Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Termen de răspuns/înregistrare plângere penală DIICOT

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Este vorba de o plângere penală ptr înșelăciune depusă online la Sediul Central al DIICOT făcută de avocat împotriva unei persoane fizice
Plângerea depusă acum mai bine de 2 ani.
Până in prezent avocatul imi tot spune nu a primit niciun răspuns , nici măcar nr de înregistrare (acum vreo 8 luni ar fi trimis un document ptr a i se comunica stadiul plângerii , respectiv nr de înregistrare,la fel... fără răspuns.)
Atât de mult să dureze??
Mie mi se pare cam dubios.

#2
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003
Cu siguranta nu
Daca-l interesa cu adevarat presupun ca putea s-o depuna la registratura inc-o data
Statul e incet dar nu e zona crepusculara unde dispar chestii in neant

Edited by radu103, 12 January 2024 - 10:25.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmissionnad, on 12 ianuarie 2024 - 10:16, said:


Până in prezent avocatul imi tot spune nu a primit niciun răspuns , nici măcar nr de înregistrare

Cred că avocatul minte, dar doar un pic, gen n-a depus nimic.

#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,479
  • Înscris: 15.11.2003

View Postwaterman, on 12 ianuarie 2024 - 10:28, said:

Cred că avocatul minte, dar doar un pic, gen n-a depus nimic.
Sa-i dea documentul si-l depune singur la registratura Posted Image
Sa vezi cum ii apare nr de inregistare subit ca sa fie muls in continuare de bani

Eu as schimba avocatul asta fara niciun regret

Edited by radu103, 12 January 2024 - 10:32.


#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Sigur reclamatia este de competenta institutiei?
"Structură din cadrul Ministerului Public specializată în combaterea și investigarea infracțiunilor de criminalitate organizată și terorism. A fost înființată în anul 2004, în scopul destructurării grupurilor infracționale organizate, frontaliere şi transfrontaliere. Efectuează investigații în materia infracțiunilor grave, definite de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 78/2016, aprobată prin Legea nr. 120/04.06.2018."
Daca nu se incadreaza, nu se obosesc sa raspunda.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal orice institutie a statului da nr de inregistrare atunci cand se depun actele.
In caz de online de obicei maxim 24-48 ore - daca nu au sistem automat - cand se depune sa dea automat nr de inregistarre ( la stat nu prea au ca la firme )
Raspuns - conform legii ar trebui in 30 de zile. Acum in cazul de fata, depinde ce ai astepta la raspuns - in alea 30 de zile ar fi zis daca o iau in consideratie sau nu si cam atat.

Dar 2 ani... Pana acum terminau si urmarirea penala daca respectivul nu avea pile.

Inteleg ca acu 2 ani era cu Covid-ul, dar acum 8 luni se putea duce personal sa depuna si sa se intereseze, ca doar de-aia il platesti.

Edited by eiffel, 12 January 2024 - 10:37.


#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostFC72, on 12 ianuarie 2024 - 10:35, said:

Sigur reclamatia este de competenta institutiei?
"Structură din cadrul Ministerului Public specializată în combaterea și investigarea infracțiunilor de criminalitate organizată și terorism. A fost înființată în anul 2004, în scopul destructurării grupurilor infracționale organizate, frontaliere şi transfrontaliere. Efectuează investigații în materia infracțiunilor grave, definite de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 78/2016, aprobată prin Legea nr. 120/04.06.2018."
Daca nu se incadreaza, nu se obosesc sa raspunda.
E vorba de înșelăciune, abuz în serviciu din partea mai multor persoane (cadastrist, angajat primărie posibil si OCPI),fals în acte.
În speță e un teren proprietate privată a tatălui care a fost deposedat prin implicarea celor mai sus menționați, cauză în care s-a ajuns la acțiune civilă de revendicare, acțiune câștigată de tata ,acesta deținând inclusiv titlul vechi de proprietate de acum 100 ani.
PS: acum trebuiesc depistați si pedepsiți cei implicați ,nu pot lăsa lucrurile așa chiar dacă ne-am luat înapoi proprietatea.

View Posteiffel, on 12 ianuarie 2024 - 10:38, said:

In mod normal orice institutie a statului da nr de inregistrare atunci cand se depun actele.
In caz de online de obicei maxim 24-48 ore - daca nu au sistem automat - cand se depune sa dea automat nr de inregistarre ( la stat nu prea au ca la firme )
Raspuns - conform legii ar trebui in 30 de zile. Acum in cazul de fata, depinde ce ai astepta la raspuns - in alea 30 de zile ar fi zis daca o iau in consideratie sau nu si cam atat.

Dar 2 ani... Pana acum terminau si urmarirea penala daca respectivul nu avea pile.

Inteleg ca acu 2 ani era cu Covid-ul, dar acum 8 luni se putea duce personal sa depuna si sa se intereseze, ca doar de-aia il platesti.
Aștept un răspuns indiferent care e acesta
Adică trebuie să comunice măcar dacă plângerea e de competență DIICOT sau nu.

Ca o paranteză : acum vreo 2 ani cu ocazia falimentului City Insurance am depus on-line cererea de despăgubire RCA la autoritatea competentă (numai rețin numele)
Nr de înregistrare l-am primit abia după 5 luni când cererea a ajuns în lucru, respectiv după câteva zile imi si trimiseră banii în cont.
Mă gândesc (oare) , și la DIICOT să fie aceași procedură??

#8
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Număr de înregistrare trebuie să primești pentru orice ai depune la orice instituție publică.
La fel și răspuns. Dacă nu e de competența instituției, asta ți se răspunde.
Termenul de răspuns este de 30 de zile și se poate prelungi, dar ești înștiințat în cele 30 de zile că se va prelungi pentru că necesită mai mult timp speța respectivă.
Dacă documentul a fost depus, oficial, nu prea ai cum să nu ai niciun răspuns.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmissionnad, on 12 ianuarie 2024 - 10:57, said:

E vorba de înșelăciune, abuz în serviciu din partea mai multor persoane (cadastrist, angajat primărie posibil si OCPI),fals în acte.
În speță e un teren proprietate privată a tatălui care a fost deposedat prin implicarea celor mai sus menționați, cauză în care s-a ajuns la acțiune civilă de revendicare, acțiune câștigată de tata ,acesta deținând inclusiv titlul vechi de proprietate de acum 100 ani.
PS: acum trebuiesc depistați si pedepsiți cei implicați ,nu pot lăsa lucrurile așa chiar dacă ne-am luat înapoi proprietatea.

In mod sigur nu e de competenta DIICOT. au apus de mult vremurile in care doua babe care vindeau patrunjel sprijinite de a treia baba, care manca seminte pe banca din fata portii si le tinea de sașe, formau un grup de infractional organizat si trebuiau saltate de DIICOT.
poti incerca la DNA, dar parerea mea este ca e de competenta Parchetului de pe langa Tribunal.


Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a fost sesizată vizând următoarea problemă de drept:
Organul de urmărire penală competent să instrumenteze infracţiunea de abuz în serviciu, în situaţia în care funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, prevăzută de art. 132 din Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie raportat la art. 297 din Codul penal, în condiţiile în care niciuna dintre persoanele cercetate nu are vreuna dintre calităţile prevăzute de art. 13 alin. (1) lit. b) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 43/2002 privind Direcţia Naţională Anticorupţie, paguba produsă nu depăşeşte pragul de 200.000 euro prevăzut de art. 13 alin. (1) lit. a) din actul normativ menţionat anterior, iar valoarea sumei sau a bunului care formează obiectul infracţiunii este mai mare decât echivalentul în lei a 10.000 euro.
  • Într-o primă orientare a practicii s-a considerat că aceste cauze trebuie soluţionate de parchetele ordinare a căror competenţă după materie sau după calitatea persoanei este stabilită de dispoziţiile Codului de procedură penală.
  • În cea de-a doua orientare jurisprudenţială s-a considerat că din punctul de vedere al competenţei aceste cauze trebuie soluţionate de Direcţia Naţională Anticorupţie.
Prin Decizia nr. 26/2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 142/2022, a stabilit că în interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor art. 13 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 43/2002 privind Direcţia Naţională Anticorupţie, infracţiunea de abuz în serviciu prevăzută în art. 132 din Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie raportat la art. 297 din Codul penal este de competenţa parchetului nespecializat, iar nu a Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

decizia pe larg aici

Edited by strongsss, 12 January 2024 - 11:57.


#10
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011
avocatul te minte. mergi personal la diicot la registratura si intreaba cu buletinul in mana daca a fost inregistrata plangerea. 100% nu. totodata, pentru faptele descrise diicot nu e competent, e posibil sa o fi declinat la parchetul de pe langa judecatoria sector x... daca avocatul a depus plangerea la diicot cu aceste fapte, citeste prima propozitie din postarea mea.

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Poststrongsss, on 12 ianuarie 2024 - 11:56, said:



In mod sigur nu e de competenta DIICOT.
Am găsit spețe asemănătoare care văd că intră în competența DIICOT.... înșelăciune,fals în acte..
https://www.diicot.r...resa-16-02-2023

View Postzile_san, on 12 ianuarie 2024 - 11:56, said:

avocatul te minte. mergi personal la diicot la registratura si intreaba cu buletinul in mana daca a fost inregistrata plangerea. 100% nu. totodata, pentru faptele descrise diicot nu e competent, e posibil sa o fi declinat la parchetul de pe langa judecatoria sector x... daca avocatul a depus plangerea la diicot cu aceste fapte, citeste prima propozitie din postarea mea.
Nu ar avea de ce să ma mintă deoarece acesta ia bani frumoși de la noi ptr susținerea juridică în speța penală.
Nu prea pot merge cu buletinul în mână,cu toate că in acte suntem pe București ,avem flotant in alt județ, plus că tata are o vârstă....

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postmissionnad, on 12 ianuarie 2024 - 12:19, said:


Nu ar avea de ce să ma mintă deoarece acesta ia bani frumoși de la noi ptr susținerea juridică în speța penală.


Păi ia bani și fără să depună prea mare efort. Nu toți avocații sunt așa de onești să știi.
În primul rând ar fi putut depune plângerea aia la mai multe instituții...

#13
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Nu cred ca te minte, asa functioneaza DIICOT. La mine a durat 10 luni pana am primit un raspuns la o cerere depusa acolo, depusa de avocat insotit de mine, deci nu a fost vrajeala de avocat. Este cea mai de cacat institutie a statului din cate am vazut pana acum.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmissionnad, on 12 ianuarie 2024 - 12:19, said:

Am găsit spețe asemănătoare care văd că intră în competența DIICOT.... înșelăciune,fals în acte..
https://www.diicot.r...resa-16-02-2023
cuvintele suna la fel, dar nu e nici o asemanare cu speta spusa de tine:
E vorba de înșelăciune, abuz în serviciu din partea mai multor persoane (cadastrist, angajat primărie posibil si OCPI),fals în acte.
În speță e un teren proprietate privată a tatălui care a fost deposedat prin implicarea celor mai sus menționați, cauză în care s-a ajuns la acțiune civilă de revendicare, acțiune câștigată de tata ,acesta deținând inclusiv titlul vechi de proprietate de acum 100 ani.


si cea pe care o dai in link:
La data de 15.02.2023, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală împreună cu polițiști din cadrul B.C.C.O. Bucureşti – SCFTSB au pus în aplicare 15 mandate de percheziție domiciliară pe raza municipiului București și a judeţelor Buzău, Mehedinți, Vâlcea și Ialomița, într-o cauză în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat, înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals, transmiterea fictivă a părţilor sociale deţinute într-o societate comercială, în scopul săvârşirii unei infracţiuni și spălare de bani.

Ca sa fie de competenta DIICOT trebuie sa demonstrezi ca persoanele care ti-au lezat actionau ca un grup structurat, citeste aici.
te poti lega de functionarii publici implicati sau primarul localitatii, pentru a atrage competenta DNA, dar eu imi mentin parerea ca speta e de competenta unei unitati a parchetului clasic.

Edited by strongsss, 12 January 2024 - 15:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate