Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Seriale vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 23.09.2017
Am in familie niste rude mai in varsta care ar vrea sa revada seriale tip telenovela exemplu "Esmeralda", "Marimar" etc. Unde as putea gasi niste titluri pt ei insa traduse (subtitrare romana)?
Multumesc anticipat pt ajutor! I-a cuprins nostalgia, ce sa le fac acum.. Pe de-o parte ii inteleg, alea au fost primele seriale straine pe care le urmareau dupa revolutie.

Edited by alex342, 17 September 2023 - 06:52.


#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,527
  • Înscris: 15.10.2020
Încearcă asta: https://namasteseria...ralda/728/33157
Eventual și asta: https://namasteseria...ial/Marimar/737

Edited by horny_hornet, 17 September 2023 - 07:30.


#3
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Decat turcismele de azi mai bine alea din anii 90.

Edited by maimutzica, 17 September 2023 - 07:30.


#4
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 12.11.2012

View Postalex342, on 17 septembrie 2023 - 06:52, said:

Am in familie niste rude mai in varsta care ar vrea sa revada seriale tip telenovela exemplu "Esmeralda", "Marimar" etc. Unde as putea gasi niste titluri pt ei insa traduse (subtitrare romana)?
Eu zic c ai decat solutiile astea:

1. Cauti colectia da dvd uri cu subtitrare in limba romana pa e-bay, Amazon sau alte siteuri cu vanzari second hand
Daca gasesti dvd urile da fara subtitrare in romana atuncea tre sa cauti subtitrarile si sa le pui tu

2. Cauti coletiile da filme ilegal pa internet
Nu ma intreba ca nu stiu unde!

#5
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 15.03.2013
Solutia "optim-rezonabila" e intotdeauna la mijloc, dar necesita umpic da efort: kodi si un praf de sare (neshte real-debrid). ;)

#6
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 12.11.2012
@calincosma mai facut supercurios cu asta 'Solutia "optim-rezonabila" e kodi si un praf de sare'. Adica ce tre sa faca @initiatoru?

#7
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 15.03.2013
Nimic altceva decat sa intre pe topicul dedicat indeplinirii viselor cinefile (kodi/xbmc).Insa, trebuie sa vrea sa investeasca timp pentru training si eventual neste resurse pecuniare (adica, in lipsa de tv cu sist. operare android sa achizitioneze un mini pc/chromecast, etc).Succes in demersul initiatic! :)

Edited by calincosma, 17 September 2023 - 17:52.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,889
  • Înscris: 30.08.2006
Serialele acelea erau in format 4:3 si rezolutie mica. Pe atunci nu conta dar acum e durere de ochi sa te uiti la asa ceva. Poti sa pui si praf de stele ca nu gasesti asa ceva pe nicaieri si inca cu subtitrare.

#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014
Sincer mai bine le zici că nu se găsesc și gata.
Oricum or să se uite la un episod două maxim și atât, până trece nostalgia.

Edited by pexCom, 17 September 2023 - 20:21.


#10
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 31.07.2012

View Postpateu_98, on 17 septembrie 2023 - 08:04, said:

2. Cauti coletiile da filme ilegal pa internet
Nu ma intreba ca nu stiu unde!

Exact, ceva care contine cuvantul "file"

#11
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
la rusnaci este Marimar, în mod surprinzator nedublat, că ăsta e obiceiul lor.
Subtitrările sunt în rusă, deci poate cu traducere automată. Iar calitatea  384x288

Attached Files



#12
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Se vede mai bine Marimar in linkul lui horny_hornet, are si subtitrare in romana. Da la rusi gasesti cam orice, si eu caut telenovele vechi (din nostalgie cand eram copil si altceva nu aveam la indemana) insa ce era interesant au, cum zice si Nelson, dublaj rusa. Unele au ambele canale, si rusa si originalul dar nu toate. Au rusii un fetis cu dublajul peste de parca nu ar stii sa citeasca o titrare.
Eu caut Milagros, Siempre te amare si Soledad care nu sunt pe nicaieri, ma rog Milagros este la rusi si pe youtube ambele cu dublaje rusa sau poloneza. Pe mine nu ma intereseaza  titrarile in romana, deoarece inteleg la perfectie spaniola.
Daca le gasestie cineva sa ma anunte si pe mine.

Edited by maimutzica, 25 September 2023 - 15:55.


#13
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 12.11.2012
N am sta sa caut pa net unde se poate vedea "Esmeralda" si "Marimar" "Esmeralda", "Marimar" da vad ca linku pa lu @horny_horne se gaseste serialele alea


Acuma ca sa nu mai deschid si eu alt Topic identit cu asta vreau sa va intreb numele la doua seriale tip telenovela
Unu ii stiu numele in limba romana si la celalat decat rezumatu

1. "Dedublarea" se numeste serialul la care stiu titlu in limba romana
Actiunea se petrece in secolu XIX, adica 1800-si-ceva
Este vorba de o femeie care e schizofrenica si isi dedubleaza peronalitatea de unde si titlu
Alte informatii nu mai stiu

2. La al doilea serial actiunea se petrece in secolu XX prin anii 90 sau poate sfarsitu la anii 80 cred, si e vorba de o femeie care a facut puscarie nevinovata
Ea iese de acolo si se intalneste cu unu care era betiv, ea il ajuta sa nu mai fie betiv si asta se indragosteste de ea si mai tarziu si ea da el, el o ajuta sa isi puna viata la punct ca era dintr o familie bogata
Numele lu betivu parca era Sebastian! Atata imi amintesc din al doilea serial

Daca intrebarea mea nu se potriveste aicea atuncea rog un Moderator sa mute postu unde crede ca i mai bine

#14
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
1. La mujer doble

2. Prisionera sau La Madastra.

#15
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 12.11.2012
@maimutzica ai nimerito cu La mujer doble! Ala i serialu

Da cu celelalnte doua nu ca alea is din 2004 si 2022. Decat povestea i similara cu femeia care a facut puscarie ani da zile
Si totusi am cautat pa IMDB la Connections si am vazut ca Prisionera - 2004 e copie dupa Pasiones secretas -1993 la care titlu si povestea e identice cu ala romanesc vazut da mine!
Ii zicea Pasiuni Secrete si e facut in 1993 exact cum imi amintesc

Deci tot ai reusit sa m ajuti sa gasesc cele doua seriale @maimutzica si apreciez ajutoru tau! Multumesc mult  Posted Image

#16
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006
Ma bucur ca te-am putut ajuta! Cu placere!

PS: Eu ziceam de La madastra din 2005 cu Cesar Evora si Victoria Ruffo.

Edited by maimutzica, 25 September 2023 - 20:51.


#17
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 12.11.2012
Erată:
Am vrut sa zic ca titlu e similar cu titlu in limba romana, nu si serialu ca n au facut romanii ceva identic cu Pasiones secretas -1993

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate