Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Ce produs folositi pentru curatarea usoara a calcarului sedimentat pe faianta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
Adica fara sa mai stai sa freci 2 ore pe unde se depune calcarul pe faianta bleumarin inchis si fara sa-ti mai dea lacrimile de la detractant sau ce acizi contin produsele pentru dizolvarea pietrei.

In prezent folosim ceva pe baza de detractant insa se curata foarte greu fiecare placa de faianta, ataca pielea si plamanii. Dureaza 4 ore de munca silnica sa cureti 2 mp de faianta, anume cea de langa cada unde se usuca apa dupa dus.

#2
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Oțet nu merge?
Dar tot așa, îți cam pică părul din nas.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,616
  • Înscris: 08.03.2017
https://www.emag.ro/...reviews-section
Folosesc, e super vs otet , alte substante

#4
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 08.09.2019

 SeaM932, on 09 noiembrie 2023 - 13:15, said:

Dureaza 4 ore de munca silnica sa cureti 2 mp de faianta, anume cea de langa cada unde se usuca apa dupa dus.

Inteleg ca tu stai si freci mai mult de 1 minut pe o suprafata cat o palma (10 x 10 cm). Exagerat de mult, in tot cazul. Ce fel de faianta ai? Alea mate/texturate se curata mult mai greu decat alea lucioase.

Produsul recomandat mai sus e foarte bun, l-am folosit si eu.

Cu cat cureti mai rar, adica cu cat stratul de calcar se face mai gros, cu atat mai dificil e sa-l cureti (detartrantul are nevoie de mult mai mult timp sa actioneze).

Mult mai simplu e sa stropesti mai putin si sa stergi apa de pe faianta dupa dus, daca balteste si se evapora lasa mai mult calcar depus.

#5
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 06.09.2017
ceva pe baza de lamaie/acid citric

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,936
  • Înscris: 13.07.2011
Exista CIF special pentru baie (faianta), sub forma de spray. Aplici, lasi 5 minute si cureti.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,383
  • Înscris: 06.01.2007
Din alea de curatat veceul. Domestos Duck ala cu rata, asta daca nu vrei produse specializate pentru dusuri/cazi, etc(care fac acelasi lucru).
Eu prefer Duck gel pentru veceu, ca miroase ceva mai bine. Cu ala spal si cada, faianta, dusumeaua, chiuveta, veceul, adica tot de la baie.
Dar nu freci, ca n-ai de ce. Eu dau cu mopul picobelo, care-i foarte potrivit pentru astfel de job. Dau tot cu mopul, stau 5 minute si apoi iara cu mopul sau cu dusul clatesc. Apa se duce la scurgere si cu asta-basta. Nu frec deloc, ca se ia repede daca nu lasi sa se adune.

 Cool_Kick, on 09 noiembrie 2023 - 14:29, said:

ceva pe baza de lamaie/acid citric
E cel mai bun, insa nu prea am vazut decat cu miros de.. lamaie, pe care nu-l suport.

Inclusiv in espresor se foloseste acid citric + 3% acid lactic ca detartrant.

Daca chiart ai mult de frecat(dintr-un watever reason), recomand s-o faci cu bormasina.
Plus un atasament de-aici.
https://www.aliexpre...5576847887.html

Eu folosesc pentru grasimi  la bucatarie sa mearga treaba mai repede. Si spal si mochete cu peria rotativa, tot asa, sa mearga treaba mai repede.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,615
  • Înscris: 05.12.2005
Cel mai efectiv este acidul sulfamic, care este agentul activ detartrant din produsul Durgol. Nu are niciun fel de miros și acționează foarte rapid.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.08.2006
Am testat o solutie de acid citric pe o cana electrica si e foarte eficient.
Uite si a doua dovada.
https://obiectivbr.r...are-de-lămùie

#10
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.09.2014
la magazinele Italia.. acid muriatic.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,067
  • Înscris: 09.08.2005

 SeaM932, on 09 noiembrie 2023 - 13:15, said:

Adica fara sa mai stai sa freci 2 ore pe unde se depune calcarul pe faianta bleumarin inchis si fara sa-ti mai dea lacrimile de la detractant sau ce acizi contin produsele pentru dizolvarea pietrei.
In prezent folosim ceva pe baza de detractant insa se curata foarte greu fiecare placa de faianta, ataca pielea si plamanii. Dureaza 4 ore de munca silnica sa cureti 2 mp de faianta, anume cea de langa cada unde se usuca apa dupa dus.
Dacă vorbim de cada de acasă, soluția cea mai simplă e să ștergi faianța cu o lavetă după ce faci duș. Așa nu mai are ce să se usuce pe pereți. Scapi și de chimie, și de frecat.
Dacă lucrezi cu ele la muncă vorbește cu șefii. Echipament de protecție, alte chimicale...

Cu titlu informativ - detartrant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate