Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Sa nu iesi pe afara dupa ce ai facut baie? Mit sau adevar?

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

Poll: Sa nu iesi pe afara dupa ce ai facut baie? Mit sau adevar? (75 member(s) have cast votes)

Sa nu iesi pe afara dupa ce ai facut baie? Mit sau adevar?

  1. Da, este adevarat, racesti daca iesi pe afara dupa ce ai facut baie! (32 votes [42.67%])

    Percentage of vote: 42.67%

  2. Nu, nu este adevarat, nu racesti! (43 votes [57.33%])

    Percentage of vote: 57.33%

Vote Guests cannot vote

#37
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 04.09.2013
Poate unii sunt mai sensibili decat altii. Eu fac dus iarna, ma usuc si plec. Nu port nimic pe cap ca nu tolerez. Cel mult imi pun casti din alea pe urechi. Probabil daca as pleca cu parul ud, desi e scurt, as ajunge la perfuzii.

Ca tot zici de fotbalisti, ma deranjeaza uneori, iarna cand joc fotbal, aerul rece pe care il respir pentru ca, din pacate, jucam afara tot timpul anului. In rest, nu prea am probleme. Inca ceva, apa rece nu e buna pe frig in timpul efortului, nici dupa.

#38
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,474
  • Înscris: 20.02.2008

View PostGlCA_Contras, on 15 decembrie 2023 - 20:53, said:

Uite la fotbalisti care alearga la -10 grade si transpira, cand ies din teren baga rapid la vestiare sau pun pe ei shuba daca raman pe banca. Nimeni nu iese ud afara in frig decat daca il mananca in coor...
Acolo se protejeaza de socul de caldura. Nu de "raceala". Ca nu mai suntem in evul mediu sa credem in raceli.

#39
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

View Postioppo, on 15 decembrie 2023 - 20:55, said:

Cu gandirea e mai greu.

Noa, bine sefu', cum spui tu!

#40
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,616
  • Înscris: 08.03.2017
Explicatia este ca temperaturile negative produc soc termic organismultui, stres care duce la hipotermie ce ataca sistemul imunitar si va favoriza instalarea virusurilor - atunci racesti.
Daca ai un sistem imunitar bun nu patesti nimic .
Dar sti, e vorba aia , si cand cazi de pe casa mai stai putin pana urli - asa si dupa dus poti sa iei un ragaz de 1 ora pana organismul se adapteaza macar la temperatura casei sa nu ai un soc termic de la 40 grade apa dus la -10 C afara , este un soc de 50 grade C pentru organism .

#41
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postioppo, on 15 decembrie 2023 - 20:59, said:

Acolo se protejeaza de socul de caldura. Nu de "raceala". Ca nu mai suntem in evul mediu sa credem in raceli.
Uite si primul castigator al premiului Nobel ( pentru medicina) pe 2024.
A eradicat RACEALA :) Fabulos! Nu stiu de ce dar pari familiarizat cu evul mediu mai tare decat noi, analfabetii.

#42
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Depinde de sistemul imunitar al fiecaruia. Nimeni nu poate sti in afara de tine.

Eu nu am nimic. Am iesit si cu parul ud afara, si m-am si imbracat direct fara sa ma usuc. De obicei fac asa cand nu am timp. Las corpul sa se usuce singur.

#43
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

View Postldpe, on 15 decembrie 2023 - 21:05, said:

Explicatia este ca temperaturile negative produc soc termic organismultui, stres care duce la hipotermie ce ataca sistemul imunitar si va favoriza instalarea virusurilor - atunci racesti.
Daca ai un sistem imunitar bun nu patesti nimic .
Dar sti, e vorba aia , si cand cazi de pe casa mai stai putin pana urli - asa si dupa dus poti sa iei un ragaz de 1 ora pana organismul se adapteaza macar la temperatura casei sa nu ai un soc termic de la 40 grade apa dus la -10 C afara , este un soc de 50 grade C pentru organism .
E greu sa-i explici omului cam ce se intampla cand e rece cu nasul si cum prima bariera impotriva virusului pica. E mai usor sa-i dai dreptate si sa-l incurajezi sa faca baie pe bloc sau in curte la -10 grade ca nu o sa pateasca nimic. Relatia cauza-efect dispare ca prin minune odata cu minunata lume noua.

#44
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Bun, și voi, ăștia cărora vă este teamă că răciți,  nu faceți duș iarna,  înainte de a pleca la serviciu? :w00t:

#45
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

View PostGlCA_Contras, on 15 decembrie 2023 - 20:11, said:

deci tu poti sa iesi afara iarna si in pielea goala ca nu racesti decat de la virusi...

poate inveti diferenta intre o gripa si o raceala la un moment dat.

Pai știu deja diferența dintre o gripa și o răceală, gripa este provocata de 3 virusuri, iar răceala poate fi provocata de câteva sute de virusuri. Gripa e mai grava ca răceala, dar ambele sunt infecții virale. Poate studiezi tu diferențele, ca precis credeai ca gripa e provocata de viruși și răceala de frig.

#46
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,086
  • Înscris: 26.01.2010

View Postioppo, on 15 decembrie 2023 - 20:59, said:

Acolo se protejeaza de socul de caldura. Nu de "raceala". Ca nu mai suntem in evul mediu sa credem in raceli.

Corect , nu mai suntem in evul mediu sa credem in raceli suntem in secolul in care ne vaccinam de covid ca sa salvam altuia :lol:
Raceala ii pentru involuati

Un fotbalist transpirat care alearga iarna de nebun pe teren isi pune suba pe el,cand se opreste din alergat,  ca sa mentina caldura corpului pe care o are deja. Altfel , face bronsita ca mine :D

#47
boigeorge

boigeorge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.08.2017
"raceala" asta cauzata de diferentele de temperatura e de fapt o rinita vasomotorie.

#48
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,835
  • Înscris: 21.03.2020
Deci faci bronsita, meningita, pneumonie samd... ii spunem noi impropriu raceala ca aia e virala.

#49
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 04.12.2004

View PostEv_eee, on 15 decembrie 2023 - 21:12, said:

Bun, și voi, ăștia cărora vă este teamă că răciți,  nu faceți duș iarna,  înainte de a pleca la serviciu? Posted Image

Cum să plece așa,  cu porii deschiși???    Îi trage curentu

#50
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,672
  • Înscris: 28.11.2001
Măi să fie. Eu fac duș și pe drumul spre muncă, chiar și la muncă. Sunt răcit tot timpul. E clar acum că e de la duș.Posted Image

#51
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 02.06.2006
Aha! Acum mi-e clar că sauna finlandeză și dușul scoțian sînt conspirații împotriva speciei umane.

Eram odată pe un munte prin Grecia și erau destul de mulți turiști de prin toate țările. Era o briză plăcută și toți mergeau relaxați dar deodată văd un el și-o ea cu batice și fulare înfășurate pe urechi, cu capul tras între umeri și cu moace suferinde. Trec pe lîngă ei și-i aud vorbind românește. Erau singurii încotoșmănați de pe-acolo.
Eu nu am intrat la socoteală, deși-s tot român de'a nost, nu de alta dar nici pînă-n ziua de azi nu m-am dumirit ce dracu e ăla "curent"!

#52
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Mituri.
Exista o urma de adevar - persoanele cu un sistem imunitar deficitar pot fi afectate de schimbari bruste de temperatura. Raceala insa, o iei de la un "furnizor", o alta persoana bolnava, de regula, sau de pe obiecte infestate.

Totusi, organismul nostru este proiectat sa intareasca ce folosesti mai mult si sa scape de ce folosesti mai putin. Antrenezi muschii, cresc, antrenezi creierul..(bine, asta nu creste, ca n-are unde, da` devine mai rapid), antrenezi sistemul imunitar, devine mai puternic.
Concluzia este : cu cat te feresti mai mult, cu atat vei avea un sistem imunitar mai slab; asa devii "sensibil" si te imbolnavesti mai rapid.

In cazul "curentului" - treaba e psihica, inoculata de mici copii; si asta am trait-o pe pielea mea. Pana pe la 30 ani m-am tot ferit de curent, cum simteam un pic curent, cum ma luau durerile de cap. Pana cand a trebuit sa merg cu masina, cu geamul dechis (foarte cald, no AC) cateva zile, la munca. Dupa vreo 3 zile de curent suferit si durerile de cap aferente, am descoperit ca nu mai am probleme. Indiferent de tipul curentului (rece/cald...etc). Cat timp vremea permite dorm cu toate geamurile deschise, in curent....nici cea mai mica problema.
Deasemenea...ultima raceala a fost acu` vreo 5 ani (sau mai bine) si am avut un covidut de vreo 3 zile la inceputul lui 2022. In rest, fara raceli, desi lucrez cu oamenii si iau des contact cu persoane racite, gripate...etc.

View PostEv_eee, on 15 decembrie 2023 - 21:12, said:

Bun, și voi, ăștia cărora vă este teamă că răciți,  nu faceți duș iarna,  înainte de a pleca la serviciu? :w00t:

Neaah, pai oricum ma murdaresc la munca, ce rost are sa mai fac dus? Posted Image

Edited by florinel, 15 December 2023 - 21:39.


#53
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022

View PostIocan, on 15 decembrie 2023 - 21:33, said:

...dar nici pînă-n ziua de azi nu m-am dumirit ce dracu e ăla "curent"!

:D

Attached Files



#54
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,765
  • Înscris: 15.01.2017
Mit urban. Nu racesti char daca ai parul ud.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate