Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

TVA de recuperat - Germania

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Salutare,

Doresc sa achiziționez printr-un dealer local mai mic un Audi direct de la reprezentanta din Germania - Audi Karlsruhe.

Am gasit masina, am verificat istoricul, am negociat pretul si am primit contractul. Pretul il vom plati cu tva urmand ca dupa inregistrare sa ni-l dea inapoi, suma ramanand blocata intr-un cont al lor ca si garantie. Totul ok pana cand am citit contractul de la Audi.

La ultimul aliniat ei ne cer urmatoarele:

The buyer undertakes to submit all the follow-
ing receipts/documents/evidence, complete in
content and correct, to the seller at his own re-
sponsibility and expense at the latest within
30 days after the vehicle has been delivered:
 Entry Certificate
 Conformation that the vehicle has been received
with signture and stamp in field no.24 of the
CMR consignment note (only applies for trans-
portation via forwarding Company)
 Evidence of tax payment to the acquier
 Registration certificate to the acquier
A refund of the deposit amount will be made within
14 days of receipt of the last correct and ful-
ly completed receipts / documents / evidence.
The refund of the deposit amount shall be made exclu-
sively by bank transfer to the business account of the
above-mentioned purchaser.

Acum avem riscul cu inregiatrarea masinii in 30 zile dar problema o reprezinta acea evidenta : Evidence of tax payment to the acquier pe care nu avem de unde sa o dam sau poate nu stim noi!
Aveti vreo idee?

Neamtul ne-a asigurat ca el are nevoie doar de Entry Registration si CMR si in rest nu e cazul doar ca noi semnan un contract cu ei cu clauzele de mai sus. El este ok de incredere dar poate juridicul de la audi ne cere ce am semnat!!

In cazul in care nu ne mai da tva-ul putem oare sa il recuperam cumva? Din pacate el nu poate modica contractul standard de la audi cum vrem noi si na ori acceptam si avem incredere ori ii pare rau!

Merci



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca e o varza acolo.

Cumperi masina ca PF sau ca PJ?
Esti platitor de TVA, cu cod de TVA?

https://www.sabian.r...esti-pentru-el/

Da detalii exact despre tine, ca cumparator:

1. Est PF/PJ?
2. Esti platitor sau nu de TVA
3. masina e SH sau poate fi considerata noua dpdv legal?

#3
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Cel care cumpara masina este platitor de tva sj PJ normal, doar ca o aduce pentru mine. Masina are 3 ani fiind in 2020 si 73.000 km, nici vorba de a fi considerata noua

Aditional. Noi vom plati pretul cu tot cu tva desi legea spune altceva . Acel tva ramane blocat intr-un cont pana le trimitem actele cerute. Prin email omul de Audi ne-a spus ca nu are nevoie de toate dar in contract scrie ca vrea acele actele enumerate mai sus.

Edited by Patrick007, 30 November 2023 - 09:03.


#4
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Cazul meu.
Am platit pretul cu tva, a ajuns masina in tara pe platforma, i-am scos numere rosii si am trimis dovada de circulatie si rca-ul la dealer si au virat banii in cont.

#5
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Eu am trimis doar copie dupa certificatul de inmatriculare, a doua zi mi-au virat banii.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003

 Patrick007, on 30 noiembrie 2023 - 09:10, said:

Cel care cumpara masina este platitor de tva sj PJ normal, doar ca o aduce pentru mine. Masina are 3 ani fiind in 2020 si 73.000 km, nici vorba de a fi considerata noua

Aditional. Noi vom plati pretul cu tot cu tva desi legea spune altceva . Acel tva ramane blocat intr-un cont pana le trimitem actele cerute. Prin email omul de Audi ne-a spus ca nu are nevoie de toate dar in contract scrie ca vrea acele actele enumerate mai sus.
Problema este ca initial NU plateai TVA acolo si romanii uitau sa plateasca si aici, iar cand se tragea linie, fiscul german le cerea alora TVA-ul, de aici aceasta miscare.

1. Platesti cu tot cu TVA acolo si ramane in escrow.
2. Inainte de inmatriulare (nu poti sa o faci fara dovada TVA de la fisc), mergi la fisc, declari si platesti ia TVA-ul.
3. Inmatriculezi masina si trimiti dovada catre firma de afara
4. Acestia elibereaza suma TVA din escrow.

#7
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
@Adm - ce dovada tva daca firma este platitoare de tva in RO? Ca eu am inmatriculat o masina luata de pe adesa in primavara si nu mi-a trebuit asa ceva. Asta de acu inca nu m-am vrednicit sa o inmatriculez, tot cu nr rosii circul.

#8
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 26.05.2017
Buna ziua! Mă interesează și pe mine subiectul, dar sunt total pe lângă. Vreau sa achiziționez o mașină pe societate, fiind plătitor de TVA.

Va rog sa.mi spuneți dacă am înțeles bine:

1. Iau mașină cu tot cu TVA din afara.
2. O înscriu în țară și plătesc iar TVA.
3. Fac dovada celui de unde am luat o și-mi returnează TVA ul?

Mulțumesc

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Exact asa!

 petman, on 30 noiembrie 2023 - 12:19, said:

@Adm - ce dovada tva daca firma este platitoare de tva in RO? Ca eu am inmatriculat o masina luata de pe adesa in primavara si nu mi-a trebuit asa ceva. Asta de acu inca nu m-am vrednicit sa o inmatriculez, tot cu nr rosii circul.

Este detaliat exact ce si cum aici:
https://www.sabian.r...esti-pentru-el/

Daca firma RO e platitoare de TVA, trebuie doar sa le arati celor de afara ca ai inmatriculat-o in Romania.
https://dgpci.mai.go...a4e9422012c2b81

Politia iti cere actele firmei si vede daca esti platitor sau nu de TVA, la inmatriculare.

Quote

În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu: certificat constatator eliberat de Oficiul Național al Registrului Comerțului), precum și împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegaţie;

Problema cu declararea la ANAF vine pentru cei neinscrisi in scop de TVA (PF sau PJ)!

Quote

8) Dacă persoana care a realizat achiziția intracomunitară a mijlocului de transport și solicită înmatricularea acestuia nu este înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), aceasta trebuie să depună, după caz:
- formularul "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport”, emis de ANAF și prevăzut de Ordinul președintelului Agenției Naționale de Administrare Fiscală pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport” și "Certificat”, precum și a procedurii de eliberare a acestora;
SAU
- formularul "Certificat”, emis de ANAF și prevăzut de Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală pentru aprobarea modelului și conținutului formularelor "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată, în cazul achizițiilor intracomunitare de mijloace de transport” și "Certificat”, precum și a procedurii de eliberare a acestora.


#10
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Asa da, aia care nu sunt inscrisi ca PJ cu tva. Numai ca initiatorul a zis ca firma este platitoare de tva.

@legeamist - daca esti platitor de tva cel de afara iti cere codul de tva sa te verifice in VIES. Platesti cu tva, vii in tara, inmatriculezi masina (sau scoti numere rosii cum am facut eu), trimiti dovada dealerului extern si ala iti returneaza tva-ul.
Tu nu mai platesti tva-ul in tara.

#11
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 26.05.2017

 petman, on 30 noiembrie 2023 - 14:31, said:

Asa da, aia care nu sunt inscrisi ca PJ cu tva. Numai ca initiatorul a zis ca firma este platitoare de tva.

@legeamist - daca esti platitor de tva cel de afara iti cere codul de tva sa te verifice in VIES. Platesti cu tva, vii in tara, inmatriculezi masina (sau scoti numere rosii cum am facut eu), trimiti dovada dealerului extern si ala iti returneaza tva-ul.
Tu nu mai platesti tva-ul in tara.

Va mulțumesc frumos pt informații!

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Lol, il platesti sau il deduci daca ai de unde, dar nu te iarta nimeni de el.
E ca orice bun achizitionat din tara, tragi linia la sfarsitul lunii si vezi cum stai.
Daca ai de recuoerat TVA, asta e o tactica de “recuperare” fara dureri de cap.

#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Hmm... ciudat cum eu, cumpar 2 masini sh din extern in 2023, nu tin minte sa fi platit tva pentru ele in RO.
Si nu, nu am de recuperat tva de la stat - sunt platitor net de tva prin natura activitatii.
Dar nah, poate gresesc eu.

Edited by petman, 30 November 2023 - 21:34.


#14
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 petman, on 30 noiembrie 2023 - 21:33, said:

Hmm... ciudat cum eu, cumpar 2 masini sh din extern in 2023, nu tin minte sa fi platit tva pentru ele in RO.
Si nu, nu am de recuperat tva de la stat - sunt platitor net de tva prin natura activitatii.
Dar nah, poate gresesc eu.

Daca ai cumparat fara tva de pe site-uri gen adesa, cand vinzi aplici tva+1% (3% de la anul daca cifra de afaceri depaseste 60k euro))

#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
@ionut_ionut Am luat pentru utilizare pe firma masina. Nu am nicio intentie sa o vand acum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate