Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

Alternativa la incalzirea cu gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020

 business11, on 02 octombrie 2023 - 15:29, said:

Salutare dragi colegi,

tocmai ce am achizitionat un apartament in Austria si planuiesc sa il renovez in totalitate. Problema pe care o intampin este cu incalzirea. Momentan incalzirea se face pe baza de convectoare pe gaz. In baie este si o centrala, asta inseamna ca blocul nu este conectat la apa calda, doar rece, iar incalzirea se face in totalitate prin gaz.

Alt apartament sau e vorba de cel cu seiful?
Iti permite pardoseala sa instalezi IPAT?

#20
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

 business11, on 02 octombrie 2023 - 15:29, said:



Momentan incalzirea se face pe baza de convectoare pe gaz.

Doua lucruri ma nemultumesc:
- costul gazului (9cent/kwh) + perspectivele de viitor,
- aspectul optic (ocupa foarte mult loc si nu prea arata bine).

Daca vrei sa tremuri de frig poti sa le scoti.

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,936
  • Înscris: 13.07.2011
1) Ok, m-am interesat si ieri la o firma specializata, care mi-a spus ca panouri infrarosu mi le-ar recomanda maxim intr-o baie, nimic mai mult.
2) M-am interesat ca sunt si convectoare care sa arate cat de cat modern, totusi as vrea sa renunt la gaz prin camere.
3) Este vorba de apartament nou, nu cel cu seiful :))
4) In baie este o centrala pentru incalzirea apei calde da, eu ma gandeam sa pun incalzire in pardoseala, doar ca centrala aia nu cred ca are capacitatea necesara.
5) Apartamentul nu este friguros deloc, adica si in prezent am 26 de grade in apartament (e pe parte sudica cu soare 6 ore pe zi).
6) O sa chem o firma specializata pe centrale gaz sa vedem ce solutie exista. Idea este ca am bugetat modernizarea instalatiei cu maxim 5000eur, nu as vrea sa depaseasca aceasta suma, sa vedem ce posibilitati exista.

#22
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008
Pai aia este, ai gaz dar nu ai aparatura de incalzire care trebuie. In Romania se merge mult pe 2 in 1 incalzire si apa calda de la aceeasi centrala pe gaz, astfel in dormitoare ai doar calorifere cu apa calda in ele, nu sobite cu gaz, nu foc in dormitor, ala e doar in centrala care la casa se pune in camera tehnica, la apartament in bucatarie sau pe balcon, nimeni nu pune centrala in baie.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Si apartamentul asta nu are un balcon deschis in care sa poti instala un aer conditionat inauntru, ascuns de parapet, fara proceduri birocratice?

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008
Aer conditionat pentru vara ar trebui, mai ales ca e orientat sudic. Deocamdata sa rezolve omul cu centrala, AC-ul la primavara/vara. Posted Image

Cu o centrala optimizata costul cu gazul va fi rezonabil.

Edited by Neaceasca85, 03 October 2023 - 09:27.


#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Apa calda o poti asigura lejer electric la preturi nesemnificative. Cam 40 kWh per metrul cub de apa calda gata de consum la para dusului. Iar daca folosesti perlatoare si capete de dus eficiente consumul asta nu e mai mult de cativa metri cubi pe luna.
Pentru incalzire ar fi util de stiut ce consum are in momentul asta locuinta, sau cum e izolata. Ca daca vorbesti de un consum mic e posibil ca economia rezultata din diferenta de pret intre gaz si electric rezistiv s-o anulezi in pragul urmatoarei renovari. Iar daca poti introduce o pompa de caldura (un a/c) in ecuatie mult mai tarziu.
In baie poti pune incalzire electrica in pardoseala. Cel mai simplu cu fir incalzitor in adezivul gresiei.

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,936
  • Înscris: 13.07.2011
Ca si idee: sufragerie dormitor baie

Attached File  1.jpg   121.34K   33 downloadsAttached File  2.jpg   145.19K   33 downloadsAttached File  3.jpg   135.14K   34 downloads

Edited by business11, 03 October 2023 - 09:47.


#27
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 Neaceasca85, on 03 octombrie 2023 - 09:20, said:

... centrala care la casa se pune in camera tehnica, la apartament in bucatarie sau pe balcon, nimeni nu pune centrala in baie.
Am văzut și în Germania centrale montate în baie.
Se pare că la ei nu-i nici o problemă.

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Convectoarele alea sunt de putere mare, nu poti deduce din ele consumul de energie. Incearca sa obtii facturi din iernile anterioare si sa vezi consumul de gaz.

#29
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 business11, on 03 octombrie 2023 - 09:47, said:

Ca si idee: sufragerie dormitor baie

3.jpg
Da, ce ai tu în baie e un instant pe gaz care produce doar apă caldă menajeră.

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Macar pe ala l-as elimina si inlocui cu un boiler electric. Pare ca e destul de inghesuita baia ca sa mai faci dus si cu instantul in brate.

#31
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008
Un user intensiv de ACM ca mine o vede pe gaz cat ni se mai da gaz. Altfel alta sursa de foc sau rezistenta electrica de mare putere.

La incalzire iarna nu sunt user intensiv, dar e casa mare. La AC vara sunt heavy user dar doar in camera mea.

Omul are deja instalatie de gaz corespunzatoare, hai sa profite. In Bucuresti se pun boilere electrice drept alternativa la Radet pentru ca oamenii nu au teava de gaz decat una comuna si doar pentru aragaze. Pentru lipsa instalatiei de gaz la Bucuresti tot Radetului trebuie sa ii "multumeasca".

 FlapJack7, on 03 octombrie 2023 - 09:50, said:

Da, ce ai tu în baie e un instant pe gaz care produce doar apă caldă menajeră.
Da, si ala trebuie inlocuit cu o centrala ce da si in calorifere.

In Romania cei din orasele mari inca au termoficare si sunt polarizati fata de orasele mici si mijlocii unde toata lumea are centrale pe gaz de apartament inca de acum 23 de ani. Sunt 2 tabere adverse pe forum.

Adica eu zic ca bucurestenii nu prea isi dau seama ce misto e cu o centrala. Posted Image

Aici e Austria unde ecuatia e un pic diferita, dar nici curentul nu e mai ieftin decat gazul. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 03 October 2023 - 10:04.


#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Nu-ti faci tu mai bine un topic despre aberatiile tale in Slatina ta si iti izolezi acolo diareea verbala?

#33
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e aberatie. E purul adevar. Gazul merita cat se mai poate. La bloc nu prea ai de ales decat intre curent si gaz.

Omul are deja instalatie, e pacat sa nu o foloseasca, aberatia sunt convectoarele cu flacara in fiecare dormitor, alea trebuie inlocuite cu calorifere.

#34
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Asta e parerea unuia care e plimbat ca un animal de companie intre o statiune de pensionari si o rezervatie de indopat grasani. Nu prea ai habar cum merg lucrurile in lume, cu atat mai putin ce costuri presupun prin diverse parti.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008
Lucrurile in lume o cam iau razna. Asta stiu prea bine.

Am fost student in Bucuresti, am avut termoficare si la Slatina pana in 2000, stiu cum e.

In Turcia rezervor GPL la restaurant, in rest doar AC-ul. Clima in Antalya e calduta si iarna, si nu exista retea de gaze ca la noi. Posted Image Doar in orasele mari.

Edited by Neaceasca85, 03 October 2023 - 10:11.


#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Ai uitat sa ne spui ca asculti cum trage maica-ta apa la baie. Si ca ai vila cu etaj in Slatina. Detaliile astea sunt importante pentru noi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate