Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Credeți că generația tânără are vreo șansă să schimbe ceva în România?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,484
  • Înscris: 05.04.2023
Am observat că se pune în cârca celor tineri (20-35 ani) multe neajunsuri din viața de zi cu zi. Că nu au chef să muncească și că stau pe banii părinților, că nu știu ce muzică să asculte și se droghează ca zănatecii, că nu știu să se educe sistematic și nu de pe net, că nu-și întemeiază o familie și nu fac copii, că fug din țară, că nu știu ce e aia o societate normală.

Mai mult decât atât, cică le lipsește respectul față de cei în vârstă.

Trăim oare într-o dictatură a pensionarilor?

#2
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021
Yep.
Una de care tot pensionarii sunt de vina, pentru ca au făcut putini copii și piramida demografica e cu fundu-n sus.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,990
  • Înscris: 25.06.2007

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 27 septembrie 2023 - 14:35, said:

se droghează ca zănatecii,
Pai cine se drogheaza, aia in pragul pensiei? :habarnam:

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,504
  • Înscris: 19.04.2009
Nu.
Pe vremea mea, cand eram in scoala (1999-2012) se spunea ca vai, profesorii comunisti sunt rai, de aia nu e educatie buna. Ca au venit ei din comunism cu idei ceausiste si din cauza lot totul merge prost.

Au trecut anii, au iesit bietii profesori la pensie si lucrurile tot nu s-au schimbat, cel putin in bine. Lumea tot isi arunca gunoaiele pe unde apuca, tot e plin de melteni, tinerii scoliti cu profesori "necomunisti" tot nu reusesc sa faca nimic, etc.

Problemele in Romania sunt perpetue, atata timp cat inveti acasa sa fii meltean, o sa fii meltean. Si Romania ii plina de melteni si ghebosisti.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007
De ce se intampla acum in Romania nu sunt de vina tinerii 14-30 ani ci sunt de vina adultii 30-99 ani, pentru ca au permis conducatorilor sa faca ce vor...
Eu sper ca tinerii sa faca ceva si sa schimbe situatia din Romania.

Eu am 37 ani si simt ca si eu sunt vinovat de ce se intampla pentru ca nu am luat initiativa... dar din pacare nu se poate face nimic solitar, e nevoie sa fie implicati un numar cat mai mare...

Eu ma bucur ca tinerii din ziua de astazi nu le mai permit patronatelor sa le mai dea peste bot... ma bucur ca nu mai muncesc pe 2 lei, ma bucur ca isi cer drepturile, si nu sunt fraieri ca cei 35+ care accepta tote cacaturile angajatorilor...

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cei care ar putea schimba Romania pleaca din tara si nu se mai uita inapoi.
Unii raman si incearca sa faca ceva, dar sunt prea putini ca sa reuseasca o schimbare.

#7
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023
Nimeni nu v-a putea schimba ceva in Romania atata timp cand aceasta este condusa din afara iar apoi, romanii trebuie sa invete sa devina Patrioti, sa devina Uniti. Fara aceste 2 lucruri nu vom putea face nimic, dimpotriva, dezbinandune, vom deveni mai vulnerabili si nu numai, copii vor deveni acea masa de votanti usor influentabila.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postraducanu969, on 27 septembrie 2023 - 14:53, said:

Nimeni nu v-a putea schimba ceva in Romania atata timp cand aceasta este condusa din afara
Altii sunt de vina.....m-am saturat de placa asta.

Edited by pasilla, 27 September 2023 - 14:57.


#9
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 02.08.2021

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 27 septembrie 2023 - 14:35, said:

Trăim oare într-o dictatură a pensionarilor?
Având în vedere că măsurile pe care le iau politicienii nu sunt pentru tineri, ai o oarecare dreptate.

Totuși la ce te referi mai exact?
La politică?
La joburi?

La partea cu familia, cam aceeași situație e și prin vest. La ei au și treaba asta cu parteneriatul civil, care la noi nu există.Posted Image

#10
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022
Daca parintii nu le-ar da bani progeniturilor acestia nu ar mai putea sa se drogheze. Dar daca si parintii sunt niste parveniti inculti, e logic ca nu vor sti cum sa-si creasca progeniturile. Si e plina RO de parveniti. 99.99% dintre cei care se drogheaza o fac de prea mult bine, altfel nu le-ar mai arde de asa ceva. Ca si aia care zic ca sufera de depresie....le-as pune o sapa in mana sa vezi cum le dispare depresia.
Sunt satul de putori de bani gata care nu fac altceva decat sa altereze o generatie si-asa debusolata.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,578
  • Înscris: 30.10.2003

View Postraducanu969, on 27 septembrie 2023 - 14:53, said:

Nimeni nu v-a putea schimba ceva in Romania atata timp cand aceasta este condusa din afara iar apoi, romanii trebuie sa invete sa devina Patrioti, sa devina Uniti.
Legende urbane. Romanii sunt destul de hoti, egoisti si needucati ca sa-si fure caciula unii altora si sa balteasca in mizerie. Vizioneaza la intamplare 3-4 reportaje Recorder si arata-mi mie influenta externa asupra romanilor.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostValy_User, on 27 septembrie 2023 - 14:56, said:

La ei au și treaba asta cu parteneriatul civil, care la noi nu există.Posted Image
La noi se numeste concubinaj.

#13
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 02.08.2021
Păi la ei ai un act oficial pentru asta.

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,066
  • Înscris: 23.09.2005

View Postpasilla, on 27 septembrie 2023 - 14:56, said:

Altii sunt de vina.....m-am saturat de placa asta.

Asta nu inseamna ca lucrurile nu pot sta asa.

De fapt e o combinatie intre cei doi factori: interni si externi.

Slabiciunile populatiei plus interesele externe ale altora mai puternici si mai influenti ca noi.

Fiecare factor il sustine pe celalalt.

Te-ai saturat de placa, insa ajunge doar sa privesti in urma, sa vezi cam cata putere are populatia:

- comunismul a picat, dar nu datorita poporului. A venit valul, si ne-a luat.
-In UE am intrat, din nou nu prea a avut populatia vreun cuvant.
-In Nato la fel.

Toate au fost facute datorita unor decizii externe de fapt, nu prea am avut noi mare lucru de spus.

Si dupa toate alea, chiar ai impresia ca interesele alea externe ne-au lasat in plata Domnului, sa ne gospodarim noi cum stim mai bine? Posted Image

Edited by Phobos, 27 September 2023 - 15:13.


#15
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Cu siguranta vor schimba lumea, au o alta arhitectura a gandirii.
Au principii de moralitate mai sanatoase si nu se mai ghideaza dupa principiul "capul plecat sabia nu-l taie".
Nu sunt dispusi la compromisuri.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,885
  • Înscris: 14.10.2008
In privinta tineretului admir faptul ca stiu ce vor si ce sa ceara, nu mai permit dictaturi, dar nu-mi plac manelizarea, drogurile, fumatul, alcoolul excesiv.

Muzica de azi nu-mi place deloc. Valoare artistica 0, creativitate 0.

#17
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 27 septembrie 2023 - 14:35, said:


Trăim oare într-o dictatură a pensionarilor?
Nu chiar, dar a cinicilor da.

"Care manifestă o atitudine condamnabilă, sfidând regulile moralei, normele de conviețuire socială și de bună-cuviință; (despre manifestări ale oamenilor) care trădează, exprimă asemenea atitudini."

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 02.08.2021
Spike îmi place mult. Piese pline de subînțelesuri. Posted Image
Și The Watcher.

Edited by Valy_User, 27 September 2023 - 15:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate