Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Birou credit 4 ani!

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Lupsy007

Lupsy007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2023
Bună ziua am făcut cont pe biroul de credit. Si am văzut ca apar acolo cu o datorie de 500 de lei, raportata în anul 2017. Teoretic nu trebuia ștearsă după 4 ani ? Pot sa ma adresez cuiva pentru a fi ștearsă? Dacă cineva ma poate ajuta și indruma cu ce anume sa scriu în solicitare și cui sa o adresez. Mulțumesc

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,657
  • Înscris: 13.03.2005
Ai formularul din contul de la biroul de credit, de unde poți cere ștergerea.
Verifică cu atenție. Eventual treci in modul desktop, la vizualizare pagina in browser.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Datoria aia este platita sau nu ?

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,807
  • Înscris: 17.12.2019

View PostNaijax, on 07 decembrie 2023 - 11:06, said:

Datoria aia este platita sau nu ?
Nu contează pentru că e prescrisă.

#5
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Ba contează f mult dacă va solicita un credit.

Da, e prescrisă, nu se mai poate face executare, dar poate fi refuzat pt ca e rau platnic.

#6
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012

View Postexqusit_drunk, on 07 decembrie 2023 - 12:17, said:

Nu contează pentru că e prescrisă.

Hint: este prescrisă doar dacă creditorul nu a făcut niciun demers timp de trei ani. Știi că nu a făcut niciun demers pentru recuperare?
Asta este una dintre greșelile frecvent întâlnite la debitorul român: crede că dacă au trecut trei ani de la scadență, gata, plata datoriei s-a prescris!

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,807
  • Înscris: 17.12.2019
popicoo, din ce scrie inițiatorul rezultă că a aflat de acea datorie abia acum, ceea ce presupune că nu are pe rolul instanțelor vreun proces sau vreo executare silită în derulare. Asta nu poate să însemne decât că e prescrisă acea datorie.
Dar dacă tu știi cert că nu e, de ce nu spui exact ce a făcut să nu se prescrie?

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca stie de ea, ca nu se mira ca are datorie, se mira ca de ce nu a disparut dupa 4 ani.
Sa ne mai dea detalii.

Edited by bai3tzash, 07 December 2023 - 12:53.


#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,807
  • Înscris: 17.12.2019
Tocmai că de aia se miră pentru că nu i-a bătut nimeni în poartă după acei bani, chiar dacă știe când nu i-a dat. Eu, spre exemplu, am 13 lei la defuncta UPC dintr-o factură achitată parțial pe motiv de reziliere a contractului. M-au sunt de Kruk și le-am spus că nu au decât să mă dea în judecată. Nu m-au dat. Poate pentru ei a contat și că le-am precizat că am un avocat ce-ți ia 1000 lei să-ți răspundă la „bună ziua”.

Edited by exqusit_drunk, 07 December 2023 - 13:02.


#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Poate o fi pimit notificari, dar crede ca dupa 4 ani expira datoria. El sa ne zica daca i-a cerut cineva banii sau nu.

#11
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,807
  • Înscris: 17.12.2019
bai3tzash ar trebui să știi că notificările nu întrerup cursul prescripției. Dacă nu știi, citește art. 709 din codul de procedură civilă.

#12
Lupsy007

Lupsy007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2023
Nu este prescrisa a fost transferata către o firma de recuperare. Am fost poprit pentru ea, nu știu dacă în totalitate cert este ca nu mai am nici o treaba cu ferratum care m.a raportat în bc. Am trimis azi prin mail o solicitare de ștergere din bc. Am înaintat și către bc o solicitare de ștergere. Așteptăm să vedem

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,645
  • Înscris: 14.10.2004

View PostProphecy, on 07 decembrie 2023 - 12:21, said:

Ba contează f mult dacă va solicita un credit.

Da, e prescrisă, nu se mai poate face executare, dar poate fi refuzat pt ca e rau platnic.

Pai tocmai asta este problema.
Cred ca a fost refuzat din cauza acelei datorii.
Daca chiar are 4 ani si o zi trebuie sa solicite stergerea dar ata nu garanteaza imediat ca banca ii aproba un credit.
Sunt banci care se misca tare greu pe partea asta. Credit Europe de exemplu, am patit eu recent.
Refuz acordare card pe motiv de BC desi situaltia era "blank" de peste 6 luni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate