Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Stenoza aortica, bicuspidie aortica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SilviaCrina

SilviaCrina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.09.2023
Bună ziua. Sotul meu în vârstă de 49 de ani a fost diagnosticat cu stenoza aortica strânsă și regurgitare ușoară, dicuspidie aortica.
M-am tot interesat de proceduri insa îmi este foarte greu sa îmi dau seama care ar fi varianta mai buna.
De asemeni, nu știu dacă ar fi mai buna o valva biologica sau una mecanica. Am citit ca valvele biologice pot avea o durabilitate mai redusa decât cele mecanice. Insa având în vedere vârsta  lui, nu știu ce sa zic. Știu ca la cele mecanice toată vita va trebui sa ia anticoagulante ( care și astea pot cauza alte probleme organismului)..
Un sfat, o părere..?
Urmează sa mai mergem sa discutam cu alți medici sa vedem ce ar trebui făcut.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,988
  • Înscris: 25.06.2007
Procedura “mai bună” o propune medicul curant, fiecare caz e aparte și ce a fost bun in cazul altor persoane poate să nu fie potrivit pt soțul tău.
Sănătate maximă!

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie sa ai incredere in medicul curant.
Multa sanatate !

#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Prin medicul curant trebuie inteles medicul cardiolog.
Daca vrei al doilea diagnostic, iti recomand Policlinica Ares, din cadrul spitalulul Monza.

#5
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Ce zicea dr Davis despre asta în 2011:

Quote

Can aortic valve stenosis be stopped or reversed using a regimen of nutritional supplements?
I had a striking experience this past week. Don has coronary plaque and began the Track Your Plaque program. However, discovery of a murmur led to an echocardiogram that measured his effective aortic valve area at 1.5 cm2. (Normal is between 2.5-3.0 cm2.)
Because of his aortic valve issue, I suggested that, in addition to the 10,000 units of vitamin D required to increase his 25-hydroxy vitamin D level to 70 ng/ml, he also add vitamin K2, 1000 mcg per day, along with elimination of all calcium supplements. (I asked Don to use a K2 supplement that contained both forms, short-acting MK-4 and long-acting MK-7.)
One year later, another echocardiogram: aortic valve area 2.6 cm2--an incredible increase.
De fapt cardiologul acesta a fost un trailblazer. Acum se cunosc mult mai multe soluții care pot îmbunătăți starea inimii, și eventual a întregului organism.

Deci este o problemă a migrării calciului din țesuturile dure în cele moi, eventual pe fondul hipoacidității gastrice/deficitului de Mg, inevitabil de la o anumită vârstă.
Unii își dau voluntar foc la valiză și iau antiacide gastrice, sau subminează producția de acid scăzând aportul proteic.
Însă abia în anii care au urmat au apărut și cercetări despre Fucoidan și Serrapeptase,  formidabile suplimente care deblocheaza mecanismele native de autovindecare.

Edited by NelsonMandravela, 14 September 2023 - 18:51.


#6
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Medicii recomanda uneori procedura pentru care au competente, cu care sunt mai familiarizati sau care le da mai putine batai de cap.
Informati-va cat puteti de bine, inclusiv din surse de incredere in limba engleza, daca aveti resurse financiare analizati si posibilitatea de a face interventia in strainatate.
Multa sanatate va doresc, amandurora!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate