Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Unde gasesc motor electric hota?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.07.2023
Am o hota decorativa Franke mai veche pentru care nu se mai gasesc piese si vreau sa vad daca reusesc sa gasesc pe undeva un motor electric care sa-l inlocuiasca pe cel vechi.
Hota este din 2005 si a mers fara probleme pana acum vreo 5-6 ani cand am dus motorul la rebobinat. Am gasit un atelier la pe la Ilioara si sunt multumit de reparatie, doar ca intre timp am tot fost de cateva ori la atelier din diverse motive. Ba se bloca, ba trebuia curatat etc. Anul asta s-a blocat de doua ori, dar nu din cauza miezului... s-a blocat bucsa care se vede si in poza si ii mai pun eu un ulei pe care mi l-a dat cei de la atelier. Ideea e ca cel care are atelierul e cam batran si nu stiu pentru cat timp o sa-l mai gasesc acolo in caz de ceva.
  Pot sa schimb si hota, dar daca as gasi un motor ar fi mai bine. Parca e mai usor sa schimb motorul, acum ca am tot umblat la el, decat sa gasesc o hota care sa se potriveasca ca dimensiuni si design cu cea veche. El functioneaza, dar as vrea sa am unul de rezerva.
  Am gasit vreo doua site-uri care au tot felul de motoare, dar unii au cerut modelul hotei si au zis ca nu au pt modelul meu, iar ceilalti nu au raspuns.
  Este posibil ca motorul hotei mele sa fi fost fabricat special pentru hota asta? La cate modele de motoare electrice exista, ma gandeam ca ar trebui sa nu fie atat de greu sa gasesti un motor similar, dar cine stie.
  Deci stie cineva daca am sanse sa gasesc asa ceva?

Attached Files



#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Intreaba direct la Franke, ai sanse mari sa gasesti (dar si pretul e pe masura).

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
motorul este defect din punct de vedere electric sau mecanic?
daca defectul este electric, fiind un motor cu rotorul in scurtcircuit, nu este o problema sa gasesti un stator bun (functional) asemanator dimensional si sa transplantezi rotorul, din considerente dimensionale ;) sa se pupe cu ventilatorul si sa se incadreze in carcasa.

daca este mecanic, niste wd40 pe la lagare face minuni, este plin de grasime care blocheaza/frineaza mecanismul.

#4
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.07.2023
Alice, atat Franke cat si cei care vand motoare asemanatoare sau chiar melc de hote cu tot cu motor, cer modelul hotei si cauta dupa model. Bineinteles ca nu se mai fac si iti spun ca nu au. Franke oricum vand doar melcul cu totul si fiind un model vechi, zic ca nu se mai fabrica.

r_murphy, prima oara cand s-a stricat l-au rebobinat si au scos un component electric ca o pastila care era atasat de motor. A zis ca ala face ca motorul sa se opreasca si mai bine il scoate de tot. De atunci am mai fost de cateva ori cu el la atelier, dar nu a mai fost necesara bobinarea. Nu stiu exact ce i-au facut caci l-am lasat acolo si l-am luat reparat. Anul asta am fost de doua ori cu el. Prima oara tot asa nu mai functiona si a doua oara a trebuit sa unga bucsa. Cu ocazia asta mi-a dat niste ulei (nu stiu ce fel de ulei) si mi-a zis sa pun eu o picatura pe bucsa daca se mai blocheaza. Lucru pe care l-am facut chiar acum vreo doua spatamani.
  Raspunsul la intrebarile tale este negativ in cazul ambelor scenarii deoarece el functioneaza. Dar s-ar putea sa trebuiasca sa repet periodic faza cu unsul bucsei. Totusi ma gandeam sa caut unul nou, sa am de rezerva.
  Grasime nu prea o sa mai aiba ocazia sa se depuna pentru ca oricum am renuntat la unele preparate (prajeli) care favorizau acumularea de grasime. Dar probabil tot o sa se mai adune, mai rar, dar se aduna.
   Pe unde crezi ca pot gasi un stator nou? Banuiesc ca trebuie bobinat sau cum se schimba piesa asta caci nu ma pricep. L-as duce la atelier sa-i zic mosului sa-l faca ca nou, dar cand l-am intrebat ultima oara de unde pot lua unul nou a fost evaziv. Ori nu vrea sa spuna ori este adeptul reparatiei in caz de defectiune (vorba aia, doar cu asta se ocupa) si atunci nu recomanda schimbari in afara celor pe care le poate repara chiar el.


#5
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011

View Posthabanero, on 26 octombrie 2023 - 11:19, said:

Alice, atat Franke cat si cei care vand motoare asemanatoare sau chiar melc de hote cu tot cu motor, cer modelul hotei si cauta dupa model. Bineinteles ca nu se mai fac si iti spun ca nu au. Franke oricum vand doar melcul cu totul si fiind un model vechi, zic ca nu se mai fabrica.

r_murphy, prima oara cand s-a stricat l-au rebobinat si au scos un component electric ca o pastila care era atasat de motor. A zis ca ala face ca motorul sa se opreasca si mai bine il scoate de tot. De atunci am mai fost de cateva ori cu el la atelier, dar nu a mai fost necesara bobinarea. Nu stiu exact ce i-au facut caci l-am lasat acolo si l-am luat reparat. Anul asta am fost de doua ori cu el. Prima oara tot asa nu mai functiona si a doua oara a trebuit sa unga bucsa. Cu ocazia asta mi-a dat niste ulei (nu stiu ce fel de ulei) si mi-a zis sa pun eu o picatura pe bucsa daca se mai blocheaza. Lucru pe care l-am facut chiar acum vreo doua spatamani.
  Raspunsul la intrebarile tale este negativ in cazul ambelor scenarii deoarece el functioneaza. Dar s-ar putea sa trebuiasca sa repet periodic faza cu unsul bucsei. Totusi ma gandeam sa caut unul nou, sa am de rezerva.
  Grasime nu prea o sa mai aiba ocazia sa se depuna pentru ca oricum am renuntat la unele preparate (prajeli) care favorizau acumularea de grasime. Dar probabil tot o sa se mai adune, mai rar, dar se aduna.
   Pe unde crezi ca pot gasi un stator nou? Banuiesc ca trebuie bobinat sau cum se schimba piesa asta caci nu ma pricep. L-as duce la atelier sa-i zic mosului sa-l faca ca nou, dar cand l-am intrebat ultima oara de unde pot lua unul nou a fost evaziv. Ori nu vrea sa spuna ori este adeptul reparatiei in caz de defectiune (vorba aia, doar cu asta se ocupa) si atunci nu recomanda schimbari in afara celor pe care le poate repara chiar el.

Oare  un lagăr din bronz grafitat mai poate sa execute vreun strungar in tara asta ? In situația dumneavoastră aș căuta sa înlocuiesc lagărul de sus,datorita anilor de funcționare cred ca si-a făcut joc sau ovalizare ,de unde și blocarea axului.Ungerea e soluție temporara.
Tot temporara dar mai lunga ar fi înlocuirea lagărelor intre ele ,cel de jos cu cel de sus.Daca le demontați si le studiați,sigur o sa observați diferență.Succes !

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Pastreaza carcasa si adauga un motor de ventilat tubulatura de exterior. Si bonus, va deveni si mult mai silentioasa inauntru. E cam acelasi lucru cu un motor exterior dedicat de hote, dar mult mai ieftin.

#7
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.07.2023
sebulbus, nu m-am gandit la asta, dar probabil va trebui sa adaptez cumva motorul ca sa iasa asa cum trebuie. Cum caut motorul? Da-mi un exemplu de motor sa am un reper ca nu stiu cam cum arata unul...

#8
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 28.05.2004
Am avut si eu o hota Franke la care a cedat motorul. Cei de la Franke nu m-au putut ajuta nici cu reparatie nici cu inlocuire, fiind model mai vechi. L-am reparat pe undeva dar nu a tinut prea mult. Solutia a fost inlocuirea cu o hota Beko, cu un motor similar ca performanta (chiar si constructia motorului e identica, motoarele din hotele Franke sunt generice nu facuta de ei) si mult mai ieftina si care merge si acum, dupa 13 ani.

View Postsebulbus, on 26 octombrie 2023 - 12:41, said:

Pastreaza carcasa si adauga un motor de ventilat tubulatura de exterior. Si bonus, va deveni si mult mai silentioasa inauntru. E cam acelasi lucru cu un motor exterior dedicat de hote, dar mult mai ieftin.
Nu stiu cat de pretabila e varianta asta pentru uz casnic din punct de vedere al pretului.

Edited by bograd, 26 October 2023 - 14:30.


#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Posthabanero, on 26 octombrie 2023 - 11:19, said:

r_murphy, prima oara cand s-a stricat l-au rebobinat si au scos un component electric ca o pastila care era atasat de motor. A zis ca ala face ca motorul sa se opreasca si mai bine il scoate de tot.
pastila aia era probabil un condensator nepolarizat care facea o bruma de deparazitare/factor de putere. uleiul mai mult ca sigur ca era mineral, asta alimentar, daca se acumuleaza se intareste su blocheaza orice angrenaj, dar se poate indeparta cu ... uleiul mineral sau un alcool puternic care indeparteaza uleiul alimentar depus in timp, daca zici ca electric functioneaza, mecanic este simplu, fa-i o baie in benzina, whitespirt, kerosen si o sa fi uimit. eventual il si pensulezi pe la bucsi, pentru o indeprtare mai temeinica a reziduurilor de ulei.

ca fapt divers, are vreun pic de joc axial?

Edited by r_murphy, 26 October 2023 - 14:44.


#10
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.07.2023
r_murphy nu stiu ce component era, dar firma care il produce este una destul de cunoscuta si incepe cu litera M. Mi se pare ca chiar logo-ul lor este litera M mare. Cred ca este o firma din Germania.

Nu stiu ce ulei este, dar pare ca nu tine prea mult. L-a uns chiar mosul in atelier prin primavara si tot atunci mi-a dat putin intr-un flacon cu picurator. S-a blocat iar acum vreo 3 saptamani si l-am uns.

Operatia sugerata in baie de benzina si restul solutiilor cred ca ar fi bine s-o faca, cel putin prima oara, cineva care se pricepe. Nu vreau sa fac vreo greseala si sa-l stric. Eu ma pricep sa-l desfac din melc, dar nu stiu mai departe sa lucrez cu el. Si la montaj am putine probleme cateodata. Trebuie avut grija la strangere, sa nu fie rotorul? prea strans.

  La ce fel de joc te referi? Intre bucse? Pe verticala? Sau daca flencane stanga-dreapta in lacasul in care se invarte?

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
joc axial = flencane de-a lungul axului ;)

"L-a uns chiar mosul in atelier prin primavara si tot atunci mi-a dat putin intr-un flacon cu picurator. S-a blocat iar acum vreo 3 saptamani si l-am uns."

asta inseamna ceva foarte important, faptul ca filtrarea/filtrul nu functioneaza in parametrii optimi, scapa prea mult abur/aer incarcat cu mizerie dincolo de masa de filtrare.

#12
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.07.2023
Filtrul este din aluminiu sau ceva de genul asta. Ca un gratar din metal suprapus. Nu contine material gen vata sau pasla etc

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
vezi pe yt cum se spala/curatza/degreseaza ;) daca este "jegos" peste limita "normala", nu-si mai indeplineste rolul la intreaga lui capacitate. am curatzat o data unul, hota avind 2, mi-am blestemat zilele pentru ca nu m-am informai inainte, "fiert" in baie de apa cu detergent, nu se lua uleiul ala intarit nici sa-l omori, l-am frecat cu diverse perii, pina am gasit o solutie pe baza de hidrocarburi care a simplificat operatia.

#14
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.07.2023
Nu mai tin minte daca flencane sau nu. As putea sa verific data viitoare cand il desfac. Banuiesc ca nu are voie sa joace?

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
2-3 mm cel mult, dupa aia risca sa se frece de capastrele care-l centreaza pe gaura statorului. daca-i dai un bobirnac sa se roteasca, apai sa o duca mult si bine din inertie, daca se opreste dupa "citeva" ture, atunci sigur il frineaza ceva.

#16
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.07.2023
Nu curat eu filtrul deoarece sunt acuzat ca nu folosesc solutia care trebuie si il stric. Eu luasem un fas-spuma de la Sano cu care am degresat melcul de plastic si ventilatorul din melc, cand am scos in primavara motoru sa-l duc la atelier.
  Dar zice ca nu e bun pentru filtru pentru ca il strica. Are alta solutie cu care il curatam periodic.

  Este posibil sa fie ceva in neregula cu centrarea sau cu strangerea prea tare a rotorului. Mi se pare ca am invartit de ventilator dupa ce l-am atasat de motor si parca nu se mai invarte atat de mult cat se invartea acum cativa ani cand l-am mai desfacut. Mi se pare ca face si putin mai mult zgomot cand functioneaza.

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,626
  • Înscris: 31.01.2010

View Posthabanero, on 26 octombrie 2023 - 09:06, said:

Anul asta s-a blocat de doua ori, dar nu din cauza miezului... s-a blocat bucsa care se vede si in poza si ii mai pun eu un ulei pe care mi l-a dat cei de la atelier.

Acolo n-are ce cauta uleiul, bucsele sint din bronz sinterizat cu lubrifiant in ele.
Daca pui ulei in general nu strica dar in aplicatia de fata unde trage vapori de apa, praf se imbicseste uleiul si se blocheaza.
Alea se pun perfect curate, bucsele si merg asa fara probleme.

P.S. daca in spatele bucselor gasiti o pisla, aia se umeseste un pic cu ulei si atit, este absolut suficient pentru sistemul acela de lagar.

Edited by Ion_Bumbu, 26 October 2023 - 17:50.


#18
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 11.07.2023
Nu cred ca are pasla...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate