Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Dezmostenire

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postfqx, on 22 noiembrie 2023 - 17:13, said:

Ba da, daca defunctul are 5 case si o gramada de datorii, poti face succesiunea pe o casa, daca casa aia nu e poprita sau sub ipoteca, fara sa afecteze restul.mergi si te intereseaza, stiu din experienta.Daca defunctul are un apartament luat pe credit, si mai are 5 case, pe alea 5 poti face succesiune, pe apartamentul cu ipoteca nu.Banca nu stie, notarul nu stie, si nici nu au drepturi.Banca de exemplu , are drept doar asupra bunului ipotecat.

Vezi ce a zis colegul pasilla.

#20
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012

View Postfqx, on 22 noiembrie 2023 - 17:13, said:

Ba da, daca defunctul are 5 case si o gramada de datorii, poti face succesiunea pe o casa, daca casa aia nu e poprita sau sub ipoteca, fara sa afecteze restul.mergi si te intereseaza, stiu din experienta.Daca defunctul are un apartament luat pe credit, si mai are 5 case, pe alea 5 poti face succesiune, pe apartamentul cu ipoteca nu.Banca nu stie, notarul nu stie, si nici nu au drepturi.Banca de exemplu , are drept doar asupra bunului ipotecat.

Complet incorect dpdv juridic ceea ce ai scris! Este o amestecătură de de toate în ceea ce ai scris. Dreptul nu este despre cum mi-ar plăcea mie să se întâmple ca să fie bine, ci este despre respectarea unor instituții, unele dintre ele vechi de peste 2000 de ani (vezi dreptul roman, din care se trage și dreptul românesc). Moștenirea este indivizibilă dpdv drepturi și obligații (sau datorii, pe limba ta). Adică ori accepți totul, ori nu accepți nimic. Sau, cel mult, o accepți sub beneficiu de inventar și decizi după ce afli de datorii dacă o accepți de tot sau nu.

#21
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Postfqx, on 22 noiembrie 2023 - 16:42, said:

Succesiunea se poate face individual pe diverse bunuri.Daca nu exista o poprire sau ipoteca pe bunul respectiv, il poti avea fara sa mostenesti si datoriile.

View Postfqx, on 22 noiembrie 2023 - 17:13, said:

Ba da, daca defunctul are 5 case si o gramada de datorii, poti face succesiunea pe o casa, daca casa aia nu e poprita sau sub ipoteca, fara sa afecteze restul.mergi si te intereseaza, stiu din experienta.Daca defunctul are un apartament luat pe credit, si mai are 5 case, pe alea 5 poti face succesiune, pe apartamentul cu ipoteca nu.Banca nu stie, notarul nu stie, si nici nu au drepturi.Banca de exemplu , are drept doar asupra bunului ipotecat.
Ori ai inteles gresit tu, ori ai gasit niste baieti penali care mizeaza pe faptul ca in lipsa unui contestatar nu prea se verifica legalitatea actelor comise.

View Postpasilla, on 22 noiembrie 2023 - 16:44, said:

Nu se poate. Acceptarea mostenirii e integrala.
Poate a auzit de beneficiu de inventar si credea ca inseamna ca isi poate alege doar casele fara datorii.

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,214
  • Înscris: 23.08.2014

View Postloren2, on 22 noiembrie 2023 - 18:10, said:

Ori ai inteles gresit tu, ori ai gasit niste baieti penali care mizeaza pe faptul ca in lipsa unui contestatar nu prea se verifica legalitatea actelor comise.


Poate a auzit de beneficiu de inventar si credea ca inseamna ca isi poate alege doar casele fara datorii.
Ce anume e penal, tre sa stiu eu daca defunctul avea datorii sau nu?

#23
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.02.2022
Poate că ar fi nevoie de ceva reglementări legislative in ce privește cât și ce poate fi lăsat moștenire. Tot țipă unii de meritocrație și alții de egalitate...

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Exista reglementari, au tot dat colegii articole din lege.

#25
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Also mai revin cu o intrebare la care nu am gasit raspuns pe internet sau poate nu am cautat suficient de bine.
Daca parintii iti dau sa zicem 40k euro prin virament in cont sa iti iei un apartament prin credit ipotecar de 60k euro sa zicem(diferenta de 20k euro o ia copilul prin credit ipotecar), pot ulterior parintii sa isi dea in judecata copilul ca sa obtina si ei drept pe acea proprietate, fiindca i-au dat cei 40k euro? Multumesc!

#26
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012
Banii ăia pot fi, cel mult, împrumut...așa cu, toleranță mare din partea instanței. Și dacă e împrumut, părinții solicită returnarea banilor. Dacă puradelul nu îi returnează la scadență, aceștia îl pot executa.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Care scadenta? E vreun contract de imprumut intre unii si altii?
De vreme ce i-au dat banii sunt dati si sanatate.

#28
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012
Dacă citești tot ce am scris, vei pricepe...dacă nu citești tot...pupici!

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Am citit tot.
Pot fi imprumut daca exista contract de imprumut.

#30
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 07.03.2012
Te las în pace...ai dreptate...am obosit...ai dreptate

#31
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.02.2022

View PostAlexEn, on 23 noiembrie 2023 - 10:04, said:

Exista reglementari, au tot dat colegii articole din lege.
Ma gandeam la genul ala de "reglementari" care ar lasa, in buna parte..., fara obiect aceasta discutie. Noi inca nici macar n-avem taxa pe mostenire alta decat taxele notariale.

#32
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Avem, daca nu dezbati mostenirea in 3 ani de la decesul celui pe care il mostenesti.

View Postpopicoo, on 23 noiembrie 2023 - 17:44, said:

Te las în pace...ai dreptate...am obosit...ai dreptate

Chiar intrebam ca sa iti inteleg rationamentul dar daca nu vrei sa dialoghezi e alegerea ta :peacefingers:

#33
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009

View PostAlexEn, on 23 noiembrie 2023 - 16:45, said:

Am citit tot.
Pot fi imprumut daca exista contract de imprumut.
Pot fi orice - fara un contract este o suma transferata de la X la Y. Daca nu exista un act de donatie sau altceva, se poate solicita revenirea la situatia anterioara (adica copilul sa returneze sumele).

La fel cum si tu daca virezi niste bani din gresala intr0un alt IBAN nu inseamna ca cel care a primit banii trebuie sa ii pastreze! Sunt sume pe care este obligat legal sa le returneze.

Nu asta e cazul aici, dar ce spun eu este ca fara un act scris nu se va presupune nimic. Daca nu exista intelegere intre parti ce a reprezentat suma aia (imprumut, donatie, etc) atunci se revine la situatia anterioara - adica banii trebuie sa se intoarca la cei care i-au virat.

#34
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006
alexbowwow:
La 40K euro intrati in cont fara contract, ti-i poate lua chiar si statul, pentru ca nu poti justifica sursa legala. Spalarea de bani atat asteapta.
Pana si donatia se face la notar daca depaseste 25000 LEI, altfel e nula.
Eu nu m-as risca la transferuri de 40K fara temei justificat prin contract si fara notar care sa verifice si sa ateste  provenienta banilor.
Nici nu cred ca bancile ar accepta sa permita un astfel de transfer.

Edited by funny, 24 November 2023 - 17:49.


#35
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Suma a fost doar un exemplu.
Also cand s-a facut transferul la banca dintr-un cont in altul, a fost prezentat contractul de vanzare-cumparare care atesta de unde provin banii(banii proveneau din vanzarea unei proprietati detinuta de parinti; acestia au vandut o proprietate si banii rezultati din vanzarea proprietatii i-au virat din contul lor in contul copilului).

Edited by alexbowwow, 24 November 2023 - 22:02.


#36
funny

funny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2006
Eee, e ceva ce nu ne spui si n-avem cum sa te ajutam asa.

De principiu, daca un copil a primit de la parinti bani cat sa-si plateasca avans la un apartament, ar fi bine sa se poarte frumos cu ei, nu sa ajunga sa se intrebe dc pot sa-l dezmosteneasca ori dc pot sa-i ia o  parte din apartament.
Probabil ca pot sa faca multe lucruri, nu stiu daca le vor si face,  dar e un lucru pe care copilul  nu mai poate  sa-l  faca: sa le stearga amarala din suflet pentru ca ei cred ca au un copil nerecunoscator.

Copilul ar trebui sa se gandeasca  mai mult  la ce face el si la cat de corect e ce face el, decat la ceea ce ar putea parintii sa faca. Poate il ajuta si face pace.

Edited by funny, 25 November 2023 - 14:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate