Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Polonia cere UE sa nu mai taraganeze implementarea CI digital

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

Poll: Polonia cere UE sa nu mai taraganeze implementarea CI digital (84 member(s) have cast votes)

Doriti implementarea actelor digitale (permis/CI etc) ?

  1. Da (72 votes [85.71%] - View)

    Percentage of vote: 85.71%

  2. Nu (12 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

Cand vom avea si noi intr-un final CI electronic (cu cip) la nivel national ?

  1. La Patele Cailor (60 votes [73.17%] - View)

    Percentage of vote: 73.17%

  2. Acum in toamna in 2023 (22 votes [26.83%] - View)

    Percentage of vote: 26.83%

Vote Guests cannot vote

#19
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
@Userul_80
Je ?  Bugetar ?   Detectorul dvs e prost calibrat, necesita ajustari.
Argumente contra la ce am spus eu acolo aveti sau  va dor degetele cand tastati mai mult de 2 cuvinte ?  Sau problema e la partea care decide ce cuvinte sa tastati, oboseste repede ?

#20
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.07.2022
to cip or not to cip-cirip...

cand o sa fie, eu il setez pe "invisible/dnd/brb". :)

#21
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 26.06.2022

View PostProphecy, on 03 octombrie 2023 - 09:51, said:

@Userul_80
Je ?  Bugetar ?   Detectorul dvs e prost calibrat, necesita ajustari.
Argumente contra la ce am spus eu acolo aveti sau  va dor degetele cand tastati mai mult de 2 cuvinte ?  Sau problema e la partea care decide ce cuvinte sa tastati, oboseste repede ?
Jane, te intrebi de ce sunt contestate licitațiile? Cand câștigătoare e o firma înființată cu o zi inaintea licitațiilor zic ca e normal sa apara contestații.

#22
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.07.2022
in restul uniunii se rezolva rapid aceste contestatii, aici nu am fost lasati sa facem legea asta corecta. se misca totul incet si prost fiindca asa e programat..

#23
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Daca va uitati, toate buletinele emise au perioada de expirare 2031, cand este limita pentru care toate tarile UE trebuie sa treaca la Documentele Digitale.
Ca vreti sau nu, acest lucru trebuie facut, de asemenea se lucreaza la un Document care sa contina tate datele tale ( Identificare, Sanatate, Financiar, Auto, Proprietati ).
Am dat un search pe google unde am vazut diferite articole, din diferite tari membre UE.

Edited by raducanu969, 03 October 2023 - 10:34.


#24
tgorun

tgorun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.04.2006
Cartile de identitate noi expira pe 03.08.2031.
Dupa acest termen cartile de indentitate fara cip vor fi valabile doar pe teritoriul national, nu vor mai putea fi folosite pe post de act de identitate la vama.

Edited by tgorun, 03 October 2023 - 10:35.


#25
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
CI-ul digital, pe lângă dimensiunile reduse (care nu sunt o problemă în sine) ar veni cu un singur avantaj major: semnătura electronică. Fără ea, pot să nu existe.

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017

View PostProphecy, on 03 octombrie 2023 - 08:55, said:

In al treilea rand statul e pregatit, dar nu are ce sa faca in conditiile in care privatii isi scot ochii intre ei si contesta licitatiile, deci acuzati partea care n are nici o vina .
https://economie.hot...re-instanta.htm

N-as putea sa-ti spun la modul general, dar cunosc un caz in care o autoritate de stat trebuia sa achizitioneze niste autovehicule comerciale. In caietul de sarcini erau trecute tot felul de specificatii care derivau din scopul achizitiei. Dar printre alea erau ascunse si cateva care faceau ca un singur participant la licitatie sa fie eligibil. Si care conditii, analizate obiectiv in contextul scopului pentru care erau achizitionate, relevau foarte clar faptul ca erau acolo doar pentru ca producatorul X sa castige licitatia. Din acest motiv se fac contestatiile, pentru ca multe licitatii sunt de fapt cu dedicatie.

Edited by george_alexandru, 03 October 2023 - 10:47.


#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

View PostProphecy, on 03 octombrie 2023 - 09:27, said:

@utopium e din cluj, nu e genul de om card=drac, nu sta in drum de 67 de lei cat costa inlocuirea, pur si simplu a considerat ca nu merita...

Personal, consider la fel, ca nu merita, inca.  
Da, e deranjanta dimensiunea CI actual, dar dimensiunea portofelului va ramane tot aia, pt ca trebuie sa incapa bancnotele in el.
Chiar nu vreau sa inceapa de aici discutia aia stupida cum ca n ai nevoie de cash, platesti tot cu cardul, e ditamai topicul pt asta.
Am o prietena care si-a facut de asta nou de ceva vreme si initial cand il arata pe unde i-l cereau, se uitau aia lung ca nu stiau ce e :D

Platesc foarte rar cash, eu sunt genul care nu imi scot deloc salariul de pe card si fac sub o plata cash pe luna. Si de cele mai multe ori nu folosesc nici card, platesc direct cu telefonul. Dar ocazional mai am nevoie si de cash ... portmoneul actual e clar mai compact decat cel anterior, am eliminat ce s-a putut, dar bancnotele si talonul (pe langa CI) ma impiedica sa pot trece la unul si mai compact.

Personal astept momentul cand nu o sa mai am nevoie nici de chei la casa, nici de chei la masina, nici de portmoneu :D Teoretic toate sunt posibile si acum, dar inca le mai port pe toate trei. Si as prefera sa nu mai creasca in dimensiuni nici telefoanele, ca sunt deja prea mari (eu am unul mai mic decat majoritatea flagshipurilor, dar tot e prea mare).

View Postcata32, on 03 octombrie 2023 - 09:46, said:

La fel, permisul de conducere ține loc de buletin.
Ar fi frumos sa putem si noi folosi permisul in loc de buletin si sa nu mai trebuiasca sa purtam talonul. Ca sa-l las in masina nu mi se pare ok (desi riscul de a sparge cineva masina mi se pare totusi neglijabil, mai ales ca de obicei e parcata in curte sau in parkinguri supravegheate video).

#28
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Sa fie odata digital, sa fie odata cu CIP. Dar sa aduca si functionalitati noi, nu doar sa ne schimbam buletinul ca asa trebuie. Adica semnatura electronica, acces cu el la toate bazele de date ale statului, etc.
La institutii publice, nici nu ar trebui buletin. Ma duc, ii spun CNP-ul, sa-mi vada poza ca-s eu si sa-si faca treaba. Sau cand ma opreste in trafic. Ma cauta, vede cam am permis. Nu plasticul in sine iti confera dreptul de a conduce o masina, ci un atestat care e recunoscut de stat, inscris intr-o baza de date oficiala.

Edited by bai3tzash, 03 October 2023 - 11:05.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

View Postraducanu969, on 03 octombrie 2023 - 10:27, said:

Daca va uitati, toate buletinele emise au perioada de expirare 2031,
La cei mai inaintati in varsta le dau CI cu 50 de ani valabilitate. Parintii mei sigur nu apuca sa mai schimbe CI la 120 de ani.

Edited by tfmercedez, 03 October 2023 - 11:14.


#30
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Posttfmercedez, on 03 octombrie 2023 - 11:13, said:

La cei mai inaintati in varsta le dau CI cu 50 de ani valabilitate. Parintii mei sigur nu apuca sa mai schimbe CI la 120 de ani.

Alea au fost emise pana sa dea legea europeana. Acum si la oamenii mai in varsta le dau buletine valabile pana in 2031.
Iar celelalte care au fost emise mai demult si expira dupa acea data, nu vor mai putea fi folosite ca act de calatorie.

Din august 2031 mai sunt utile doar pe teritoriul RO, intocmai ca si cele noi de marimea unui card bancar, dar fara chip/date biometrice pe ele.

PS. Daca toate expira in august 2031, nu vreau sa stiu ce cozi vor fi atunci pentru preschimbare :)))

Edited by ovtd, 03 October 2023 - 11:21.


#31
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View PostUserul_80, on 03 octombrie 2023 - 10:07, said:

Jane, te intrebi de ce sunt contestate licitațiile? Cand câștigătoare e o firma înființată cu o zi inaintea licitațiilor zic ca e normal sa apara contestații.

Bai nea caisa, eu nu contest dreptul de a contesta licitatia, e ceva legal.  
Ce imi spui tu mie sunt aiureli.

Uiti de la mana pana la gura ?  Tu ai postat cretinitatea aia cu "bugetake detected" , iar eu te am invitat sa aduci argumente contra la ce am postat eu, nu sa debitezi alte tampenii.
Degeaba ai plasticul cu cip daca nu ai infrastructura in spate.  
Te pisi pe el de cip, daca nu e functional, daca nu inlocuieste alte cateva acte, card de sanatate, permis de conducere etc.  

In fine, ai vrut sa te dai destept, dar, de fapt, doar ai semnalizat...  Haidi pa.

Edited by Prophecy, 03 October 2023 - 11:29.


#32
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,740
  • Înscris: 21.03.2020
Toata lumea stie ca birocratia salveaza Romania. Voi vreti sa distrugeti tarisoara!?

#33
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
tot asa am primit, pe 8 ani, dar in 3 zile era facut.
in cererea pt ci, dupa ce treci cnp-ul, si adresa, pe care o dovedesti cu extrasul, desi informatia ar
putea fi accesata din 3 clicuri, (plus ca pot vinde apartamentul dupa 3 zile),
trebuie trecute iar numele parintilor, data nasterii..... inteleg pt cei care fac ci pt prima data...

#34
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,740
  • Înscris: 21.03.2020
se cheama verificare incrucisata Posted Image  Romanul este considerat de Stat infractor de la nastere...

#35
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Care, STAT? Statul infractor codus de infractori?
Ar trebui să se facă ordine și-n chestiile astea gen cerut enșpe mii de dovezi pentru lucruri care se știu deja.
Și că tot vorbeam de țări civilizate. Acolo indiferent de autoritate evită să-ți atingă documentul, la propriu. Nu se fac fotocopii și nu se cer fotocopii ale documentelor, de niciun fel, niciodată, de nimeni, chiar este ilegal prin anumite locuri.
Numai la noi am rămas ca în comuna primitivă nu doar din cauza unor funcționari incompetenți, ci a unor factori de decizie nepăsători, neinteresați să facă ceea ce trebuie și probabil preaplătiți precum preafericitul, pentru nimic.

În România tot sistemul ar trebui regândit din temelii.

Apropos, sunt state unde nu trebuie să vorbești cu nimeni. Te duci acolo, ai un formular, l-ai completat, l-ai pus într-o fantă și după câteva zile primești documentul acasă prin poștă. Ai afișate pe pereți, pliante, standuri multimedia, toate informațiile necesare. Nu ai de ce să vorbești cu cineva pentru că totul este clar și simplu, foolproof.

#36
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
Ce nu înțeleg eu este de ce trebuie să prezinți certificatul de naștere în original
când reînnoiești CI-ul. L-ai prezentat la primul act de identitate, ce rost mai are
să-l prezinți mereu? Și ce rost mai are să păstrezi CN-ul după ce ți-ai făcut primul
act de identitate?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate