Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Ce motive pot duce la refuzarea Autorizatiei de Constructie a unei case?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Daca vreau sa construiesc o casa, incadrandu-ma in parametrii trecuti in Certificatul de Urbanism, ar putea exista vreun impediment in a obtine Autorizatia de Constructie ?

#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

View Postallah2, on 17 noiembrie 2023 - 10:05, said:

Daca vreau sa construiesc o casa, incadrandu-ma in parametrii trecuti in Certificatul de Urbanism, ar putea exista vreun impediment in a obtine Autorizatia de Constructie ?

ai 1000 de avize de adus..cata vreme respecti legea, nu ai de ce.
E posibil insa sa te dea in judecata diversi de pe strada, vecini sau asociatii de proprietari pe diverse motive

am un caz chiar langa mine..un vecin-acum in strainatate- isi darama casa parintilor si construieste una noua .
Stiu ca s-a judecat chiar cu primaria sector 1

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Daca indeplinesti conditiile din certificatul de urbanism, aduci avizele si aprobarile cerute acolo, mai poti avea probleme doar pe partea de documentatie aferenta autorizatiei de construire, adica planurile sunt incomplete sau nu respecta normativele in domeniu.

Daca este nevoie de un acord al vecinilor, acest lucru va fi mentionat in certificatul de urbanism (de exemplu mie mi-au cerut pentru lipire la calcan).

Edited by george_alexandru, 17 November 2023 - 10:16.


#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.06.2005
Mai poti avea probleme cu incompetentii care au umplut primariile...

#5
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View Postgeorge_alexandru, on 17 noiembrie 2023 - 10:14, said:

Daca indeplinesti conditiile din certificatul de urbanism, aduci avizele si aprobarile cerute acolo, mai poti avea probleme doar pe partea de documentatie aferenta autorizatiei de construire, adica planurile sunt incomplete sau nu respecta normativele in domeniu.

Daca este nevoie de un acord al vecinilor, acest lucru va fi mentionat in certificatul de urbanism (de exemplu mie mi-au cerut pentru lipire la calcan).

Pe mine m-a obligat Primaria sa ma lipesc la calcan, desi nu am vrut asta pentru ca am niste vecine dificile.
Si surpriza, de cand am inceput constructia, vecinele imi fac reclamatii saptamanale.

Noroc ca am toate actele si autorizatiile in regula.
Dar tot este putin stresant sa fiu atent sa nu pierd niciun aviz de livrare beton sau fier, pentru ca trebuie sa le prezint la fiecare discutie cu inspectorul ISC.

Edited by anndrei86, 17 November 2023 - 11:20.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017

View Postanndrei86, on 17 noiembrie 2023 - 11:19, said:


Dar tot este putin stresant sa fiu atent sa nu pierd niciun aviz de livrare beton sau fier, pentru ca trebuie sa le prezint la fiecare discutie cu inspectorul ISC.

Eu nu l-am vazut la fata pe inspectorul ISC, si aveam categoria C. N-au astia timp de noi, sunt prea putini si se construieste prea mult.

La mine pe strada i-au dat uneia tot la fel, obligatoriu la calcan....era nemultumita si vroia sa se lupte cu ei, dar i-au transmis mai pe ocolite sa nu insiste. Eu am primit la calcan + la strada, ca sa fie in aliniament cu casa de langa, dar fix asa vroiam si eu, deci s-a nimerit bine. Altii trebuie sa faca PUZ pentru asa ceva.

In general aici e bine sa ai un arhitect care are relatii pe la primarie si sa se ocupeo de tot, ca sa nu pierzi vremea cu audiente la ei.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
Pasii sunt:

1. Certificat Urbanism de Construire
Aici vei primi informatiile despre cele N avize si specificatii precum POT/CUT, retrageri, inaltime maxima

2. Dupa ce iei avizele depui de autorizare.

3. Pot sa existe obiectii birocratice, dar NU au cum sa refuze fara termen legal, daca documentatia e cf legii.

#8
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View Postgeorge_alexandru, on 17 noiembrie 2023 - 11:27, said:


Eu nu l-am vazut la fata pe inspectorul ISC, si aveam categoria C. N-au astia timp de noi, sunt prea putini si se construieste prea mult.


Nici la mine pe strada nu s-a dus la nici o alta casa in constructie sa verifice.
Am inteles ca au indicatii sa vina doar acolo unde exista reclamatii, pe motiv ca nu au suficiente resurse sa verifice toate constructiile noi.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,157
  • Înscris: 22.05.2003
ISC vine la reclamatii, sa se acopere.

ISC verifica doar hartiile!

Responsabilul de lucrari e dirigintele de santier.

#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Da, dacă este greșit amplasamentul/cadastrul și te afli pe proprietatea altcuiva

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postanndrei86, on 17 noiembrie 2023 - 11:19, said:

Dar tot este putin stresant sa fiu atent sa nu pierd niciun aviz de livrare beton sau fier, pentru ca trebuie sa le prezint la fiecare discutie cu inspectorul ISC.
Aia e treaba dirigintelui de șantier, nu a ta.

#12
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View PostAdm, on 17 noiembrie 2023 - 14:12, said:

ISC vine la reclamatii, sa se acopere.

ISC verifica doar hartiile!

Responsabilul de lucrari e dirigintele de santier.

Nu chiar, la mine a venit sa faca si masuratori.
Si nu doar o data.

In plus, a fost nevoie sa contractam si topometrist care sa monteze pe peretele vecinei martori pentru monitorizarea fisurilor existente.
Martori care trebuiau cititi la fiecare 3 zile si pe baza caruia trebuia ca inginerul de structuri sa faca un raport.
Si toate astea au costat o multime de bani: de exemplu pentru fiecare citire am platit cate 700 de lei.

View Postradunic, on 17 noiembrie 2023 - 15:03, said:

Aia e treaba dirigintelui de șantier, nu a ta.

Poate ca este treaba dirigintelui, doar ca nu prea exista niciun diriginte care sa fie permanent prezent pe santier.
Sau poate ca exista, dar atunci trebuie sa il platesti aproape cat toata echipa de muncitori.

Asa ca pana la urma ajungi sa te ocupi personal de aceste hartii, pentru ca daca ISC-ul iti opreste lucrarile, tot tu pierzi o multime de bani.
Nu te incanta cu nimic ca si dirigintele primeste amenda.

#13
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc

Eu vreau sa construiesc o casa mica/medie P+1 (amprenta de aprox 80-90mp cu 125mp utili) pe un teren de aprox 500mp

Pe un teren ce ma gandesc sa-l cumpar, proprietarul ceruse in  2022 un Certificat de Urbanism in vederea construirii unui Duplex P+1+M (cu o amprenta de aprox 163mp, deci cam dublu fata de ce vreau eu)

Ma gandesc ca in cazul meu nu ar trebui sa fie nicio problema pt ce vreau eu sa construiesc ?

Ideal ar fi si sa ma lase ca distanta minima a constructiei mele, fata de gardul meu (ce da la vecini sau la drumul de servitute) sa fie doar de 3metri, nu de mai mult.
Si sa nu ma oblige sa fac constructia fix pe mijlocul terenului. Nu vad nimic scris de genul in Certificat de Urbanism

Atasez ceritifcatul de urbanism, cu siguranta multi de aici sunteti mult mai priceputi ca mine, poate aveti 2min sa aruncati o privire

Attached File  1 crop.jpg   432.71K   7 downloads

Attached File  375693515_736138441877123_6207645866171785404_n.jpg   258.11K   7 downloads

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Daca ai intentii clare, dar nu esti hotarat in privinta terenului pe care il cumperi, poti lua legatura cu un arhitect care sa te sfatuiasca cu privire la aceste spete, apoi dupa ce te-ai hotarat faci cu el propiectul. Sau cu altul....

#15
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View Postallah2, on 20 noiembrie 2023 - 18:17, said:

Eu vreau sa construiesc o casa mica/medie P+1 (amprenta de aprox 80-90mp cu 125mp utili) pe un teren de aprox 500mp

Terenul e langa vreo cale ferata? Ca vad ca prin urbanism iti cere aviz de la CFR. Sa nu-ti derive de acolo cumva niste limitari privind pozitionarea constructiei.

#16
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Este cam la 60m distanta de o cale ferata dezafectata ce folosea in trecut pentru CET. Nu mai este folosit de multa vreme, si oricum era una doar interna ce duce spre CET, nu pt trenuri de pasageri sau marfa



X-ul acela in dreptul CFR spune ca va trebui ulterior eu sa depun o cerere la CFR inainte de a demara constructia? Sau ca este deja in regula prin acel ceritificat de urbanism?


Vad ca acel x din dreptul CFR este trecut la rubrica "Avize si acorduri solicitate prin Cerificatul de Urbanism"


De aici, nu rezulta ca Certificatul de Urbanism obtinut include si acordul de la CFR ?


Mai sunt destule case construite langa acel teren, practic este deja imprejpuit in 80% din parti de cate o casa

Edited by allah2, 21 November 2023 - 13:31.


#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Va trebui sa obtii un aviz de la CFR. Il vei obtine, dar poate dura, in functie de cat chef au aia. In mod normal avizele astea ies cam in 30 zile, dar mai sunt si exceptii, ala de la Romtelecom l-am obtinut in aproape 2 luni.

#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View Postgeorge_alexandru, on 21 noiembrie 2023 - 13:36, said:

Va trebui sa obtii un aviz de la CFR. Il vei obtine, dar poate dura, in functie de cat chef au aia. In mod normal avizele astea ies cam in 30 zile, dar mai sunt si exceptii, ala de la Romtelecom l-am obtinut in aproape 2 luni.

Avize de la CFR in 2 luni ar fi lux. Ultima data cand am avut treaba cu ei a durat aproape 6 luni, inclusiv cu intrevederi la MT si presiuni de la minister pe cei de la CFR. Urmeaza inca unul de scos in lunile care urmeaza, mi-e groaza deja cand ma gandesc la ce vine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate