Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Recomandare robot bucatarie - best buy

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,970
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

Trebuie sa cumpar un robot de bucatarie

Buget 2500 RON

Cerinte:

- Accesorii framantare
- Masina tocat carne
- Cat mai fiabil


Eu m-am gandit la BOSCH MUM5XL72.
https://altex.ro/rob...xxoCs74QAvD_BwE

Gasesc ceva mai bun in banii astia?

Edited by mirel3003, 30 December 2023 - 10:57.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Robotul este acea jucarie care pe hartie pare "life saving", dar in realitate nu o folosesti mai deloc si ocupa prea mult din blatul de bucatarie si dulapuri.

Aprope toate aceste produse consumer fac rabat la metal, adica pun plastice si acolo unde nu ar trebuie sa fie: angrenaje, roti dintate etc,
E doar o chestie de relativ putin timp pana cand arunci tot sacul la gunoi.
Am facut-o cel putin de doua ori deja, pana sa ma invat minte ca sunt prea saraca ca sa mai cumpar all-in-one.

Personal prefer acum sa am chestiile separate:
- mixer planetar pentru prajituri
- blender pentru smoothie
Am mers pe Kitchen Aid de ceva ani; dai un ban, dar stii ca nu il mai ai.
- masina de tocat carne Tefal, pe care mi-a tot imprumuta mama si uita sa o aduca cateva luni. Rezista eroic de cca 10 ani.
Cauta una care are si mecanismul de angrenare de metal. Ajuta sa te uiti la ele la Mediagalaxy.

Un robot bun de tocat diverse costa peste 2000 EUR (vezi Robot Coupe), te tine peste 20 de ani, dar chiar ai asa de multe de tocat?
Storcatorul e frumos pana trebuie sa il cureti, de aceea prefer sa cumpar deja sucuri stoarse (nu consumam semnificativ).

#3
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 15.11.2005
Eu folosesc cu mare placere KitchenAid, si ca robot si masina de tocat mi se pare exceptional:) si aluat paine sau cozonac.

#4
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

 Mondeo, on 30 decembrie 2023 - 11:22, said:

Eu folosesc cu mare placere KitchenAid, si ca robot si masina de tocat mi se pare exceptional:) si aluat paine sau cozonac.
Eu in KitchenAid nu prea am incredere... doar marketing-ul de ei...
cel mai puternic robot de bucatarie de la ei  ce l-am gasit eu (poate nu am cautat eu cum trebuie) are 500W... la 500W sincer e jucarie dpmdv...

#5
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 15.11.2005
tocmai aia e chestia misto, nu ai nevoie de un energofag in bucatarie. Un KA de 350W da de pamant pe unul clasic cu curele de 2000W, mark my words....

Edited by Mondeo, 30 December 2023 - 11:33.


#6
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 17.06.2011

 Mondeo, on 30 decembrie 2023 - 11:33, said:

tocmai aia e chestia misto, nu ai nevoie de un energofag in bucatarie. Un KA de 350W da de pamant pe unul clasic cu curele de 2000W, mark my words....
Ce curele visezi prietene? unde ai vazut tu robot de bucatarie pe curele?

KitchenAid e doar un brand de roboti de bucatarie fancy si nimic mai mult... doar marketing-ul e de ei... ei dau bine in bucatarie la facut poze si atat...350W sunt 350W...

#7
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 15.11.2005
nu trebuie sa ma crezi pe mine, cauta pe net ce si cum. vs, vs.

#8
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016

 Mondeo, on 30 decembrie 2023 - 12:18, said:

nu trebuie sa ma crezi pe mine, cauta pe net ce si cum. vs, vs.
KitchenAid sunt exact ca Apple... produsele lor sunt mediocre dar au investit o gramada de bani in marketing si au platit extrem de multi bani catre influenceri sa le promoveze produsele...

Iar ce ai scris mai sus ca un robot de la KA de 350W e la aceeas performanta ca unu de 2000W de la concurenta e cea mai mare prostie pe care o puteai scrie.

Daca tu ai gasit comparatii pune aici sa vedem si noi... 2 roboti din acces gama de pret VS... hai ca m-ai facut curios... sau doar gura e de tine, cand nu sti pe unde sa mai scoti camasa arunci fraza "cauta pe net"

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Ia-ti robot, dar il vei folosi maxim de 10 ori, dupa care...doar daca ai pasiuni pe domeniu, ca de util nu-i deloc util.
Adica sa toci carnea si sa framanti.. well, daca ti-ar fi placut activitatea asta, aveai de mult sculele necesare.
Deci nu-ti place.
Deci nu-ti trebuie
Deci nu-l vei folosi.

Cat despre Boch-araia aia.. la mine ar ajunge direct la gunoi. Atatea tinichele care fac de toate, dar nimic calumea. Am primit si eu o panarama de-aia cadou de nunta si a stat vreo 2 ani in ambalaj, pana cand am aruncat-o. O singura data a incercat nevasta-mea sa faca ceva, pentru copilul mic si.. n-a iesit bine. Un piure de morcovi,, sau un fresh de portocale, nu ceva sofisticat. A luat storcator cu melc dedicat.
Si..mi-am luat o scula de taiat cubulete, ca era o activitate pe care o ura nevasta-mea. Nu voia tocator, ca nu facem ciorba cu tocatura ci cu cubulete, frumos, ca altfel o face degeaba ca n-o mananca nimeni.
https://www.aliexpre...3249047881.html
Framantat si tocat carne, nu sunte asa de gospodari. Avem macelarii vreo 10 in zona. Si tot vreo 10 brutarii.

Acum am cumparat piese sa construim o salata beof.
Iar chestia asta de facut cubulete, o sa fie extrem de utila.

Attached File  Screenshot 2023-12-30 131832.png   473.46K   46 downloads
LEGENDA:
Tocaturi pentru porci. Ia-ti storcator cu melc
Nu functioneaza cum trebuie. Ia-ti ala de facut cuburi.
Nu are putere si toaca prea repede. Ia-ti masina de tocat carne, daca chiar e cazul
Nu stiu la ce sunt bune
Speli prea mult. Ia-ti blender vertical sau mixer orbital, daca chiar vrei sa framanti. Renunta la framantat.
Storcatoruyl cu melc face si smootie. Stoarce, nu toaca.

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Io am de vreo 5 ani TEESA, pe care am dat 1000 lei.
S-a saturat de framantat cozonaci, de facut creme de prajituri si torturi. Maioneze si icre.
A trecut de 500 Kg de carne tocata(ca mai am si o masina de tocat ZASS, pentru cantitati mari).
Si io zice ca BOSCH-ul ala e doar firma!
Pentru masinarii de bucatarie profesionale, cauta la HENDI. Dar nu o sa gasesti scule all-in-one!

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Robotul de bucatarie e ala la care mai mult cureti si speli decat faci efectiv ceva?

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,467
  • Înscris: 10.08.2005

 maccip, on 30 decembrie 2023 - 13:26, said:

Nu stiu la ce sunt bune
cel mic este pentru extrudare fursecuri
[ https://i.pinimg.com/originals/9a/66/f2/9a66f222ca7afd7d7fb59517d09cb2d1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 30 December 2023 - 14:01.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

 viceroy56, on 30 decembrie 2023 - 13:45, said:

HENDI.
Posted Image
Doar ca sunt mari.
E oricum... altceva.
Avem la serviciu un cuptor cu microunde de la ei, donat de un fost coleg, mare fan HENDI. E .. altceva.
Mi-a parut rau ca nu l-am ascultat cand mi-a recomandat acel cuptor. Am luat Panasonic, care-i bun si ala (aproape 2000 de lei), dar nu se apropie de nicio culoare de Hendi.
Bine, ala are tot felul de scule profi acasa, dar e pasionat de gatit si de gospodarit. Nu-s tocmai genul lui.

 kretzu77, on 30 decembrie 2023 - 13:55, said:

Robotul de bucatarie e ala la care mai mult cureti si speli decat faci efectiv ceva?
da :)

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Toate laboratoarele de cofetarie care se respecta au Kitchen Aid Heavy Duty pana la boluri de 5-7 kG, cu lift.
Diferenta e data de fiabilitatea in timp.
Pentru o prajitura/saptamana merge si ala de la Lidl fara probleme.

Peste aceasta capacitate sunt alte jucarii, care se pun pe jos, cu capacitati extrem de mari.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/64TUmEcOPhM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Courage, 30 December 2023 - 15:51.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,324
  • Înscris: 13.01.2011
Poți să îl iei pe ăla.
Daar...
Am unul, puțin mai simplu, Philips, bun, nimic de zis despre fiabilitate, probabil pentru că are axul de antrenare infipt direct în motor, nu are angrenaje.

Ei, cred că are 8/ 10 ani.
La început am frămîntat în el aluat de pîine, dar facea asta chinuit, nu este ca cel cu bol și cîrjă de amestecare, posibil ca Bosh-ul ăla să facă treaba asta mai bine.

Apoi, accesoriile de feliere legume, am folosit una din ele, de două ori, alea sînt bune dacă ai familion mare, minim 4 oameni la masă în mod constant, optim ar fi 6 persoane și chiar și-ar motiva existența acel sistem de feliere/radere.

Altfel, mai mult speli la ele, decît toci.

Paharul de făcut sucuri, folosit tot așa, de curiozitate, apoi pa, stă degeaba, sucurile cu chimicale sînt mai bune  😋
A, dacă ești mare consumator de supe cremă, poate așa să îl folosești constant.

Al meu are și un accesoriu din plastic, vălurit, să facă frișcă sau maioneză, ioc, nu face frișcă, iese apă, am fost nevoit să iau alt aparat, din cel cu două zbaturi paralele, abia cu ăla a reușit soția să facă frișca.

Buun, tragem linie, cu ce am rămas din treaba asta?!
Păi ceva ceva minimal facem cu el, deci, nu îl aruncăm.

Cînd se fac pomeni, cu cuțitul de inox (are și unul de plastic, pentru aluat) tocăm nucile prăjite și alunele, pînă au granulația dorită.
Tot pentru pomeni, fac în el humus de fasole și năut.

Altceva nu prea.
Eu, ca și colegii de mai sus, zic să te mai gîndești, cînd arde, și chiar ai nevoie, iei cîte un aparat specializat pe ceva, adică doar fix cînd simți că ai nevoie stringentă de ceva anume, pentru o anumită treabă pe care o faci în mod constant.

Este ca la sculele mecanice, nu iei drujbă dacă stai la bloc, și nu ai ce tăia cu ea, doar să fie acolo, că îți doreai tu de mic, dar acum nu ai ce face cu ea.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015
Am ANKARSRUM
Luat din State

Super pro
Dar scump...
Recomand, dar scump

Ca blender, Vitamix
Tot super. Din pacate tot din State, asa ca a trebuit sa-mi montez instalatie pentru 110, dar isi fac treaba

#17
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,491
  • Înscris: 17.04.2006
Poti cauta ceva de la ANKARSRUM  https://www.ankarsrum.com/

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 Sef-chenko, on 30 decembrie 2023 - 19:58, said:

Poti cauta ceva de la ANKARSRUM  https://www.ankarsrum.com/

E scump, dar face banii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate