Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Ce parghii exista pentru a remedia situatia cu un profesor afurisit ?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#73
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 20:37, said:

Din cate vad la ei , scoala in sensul invataturii e pe ultimul loc..

Cand 100% dintre ei au pana in 40% la un test, acolo e ceva si nu cu elevii. 100% nu e din cauza elevilor, intelegi 100%?

Voi luati exemplele personale si le generalizati.
Noi vorbim de 100%.

#74
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTsunamii, on 21 noiembrie 2023 - 20:32, said:

Te las in pace , ramane cum am stabilit , de ce sa ma cert cu tine ! Ar trebui sa ma enervez si eu si nu vad nici un avantaj !
PS - Nu am treaba cu spiru Posted Image !

#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 20:40, said:

Te las in pace , ramane cum am stabilit , de ce sa ma cert cu tine ! Ar trebui sa ma enervez si eu si nu vad nici un avantaj !
PS - Nu am treaba cu spiru Posted Image !

Cred, dar fii atent la context.
Treaba merge pentru toti elevii
Se schimba ... ceva
Treaba s-a stricat pentru TOTI elevii
Nu ti se pare ca nu depinde de elevi in cazul asta?
SI ca analogia ta cu directorii nu mere aici?

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 20:37, said:

Tu pari bine intentionat ,

Sorry

#76
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTsunamii, on 21 noiembrie 2023 - 20:39, said:

Cand 100% dintre ei au pana in 40% la un test, acolo e ceva si nu cu elevii. 100% nu e din cauza elevilor, intelegi 100%?
Daca ar fi sa conduci o echipa...in mediul privat , nu un catel la RAR Posted Image si primesti o echipa NOUA , cum o testezi rapid ?
Intrebi ''ciripitorii'' sau le dai un test rapid si neanuntat ?

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 20:37, said:

Invatatura IOC !

Mai reiau o data, daca TOTI ELEVII ROMANIEI sunt interesati de altceva decat de scoala, TARA  e de vina, parintii, media, sistemul educational si nu elevii

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 20:43, said:

Daca ar fi sa conduci o echipa...in mediul privat , nu un catel la RAR Posted Image si primesti o echipa NOUA , cum o testezi rapid ?
Intrebi ''ciripitorii'' sau le dai un test rapid si neanuntat ?

O testez, am si spus c-o fac, dar o fac pentru mine sa stiu de unde o iau. Nu pentru a scrie in ziar ca sunt angajatii mei, prosti.
Am si un exemplu in spate cand am fost profesor cu multi ani in urma.

Am avut si de tras din cauza asta

Ce faceam eu in locul dobitocului..., o sedinta cu directorul, o sedinta cu parintii in care expuneam rezultatele si ne asezam jos sa stabilim noile tinte de materie, si PLECAM DE ACOLO, neconsiderand materia mea ce mai importanta de pe planeta.
Sistemul trebuie reparat si nu prin pedepsirea elevilor in cazul asta

#78
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTsunamii, on 21 noiembrie 2023 - 20:42, said:

Nu ti se pare ca nu depinde de elevi in cazul asta?
Ori nu intelegi , ori refuzi sa vezi realitatea ! O sa incerc asa ca la spiru Posted Image !
Elevii NU VOR SA INVETE ! Parintii vor NOTE MARI fara merit altfel fac mega scandal si reclamatii ! Profesorii nu trebuie nici macar SA-I DERANJEZE PE PRINTI SI PRINTESE !
Cum se poate rezolva ?

#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 20:48, said:

Ori nu intelegi , ori refuzi sa vezi realitatea ! O sa incerc asa ca la spiru Posted Image !
Elevii NU VOR SA INVETE ! Parintii vor NOTE MARI fara merit altfel fac mega scandal si reclamatii ! Profesorii nu trebuie nici macar SA-I DERANJEZE PE PRINTI SI PRINTESE !
Cum se poate rezolva ?

Bro, in cazul asta nu se poate aplica asa ceva. De ce?
Pentru ca vorbim de 100%
Daca era jumate, cu toate ca 50% e o pondere uriasa, poate mai intelegeam, dar 100%? Problema e in alta parte.

Si chiar daca refuza sa invete, nu te intrebi de ce olandezul vrea sa invete si romanul refuza?
Nu ti se pare ceva putred in Danemarca?

#80
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostTsunamii, on 21 noiembrie 2023 - 20:48, said:

Ce faceam eu in locul dobitocului..., o sedinta cu directorul, o sedinta cu parintii in care expuneam rezultatele si ne asezam jos sa stabilim noile tinte de materie
Te apropii timid de adevar , am afirmat intr-o postare anterioara ca LA FEL AS FI FACUT SI EU , m-as fi intalnit cu parintii in prezenta directorului , dar nu toti au peste suta de kile si au curajul sa se infrunte cu 30 de parinti dilii !
Le-as fi spus pe scurt , ca eu sunt profesorul si eu dau notele pe cat stie fiecare ! Eu ii invat pe toti la fel si sa nu am comentarii despre notele primite , fiecare primeste CAT MERITA ! Daca ei nu considera ca ce predau eu e important , sa-i tina macar la nivel de 5 sau 6...note cu care SE TRECE !
Case closed !

View PostTsunamii, on 21 noiembrie 2023 - 20:51, said:

Pentru ca vorbim de 100%
Te legi prea mult de testul spanacului ! Daca la sfarsitul trimestrului aveau toti 100% nota 2 , eram de acord cu tine !

Edited by Alltrack, 21 November 2023 - 20:57.


#81
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@Alltrack si eu consider ca sunteti bine intentionat, dar nu puteti aplica o "solutie universala". Nu exista. Profesorul trebuie sa fie exigent, dar daca toti elevii sunt "prosti", te apuci de treaba... Testul initial e folosit sa stii tu, ca profesor, de unde pleci... nu sa le demonstrezi elevilor ca-s prosti! Rolul tau e sa cresti nivelul clasei, nu sa pui etichete. In privat e altceva, nu sta nimeni sa te scolarizeze. Poti... stai, nu poti... vine altul. Educatia/invatatul nu vine peste noapte... e cu chin, cu stradanie, esecul face parte din invatare. Daca-i dai in cap aluia care incearca... (sau plecam de la ideea ca toti vor note mari fara sa munceasca?)

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 20:56, said:

Te legi prea mult de testul spanacului ! Daca la sfarsitul trimestrului aveau toti 100% nota 2 , eram de acord cu tine !

Sa stau pana la sf trimestrului?
Da ce-am inebunit???

Pai dac-as facea asa ceva la servici, dracii m-ar gasi.

Cand observi ca ceva merge prost intr-un sistem, ACTIONEZI, evaluezi, analizezi, faci plan si repari.
Profesorul din start a inceput prost.

Eu le spuneam: "hai ba sa vedem unde sunteti"
Test
Corectura
Discutii cu directorul si cu restul profesorilor, chemati parintii, propus solutii
NU NOTE si returnate elevilor care n-au nici o vina in cazul asta

Nu test, si note si,... gata.
Asta e chesti de inspectorat

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 20:56, said:

Te apropii timid de adevar , am afirmat intr-o postare anterioara ca LA FEL AS FI FACUT SI EU , m-as fi intalnit cu parintii in prezenta directorului , dar nu toti au peste suta de kile si au curajul sa se infrunte cu 30 de parinti dilii !
Le-as fi spus pe scurt , ca eu sunt profesorul si eu dau notele pe cat stie fiecare ! Eu ii invat pe toti la fel si sa nu am comentarii despre notele primite , fiecare primeste CAT MERITA ! Daca ei nu considera ca ce predau eu e important , sa-i tina macar la nivel de 5 sau 6...note cu care SE TRECE !
Case closed !

Si i-ai lasa repetenti pe toti dupa principiul asta, nu?

Edited by Tsunamii, 21 November 2023 - 21:18.


#83
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Posttclau, on 21 noiembrie 2023 - 21:08, said:

Testul initial e folosit sa stii tu, ca profesor, de unde pleci... nu sa le demonstrezi elevilor ca-s prosti!
dar nu puteti aplica o "solutie universala"
Suntem diferiti si asta este foarte bine ! Aveam de gand sa scriu un roman dar nu merita !
Noi 3(+Tsu) se pare ca avem un mod diferit de a vedea acel prim test si notarea .

Eu il vad in modul urmator , sau sa intru eu in locul profesorului Posted Image !

Am 25 de ani , nu ma ajuta nici varsta...poate nici statura fizica...nici experienta . Pe micii ''monsters'' ii doare la basca , ei sunt deja invatati ca iau 9 si 10 la vechiul profesor !
Intru prima data in clasa , aia joaca table sau se uita la buci pe net , asta daca vin la ora...ca am inteles ca juma' de clasa nu prea venea la ora lui !
Sa ii iau la incins...nu e voie , sa urlu la ei...nu e voie , sa ma uit urat...nu e voie...mai zice si vreo pustanca ca te-ai uitat cu conotatii sexualePosted Image ! De la parinti primesc mesaje prin diriginte cu ''sa le dai 10 in continuare...ca ala vechiu'...ca ne stropim pe tine si pe ora ta'' !
Deci se pare ca situatia da cu NT Posted Image !

Ce as face ? As incepe macar la nivel incipient sa citesc niste manuale/cursuri de comunicare ! De obicei prin prefata acestora se gaseste aproape cel mai important lucru '' ATRAGEREA SI MENTINEREA ATENTIEI" ! Pasul 2 ar fi POZITIONAREA !
Ca sa ma pozitionez trebuie sa fac ceva macar inedit ! Nu mai repet , nu am voie....aia...aia... , ok o sa-i tin 5 minute in picioare , nu e nici o drama in asta . Apoi le dau o testare . Sa nu imi zica mie NIMENI ca la o materie la care primesti 10 din oficiu , invata vreunul ceva .
Sunt tentat sa cred ca toti intr-adevar meritau maxim 4 ! Le-a dat 2 la toti...sa nu faca diferentePosted Image  !
Apoi a inceput sa-i incurajeze cu cate un 6-7-8 !

Dpdv pedagogic mi se pare ok ! Dar toti vorbim pe presupuneri , opinia unui parinte o stim , a profesorului cred ca e mai grava dar de sens invers , iar pe copii ii doare in basca...ei vor notele obtinute din DISCUTIILE INTRE PARINTI SI PROFESORI !!!

In realitate , e ca la noi , dreptatea e la jumate Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 21 November 2023 - 22:20.


#84
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Daca pui problema asa, sunt 100% de acord Posted Image

Mai putin partea cu negocierea... ori ii umflii de 2 si 3 ca sa arati cine e "sefu" (chiar trebuie sa le treci si in catalog?), ori incerci cu blandete sa-i atragi de partea ta. Da, poti sa le dai 2 la urmatorul test - sa nu creada ca glumesti si sa vada ca le dai o sansa! Dar 2-3 la toata clasa din prima? E ca si cum la privat le tai din salar de la prima intalnire. Stii ca nu fac ce trebuie, dar dupa demonstratia asta de forta mai lucreaza cineva sau... ?!

ps. Scopul tau e sa-i pui la treaba sau sa cauti angajati noi? :)

Edited by tclau, 21 November 2023 - 22:37.


#85
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,316
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdjl, on 21 noiembrie 2023 - 11:42, said:

@ dan210 : dacă eram profesor şi venea tatăl tău să-mi spună chestia aia îi trăgeam un pumn sau măcar o palmă de control.
Dacă era profa aia a mea, păi o evitam pe vecie după aia şi dacă o vedeam îi făceam o urare de "bine".
du-te ma la plimbare, treaba asta se-ntampla cand tu probabil nu erai nici in stadiu de proiect

#86
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Eu am cam spus tot ce am avut de spus ! Si nici nu doresc sa conving pe nimeni nimic , doar schimbam idei !

Problema majora generala e alta !

Copilul unora vine la scoala sa invete ceva...de asta e scoala...de asta platim o gramada de banet ! Daca profesorul ii da elevului 3 PE MERIT vine ''zimbrul autohton...sau mama leoaica...spaima mahalalei'' si sterg pe jos cu profesorul !
Atunci ala ii da 8...9...10 din burta ! Dupa ceva timp se adevereste ca acel copil NU A INVATAT NIMIC si NU STIE NIMIC (am reformulat aici...ca exprimarea era cu...bubuie) !!!
Atunci vin din nou ''zimbrul autohton...sau mama leoaica...spaima mahalalei'' si urla din rasputeri ca profesorii si scoala romaneasca sunt de RAHAT !!!

Cam cine ar merita cu varf si indesat ''bastoanele'' din aceasta ecuatie ? Eu stiu cu siguranta dar prefer sa ma abtin !

Case closed !!!

Edited by Alltrack, 21 November 2023 - 23:04.


#87
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
De acord... dar...
1. nu faci demonstratie de forta a priori
2. daca se intampla ce ati spus, profesorul e de vina - e datoria lui sa ignore "zgomotul" si sa-si faca meseria.

Si aveti dreptate - parintele plateste (o viata intreaga, nu numai 12 ani) pentru educatia copilului - e in interesul lui ca profesorul sa fie exigent, iar notele sa reflecte realitatea.

Edited by tclau, 21 November 2023 - 23:17.


#88
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cu alea 30 de familii NUMAI DE LA O CLASA , care il cauta pe la portile scolii...sa-i scoata ochii , as paria ca intr-un an doi cel tarziu , va proceda ca fostul profesor si isi va baga picioarele...le da tuturor 11  !

Edited by Alltrack, 21 November 2023 - 23:18.


#89
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,022
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 22:08, said:

Ce as face ? As incepe macar la nivel incipient sa citesc niste manuale/cursuri de comunicare ! De obicei prin prefata acestora se gaseste aproape cel mai important lucru '' ATRAGEREA SI MENTINEREA ATENTIEI" !

Aia trebuia s-o faca la pedagogie.

AM FOST profesor
Am predat la liceu, fizica si motoare de aviatie la clasa a 12-a si tehnologie la a 10-a.

Au facut grva ca ma vor diriginte.
Aveam 25 de ani.
Putorile erau topite...
La fiecare ora ultimele 10 minute discutam tot ce vroiau ei, incepusera sa vina cu teme de discutie
Le predam, le EXPLICAM.

La a 10-a nu stiau sa scada nu stiau ce e aia zecimala.
AM ARUNCAT la gunoi programa de tehnologie si am trecut la matematica.

Unu m-a parat si a venit de la inspectorat ca nu respect programa.
Dupa o ora in care au asistat 2 inspectori, au plecat si n-au mai zis nimic.
Dar nu i-am picat pe toti, nu le-am dat 3 ca nu stiau matematica.
Am estimat clasa si am trecut la repararea sistemului de invatamant atunci

Cu a 12-a discutam orice, astia de-a 10-a erau obligati sa fie trecuti
4 clase de a 12-a, 8 clase de a 10-a

Da, le ardea de scoala cum imi ardea mie de religie.
Si totusi ii captam.
Nu cu forta ci cu purtarea
Si nu facusem decat un semestru de pedagogie.

Eu va spun ca elevii se poarta asa si nu au nici o motivatie pentru scoala din cauza parintilor, scolii, profesorilor, mass-mediei, politicienilor, bisericii...
Astia toti II STRICA
Apoi, ce facem?
Radem de ei ca-s prosti.

Trist romani, trist

View PostAlltrack, on 21 noiembrie 2023 - 23:03, said:

Copilul unora vine la scoala sa invete ceva...de asta e scoala...

Pa dracu.
Il trimite la scoala sa nu stea pe maidan, d-aia au fost de acord si cu credinta-n scoli, nu sa-nvete. Il interesa pe taica-su sa invete, vroia doar sa nu-i faca probleme.
A vazut tu om interesat de sistemul de educatie din Romania?

#90
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View Postel_marino_loko, on 20 noiembrie 2023 - 22:41, said:

Imi doresc ca copilul meu sa poata sa invata la materiile esentiale si sa nu piarda vremea cu materii ca religie, germana, muzica, desen, sau mai stiu eu ce. Daca notele sunt luate in considerare la examenul de admitere in liceu, da, prefer sa fie de 2 si sa primeasca 10 decat sa fie de 7 si sa primeaca 2. La matematica sau la romana in schimb, acolo mereu m-am intalnit cu profesorii si i-am zis sa ii dea nota pe merit ca acolo se tindea sa se umfle putin notele si nu mi convenea, acolo voiam sa aiba nota exacta sa stim cum sa il ajutam.
si daca copilul se va sterge la fund cu matematica ta peste citiva ani si va deveni pictor sau cintaret de manele?

View Postel_marino_loko, on 20 noiembrie 2023 - 23:28, said:

Exact. Sa le dea 2 si 3 daca atata merita. Dar sa ii ia de unde sunt ei acum, sa ii invete si apoi sa ii testeze si daca sunt de 2 sa le dea 2. Cum ziceam. La mate copilu meu a luat un 7 la un moment dat si i am corectat lucrearea si era de 6 si am mers la profesoara si i am zis "nu ma intereseaza ce note le dai la ceilalati, poti sa le umfli cat vrei, dar la al meu da i cat merita, daca merita 6 nu ii da 7". ASta ca sa fie lamurita ca nu notele ne deranjeaza ci felul in care le-a dat. Dar se pare ca tu ti-ai dat seama iar ceilalti nu
Si nu ti-a spart nasu' profesorul ala?

View Postdorin_2k, on 21 noiembrie 2023 - 06:51, said:

Interzis aplicarea de pedepse colective (ținut 15 minute elevii în picioare că au lipsit alți elevi).
Sesizați directorul , apoi ISJ.
sa nu uitam si SRI, CEDO, TPI...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate