Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Pretul mic al produselor din Ucraina

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Nu distrugi o economie venind cu produse ieftine. Cand cumperi ieftin, iesi in castig.
Distrugi o economie care, de vraja produselor ieftine, devina dependenta si incapabila, iar cu ce a castigat de pe urma cumpararii ieftine, nu a investit in nimic.

#20
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postnicuberbec01, on 24 noiembrie 2023 - 20:19, said:



Senior Matrix, cu toată stima, dar nu din cauza produselor chinezesti se vinde grâul in Romania cu o,85 lei/kg,
față de anul trecut cand a sărit de 1,60 lei/kg.
Si prefer sa cumpar cu 5 lei un bec led de exemplu, de la chinezi,decât sa dau zeci de lei pe unul din UE.

Stai bre asa, adica tu sa nu cumperi un bec scump produs in UE, dar eu sa fiu obligat sa cumpar graul tau scump cu 1.6 lei, nu?
De fapt problema e ca vindem grau si nu iphoane, microcipuri sau masini electrice.

#21
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Azovstal e distrus,  e normal sa ajunga in RO.

PS: In est se afla industria mare din UA.

Edited by ZDNEJ, 24 November 2023 - 20:42.


#22
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 26.07.2023
Krivoi Rog si Interpipe sunt doua firme ucrainene capabile sa destabilizeze producatorii din UE, inclusiv Romania, chiar si acum, in timp de razboi. Noroc ca rusii sunt sub embargo, ca era groasa. Dar vin tare chinezii din urma si compenseaza.

View Postmaccip, on 24 noiembrie 2023 - 20:37, said:

Nu distrugi o economie venind cu produse ieftine. Cand cumperi ieftin, iesi in castig.
Distrugi o economie care, de vraja produselor ieftine, devina dependenta si incapabila, iar cu ce a castigat de pe urma cumpararii ieftine, nu a investit in nimic.
Ba da, maccipule. Am facut-o si noi, inainte de intrarea in UE. Am inundat piata austriaca si pe cea germana cu produse metalurgice ieftine si aproape i-am pus in genunchi pe Voest Alpine, Mannesmann, Valourec, Tenaris. Dar ne-au tras-o.

#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,891
  • Înscris: 30.08.2006
In Ucraina preturile vor fi mereu mici chiar si dupa ce va intra in UE.  Nu vor avea obligatii ci doar avantajele ei. Vor intra mai multi bani nerambursabili pentru sprijinirea economiei si refacerea ei dupa razboi. Intrarea in UE e planul Marshall de reconstructie.

Edited by Leo2006, 24 November 2023 - 20:49.


#24
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

View Postcipri2bau, on 24 noiembrie 2023 - 20:34, said:

Rămâne agricultura principala problema.

Mai sunt si constructiile o problema, a fost o problema inainte de razboi, dupa o eventuala (sa speram ca nu) intrare in ue o sa vedeti problema, e mare.

#25
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 02.08.2021
Da, destabilizează economia.
Ar vrea ăștia să interzică toate importurile, să facă prețurile și specula pe care o vor ei.
Că le invadează piața cerealele ieftine. Ce să zic.

#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMareleIntelept, on 24 noiembrie 2023 - 20:48, said:

Dar ne-au tras-o.
Deci.. :)
Man, nu ma pricep la economie, dar stiu ca daca cumperi ieftin, iti raman niste bani in plus, deci ar trebui sa iesi in castig, daca faci ceva cu aia.
Normal, e o fluctuatie din care se poate pierde pe un sector, pe o perioada de timp, dar per total se castiga.
Eu nu cred teoria asta ca cumperi ieftin si pierzi.

#27
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 26.07.2023

View Postmaccip, on 24 noiembrie 2023 - 20:57, said:

Deci.. Posted Image
Man, nu ma pricep la economie, dar stiu ca daca cumperi ieftin, iti raman niste bani in plus, deci ar trebui sa iesi in castig, daca faci ceva cu aia.
Normal, e o fluctuatie din care se poate pierde pe un sector, pe o perioada de timp, dar per total se castiga.
Eu nu cred teoria asta ca cumperi ieftin si pierzi.
Am fost in miezul bataliei, o primadona, daca-mi permiti analogia. M-am batut cu UE (din care nu faceam parte) 10 ani, pana in 2007, pentru metalurgia romaneasca. Pe urma am pupat Piata Endependentii si am pus umarul la actiunile UE(din care faceam parte) anti Rusia, Ucraina, China.

#28
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic că ar trebui sa ne bucuram de ieftiniturile lor doar o viață avem. Plus că îi ajutăm și pe ei.
Doar n-om fi masochiști și să luăm de unde e mai scump.
Daca nu erau chinezii cred că cumpăram și acum Lenovo sub sigla ibm la preturi de 10 ori mai mari și configurații vechi. Trăgeam că aia din Coreea de Nord de Pentium 4 de 20 de ani.

Iar faza cu plânsetele că ne strica pe noi acum după ce i-am și ațâțat și împins contra rușilor îmi pare chiar de prost gust. Macar sa le fi spus condițiile de la început. Ceva condiții li s-au spus în 2014 când Ianukovici a refuzat spunând că Ucraina nu e un preș întins și știm ce a urmat.
Aia se lupta acolo că idealul lor e integrarea aici și când or fi de integrat incepem cu rahaturi că no no, stai așa că așa, închide aia, disponibilizeaza aia, desființează alea, strica alea că nu e bun, Europa cu 2 viteze Schengen, corupția, baronii, normele noastre, CO2 etc.

#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMareleIntelept, on 24 noiembrie 2023 - 21:04, said:

Am fost in miezul bataliei, o primadona, daca-mi permiti analogia. M-am batut cu UE (din care nu faceam parte) 10 ani, pana in 2007, pentru metalurgia romaneasca. Pe urma am pupat Piata Endependentii si am pus umarul la actiunile UE(din care faceam parte) anti Rusia, Ucraina, China.
Super tare! Eu ce sa zic?
Nu ma pricep la economie si nici in mod particular la industria metalurgica.
Stiu ca rusii au cam cumparat pe la noi diverse componente din zona asta a industriei. Si acum au fost nevoiti sa vanda la altii. La sarbi de exemplu.
O fi bine, o fii rau, habar n-am.
Dar stiu ca daca cumperi ieftin, e bine.

#30
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

View PostDrumroll, on 24 noiembrie 2023 - 19:46, said:

Produsele agricole sunt probail recolte plantate inainte de raznoi, multe nu respecta normele UE in materie de diverse precum sa fie non-GMO, utilizare de insecticide samd
Razboiul e de aproape 2 ani, ce recolte plantezi acum si culegi peste 2 ani?

#31
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Probabil niște recolte care se fac la 2 ani, ceva plante bianuale, semeni varza și exporți flori de varza sau flori de morcov.

Culmea ar fi că afaceriștii lor după ce au pierdut uzinele și ce mai aveau acolo sa vina și să cumpere pe la noi diverse chestii.
Romanul tot căpșunar și la saiba sa fie.

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View Postgreenlife, on 24 noiembrie 2023 - 20:20, said:


Am inteles ca nu au norme de limitare a pesticidelor.Multe  cereale  sunt modificate genetic.
Ai inteles bine.
Dar ce nu ai inteles e ca normele UE nu sunt respectate nici de UE.
Exista derogari la care apeleaza agricultorii UE, astfel incat se folosesc pesticide si GMO fara numar.
Deci e la fel.


#33
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 12.08.2020

View PostValy_User, on 24 noiembrie 2023 - 20:49, said:

Da, destabilizează economia.

Cand o sa va pierdeti locurile de munca din constructii si agricultura cel putin, sigur mai sunt si alte domenii, atunci o sa intelegeti. Cand se vor inchide afaceri din constructii si agricultura (cel putin) atunci o sa inteleaga si aia mai bogati un pic.

Astea doua domenii vor influenta negativ toate celelalte domenii, deci sa intre ucraina in ue, succes.

#34
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,558
  • Înscris: 16.03.2007
a trecut recolta, si iar incep sa chertzaie romanashii ca nu-si mai pot vinde uleiul la 13 lei litrul ca lumea il cumpara pe ala din ucraina la 4 lei? ca nu le cumpara lumea faina la 7 lei kilu, ca o ia pe aia din grau din ucraina cu 2 lei?
pai lasati-va de meserie, bã gogilor, daca nu puteti fi competitivi. ce o sa faceti dupa ce o sa intre ucraina in UE? la strung, la shaiba!! la incarcat de brichete in piata, la reparat de umbrele!

Edited by laffin, 24 November 2023 - 21:48.


#35
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLeo2006, on 24 noiembrie 2023 - 20:21, said:

UE produce cereale doar pentru consum intern. Preturile sunt atat de mari ca nu poate exporta nimic. Cerealele din Ucraina sunt perfecte pentru revanzare in tarile arabe si africane dar nu exista silozuri suplimentare pentru ca Polonia si Romania sa profite de asta la revanzare.
Si cand ma gandesc ca informatia e la un click distanta
https://agrointel.ro...l-noului-sezon/

#36
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postlaffin, on 24 noiembrie 2023 - 21:44, said:

a trecut recolta, si iar incep sa chertzaie romanashii ca nu-si mai pot vinde uleiul la 13 lei litrul ca lumea il cumpara pe ala din ucraina la 4 lei? ca nu le cumpara lumea faina la 7 lei kilu, ca o ia pe aia din grau din ucraina cu 2 lei?
pai lasati-va de meserie, bã gogilor, daca nu puteti fi competitivi. ce o sa faceti dupa ce o sa intre ucraina in UE? la strung, la shaiba!! la incarcat de brichete in piata, la reparat de umbrele!

S-au obisnuit sase umple de bani la inceputul razboiului cand pretul la toate produsele agricole a explodat, facandu-i pe ei bogati si oe noi toti ceilalti saraci.
De fapt ce s-a intamplat atunci e exceptia, nu regula.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate