspundere.
Si nu il vand, caci are multe avantaje, blocul asta mai tine 100 de ani fara reparatii majore (s-au schimbat in el toate tevile de caldura, apa, acoperis, subsol etc, nu sunt restantieri, e situat la 50 m de centrala termica si e printre primele pe circuit de incalzire, stai, fara exagerare, in chiloti toata iarna)

Am vazut de asemenea, blocuri din 83, 84, 85 (sa iti faci tu idee, am vizionat zeci de locuinte pana am cumparat-o pe asta anul trecut), care aveau plafoanele crapate, peretii crapati, unii cadeau la propriu, cu scari de bloc insalubre sau care iti dadeau anumite senzatii de teama.
Cred ca nu anul conteaza neaparat, ci si modul cum e blocul facut/cum a fost facut, daca e pe lista de reabilitare etc.

#39
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 03.12.2021
Si ai avut noroc si de vecini carora sa le pese de bloc, bravo. Aproape toate ar putea arata asa, chiar daca sunt vechi

#40
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 -Diana-, on 19 ianuarie 2024 - 09:57, said:


Dar fii atent: mai avem 2 camere intr-un bloc de 4 etaje, anii 74-76, iar blocul este extrem de misto facut, peretii nu au nici macar 1 cm crapaturi, interior si exterior blocul arata foarte bine si este foarte solid. Nu stiu pentru cine a fost facut sau de cine, dar a fost facut cu simt de raspundere.
Si nu il vand, caci are multe avantaje, blocul asta mai tine 100 de ani fara reparatii majore (s-au schimbat in el toate tevile de caldura, apa, acoperis, subsol etc, nu sunt restantieri, e situat la 50 m de centrala termica si e printre primele pe circuit de incalzire, stai, fara exagerare, in chiloti toata iarna)

Am vazut de asemenea, blocuri din 83, 84, 85 (sa iti faci tu idee, am vizionat zeci de locuinte pana am cumparat-o pe asta anul trecut), care aveau plafoanele crapate, peretii crapati, unii cadeau la propriu, cu scari de bloc insalubre sau care iti dadeau anumite senzatii de teama.
Cred ca nu anul conteaza neaparat, ci si modul cum e blocul facut/cum a fost facut, daca e pe lista de reabilitare etc.

Blocul din 85 e din placi nu? da, astea nu au crapaturi sau nu am vazut ei dar am intalnit cazuri cu placi iesite din afara de 10-15cm, probabil puse prost la constructia lui. Nu sunt inginer dar nu stiu sigur daca rigiditatea - bloc din placi - inseamna neaparat siguranta.

Pt 4 etaje cumva si eu am aceeasi impresie blocurile din anii 70 sunt in general in stare mai buna, mai bine facute decat cele din 1980 de placi - acolo vad crapaturi mari de tot si de 4-5 cm la parter/subsol, vizibile de afara, din strada. Dar blocurile astea au tavan si podea de beton armat cu stalpi umpluti ci zidarie de caramida - cel putin al parintilor mei asa e. Eh la ei sunt crapaturi pe care oamenii le numesc "de tencuiala" - ok, e veche tencuiala are peste 25 ani dar placa de beton oare cum o fi?
Nu au schimbat coloanele de apa dar nici nu au probleme, nu vad de ce le-am schimba. Eu caut mai degraba sa faca deratizari la max 6 luni ca altfel apar gandaci. Eu dau la mine cu spray dar daca subsolul nu e tratat periodic nu cred ca sunt sanse sa scapam - in rest da, fara restantieri dar neantifonat, auzi vecinii de alaturi vorbind :(

#41
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,750
  • Înscris: 06.10.2012
Beton armat si deasupra placi, da.
Are extrem de mult fier in el, pentru ca l-am vazut cand am decopertat santurile pentru electric, iar toti cei care mai veneau pe la noi se mirau de cat fier este sub zid.
Noi am avut la vizionare un inginer constructor dupa noi, de fapt el este si cel care ne-a consiliat pe toata durata lucrarilor, caci na...nu suntem de meserie si suntem la prima renovare cap-coada.

Simultan cu renovarea noastra a avut loc si reabilitarea blocului de catre Primaria S5, asa ca am avut un plus de noroc, as zice. :)

#42
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 -Diana-, on 21 ianuarie 2024 - 08:18, said:

Beton armat si deasupra placi, da.
Are extrem de mult fier in el, pentru ca l-am vazut cand am decopertat santurile pentru electric, iar toti cei care mai veneau pe la noi se mirau de cat fier este sub zid.
Noi am avut la vizionare un inginer constructor dupa noi, de fapt el este si cel care ne-a consiliat pe toata durata lucrarilor, caci na...nu suntem de meserie si suntem la prima renovare cap-coada.

Simultan cu renovarea noastra a avut loc si reabilitarea blocului de catre Primaria S5, asa ca am avut un plus de noroc, as zice. :)

E o idee f buna sa gasesc un structurist - am vazut ca sunt persoane specializate sa caut pe net si eu.

#43
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 03.12.2021
https://youtu.be/fXW...8KR6c_ry9rYbViH un video despre renovari



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate